Papier- Boekres atoren Compacte Archief-Systemen Kardex Systemen B.V. Barwoutswaarder 13a, 3449 HE Woerden Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon (0348) 49 40 40, Telefax (0348) 49 40 60 E-mail: info@kardex.nl, Website: www.kardex.nl www.sterken.nl A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG Heeft u onze internet site al eens bezocht? STERKEN ATELIER m 1. 'fl 23 it r KARDEX m C/n H H RESTAURATIE ATELIER STERKEN BV Atelier voor conservering en restauratie van papier en per kament zoals boeken, prenten, tekeningen, grafiek, (wand)kaarten, charters zegels etc. De Cloese 7-9 7339 CM Ugehelen Tel. 055 - 5 42 31 47 Fax 055 - 5 43 06 14 Mobiel 06 - 53 93 93 53 Internet: www.sterken.nl DOCUMENTENWACHT Documentenwacht omvat een 24 uurs calamiteitenservice en collectie inspectie met schade preventie als uitgangspunt. Telefoon: bovenstaande nummers en: Semafoon 06 - 59 28 48 55 Verdronken boerderij bij Haarlo, 1947. Collectie ANEFO, Nationaal Archief. raakt, levert een actie van de minister van Landbouw op of van een van zijn directeuren-afdelingshoofden. En dus is er neerslag van te vinden in een van de afdelingsarchieven. Het is natuurlijk niet vreemd om dossiers en bundels aan te treffen over onderwerpen als steun aan bietenteelt, subsidie voor bouw van gier- kelders, ruilverkaveling, bestrijding schadelijk gedierte als wilde zwijnen, zee honden en de coloradokever, stimulering tabaksteelt (in 1941-1944), afschaffing jachtrecht, voorbereiding vogelwet, goedkeuring statuten stamboekvereni gingen. Deze onderwerpen zijn typisch agrarisch. Wat minder voor de hand lig gend zijn onderwerpen als accijnzen, werkloosheidsbestrijding, lage water stand der rivieren, bank- en kredietwe zen, afstammingsonderzoek. Als je in deze onderwerpen geïnteresseerd bent, denk je niet als eerste aan de archieven van het Ministerie van Landbouw, maar eerder aan die van Financiën, Sociale Zaken, Waterstaat en van het Centraal Bureau voor Genealogie. Maar accijnzen werden geheven op suiker, onder de landarbeiders heerste ook werkloosheid, de lage waterstand veroorzaakt verdro ging van landbouwgronden, boeren heb ben ook geld nodig waarvoor de boeren leenbanken zijn opgericht. En dat afstammingsonderzoek, daar was ik toch wel even benieuwd naar. Dat bleek, toen ik de map doorbladerde, te handelen over afstammingsonderzoek van rijkspre- miestieren, die gebruikt werden voor de kunstmatige inseminatie. Ja, dat is niet de eerste associatie die ik had bij het begrip afstammingsonderzoek. Prachtig illustratiemateriaal Hoewel de landbouwarchieven dus een grote verscheidenheid aan onderwer pen bevatten, betekent dat nog niet dat je ook 'alles' over die onderwerpen zult aan treffen. Er moet dus altijd een agrarisch aspect aankleven. Toch bevatten bundels over volkstuinen, duiventillen en zwanen driften of teelt van fabrieksaardappelen meestal geen volledi ge gegevens over alle volkstuinen, alle dui ventillen en alle aard appeltelers in Neder land. Het ministerie had geen rechtstreek se contacten met de betrokkenen. Daarvoor waren juist de landbouwconsu- lenten aangesteld. Het houdt in dat voor lokaal en regionaal onderzoek de ministe riearchieven niet de eerst aangewezen archiefbron zijn. Daartoe dienen de archieven van gemeentelijke instellingen en die van lokale en regionale verenigin gen, bedrijven en stichtingen en andere overheidsinstellingen. In de ministeriear chieven vind je vooral materiaal over de regelgeving, de toepassing van die regels in het algemeen en verantwoording van het gevoerde beleid in de vorm van rap porten en statistieken en materiaal over de