K- «rmi 14» 18 LI De archiefschat Li. Nieuws uit het Veld llË Column [36 Literatuur [40 Verenigingsnieuws [50 Agenda fyt": co ofon lil Crash-course Archivistiek in Suriname 118 De nieuwe Master Archiefwetenschap 126 Cultuurhistorie en infrastructurele nieuwbouw 128 Blijvend beschikbaar: de archivering van websites Vaste rubrieken Citaat van de maand 'Als er een brief binnenkomt is er al sprake van een dossier...' 4 noot van de redactie él. rZr Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en bevat zowel nieuws van de KVAN als nieuws van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN en van de NVBA ontvangen het Archievenblad. I N H 0 U D S Redactie Chaja Beck, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur), Maarten Broek (eindredactie), Marijke de Bruijne, Ralph Dingemans, Mathilda van Geem, Harry Hendriks (NVBA), Eric Hennekam, Rienk Jonker, Peter Sijnke, Harry Strijkers (NVBA), LarissaVelkers. Vaste medewerkers Albert Boekhorst, Bert Looper, GerritValk, Else Laura Rademaker, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN of de NVBA kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland buitenland (binnen Europa) buitenland (buiten Europa) losse nummers Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 23 17, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 I I Fax: (0229) 27 04 04. e-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Cover dia© Corbis Stock Market/ William Westheimer Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt op 4 juni 2003. 66,50 80,00 96,00 8,00 12 Het gebruik van Encoded Archival Description bij het Nationaal Archief De praktijk: Ivo Zandhuis [14 Het bevolkingsregister als bron voor migratieonderzoek Burengerucht: Marlou Schrover Burengerucht: Fenna Brouwer Archiefopleiding: Eric Ketelaar 122 Sittards Claustrum ontsloten De praktijk: Nicoline J. Ekama van Dorsten De praktijk: Niels van Heezik en Frank Houtman Webzijdelings: Erika Hokke |3i Van feiten tot kennis. Informatiemanagement Informatiemanagement:Albert Boekhorst [32 Van foute schilders en oude kerken Archieven en media: Peter Sijnke Jan Peter Balkenende, demissionair premier op een CDA-bijeenkomst in Rotterdam op 10 maart jl. over de briefwisseling tussen Margarita en voormalig premier Kok, archievenblad mei 2003 P G A V E Het bevolkingsregister als bron voor migratieonderzoek De nieuwe Master Archiefwetenschap V Door Marlou Schrover Door Eric Ketelaar Migratiehistorica Marlou Schrover gebruikte het Utrechtse bevolkingsregister als belangrijkste bron voor een onderzoek naar Utrechters van Duitse ori gine in de negentiende eeuw. Sittards Claustrum ontsloten Op I september a.s. start aan de Universiteit van Amsterdam de nieuwe opleiding tot Master of Arts Archiefwetenschap. Eric Ketelaar over de ins en outs van deze opleiding. Van foute schilders en oude kerken Door Nicoline J. Ekama van Dorsten In het kader van het project De Woonomgeving wordt in Sittard het gebied van het voormalige kapit tel van St.-Petrus in kaart gebracht. Hierbij spelen deskundige en enthousiaste vrijwilligers een belang rijke rol. Door Peter Sijnke Tijdens de studiemiddag 'Archieven en journalistiek' verhaalde Peter Sijnke van het Zeeuws Archief over zijn ervaringen met de media. Hij pleitte voor een pro-actieve rol van archieven bij de benadering van de pers. Roelof Braad archievenb ad mei 2003 Terminologen 'Er is altijd wat.was een gevleugelde uitspraak van een van mijn kennissen die al jaren geleden het tijdelijke met het eeuwige heeft verwisseld. Zo is ook in Nederland het politieke leven nog steeds in beroering en staat ook het koninklijk huis weer eens onder druk. En ondertussen gaat het werk gewoon door... We vergaderen, weten soms niet meer waar we naar toe moeten gaan om 'bij te tanken', omdat de kouze te groot is, en doen af en toe wat archiefwerk. Een collega klaagde laatst dat hij al bijna niet meer weet hoe een archief eruitziet. Ook zijn archief dienst lijdt onder werkdruk door de vele nieuwe taken in de culturele sec tor, de omslag naar klantgericht wer ken, de participatie in nieuwe ICT-pro- jecten en noem maar op. Een herken baar geluid ook voor de redactie. Toch proberen we als redacteuren net die vergaderingen en symposia te bezoe ken die ons beroepsveld het meeste brengen. Het valt me op dat wie het beste en tijdig communiceert over zijn 'dag' het meestal wint bij die keuze. Toch hoeft dat niet te betekenen dat je dan een goede keuze maakt. Want wat is nieuw? Soms wordt er veel beloofd en uiteindelijk was het weer veel van hetzelfde. 'Niets nieuws onder de zon?' Maar toch 'is er altijd wat.Zo ook bij de laatste studiedag van de KVAN (zie het verslag elders in dit blad). Er zit weer beweging in de KVAN. Tijdens de geanimeerde Algemene Ledenvergadering op 16 april jl. in Nieuwspoort, Den Haag presenteerden dé terminologen onder ons archivarissen met Arnold den Teuling voorop na jaren van noeste arbeid de nieuwe Archiefterminologie voor Nederland en Vlaanderen. Nieuw is ook dat de KVAN een nieuwe voorzit ter heeft. Charles Noordam heeft er zin in om na een aantal moeilijke jaren de vereniging weer tot bloei te brengen. De vorig jaar geïntroduceer de 'Ketelaar'-lezing zal voortaan mede door de KVAN worden georganiseerd. Goed nieuws dus! Over 'terminolo gen' gesproken... Als je er eenmaal een tegenkomt, schijnen ze opeens uit alle hoeken en gaten vandaan te komen. Zo worden we in dit nummer met 'website-archiveringsterminolo- I gie' geconfronteerd en kreeg ik onlangs bij een afspraak met Louis Hilgers over een mijnbouwhistorisch boek een kleine pocket van zijn hand cadeau met de terminologie van (bijna) Alle Intemetwoorden van A tot Z I (zie ook: www.internetwoordenboek. com). Net termieten die terminolo gen. Ze bijten zich in alle kennis van het vakgebied en slokken het op. Maar gelukkig zijn ze ook net weer anders, meer vlijtig als mieren, want ze laten niet alles kaal achter. Ze delen met ons de verworven kennis. I

Archievenblad | 2003 | | pagina 2