DEN nieuws Archiefvraag van de maand nieuws uit het veld Er zijn nog geen reacties binnengeko men op de archiefvraag van de maand april. De nieuwe vraag luidt: Als een particuliere archiefinstelling namens de Staat der Nederlanden een par ticulier archief acquireert en in haar bezit krijgt en dit archief dus tot het cultureel erfgoed van de Staat der Nederlanden behoort, valt dit archief dan onder het regime van de Archiefwet? Reacties kunt u sturen naar bureau@kvan.nl. Hier kunnen ook nieuwe vragen worden ingediend. De vraag luidde: Waarom is er een verschil in openbaarheid tus sen de Bevolkingsregisters en de Burgelijke Standsregisters? En waarom zijn de laatste bovendien gefaseerd openbaar? Het volgende antwoord kwam van Arnold den Teuling, provinciaal archiefinspecteur in Drenthe, Fryslan en Groningen. Per de datum van invoering van de Archiefwet 1962 op 1 mei 1968 ontstond de verplichting tot overbrenging van archief bescheiden jonger dan 1814. Bij ministerië le beschikking van 16 september 1968 (Stcrt. 187) is ontheffing van deze verplich ting gegeven voor de registers van de bur gerlijke stand jonger dan honderd jaar (dus aanvankelijk gold dat ook voor de overlij- densregisters), en per 21 september 1970 (Stcrt. 188) voor de gezinskaarten behoren de tot het bevolkingsregister bijgehouden tot ca. 1940, en wel tot uiterlijk het jaar 2000. Beide beschikkingen hadden als enige achtergrond dat de ambtenaren bevolking meenden dat zij de stukken voor de dagelijkse taakuitoefening veelvuldig nodig hadden. Het onderwerp privacybe scherming speelde toen nog niet. Het opmaken en bijhouden van de registers van de burgerlijke stand wordt geregeld in het Burgerlijk Wetboek, en vanaf 1 januari 1995 staat ook de overbrengingstermijn daarvan in boek 1 artikel 17a; daarmee is de genoemde beschikking uit 1968 van rechts wege vervallen. Sindsdien spelen de priva- cy-aspecten wel een duidelijke rol. Waarom voor de registers van overlijden echter de oude termijn van vijftig jaar is gehand haafd, is mij niet duidelijk, want voor alle privacywetgeving en -jurisprudentie geldt verder dat privacybescherming eindigt bij overlijden (zie ook F.C.J. Ketelaar, Archiefrecht, Alphen a/d Rijn 1986 e.v., E5. Artikel 17a maakt geen melding van een van de archiefwetgeving afwijkende termijn van overbrenging naar de rijksarchiefbe- waarplaats(en) voor de dubbelen van de burgerlijke stand, en Ketelaar gaat daarop ook niet in). Voor de gezinskaarten, die niet in het Burgerlijk Wetboek zijn vermeld, is de beschikking uit 1970 van kracht gebleven. Per 1 oktober 1994 is de Wet op de bevol kingsregisters vervangen door die betref fende de Gemeenschappelijke Basis administratie (GBA). In deze laatste is in een aantal overgangsartikelen wel het beheer van de persoonskaarten geregeld (meestal bijgehouden vanaf 1938) maar zijn de gezinskaarten opzettelijk of onopzettelijk buiten beschouwing gebleven. Vandaar dat de ontheffing van 1970 in 2000 vervallen is, en dat de gezinskaarten dus thans onder het openbaarheidsregime van de archief wetgeving (en de Wet bescherming per soonsgegevens, WBP) vallen. Met inhoude lijke afwegingen heeft dat dus helemaal niets te maken. Ook de woningkaarten, bij gehouden vanaf 1920-1994, die eveneens deel uitmaken van het bevolkingsregister, zijn nooit in ontheffingsbesluiten of over gangsartikelen genoemd en bijgevolg is daarop de normale overbrengingstermijn van twintig jaar van toepassing. Het BW valt bovendien onder de competentie van het ministerie van Justitie en het bevol kingsregister en de opvolger GBA onder Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties. De gezinskaart biedt in sommige opzichten meer informatie dan de geboorte- of huwe lijksakte, maar is geen authentiek bewijs stuk. De huwelijksakte geeft wel afstam mingsgegevens en getuigen, en de gezins kaart niet. Op de gezinskaart en het in het verleden overgebrachte bevolkingsregister is sinds 1 september 2000 behalve de archiefwetge ving ook de zojuist