en gij zult Impressie Archieven KVAN-Studiemiddag en journalistiek LOEK NIJHOLT ARCHIEFSERVICE B.V Restauratie-Atelier Helmond bv ADUB Information Systems Restauratie en conservering van papier, leer en perkament Ondersteuning bij calamiteiten Brand- en waterschade 24 uur bereikbaar op: 06 - 57 58 96 31 Tijdens kantooruren: +31 (0)492 - 55 39 90 Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland Nieuwe tijden, nieuwe media en nieuwe communicatiemiddelen vereisen een nieuwe strategie en andere vaardigheden. Tijd voor de KVAN om hier eens uitge breid aandacht aan te besteden. Voorzitter Noordam benadrukte in zijn inleidend woord echter ook de afhankelijkheidssitu atie tussen archivarissen en journalisten. Eric Hennekam kreeg hierna ais dagvoor zitter het woord en kondigde als eerste inleider Hanneke Versteeg aan. Zij is werk zaam als docent research, afdeling journa listiek aan Hogeschool Windesheim te Zwolle. Binnen het project 'De ontdek king van het archief' stelde ze de aanko mende journalisten drie vragen over het archief. Uit de gegeven antwoorden meende zij voorzichtig te concluderen dat het stereotiepe beeld van de archivaris nog geen schokkende wijzigingen heeft ondergaan. Het woord archief staat in de ogen van de aantredende generatie van de toekomstige journalisten nog altijd voor papier, opbergmappen, saai, stoffig en oud. De mening van de studenten over 'informatie' was echter weer een verade ming. Gelukkig voor ons vonden bijna alle studenten het archief belangrijk voor hun toekomstig werk vanwege het aspect informatie, de geschiedenis, achtergrond informatie en de feiten. Zelfs aan de waar heid wordt bij het woord archief niet getwijfeld... Interessant was voorts haar uitleg over het begrip civiele journalistiek; de manier van verslag geven van de feiten waarbij de nieuwsfeiten vanuit een andere optiek worden belicht. Dit gebeurt vanuit de civiele journalistiek 'van onder op'. Hierbij wordt aandacht geschonken aan de gevolgen van deze nieuwsfeiten voor het grote publiek. Ook is er dan aandacht voor mogelijke oplossingen; dat staat hier voorop. Dit is heel iets anders dan de zogenaamde institutionele journalistiek waarbij mis lukkingen en extreme situaties breed wor den uitgemeten. Eigenlijk de journalistiek van de losse feiten en de dagelijkse nieuw tjes, inclusief onderwerpen als dood, rod del, schandalen en ruzies. Dit wordt ook wel 'consumentisme' genoemd, aldus Hanneke Versteeg. Het archiefeducatie- project dat in 2001 is opgezet in samen werking met Eric Hennekam, het Historisch Centrum Overijssel en Windesheim beschreef zij als succesvol en zal zeker opgenomen blijven in het stu dieprogramma. Al met al een korte, begrijpelijke bijdrage aan deze geanimeer de studiemiddag. Wil van den Bongaard, researcher van het succesvolle KRO-televisieprogramma Spoorloos lichtte een tipje van de sluier op over de werkwijze en het volhardend speuren voor zijn programma onder de titel 'Van zoeken tot vinden - Verborgen personen in openbare archieven'. Onor thodoxe zoekmethodes worden hierbij niet geschuwd. Hij roemde de medewer king die Spoorloos krijgt van de Neder landse archiefinstellingen. Historicus en freelance journalist Rob Hartman, vooral bekend van zijn publica tie over de geschiedenis van tijdschrift De Groene, gaf aan dat je moet weten wat je precies moet zoeken. Volgens hem een belangrijke voorwaarde om met succes onderzoek te doen in archieven. Verder stelde hij de onderzoeks- en kopietarieven van de verschillende archiefinstellingen aan de orde. Hierin zijn grote verschillen te constateren. Met een aanstekelijk enthousiasme hield Gerda Jansen-Hendriks haar aandachtig gehoor geboeid met haar interessante bij drage aan deze bijeenkomst. Aan de hand van