Een bron van zorg en goede werken literatuur Catharina Th. Bakker en Leonie de Goei, Een bron van zorg en goede werken. Geschiedenis van de geeste lijke gezondheidszorg in Noord-Holland-Noord. La Folie d'Espagne 17th century keyboard music from Gelderland, Dirk Luijmes. 38 J. Hagen, Waterschappen, veenpolders en particuliere polders in Midden- en Zuid- Friesland. Verzamelinventaris van de gedeponeerde archie ven van het voormalige waterschap Boarnferd 1754- 1983. literatuur Roel de Neve en Alex van Heezik, Omzien naar water. Rob van Drie, Onderzoek bij het Centraal Bureau voor Genealogie. I 39 Uitgeverij SUN, Amsterdam, 2002 ISBN 90-5875-089-2, 431 blz., 22,50 De geschiedenis van zo'n tachtig jaar psychiatrische zorg in het noorden van Noord-Holland wordt in dit lijvig boek beschreven. In de hoogtijdagen van de katholieke emancipatie werd in Heiloo in 1929 het Psychiatrisch Centrum St.- Willibrord gesticht door de Congregatie van de Broeders van Onze Lieve Vrouw van Lourdes. St.-Willibrord was een gesticht/convent waar rooms-katholieke mannen verpleegd werden door rooms- katholieke broeders. Rooms-katholieke psychiaters introduceerden in de jaren dertig als eersten de insulinecomakuur en de elektroshocktherapie in Nederland. Verzuiling en progressieve psychiatrie gingen in deze jaren in Heiloo hand in hand. Vervolgens speel de St.-Willibrord in de jaren vijftig een voorhoederol met de ontwikkeling van de psychotherapie in inrichtingsver- band. De secularisatie van de jaren zestig liet ook in St.-Willibrord haar sporen na. Reorganisaties en therapeutische ver nieuwingen in de jaren zeventig en tach tig gingen gepaard met chronische peri kelen binnen de organisatie. De afstand tussen St.-Willibrord en de buitenwereld groeide. In recente jaren is die ontwikke ling krachtig omgebogen. De geestelijke gezondheidszorg in het noorden van Noord-Holland verwierf na 1997 een lei dende positie bij de vermaatschappeling en de integratie van, langdurige, psy chiatrische zorg in de samenleving. De ambulante geestelijke gezondheidszorg kreeg in Noord-Holland als initiatief van de gezamenlijke gemeenten gelijkertijd een bijzondere vorm. Geen verzuilde organisatie zoals elders, maar zorg afge stemd op de gezindte van de patiënt. Al deze ontwikkelingen komen in dit boek in tien hoofdstukken chronolo gisch aan bod. Overvloedig geïllustreerd met bijzonder beeldmateriaal belicht het boek markante en onbekende aspecten van de geschiedenis van de Nederlandse geestelijke gezondheidszorg. De auteurs hebben uitgebreid bronnen- en literatuuronderzoek gedaan en ook gebruik gemaakt van de 'oral history' door middel van verschillende inter views. Buiten de eigen archieven van de congregatie werd ook archiefonderzoek verricht bij het Nationaal Archief, het Rijksarchief in Noord-Holland en Het Utrechts Archief. Een index op namen en zaken ontbreekt echter. (HS) CATHARINA TH. RAKKER LEONIE DE GOEI Geschiedenis van de geestelijke gezondheidszorg in Noord-Holland-Noord SUN Contrapunctus Musicus VC 2509, 2003 1 cd, 15,00 De cd is te koop in de archiefwinkel van het Gelders Archief of via d.luijmes@worldonline.nl. Tot voor kort kwijnden twee bijzondere muziekhandschriften uit het Familiearchief Bosch van Rosenthal stilletjes weg in de depots van het Gelders Archief. In het themanummer van het Archievenblad jaargang 106 nr. 7, september 2002, p. 40-41, besteedde Wanita Resida al uitgebreid aandacht aan deze handschriften in haar artikel 'La Folia' of de 'Gekte van Spanje' in het Gelders Archief. De muziekwetenschapper Dirk Luijmes deed diepgaand onderzoek in deze manuscripten. Hij vond er onbekende muziek van onder anderen Johann Jacob Froberger (1616-1667) en de Duitser Henrich Reinis, naast bekende werken van Jean-Baptiste Lully evenals diverse anonieme composities. Onlangs bracht Luijmes een selec tie uit de handschriften uit op cd, getiteld 'La Folie d' Espagne', uitgevoerd op clavecimbel, orgel en virginaal. Op deze cd is ook muziek van Gisbert Steenwick en Heinrich Scheidemannen uit het in 1671 samengestelde