cursus archief bewerking NIEUWS Toegan g op school nieuws uit het veld Ruim 1.700 Nederlanders werden, in het kader van het Kwaliteitsonderzoek Archieven, door Onder zoeksbureau 100 BV ondervraagd over het huidige archiefwezen. Wat is hun kennis van de archieven, wat is hun motivatie voor een bezoek en hoe vaak doen of deden zij dat? En, verschillen bezoekers wat betreft kenmerken als leeftijd, geslacht en interesse van niet-bezoekers? Een verslag van Koos van Dijken. Het gebruik van de huidige dienstverlening van de Nederlandse archieven onder de Nederlandse bevol king valt als volgt te typeren:1 Twintig procent van de Nederlandse bevolking zegt weieens een archief bezocht te hebben en tien pro cent zegt het weieens te overwegen. Een groot aan tal van deze 348 bezoekers deed dit echter langer dan drie jaar geleden. Dit en het grote aantal een malige bezoeken doet allerlei vragen rijzen. Werd men gelijk zeer goed geholpen? Of ging men op de verkeerde plek op zoek naar informatie? Of bleek het te moeilijk en is men voor het leven ontmoe digd? Door inzicht hierin kan bepaald worden of er betere communicatie, betere en andere dienstverle ning en betere profilering nodig is?2 Een kwalitatief onderzoek hiernaar zal dan ook op korte termijn gehouden worden. Het leeuwendeel van het bezoek betrof gemeentear chieven en streekarchieven. Daarbij was men op zoek naar onder meer stambomen, persoonsgege vens, grond- en onroerende zaken, bouwtekeningen en een grote variëteit aan historische informatie: foto's en kranten, maar ook een muziekstuk of jachtgegevens. Slechts 15 procent bleek beroepsma tig te komen en 15 procent voor een opleiding. De rest van de bezoeken was privé. Bezoekers zijn ten opzichte van de niet-bezoekers iets ouder, minder van het vrouwelijk geslacht en hoger opgeleid. Maar, in tegenstelling tot wat we ver wachtten, worden archieven niet alleen maar bezocht door oude mensen. Van de frequente recente bezoekers is 38 procent ouder dan vijftig, eenzelf de percentage als binnen de gehele Nederlandse bevolking. Alhoewel er geen grote verschillen bestaan tussen de soort bezoekers valt op dat de recente, frequente bezoekers méér interesse hebben in cultuur, geschiedenis en genealogie dan de niet-recente of de niet-frequente bezoe kers en dat zij vaker om beroepsmatige redenen het archief bezoeken (34 versus 11 procent). Tevens hebben zij vaker een thuiscomputer met inter netaansluiting (87 versus 68 procent) en zijn zij hoger opgeleid (47 versus 30 procent). Tien procent overwoog weieens een archief te bezoeken, maar deed dit uit eindelijk niet. Deze overwegeraars verschillen niet of nauwelijks van de bezoekers wat betreft het soort informatie dat zij zoeken, hun interesses en hun leesgedrag. Waarom zetten zij hun overweging niet over in een daad werkelijk bezoek? De voornaamste redenen bleken 'was niet zo belangrijk', 'toch niet echt nodig' of 'kwam er niet van' en in mindere mate 'te ver weg', 'te veel moeite', 'niet te vinden (via internet)' of 'te duur'. Op de vraag of men het aantrekkelijk zou vinden om toegang tot informa tie te hebben via internet, was het antwoord van de meeste ondervraagden 'Ja, en ik zou hier vast en zeker gebruik van maken'. Zelfs als hier een beperkt bedrag voor betaald zou moeten worden. Uiteraard hangt het ant woord ook enigszins af van de mate waarin men thuis beschikt over een internetaansluiting. De frequente, recente bezoekers zijn hierover het meest positief en uitgesproken. Echter uitgesproken intentioneel gedrag is nog geen feitelijk gedrag in de toekomst. Opmerkelijk is dat 45 procent van de niet-bezoekers deze mogelijkheid óók aantrekkelijk vindt. Veertien procent zegt dit 'vast en zeker' in de toekomst te benutten en 49 procent 'waarschijnlijk'. Vervolgens geeft 59 procent van hen aan daar ook voor te willen betalen. Dit zijn vrij hoge percentages voor de grote groep Nederlanders (70 procent) die in mindere mate dan de bezoekers en overwegeraars geïnteresseerd zijn in cultuur, kunst en geschiedenis. De activiteiten van het kwaliteitsonderzoek en de marketingpilot noorde lijke provincies zijn nauw op elkaar afgestemd. Vervolgonderzoek onder de groep 'niet-gebruikers' kan het beste plaatsvinden als in het kader van de marketingpilot concrete (nieuwe) serviceconcepten ontwikkeld zijn. Door de aantallen gebruikers (20 procent) en overwegeraars (10 procent) is het mogelijk om te onderzoeken of nieuwe serviceconcepten en kwaliteitsstan daarden tot ander en frequenter gebruik zou leiden. Meer inzicht in de behoeften, wensen en gepercipieerde barrières van beroepsmatige gebruikers en scholieren/studenten/docenten is wenselijk. Deze kunnen verschillen van die van de hobbybezoekers. Omdat - naast de grote potentie - de aard van het bezoek belangrijke financiële en organisa torische consequenties heeft (omvang en aard studiezaal, omvang en aard apparatuur, type medewerkers) wordt ook dit in het kwaliteitsonderzoek op korte termijn nader onderzocht. 