7 van Alfred Marks r 0 1 al m Gemeentearchief Rotterdam 3 Gemeente Rotterdam INTERNE VACATUREMELDING Medewerker Archieven (M/V) t) ,'rWrirIC De doelstelling van het Gemeentearchief Rotterdam is te voorzien in de behoefte van burger en overheid aan historische informatie over Rotterdam op basis van archieven en verzamelingen. Het Gemeentearchief Rotterdam ontwikkelt zich tot een regionaal historisch archief centrum. Een toene mend aantal omliggende gemeenten draagt zijn archieven en verzamelingen over aan het Gemeente archief Rotterdam. De sector Beheer adviseert gemeentelijke instellingen, deelgemeenten en regio gemeenten inzake archief beheer en draagt zorg voor verwerving, beheer en ontsluiting van de gemeen telijke en particuliere archieven, de atlas en de Rotterdam-bibliotheek. De sector bestaat uit de afdelingen Archieven Relatiebeheer, Bibliotheek, Atlas en Projecten. De afdeling Archieven Relatiebeheer heeft als hoofdtaak het verwerven, beheren en ontsluiten van archieven en het adviseren van gemeentelijke instellin gen, deelgemeenten en regiogemeenten inzake archiefbeheer. De afdeling ambieert een voortrekkers rol in de ontwikkelingen binnen het vakgebied. Naast papieren archieven krijgt de afdeling in toene mende mate te maken met het beheer van digitale archieven. Het Gemeentearchief Rotterdam heeft een vacature op de afdeling Archieven Relatiebeheer voor een: 34 uur per week (0,94 fte) Uw taken U ontsluit archieven, verwerft particuliere archieven, begeleidt stagiairs en verricht administratieve werkzaamheden. U begeleidt archief assistenten en onderhoudt een functioneel netwerk op het vakgebied. Uw profiel HBO-werk- en denkniveau, diploma archivistiek B, enige jaren ervaring in het werkveld; nauwkeurigheid, analytisch denkvermogen, goede uit- drukkingsvaardighdeden, advies- en onderhandelingsvaardigheden, goede contactuele eigenschappen en zowel zelfstandig als in project- verband kunnen werken. Wij bieden De functie is ingedeeld in salarisklasse 8 van de gemeente Rotterdam, salaris maximaal 2.747,- bruto per maand gebaseerd op een fulltime dienstverband van 36 uur per week. De inschaling is afhankelijk van opleiding en ervaring. Informatie Voor meer informatie over deze functie kunt u contact opnemen met dhr. R. Grootveld, tel. 010-2434 631, e-mail: r.grootveld@gar.rotterdam.nl Sollicitatie Uw schriftelijke sollicitatie kunt u tot uiterlijk 14 dagen na publicatie richten aan: Gemeentearchief Rotterdam, afdeling P&O, t.a.v. mevrouw N.J. Schuyff, Postbus 71, 3000 AB Rotterdam. Voor de functie wordt gelijktijdig intern en extern geworven. Bij de invulling van de vacature worden de gemeentelijke richtlijnen gehanteerd. Acquisitie naar aanleiding van deze advertentie wordt niet op prijs gesteld. de archiefschat Het Nederlands Architectuurinstituut beheert een uitgebreide collectie bestaande uit een internationaal georiënteerde bibliotheek en uit een vijfhonderdtal archieven van Nederlandse architecten over de periode 1850-1970. De archieven bestaan uit ontwerp-, presentatie- en uit voeringstekeningen van de door de archi tect ontworpen gebouwen; maar ook uit foto's, maquettes, correspondentie, vrij tekenwerk en documentatie. Kortom, er is een rijkdom aan materiaal en verwante informatie. Het is dan ook moeilijk te zeg gen wat mijn mooiste collectiestuk is. Ik kan nog steeds met bewondering kijken naar de prachtige kleurentekeningen van W.M. Dudok voor het Raadhuis in Hilversum en met verbazing naar een set presentatietekeningen voor het Congres gebouw in Den Haag door de architecten broers Van Nieukerken, in de jaren 1950 getekend. Uit protest dat voor de prijs vraag voor een nieuw congrescentrum (dat uiteindelijk is gebouwd door J.J.P. Oud) alleen maar vertegenwoordigers van 'de modernen' waren uitgenodigd, hadden zij een ontwerp in hun eigen - traditioneel neo-renaissance - bouwstijl ingediend. Even bijzonder is het om de kinderportret jes te zien die zijn gemaakt door Michel de Klerk van zijn zoontjes Joost en Edo. Ook briefwisselingen kunnen veel vertellen over het leven