«Si»»"*" Papier- Boekres atoren Crash-course Archivistiek in Suriname BuroDenBoer PreservationTechnologies aü9e www.sterken.nl doe\^ A WORLD LEADER IN PAPER PRESERVATION Preservation Technologies B.V. voor: massa-ontzuring van archiefmateriaal, boeken, kranten, posters, prenten, tekeningen etc. door middel van de beproefde gool< üGpêF methode Vriesdrogen van nat papier Ontsmetten en reinigen Voorbereiden microverfilming Verkoop ontzuringssprays en spraysystemen Preservation Technologies B. V. Verkoop en administratie Pluim-es 18 - 2925 CM Krimpen aan den IJssel Tel.: 0180 521188 GSM 0653672024 Fax: 0180 525400 Productie Middenweg 576B - 1704 BR Fleerhugowaard Tel.: 072 5724330 Fax 072 5724331 Heeft u onze internet site al eens bezocht? STERKEN ATELIER m 16 17 f Onze medewerker die verspreid over heel het land wonen en werken, hebben jarenlange ervaring op het vakgebied van documentaire informatievoorziening, en een gedegen vakopleiding (minimaal SOD-2). Ze zijn daardoor direct op iedere plaats binnen de informatievoorziening inzetbaar. Ons dienstenpakket omvat ondermeer: detachering van dossiervormers inventarisatie inhaaloperaties Invallen tijden ziekte- of vacatureperioden advisering interim-management - consultancy Jan van Renesseweg 4 Postbus 37, 4325 ZG Renesse tel. 01 11 - 46 20 24 fax. 01 11 - 46 35 50 www.burodenboer.nl E-mail: info@bdb.nl m co H 71 H RESTAURATIE ATELIER STERKEN BV Atelier voor conservering en restauratie van papier en per kament zoals boeken, prenten, tekeningen, grafiek, (wand)kaarten, charters zegels etc. De Cloese 7-9 7339 CM Ugchelen Tel. 055 - 5 42 3147 Fax 055 - 5 43 06 14 Mobiel 06 - 53 93 93 53 Internet: www.sterken.nl DOCUMENTENWACHT Documentenwacht omvat een 24 uurs calamiteitenservice en collectie inspectie met schade preventie als uitgangspunt. Telefoon: bovenstaande nummers en: Semafoon 06 - 59 28 48 55 archievenblad mei 2003 Door Fenna Brouwer* In 2002 hebben het Landsarchief en de Archiefcommissie in Suriname samen met het Nationaal Archief in Den Haag een plan van aanpak gemaakt om de staat van het archief wezen in Suriname te verbeteren. De oplei ding van archiefpersoneel is hierbij als belangrijk speerpunt aangemerkt Het opleidingsplan bestaat uit drie - elkaar in de tijd opvolgende - onderdelen: 1een intensieve spoedcursus voor records professionals werkzaam bij de ministe ries; 2. een spoedcursus (crash-course) Archi vistiek voor huidig en toekomstig perso neel van het Landsarchief; 3. het realiseren van een opleiding tot records professional in Suriname. De spoedcursus voor records professionals werkzaam bij de ministeries werd onder meer ontwikkeld door het Gemeente archief Rotterdam en vond plaats in okto ber 2002. De crash-course, ontwikkeld door de Archiefschool, wordt gegeven in de periode februari-juni 2003 in het Landsarchief te Paramaribo en is bedoeld voor archiefmedewerkers met een voorop leiding op havo/vwo-niveau. Het niveau van de crash-course is vergelijkbaar met dat van de oude Nederlandse opleiding tot Middelbaar Archiefambtenaar. Achterlig gende gedachte is dat het tijdens de beide cursussen gevormde kader de kennis verder over kan dragen aan nieuwe medewerkers. Aan de crash-course nemen twaalf cursis ten deel die - als ze de cursus met succes afronden - in dienst komen van het Landsarchief. Daarnaast is er een aantal toehoorders, zoals toekomstige behouds- medewerkers, huidige medewerkers van het Landsarchief en van de ministeries en archiefmedewerkers van de Evangelische Broedergemeente. Ook de vier coaches van het Landsarchief, die de cursisten bijstaan tijdens de praktijk-perioden, zijn als toe hoorder aanwezig. De crash-course bestaat uit drie onderwijs- intensieve perioden (OI's) en twee lerend- werken/werkend-leren-perioden (LW WL's) In de OI's worden drie modulen aangebo den: inleiding archivistiek en archiefbe heer, toegankelijk maken en last but not least materieel en logistiek beheer. In de LWWL-perioden werken de cursisten aan twee grote opdrachten: het