11 Cursus Archiefbewerking Het geheugen van overheid en bedrijven wordt continu gevoed met nieuwe informatie. Archief neemt elk moment toe. Een archief bestaat uit een hoeveelheid documenten, waarin vaak orde te vinden is, maar chaos komt ook voor. Door het bewerken wordt het archief een goed ontsloten informatiesysteem. Toegankelijke archieven zijn een must voor elke organisatie en voor overheidsorganen in het bijzonder, vanwege de Archiefwet, die een goede, geordende en toegankelijke staat verplicht stelt. Doelstelling Na afronding van de cursus is de cursist in staat zelfstandig vanuit archi- vistische methoden en principes een archief te bewerken. De cursisten doorlopen de stappen van archiefbewerking aan de hand van een eigen archief. Relevante onderwerpen en praktijkcases komen aan bod. Doelgroep De cursus is gericht op medewerkers van archiefdiensten, categoriale instellingen of bedrijfsarchieven die behoefte hebben aan archivistische scholing en op medewerkers van semi-statische archieven bij overheids organen die archief bewerken voor de overdracht aan een openbare archiefbewaarplaats. De cursus is gericht op kennisniveau hbo. Cursusinhoud In de cursus komen de stappen van archiefbewerking aan bod. Het analyseren van de context van het archief en de voorbereiding en planning van een archiefbewerkingsplan. Het analyseren van archief, waarbij aandacht is voor verschillende ordeningsstelsels. Het beschrijven van de verschillende onderdelen van het archief. De cursus sluit aan bij bestaande terminologie en internationale standaarden als ISAD(G) en ISAAR. Het presenteren van het archief, waarbij een keuze gemaakt wordt uit soorten toegangen, verschillende gebruikersgroepen en de mogelijk heden die er zijn om het archief te tonen. Het verantwoorden van de keuzes bij de bewerking. De Archiefschool verzorgt de opleiding tot archivaris en ontwikkelt cursussen en trainingen op het gebied van archief en documentaire informatievoorziening. De cursussen kenmerken zich door het praktijkgerichte en vernieuwende karakter van de lesstof. De cursisten verwerven nieuwe inzichten, die zij daadwerkelijk leren verankeren in hun eigen werkpraktijk. Data, duur, kosten Acht intensieve bijeenkomsten Dinsdag van 9.30 uur tot 12.30 uur Cursusdata: 23 september 2003, 7 en 21 oktober, 4 en 18 november, 2 en 16 december en 13 januari 2004 In de periode tussen de cursusdagen bewerken de cursisten een archief van de eigen organisatie Kosten: EUR 1.858,- (incl. studiemateriaal/begeleiding) Aanmeldingsformulier via de Archiefschool of www.archiefschool.nl Plaats Hogeschool van Amsterdam, Gebouw de Leeuwenburg, Weesperzijde 190 in Amsterdam (bij Station Amstel) Archief NEDERLANDS INSTITUUT VOOR ARCHIEFONDERWIJS EN -ONDERZOEK Archiefschool Postbus 1025 1000 BA Amsterdam T 020 - 595 19 00 F 020 - 595 19 20 info@archiefschool.nl www.archiefschool.nl Gebruikers en niet-gebruikers van archiefdiensten Tabel 1.1 Segmenten binnen de Nederlandse bevolking, aantal en (n 1.721) Segmenten Aantal Frequente zeer recente bezoekers in de afgelopen twaalf maanden 3 maal) 46 3 Frequente zeer recente bezoekers in de afgelopen drie jaar 3 maal) 58 3 Recente bezoekers in de afgelopen drie jaar 149 9 Eenmalige recente bezoekers (bezoek in afgelopen drie jaar) 64 4 Niet-recente bezoekers (langer dan drie jaar geleden) 199 12 Bezoekers (recent en niet-recent 348 20 Overwegeraars 165 10 Niet-bezoekers 1.208 70 Bezoekers, overwegeraars, niet-bezoekers 1.721 IOO Bron: Telefonische enquête Survey in opdracht van IOO Velerlei motieven voor archiefbezoek Niet alleen maar oude mannen De potentie van digitale toegankelijkheid tot archiefinformatie Conclusies en verdere onderzoeksstappen 1. De steekproef is representatief voor de Nederlandse bevolking. 2. De naamsbekendheid van het archiefwezen onder de Nederlandse bevolking ligt 50 procent lager dan die van de openbare bibliotheek, het bevolkingsregister of het kadaster. mei 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 5