Vooradvies Raad van Cultuur: Meer professionaliteit vraagt om minder regels Stadsarchief Heerlen ontwikkelt beeldmerk voor archieven m M Archieven in Irak vernietigd Grand Hotel Parkrestaurant->• Theater Heerlen Stadsarchief nieuws uit het veld Minder gedetailleerde regelgeving en meer autonomie. Dat moet het uitgangs punt zijn bij het bepalen van het beleid voor de kunst- en cultuursector. De sector is vitaler dan ooit en professionaliseert zich steeds meer. Dus moet de overheid zich terughoudend opstellen als het gaat om beleidsmatige sturing. Dat schrijft de Raad voor Cultuur in zijn Vooradvies 'Cultuur, meer dan ooit' dat de voorzitter van de Raad Winnie Sorgdrager op 14 april overhandigde aan demissionair staatssecretaris van Cultuur Cees van Leeuwen. De titel van het Vooradvies heeft een tweeledige betekenis. Er is meer cultuur dan ooit en cultuur is meer dan ooit nodig als inspirerende kracht en betekenisgever in een snel veranderende samenleving. Het Vooradvies bestaat uit een algemene inleiding en twaalf sectoranalyses, waar in een beeld wordt geschetst van alle aandachtsgebieden van de Raad, van musea tot theater en van archieven tot beeldende kunst. De Raad beschrijft per sector de stand van zaken, signaleert rele vante ontwikkelingen en doet concrete aanbevelingen. Om de maatschappelijke functies van archieven optimaal tot hun recht te laten komen is een integraal archiefbeleid een eerste vereiste. Er is meer afstemming nodig tussen het beleid van de minister van BZK ten aanzien van de overheidsin formatievoorziening en het beleid van de minister van OCenW ten aanzien van de archieven als onderdeel van het cultureel erfgoed, zo meent de Raad voor Cultuur. Het beleid van de minister van OCenW beperkt zich te zeer tot het openbaar archiefwezen en zou zich nadrukkelijker moeten richten op het behoud, het beheer en de beschikbaarstelling van par ticuliere archieven. Onder de regie van de minister van OCenW moet worden gewerkt aan een helder gestructureerd archiefbestel met voldoende sturingsmo gelijkheden voor de minister. Meer perso nele ruimte, betere arbeidsvoorwaarden en een afgewogen prioriteitstelling zijn nodig om de kerntaken adequaat te ver richten en tegelijk het beleid ten aanzien van digitalisering en vergroting van het publieksbereik uit te voeren. Aan de basis van de huidige Cultuurnota 2001-2004 ligt een sterke politieke stu ring, vooral op het gebied van maat schappelijk bereik en toegang. De Raad constateert dat die sturing resultaat heeft geboekt. De verknoping van politieke en culturele doelstellingen heeft echter ook de autonome waarde van kunst en cul tuur onder druk gezet. Bovendien leidde het tot ongewenst gedetailleerde regelge ving, sterke departementale sturing en omvangrijke bureaucratische en adminis tratieve processen, zo schrijft de Raad in de inleiding van zijn Vooradvies. Momenteel gaat het in de meeste culture le sectoren goed, als gekeken wordt naar kwaliteit, diversiteit, spreiding en toegan kelijkheid. Volgens de Raad is het belang rijk die situatie niet te frustreren door van bovenaf teveel regels op te leggen. Vanzelfsprekend is er wel verschil tussen de verschillende sectoren, zoals niet alleen blijkt uit de sectoranalyses maar ook uit de cultuurprofielen van de lands delen en van de grote steden. Is de sector goed georganiseerd, zoals bijvoorbeeld bij theater het geval is, dan kan meer worden overgelaten aan de sector zelf. Is er sprake van een meer versnipperde structuur, zoals in de filmsector, dan blijft een ster kere regie nodig. Hoewel integrale beleidsvorming belangrijk blijft, vraagt het diverse beeld dat uit de sectoranalyses naar voren komt, om een gedifferentieer de benadering van het culturele bestel en de afzonderlijke sectoren en instellingen. Natuurlijk zijn er ook overeenkomsten. Verschillende sectoranalyses tonen aan dat er steeds meer spanning is ontstaan tussen de economische en inhoudelijke activiteiten van instellingen. Ook blijkt dat een te zwaar aangezette ambitie om het publieksbereik te vergroten de kernta ken van instellingen onder druk kan zet ten. Het stellen van algemene prestatie- eisen moet dan ook worden vermeden: zo hoeft niet iedere instelling jongeren tot haar publiek te rekenen. Het gaat erom dat de culturele sector als geheel de Nederlandse samenleving bereikt. Minder regels betekent niet dat instellin gen die subsidie ontvangen daarvoor geen verantwoording hoeven af te leg gen. Bij de beoordeling van instellingen die een beroep doen op rijkssubsidie blijft het inhoudelijke en artistieke kwaliteits begrip voor de Raad leidend principe bij zijn advisering. De Raad vindt het daar naast belangrijk dat instellingen zich niet