financiering van het beleid. Toch gaat zeker de helft van het aanwezige archief materiaal over concrete personen en bedrijven, ergens in Nederland. In de zeer intensieve correspondentie van het minis terie met de buitendiensten als de land- bouwconsulenten wordt elke afwijking van de regel, elk probleemgeval, elke beslissing waarin interpretatievrijheid aanwezig is, aan de minister voorgelegd. De rellen rond de vrije boeren in Drenthe, die in 1963 de contributies aan het land bouwschap weigerden te betalen, zijn zeker in deze archieven gedocumenteerd. Ook zijn er de dossiers met de klachten van burgers over de toepassing van de wettelijke bepalingen, of de verzoeken om steun. Al dat materiaal geeft een schitte rend en gedetailleerd beeld van de land bouw in Nederland in de twintigste eeuw. Het materiaal is echter niet geordend of toegankelijk gemaakt op plaats of regio. Een onderzoek naar de land- en tuinbouw in bijvoorbeeld Oostelijk-Groningen, het Westland of Zeeuws-Vlaanderen, is lastig te doen. Het kost zeer veel tijd om rele vant materiaal te vinden. En wat er is, geeft zeker geen volledig of evenwichtig beeld. Maar er is wel prachtig illustratie materiaal in aan te treffen. Niet in letterlij ke zin, want in ministeriedossiers zitten zelden foto's. De verhalen van de mensen en de reacties van de behandelende amb tenaren zijn soms niet met droge ogen te lezen. Zo kon ik het niet laten even te lezen in het dossier 'kwestie Bultman inza ke de hengst Suldovo'. De hengst van boer Bultman was door de Rijkscommissie voor de keuring van hengsten afgekeurd voor de 'publieke dekdienst seizoen 1936'. Dat leverde Bultman een ernstig financieel nadeel op. Hij probeerde dan ook deze beslissing ongedaan te maken en richtte zich tot de Inspecteur van de Veeteelt en het Zuivelwezen, de minister van Landbouw en Visserij en tot de Ministerraad. Er zijn zelfs kamervragen over gesteld. Hij krijgt zijn zin niet. Ook niet bij de rechter, aan wie hij de zaak heeft voorgelegd. Zo'n dossier geeft een mooi beeld over hoe het er in de praktijk bij die keuringen aan toegaat, en wie het voor het zeggen heeft. Er is wel een beperkt aantal volledige lan delijke bronnen. Een willekeurige opsomming. De dossiers van de ruilver kaveling en land(her)inrichting zijn alle bewaard. De tellijsten van de veestapel en het grondgebruik, het basismateriaal van de landbouwtellingen uit 1921 en 1930 zijn - bij toeval - bewaard gebleven. Die geven een beknopte beschrijving, met vermelding van de naam van de boer, van aard en omvang per bedrijf. Zo zijn, eveneens onopzettelijk, de aan vraagformulieren voor de steunverlening aan kleine tuinders uit 1938-1942 volle dig bewaard. Ook daarin kun je gegevens vinden over aard, omvang en inkomsten per bedrijf, op grond waarvan de hoogte van de steun is vastgesteld. Maar dit zijn uitzonderingen. De archieven van het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij en zijn voorgangers zijn bij uitstek geschikt voor historisch onderzoek naar de natio nale en internationale landbouwpolitiek van Nederland, het gehele landbouwbe leid en de uitvoering daarvan en naar de geschiedenis van de bedrijfstak als geheel. Voor de lokale geschiedschrijving bieden ze vooral materiaal voor een bre der kader en voor aanvullende, toelich tende en illustratieve aspecten, en soms voor detailstudies. Een betere toeganke lijkheid zou onderzoek zeker bevorderen, maar zonder aantoonbaar gebruik zal de prioriteit tot bewerken laag blijven. Henny van Schie is archivaris bij het Nationaal Archief in Den Haag. september 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 11