maken van een archiefbewerkingsplan en een toegang op het door hen bewerkte archief. Inmiddels is de eerste onderwijsintensieve periode achter de rug. De meeste cursisten hadden nog nooit met archieven gewerkt en wisten nauwelijks wat ze daar eigenlijk onder moesten verstaan. De eerste cursus week had dan ook vooral een inleidend karakter. Aan de orde kwamen vragen als: Wat is eigenlijk archief? Welke functies vervullen archieven? Wat zijn archiefvormers? Wat komt er allemaal kijken bij archiefbeheer? Hoe ga je om met vertrouwelijke archiefdo cumenten? Wat bewaar je en wat vernietig je en waarom? Hoe maak je een archiefbe werkingsplan? En dat allemaal in één week! Toch waren de cursisten - zo blijkt uit de evaluatie - even enthousiast als de docent over het verloop van deze eerste week. De deelnemers die aan het begin van de week nog meenden dat archief saai was, begre pen aan het einde van de week niet meer waarom ze dat gedacht hadden. En de docent die in Nederland was voorgehou den dat Surinaamse studenten zich zo pas sief opstellen, merkte al snel dat dit beeld lang niet altijd klopt. Tijdens de lessen werd er lustig op los gediscussieerd en de verschillende opdrachten werden met grote inzet en kennelijk plezier uitgevoerd. Dankbaar werk: lesgeven aan studenten die zo graag het vak willen leren! Half april vond de tweede onderwijsweek plaats. De cursisten werden ingewijd in de beginselen van het archivistisch beschrij ven. Dit liep van het toegankelijk maken volgens de beschrijvingsstandaard van ISAD(G) op archiefniveau tot het analyse ren en beschrijven van individuele archief stukken volgens de aloude Leidraad bij de lessen in het ordenen en beschrijven van archieven. We hebben het gehad over toegankelijk heid: wat verstaan we hier eigenlijk onder en welke eisen stellen we eraan? De cursis ten hebben in dit verband onderzoek gedaan naar de kwaliteit van het toegan gensysteem van het Landsarchief en voor stellen gedaan voor verdere verbetering van de toegankelijkheid van de hier bewaarde archieven. Ondertussen werkten de cursisten in de eerste LWWL-periode aan het maken van Enkele deelnemers aan de crash-course Archivistiek. het archiefbewerkingsplan. Zij werden hierbij vanuit Nederland (digitaal) begeleid door de docent en ter plaatse in Suriname bijgestaan door de vier coaches van het Landsarchief. De cursisten gingen aan de slag met de archieven van de besturen van de voormalige districten Commewijne, Nickerie, Saramacca en Suriname over de periode 1863-1983. Sommige archieven moesten her en der vandaan worden gehaald en het was een hele klus om de archieven als geheel bij elkaar in het Landsarchief te krijgen. Nadat uitgebreid contextonderzoek was gedaan, hielden de cursisten zich bezig met het archieftech- nisch onderzoek en maakten vervolgens een plan van aanpak voor de bewerking van deze archieven. In de tweede LWWL- periode worden de archieven beschreven en wordt een toegang gemaakt op de hier voor genoemde districtsarchieven. De laatste onderwijsperiode vindt plaats in juni en is vooral gericht op het materieel en logistiek beheer. Aansluitend zullen de cur sisten de door hen bewerkte archieven materieel verzorgen onder meer door ze zuurvrij te verpakken. Ook zullen zij de nodige voorstellen doen voor restauratie en verfilming van de daarvoor in aanmerking komende archiefbestanddelen. Als alles loopt zoals gepland, krijgen de deelnemers aan het eind van de crash-course een certi ficaat waaruit blijkt dat zij de cursus met succes hebben afgerond. Het Landsarchief heeft er dan een aantal goed geschoolde archiefmedewerkers bij. Het welslagen van het eerder genoemde opleidingsplan legt een belangrijke basis voor de verbetering van het Surinaamse archiefwezen. Als de rest van het plan van aanpak even succesvol verloopt, zijn belangrijke stappen gezet op weg naar een volwaardig en professioneel archiefbeheer in Suriname. Fenna Brouwer is docent aan de Archiefschool. mei 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 8