televisiebeelden uit het programma Andere Tijden van NPO/ VPRO en de bijbehorende uitleg wees zij haar gehoor op het feit dat recente twin- tigste-eeuwse geschiedenis met een voor zienbare actualiteit veel kijkers aan de televisie gekluisterd kan houden. Buiten het papier is hierbij de 'oral history' en vooral het beeld van immens belang. Papier in beeld brengen is echter moeilijker dan over het algemeen wordt gedacht. Iedere keer lukt het echter weer tot een perfecte symbiose te komen tussen papier en beeld, aldus Gerda Jansen-Hendriks. Peter Sijnke had de ondankbare taak om de inmiddels met veel informatie overla den deelnemers toch nog te boeien. Dat lukte hem uitstekend. Mede dankzij veel voorbeelden was het een genoegen zijn persoonlijke ervaringen op het gebied van archieven en journalistiek te beluisteren. Zijn boodschap was duidelijk: er zijn genoeg kansen om het belang van archie ven en de hierin opgeslagen informatie voor het voetlicht te krijgen. Men moet 'het zien' en niet alleen passief te werk gaan. Pro-actief werken aan public rela tions over archieven is en blijft de opdracht, aldus Peter Sijnke. De KVAN-studiemiddag was een leerzame middag. KVAN-bureaumedewerkster Ma thilda van Geem heeft samen met Eric Hennekam uitstekend werk verricht om op zo'n korte termijn deze studiedag te organiseren. En de nieuwbakken voorzit ter, Charles Noordam, kondigde aan dat het KVAN-bestuur plannen heeft de stu diedagen weer nieuw leven in te blazen. Dat is voor ons een zonnig vooruitzicht. 43 Zoekt vinden ADLIB I Archief Uitleenmodule ADLIB I Bibliotheek Bestelmodule Uitleenmodule Tijdschriftenmodule ADLIB I Internet Server ADLIB I Museum Fotobestelmodule Flexibel informatiebeheer Zeer uitgebreid gebruiksvriendelijk Webportalen Full Text zoekmogelijkheid Real time interactie gebruikers, zoals on-line reserveren Geavanceerd thesaurusbeheer Cross domain ondersteuning Telefoon: 030 - 241 18 85 E-mail: info@nl.adlibsoft.com www.adlibsoft.com Boeken, in leer en perkament Charters en zegels Prenten en tekeningen Kaarten en affiches Massaconservering Inbinden van rapporten en tijdschriften Schimmelbestrijding Panovenweg 40,5708 HR Helmond (NL) Tel.:+31 (0)492-55 39 90 Fax+31 (0)492 - 55 24 42 E-mai Iinfoó)restauratie-atel ierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl advisering projecten documentaire informatievoorziening archiefbewerking archiefopslag Een bekende naam, die staat voor langdurige en brede ervaring. Deskundigheid, klantgerichtheid en kwaliteit staan bij ons voorop. Daardoor zijn onze adviezen op maat gesneden oplossingen. Ook voor de voorbereiding en uitvoering van projecten staan wij voor u klaar, evenals voor veranderingen bij uw documentaire informatieverzorging en de bewerking van uw archieven.Tenslotte bieden wij opslag van archieven aan in ons eigen archiefdepot. GOED ARCHIEFBEHEER HEEFT AANDACHT NODIG. PERSOONLIJKE SERVICE. ONAFHANKELIJK ADVIES.DAT KUNNEN WIJ U GEVEN. Bel, schrijf, fax of e-mail voor meer informatie: Ds.van Haaftenlaan 23 3984 NP Odijk tel.:030-6572228 fax.: 030-6572228 e-mail: loeknijholtarchief@hetnet.nl archievenblad mei 2003 De kersverse, nieuwe voorzitter van de KVAN, Charles Noordam, wenste de deelne mers aan deze studiebijeenkomst een leerza me middag toe. De opkomst was weer eens goed te noemen in de tot de verbeelding sprekende locatie Perscentrum Nieuwspoort in het zonnige Den Haag op woensdag 16 april jl. De voorzitter memoreerde in zijn inleiding dat onze archiefvoorgangers in vroegere tijden van mening waren zelf genoeg journalistieke talenten in huis te hebben om hun boodschap uit te dragen in de media. Tijden veranderen. Spoorloos Andere Tijden Communicatie Harry Strijkers mei 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 21