O Tentoonstellingen O Bijeenkomsten O Internationale bijeenkomsten I WBINNEN- E BUITENLANDSE EVENEMENTEN agenda De oorsprong van tennis ligt in Frank rijk, waar in de elfde eeuw het nog steeds beoefende kaatsspel Jeu de Paume werd gespeeld. Het spel werd al snel zeer geliefd bij de adel, die het over heel West-Europa verspreidde. Rond 1875 introduceerde een Engelse majoor het huidige tennisspel, wat in 1877 leid de tot de allereerste editie van Wimbledon. Den Haag is de bakermat van tennis in Nederland. Het prille begin ligt op het Binnenhof, maar in Scheveningen werd aan het eind van de negentiende eeuw het eerste Nederlandse tennispark, de Bataaf, aangelegd waarna vele parken zouden volgen. Naast het verhaal van de ontstaansgeschiedenis van het tennis, besteedt Gravel en Gras aandacht aan de sociale ontwikkeling van tennis van een elite- tot een volks sport. Dit alles ondersteund door een schat aan beeldmateriaal en voorwerpen. Haags Historisch Museum, Korte Vijverberg 7, Den Haag Vincent van Gogh bezocht tussen sep tember 1866 en maart 1868 de Rijks HBS Willem II te Tilburg. Daar kreeg hij tekenles van Constant C. Huijsmans (1810-1886). De tentoonstelling over deze kunste naar en tekendo cent is samenge steld naar aanlei ding van het onlangs verschenen proefschrift van Wilma van Giers- bergen: 'De kunst is geheel en al bijzaak' - De moeizame carrière van C.C. Huijs mans (1810-1886), tekenmeester in Brabant, uitgegeven door het Zuidelijk Historisch Contact. Deze publicatie was aanleiding voor het Breda's Museum om een tentoonstelling te wijden aan 'Vincents leraar' aan de hand van zijn schilderijen, tekeningen en studiemetho den. 'Opa, kijk ik vond op zolder 'n foto van een ouwe boot is dat nog van voor de polder van die ouwe vissersvloot?' Hoorn is zo'n haven met een 'ouwe vis sersvloot'. De afsluiting van de Zuiderzee had ook hier desastreuze gevolgen. In totaal honderden gezinnen werden er hier de dupe van. Hun geschiedenis wordt op de tentoonstelling getoond. Voor de samenstelling van de expositie is ruim gebruikgemaakt van de collectie ansichtkaarten en familiekiekjes van Chiel van der Zei, de Hoornse rasverza melaar. Hieraan toegevoegd worden enkele objecten uit de museumcollectie die een directe verbintenis met de geschiedenis van de haven hebben. Als extra is aan de bekende Hoornse dichter Cornelis Putemmer gevraagd een nieuwe Zuiderzeeballade te dichten om de expo sitie een extra actuele dimensie te geven. Westfries Museum, Rode Steen 1, Hoorn Info: tel. (0229) 280 028 of via www.wfm.nl De titel van deze presentatie is tevens de naam waaronder drie Apeldoornse culture le instellingen, te weten het Apeldoorns Museum, Bibliotheek Apeldoorn en het Apeldoorns Archief, voortaan naar buiten gaan treden, een combinatie die uniek is in Nederland. Stichting APart blijft de juri dische naam van de organisatie. Om de meerwaarde van de fusie tussen genoemde instellingen te laten zien is deze tentoonstelling samengesteld in de vorm van een speciaal Apeldoorns alfabet. Dit ABC is een combinatie van plaatselijke en regionale (historische) onderwerpen en voorwerpen uit de collecties van zowel het Apeldoorns Museum als het Apeldoorns Archief en Bibliotheek Apeldoorn. Zo blijkt hoe gevarieerd de collecties zijn samengesteld en hoe de speurtocht via tal van boeken, documenten, voorwerpen van kunst en Veluwse geschiedenis een schat aan kennis oplevert en een aange name kennis making vormt, zowel met het Apeldoornse verleden als met de allernieuwste kunst en literatuur. Apeldoorns Museum, Raadhuisplein 8, Apeldoorn. Cursussen Tijdens de Nederlandse Restauratiebeurs van 10-12.30 u. in de Paradezaal van de Brabanthal te 's-Hertogenbosch. 50 agenda Denken vanuit de bezoekers staat centraal als het gaat om marketing; diversiteit is hierbij een inspirerend begrip. Organisatie: Nederlandse Museum Vereniging (NMV). Kosten: 50,- voor NMV-leden en 78,- voor andere belangstellenden. Symposium Archivering van websites Is een website archief-procesgebonden informatie? Moet een organisatie de website ook in het archiveringssysteem opnemen? Hoe zorgt een organisatie voor een goede archivering van haar website? Met presenta ties van onder andere Filip Boudrez over het project Digitale archivering in Vlaamse instellingen en diensten (DAVID) en Gerrit Voerman over Archipol het archief van websites van politieke partijen. Het platform Cultuurtoerisme en de vier erfgoedkoepels willen tijdens dit congres een beeld geven van het cultuurtoerisme in Nederland en het toeristisch aanbod vanuit het erfgoedveld. Er is aandacht voor de schijnbare tegenstellingen maar ook voor de gemeenschappelijke belangen tussen cultureel erfgoed en toerisme. Bovenal wordt getoond welke betekenis beide secto ren voor elkaar kunnen hebben en wordt een start gemaakt met de