loszingen van ontwikkelingen in de samenleving, maar aansluiting blijven zoeken bij wat er zich in de maatschappij voltrekt. Verder is het volgens de Raad belangrijk dat iedereen onbelemmerd toegang heeft tot kunst en cultuur. Cultuureducatie kan mensen daarvoor de vaardigheden aan reiken. De Raad pleit er dan ook nadruk kelijk voor dat zowel de overheid als het culturele veld daar prioriteit aan geven. Omdat het volgens de Raad dan niet alleen om kinderen en jongeren gaat, moet het begrip cultuureducatie opnieuw worden gedefinieerd. Ook voor de publie ke omroep is in dit opzicht een taak weg gelegd. Meer dan tot dusver het geval is, moet de omroep zich ontwikkelen tot een belangrijk medium voor de overdracht van culturele kennis en vaardigheden. (Bron: Raad voor Cultuur) nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl Het Stadsarchief Heerlen streeft voortdu rend naar kwaliteitsverbetering van de dienstverlening. Als basis hiervoor ge bruikt zij het kwaliteitshandvest dat ont worpen is door de Nederlandse koepel van erfgoedinstellingen, de DIVA. In dit kwaliteitshandvest worden normen gesteld voor excellente dienstverlening. Deze lopen uiteen van het minimum aantal dagen waarbinnen een brief beantwoord moet worden, het aantal beschikbare vierkante meters per bezoe ker in de studiezaal tot de informatie- waarde van de website. Binnen dit pakket van eisen valt ook een goede bewegwijze ring in de gemeente. De Projectgroep Kwaliteitsverbetering van het Stads archief heeft samen met de dienst Openbare Werken een pictogram ont worpen dat in één oogopslag bezoekers duidelijk maakt dat het hier om een archiefinstelling gaat. Gekozen is voor een opgerold stuk perkament met daar aan een zegel. Ook andere archiefinstellingen in Nederland zijn op zoek naar een picto gram dat gebruikt kan worden voor onder andere de bewegwijzering. Ver wacht wordt dat in de toekomst veel archieven het pictogram afkomstig van het Stadsarchief Heerlen zullen overne men en gebruiken binnen hun gemeen te. Daarmee wordt het 'mission state ment' van het Stadsarchief Heerlen weer onderstreept: sterk in de toekomst van het verleden. In verband met auteursrecht e.d. kunnen geïnteresseerden voor gebruik van het pictogram contact opnemen met Stads archief Heerlen, stadsarchief@heerlen.nl. Na de plundering van het Archeologisch Museum in Bagdad, ondergingen op 14 april de Nationale Bibliotheek en het Nationaal Archief (sinds 1961 gevestigd in het 'Paleis van de Wijsheid') zowaar een nog erger lot: beide instellingen zijn namelijk in brand gestoken. Begin maart had het International Committee of the Blue Shield (ICBS) al gewaarschuwd voor de gevolgen van de oorlog op het culturele erfgoed in Irak en er bij alle betrokken regeringen op aange drongen om te werken in de geest van de Haagse Conventie voor de bescherming van cultureel eigendom tijdens een gewa pend conflict. Het ICBS gelooft dat toegang tot authen tiek cultureel erfgoed een basismensen- recht is. Schade aan en vernietiging van cultureel erfgoed veroorzaakt een verar ming, niet alleen van het culturele leven van de direct betrokken gemeenschap, maar voor de hele mensheid. Deze opvat ting is uitgedrukt in verschillende interna tionale conventies. Irak wordt universeel erkend als zijnde bijzonder rijk aan cultu reel erfgoed. De regio is vaak beschreven als 'de wieg van de beschaving'. Het ver lies van delen van dat erfgoed zou zeker een verlies voor alle volken van de wereld betekenen. Het ICBS heeft alle regeringen die in de positie zijn te handelen opgeroepen de benodigde middelen te verschaffen, zowel menselijk als financieel, om de door de oorlog veroorzaakte schade aan cultureel erfgoed vast te stellen en plannen te implementeren voor de noodzakelijke reparaties en restauraties. In het geval van plundering van cultureel eigendom moe ten door getrainde experts met behulp van Irakese geleerden en erfgoedspecialisten gedetailleerde plannen worden gemaakt voor de repatriëring en restitutie van het betreffende eigendom. Het ICBS is bereid hierbij technische assistentie te verlenen en advies te verschaffen. NIEUWS u i t Resultaten Verantwoording archievenblad mei 2003 het veld Het Stadsarchief Heerlen presenteert als eerste archiefdienst in Nederland een beeld merk dat symbool staat voor archieven. Dit betekent een primeur op nationaal en inter nationaal gebied. Het pictogram is vanaf nu te zien op de bewegwijzeringborden in de stad. Voor andere culturele instellingen bestaan reeds lang beeldmerken zoals het opengeslagen boekje voor bibliotheken en de Griekse tempel voor de musea. Voor archieven ontbrak dit tot nu toe. mei 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 3