Klavierboek van de Arnhemse Anna Maria van Eijl opgenomen. C^-vvv' La Folie d'Espagne 7"' century keyboard music from Gelderland f,L frftc Jx ü}>^nc l J - X c "T t f Dirk Luijmes archievenblad mei 2003 Wetterskip Boarn en Klif, 2002 ISBN 90-9016328-X, 271 blz. Hoogheemraadschap Amstel Gooi en Vecht, 2002 ISBN 90-806366-2-2, 96 blz., io,oo In het herdenkingsjaar van de Ramp van 1953 twee publicaties over waterbeheer. In de eerste plaats een verzamelinventaris van de gedeponeerde archieven van het voormalige waterschap Boarnferd (rond Joure en Heerenveen). De hier beschreven waterschappen, particuliere polders en veenpolders vormen de voorgangers van het huidige Waterschap Boarn en Klif. Veenpolders ontstonden in de negentien de eeuw door het afgraven van laagveen- gebieden. Ze hebben grote invloed gehad op de veranderingen in het landschap, aangezien het hun taak was om na de ver vening het gebied weer in te polderen en droog te malen. Waterschapsarchivaris Hagen laat iedere inventaris - er zijn maar liefst 27 archieven en archiefjes in deze verzamelinventaris beschreven - heel handig voorafgaan door een korte inlei ding, waarin de historie van het betreffen de gebied wordt beschreven. Voor lokale en regionale historisch onderzoekers is deze inventaris van groot belang. In totaal is hiermee zeventig meter archief ontsloten, waarin zich heel veel informa tie bevindt (bijvoorbeeld over molens en windmotoren). Het Hoogheemraadschap Amstel Gooi en Vecht bracht verleden jaar het boekje Omzien naar water uit. Aanleiding: het vijfjarig bestaan van het hoogheemraad schap. HNT historische producties kreeg de opdracht een publicatie te vervaardi gen met als doel een breed publiek over de historische achtergronden van het schap te informeren. Daar is men uitste kend in geslaagd. In het korte bestek van 96 blz., verdeeld over zes hoofdstukken, lezen we veel wetenswaardigs over dit hoogheemraadschap, dat zich in ruimte uitstrekt over drie provincies (Zuid- Holland, Noord-Holland en Utrecht) en in tijd weliswaar slechts vijf jaar terug gaat, maar vanaf de Middeleeuwen vele voorgangers heeft gekend. En zo krijgen we informatie uit voorgaande eeuwen, over bijvoorbeeld engen (smalle percelen) en meenten (gemeenschappelijke wei den), wierriemen (dikke pakketten zee wier ter versteviging van de dijken), tech niek, bestuur en de zorg voor de water kwaliteit. Het boekje is te bestellen bij de afdeling Communicatie van het hoog heemraadschap in Hilversum. (PS) mei 2003 archievenblad I CBG, Den Haag, 2003 ISBN 90-5802-029-0, 63 blz., 8,00 In de CBG-reeks verscheen onlangs onder nummer 19 een zeer informatieve gids. Hierin is beknopt beschreven welke schat aan informatie het Centraal Bureau voor Genealogie aan de stam boomonderzoeker te bieden heeft. Wat in de studiezaal zichtbaar is van de bibli otheek en de collecties, is slechts het topje van de bekende ijsberg. Het groot ste gedeelte is opgeborgen in de depots. Dat ligt nu eigenlijk 'te wachten op ont dekking' door de genealoog of onderzoe ker. In deze gids kan men ook lezen wat er in de bibliotheek is verzameld en hoe men de weg kan vinden in de uitgebrei de (depot)collectie van het CBG. Na een korte inleiding worden in het hierop vol gende hoofdstuk de activiteiten van de CBG beschreven, met name de CBG- website, de opbouw van de collectie, het bezoek aan de studiezaal en de catalogus. Achtereenvolgend komen ook aan de orde de persoonskaart en de persoons lijst, het gebruik van de resultaten van eerder wel of niet gepubliceerd genealo gisch werk, gelegenheidsdrukwerk, de bronnen van elders, de heraldiek, het onderzoek in het buitenland en de bij zondere onderwerpen. Een trefwoorden lijst sluit dit zeer informatieve werkje af. Een aanrader voor iedere genealoog die met deze gegevens zijn genealogisch raamwerk van namen, data en plaatsen kan aankleden en op die manier met een beetje geluk een heuse familiegeschiede nis kan schrijven. Ook wordt uitgelegd hoe men de bronnen in een onderzoek moet verantwoorden. (HS)

Archievenblad | 2003 | | pagina 19