daadwerkelijke invulling van de mogelijkheden voor wederzijdse versterking. Organisatie: DIVA en het Gemeente Archief Rotterdam. Een studiedag over de mogelijkheden van het internet voor archieven. Presentaties en work shops over de kansen voor archieven op het internet. Het inmiddels bekende evenement voor document-, informatie- en (direct) commu nicatieprofessionals. De organisatie rekent net als vorig jaar op de komst van zo'n 500 bezoekers naar het Nijkerkse 'Hart van Holland.' Die komen om daar gedurende twee dagen naar hartelust te netwerken, kennis op te doen en kennis uit te wisselen. Verantwoordelijk voor de organisatie zijn NMA en Xplor Nederland. Dit jaar krijgen beide document-gebruikersverenigingen hulp van RMC (Record Management Conventie) en DDMA (Dutch Dialogue Marketing Association). Dit ERPANET seminar wil een gedetailleerde analyse geven van de belangrijkste initiatie ven op het gebied van archivering van web sites en ingaan op het duurzame behoud van materiaal afkomstig van internetbron nen. Experts uit het vakgebied zullen zowel organisatorische als technische aspecten hiervan behandelen. Europese conferentie over educatie als onderdeel van het archiefwerk. Het DAVID-project (Digitaal Archiveren in Vlaamse Instellingen en Diensten) organi seert samen met de Sectie Archief en Hedendaags Documentbeheer van de WBAD en met logistieke steun van UFSIA de workshop 'Digitaal archiefbeheer in de praktijk'. Archivarissen worden steeds vaker geconfronteerd met de noodzaak om digita le documenten te archiveren. Hierover bestaat nog veel onduidelijkheid. Hoe moet men te werk gaan bij het archiveren van e- mails of websites? Deze workshop wil aan Vlaamse en Nederlandse archivarissen een praktische kijk geven op de huidige stand van zaken in de digitale archivering. De voorbije jaren zijn er binnen DAVID richt lijnen uitgewerkt. Aan de hand van enkele voorbeelden worden deze 'best practices' toegelicht. De ervaringen van het DAVID- project worden in de namiddag getoetst aan die van Nederlandse archivarissen. Kosten: 30,- 40,- incl. lunch en documentatiemap); halve dag: 14,- 19,- (incl. documentatiemap) Het doel van deze DAVID-conferentie is spe cialisten uit verschillende disciplines bij elkaar brengen om zich te buigen over de problematiek rond het digitaal archiveren. Nationale en internationale sprekers zijn uit genodigd om licht op deze kwestie werpen. Informatie: e-mail: david@stad.antwerpen.be of via www.antwerpen.be/david Inschrijving: david@ti.kviv.be of via www.ti.kviv.be GE HUL t/m 22 juni Gravel en Gras, 500 jaar tennis in Nederland Info: (070) 364 69 40 of via www.haagshis- torischmuseum.nl t/m 29 juni C.C. Huijsmans (1810-1886) - Vincents leraar Breda's Museum, Parade 12-14, Chassépark, Breda Info: tel. (076) 529 93 00, e-mail: breda.museum@wxs.nl of via www.breda- museum.nl t/m 6 juli De Zuiderzeeballade Tot eind 2003 Cultuur Onder Dak Apeldoorn (CODA) Info: tel. (055) 578 84 29 of via www.apel- doornsmuseum.nl 16 mei Masters Archiefwetenschap in de praktijk Locatie: Archiefschool, Amsterdam Inlichtingen: ketelaar@hum.uva.nl 15 mei Algemene Ledenvergadering VAR 2003 Info: b.jansma@archiefailkmaar.nl 15 t/m 17 mei De Nederlandse Restauratiebeurs Locatie: Brabanthal, Diezekade 2, 's-Hertogenbosch Info: tel. (0485) 322 922 of (073) 629 39 11, e- mail: info@restauratiebeurs.nl of via www.res- tauratiebeurs.nl archievenblad mei 2003 22 mei Studiedag diversiteitsmarketing Locatie: Imagine IC, Amsterdam Zuidoost. Opgeven bij NMV, Eva Tromp: etromp@museumvereniging.nl 12 juni Locatie: De Leeuwenburg, Hogeschool van Amsterdam, Weesperzijde 190, Amsterdam Tijd: 13.00 uur-17.00 uur Informatie: www.archiefschool.nl Aanmelding: info@archief5chool.nl of tel: (020) 595 19 00 12 juni Congres Cultuurtoerisme: Zonder verleden geen toe komst Locatie: diverse locaties in de historische binnenstad van Gouda Kosten: 50,- Info: A. van Maaren, NCM, tel. (020) 627 77 06 13 juni, Rotterdam Studiedag Archieven en internet Info: www.diyakoepel.nl 17/18 juni, Nijkerk Document 2003 Informatie en inschrijving: www.document2003.nl t 22-24 mei Kerkira (Korfoe), Griekenland Preservation of web material Locatie: Universiteit van Kerkira Registratiekosten: 50,-. Informatie en inschrijving via www.erpanetorg mei 2003 19-21 juni, Bocholt, Duitsland Educational learning in Archives Locatie: Europa-lnstitut Bocholt Informatie: www.archivpaedegogen.de/ euro- pa/defaulthtm 25 juni Workshop Digitaal archiefbeheer in de praktijk Inschrijven: via het VVBAD-secretariaat, Statiestraat 179 te B-2600 Antwerpen, tel. 03 281 44 57, fax 03 218 80 77, e-mail studieda- gen@wbad.be 26 juni, Leuven E-mailarchiving for posterity. Electronic record-kee ping and long-term preservation of digital data. archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 25