genoemde WBP van toepassing. Dat betekent dat ten aanzien van levende personen een belangenafwe ging moet worden gemaakt bij de verstrek king van gegevens eruit (zie Ketelaar D2). Genealogisch onderzoek is in het algemeen niet bedreigend, dus in de praktijk zal dat weinig gevolgen hebben voor de toeganke lijkheid van de kaarten op de studiezaal. Maar wanneer de gezinskaarten integraal op internet gezet zouden worden, kan de archiefdienst bij raadpleging door individu ele personen de belangenafweging niet meer maken, en zal men deze kaarten dus bij het eerste legitieme bezwaar van een levend persoon van de site moeten halen. In tegenstelling tot overgebrachte akten van de burgerlijke stand lijkt het dus niet mogelijk om gescande gezinskaarten op de website te zetten. Dit geldt ook voor het bevolkingsregister voor de periode 1900- 1920. Ook in huwelijksakten ouder dan 75 jaar kunnen overigens gegevens omtrent thans nog levende personen voorkomen, bijvoorbeeld omtrent de erkenning van voorechtelijke kinderen of het achterwege blijven daarvan. Ook deze kan men dus niet zonder het risico van een corrigerende rech terlijke uitspraak in extenso op het net zet ten (wel de indexgegevens). Dat archief diensten en ook afdelingen bevolking wel eens rekkelijker met de wetgeving, of liever wetgevingen, omspringen dan vereist of toegestaan doet uiteraard aan de principes niets af. In de slotbepalingen van de Wet GBA (art 148, zie Ketelaar D 56; het artikel is zeer onduidelijk geformuleerd) is geregeld dat de persoonskaarten, archiefregisters en de digi tale persoonslijsten-GBA betreffende perso nen die uit Nederland zijn vertrokken vanaf 1 oktober 1994 pas 120 jaar na geboorteda tum worden overgebracht. Voor kaarten en lijsten betreffende personen overleden in Nederland geldt de normale overbrengings termijn van twintig jaar. Maar een gemeen te krijgt geen bericht van het overlijden van iemand die voor oktober 1994 uit de gemeente is vertrokken en die in die gemeente dus alleen in het archiefregister 8 Nieuw Europees netwerk voor audiovisuele archieven Tien Europese instellingen gespecialiseerd in beeld en geluid, waaronder het Nederlandse Instituut voor Beeld en Geluid, hebben onlangs een nieuw Europees netwerk opge richt, 'Standing Committee of European National Audiovisual Archives' (SCENAA). Zij kwamen tot dit initiatief uit bezorgdheid dat het rijke audiovisuele erfgoed van Europa verloren dreigt te gaan. De doelstellingen van het platform zijn onder meer materiaal uit de Europese nationale audiovisuele archieven te conserveren en voor het publiek toegankelijk te maken, samen te werken bij acquisitie van audiovisueel materiaal, het opstellen van beschrijvingsstandaarden en het belang van archivering van beeld en geluid op de politieke agenda te zetten. De tien betrokken instellingen zijn: (Vervolg van pagina 8) voorkomt. Theoretisch zijn alle bestaande kaarten en bladen in het archiefregister dus pas in 2115 volledig openbaar. Hoe de over brenging in de praktijk intussen zal moeten plaatsvinden is niet duidelijk. De persoons lijsten (de digitale vervanger van de per soonskaart) betreffende in Nederland over ledenen zijn evenals de persoonskaarten van personen overleden vóór oktober 1994 vanaf een korte periode na het overlijden van de betrokkene gedeeltelijk raadpleeg baar onder supervisie van het Centraal Bureau voor Genealogie in Den Haag. Deze persoonslijsten kunnen na twintig jaar wor den overgebracht, waarmee zij ook bij de gemeente openbaar zijn. nieuws uit het veld Archieven maken net als musea, biblio theken met speciale collecties, archeologi sche instellingen en monumenten deel uit van www.cultuurwijzer.nl en cultuur wijs.kennisnet.nl, de sites voor het brede publiek en het onderwijs die door DEN worden beheerd. Op deze beide sites zijn alle Nederlandse archieven vindbaar die in de KVAN-almanak staan. Van de archie ven zijn op dit moment vooral de basisge gevens opgenomen, zoals naam, adres, telefoon, e-mail, website