van een architect; zo las ik met plezier de brieven die H.Th. Wijdeveld schreef aan zijn zoon, de componist Wolfgang Wijdeveld, en waarin vader Wijdeveld met regelmaat kritiek levert op de levenswandel van zijn zoon. En dan zijn er de maquettes. Zo is er een heel mooie maquette van het interieur van het vliegtuig DC 9 waarvoor Gerrit Rietveld een plan maakte, waarbij vooral het kleurgebruik bijzonder was. Van een heel andere schaal is weer de tot in detail uitgewerkte maquette in drie delen van gips van het voormalige hoofdkantoor van de Nederlandse Handel Maatschappij aan de Vijzelstraat in Amsterdam van de archi tect K.P.C. de Bazel. Maar zoals waarschijnlijk in iedere collec tie zijn er documenten die in eerste instan tie niet zo bijzonder lijken en pas nader hand heel uitzonderlijk blijken te zijn. Een paar jaar geleden stond er zonder aan kondiging een ouder echtpaar uit Wassenaar voor mij aan de balie van de studiezaal. Ze vertelden dat ze in de koffer bak van hun auto een archiefje hadden meegenomen dat ze graag aan het NAi wil den overdragen. Ik stond een beetje voor het blok; aan de ene kant wil je toch wat zorgvuldiger kunnen omgaan met acquisi ties, maar je stuurt twee ontzettend aardige mensen ook niet zomaar weg. Gelukkig maar, want tijdens een kopje koffie bleek dat het toch weieens interessant kon zijn. Mevrouw vertelde dat zij optrad als execu teur-testamentair van een onlangs overle den oudere vriendin, de weduwe van de architect J.Th. van Oyen (1890-1944) die voor de Tweede Wereldoorlog in voorma lig Nederlands-Indië werkte. Hij had daar eerst op bureaus van andere architecten gewerkt en zich begin jaren dertig geves- .sg&jgjue© .-.us floral tigd als zelfstandig architect in Semarang. De Japanse bezetting van onze voormalige koloniën maakte een einde aan dit alles. Het echtpaar Van Oyen werd geïnterneerd, maar J. van Oyen overleefde de gevangen schap niet. Na de bevrijding in augustus 1945 keerde zijn weduwe terug naar Nederland, waarbij zij een deel van het bewaard gebleven archief van haar man meenam. Omdat er weinig archiefmateri aal bewaard is gebleven van Nederlandse architecten die in voormalig Nederlands- Indië hebben gewerkt, en dat dan ook nog eens in Nederland is terechtgekomen, was het aanbod heel aanlokkelijk. Er werd niet verder geaarzeld en we hebben de auto uit geladen. Het bleek uiteindelijk om een redelijk omvangrijk archief te gaan en we kunnen, nu het archief geïnventariseerd is, zeggen dat het Van Oyen-archief het mees te Indische materiaal uit onze collectie bevat. Er is veel belangstelling voor de architec tuur in voormalig Nederlands-Indië en het Van Oyen-archief werd dan ook al snel geraadpleegd. Een onderzoeker deed wel een heel bijzondere ontdekking. Terwijl hij in eerste instantie alleen maar zijn nieuws gierigheid aan het bevredigen was in een ook voor hem nieuw archief van een hem onbekende architect, ontdekte hij in een fotoalbum een aantal foto's van tekenin gen van de heel beroemde Indische archi tect ir. C.P. Wolff Schoemaker (1882-1949), over wie de onderzoeker een publicatie voorbereidt. Door de foto's in dit album was het opeens mogelijk een aantal projec ten definitief toe te schrijven aan C.P. Wolff Schoemaker en konden tot nu toe onbekende projecten aan zijn oeuvre wor den toegevoegd. Ook vanuit het huidige Indonesië is er veel belangstelling voor wat wij hier in Nederland bewaren aan Indisch archief. Men is in veel steden bezig met inventari saties van nog bestaande gebouwen uit de koloniale periode. Met enige regelmaat staan er delegaties op de stoep om hier onderzoek te doen. Bij één van die gele genheden had ik een portefeuille met teke ningen van een door Van Oyen ontwor pen schoolgebouw in Semarang klaar gelegd. Eén van de delegatieleden herken de de tekeningen omdat zij als jong meisje op die school gezeten had. De archiefschat r\ ixrraLia mei 2003 Alfred Marks is coördinator Bibliotheek en Dienstverlening bij het Nederlands Architectuurinstituut te Rotterdam. archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 1