en bezoektijden. Museale instellingen zijn op vergelijkbare manier beschreven, maar bevatten over het algemeen ook nog een korte beschrij ving met een afbeelding van de instelling en de collectie. De Cultuurwijzerredactie wil nu de archieven van een even aantrek kelijke presentatie voorzien. U kunt uw bondige beschrijving van het archief, gebouw en/of de collectie toezen den aan de redactie van Cultuurwijzer/ Cultuurwijs. Natuurlijk kunt u daar ook nog een digitale illustratie bijdoen. De redactie zal er dan voor zorgen dat uw archief op aantrekkelijke wijze via de Cultuurwijzer en Cultuurwijs voor het publiek beschikbaar komt. Het e-mail- adres is: redactie@den.nl. Telefonisch is de redactie bereikbaar op (070) 314 07 64. Heeft u bijzondere kaarten of beheert u een bijzondere cartografische collectie? Dan is september uw maand op Cultuur wijzer. De eerste nazomerse editie zal in het teken staan van cartografie. Graag nodigen we archieven uit een bijdrage te leveren aan dit thema. Neemt u contact op met de redactie om te inventariseren op welke wijze uw instelling aan dit thema kan deelnemen. DEN inventariseert welke problemen er leven op het gebied van auteursrechten met betrekking tot 1CT. Wanneer u auteursrechtelijke vragen heeft die voort komen uit digitalisering van erfgoed, kunt u deze stellen via de speciale mailbox: auteursrecht@den.nl. Internet nieuws Internet nieuws De provincie Overijssel en het Oversticht hebben een website geopend waarop archeologische en bouwkundige monumenten in woord en beeld gepresenteerd worden: www.atlas-cultuurhisto rie.nl. Het is een uniek project geworden en verdient zeker navolging van andere provincies. In een aantal gemeenten in ons land kan de burger al on line producten betalen via BNG Internet Kassa (BK). Dit is een initiatief van de Bank Nederlandse Gemeenten (BNG). Delft, Dordrecht (de winnaar van de Webwijzer Award) en Oostflakkee hebben de afgelopen maanden als proefpersoon gediend. Het beheer van de betalingen geschiedt door Interpay. Er kan ook met een creditcard betaald worden of door toestemming van eenmalige afschrijving van de rekening. Op www.oostflakkee.nl kunt u deze voor gemeenten nieuwe manier van betalen in werking zien. Het Erfgoedhuis Utrecht heeft een prachtige website met als hoofdthema's monumenten, musea en geschiedenis: www.erfmed-utrecht.nl. Erfgoedhuis Utrecht ondersteunt zeven stichtingen die ieder het cultureel erfgoed in Utrecht bestuderen en beschermen. Uiteraard werkt het erfgoedhuis ook samen met het Het Utrechts Archief. Via de websie kunt u ook het gratis periodiek GM kwadraat bestellen. In het laatste nummer aandacht voor het on line toegankelijk maken van de Monumenta van Amout van Buchel op de website van Het Utrechts Archief: www.hetutrechtsarchief.nl/buchel.asv. Op 3 maart jl. vond de overdracht plaats van het archief van het Kabinet van de Minister President (1942-1979) aan het Nationaal Archief. De digitale inventaris van dit belangrijke archief kunt u vinden op www.nationaalarchief.nl/collectie/zoeken/toemiKen/DTNA.asp. Reactie archief vraag MAART 1 archievenblad mei 2003 - Technisches Museum Wien, Österreichische Mediathek - State and University Library, Aarhus, Denmark - Die Deutsche Bibliothek, Deutsches Musikarchiv Berlin - Deutsches Rundfunkarchiv - Discoteca di Stato - Museo dell'Audiovisivo, Italy - Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid - Biblioteca Nacional de Espana - National Archive of Recorded Sound and Moving Images, Sweden - Memoriav, Association for the Preservation of the Audiovisual Heritage of Switzerland - The British Library, National Sound Archive Vereniging Digitaal Erfgoed Nederland Nieuwsbrief DEN: Stuur een e-mail met als onderwerp: 'verzoek DEN-brief' naar den@den.nl om automatisch de elektronische nieuwsbrief van DEN in uw mailbox te ontvangen. Beschrijf uw archief in de Cultuurwijzer Thema cartografie Auteursrechtenproblematiek mei 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 4