VAN FOUTE SCHILDERS EN OUDE KERKEN L ,1 üc, li nl i archieven en de media II 1 32 33 Door Peter Sijnke* Het Zeeuws Archief te Middelburg heeft als regionaal historisch centrum ruime ervaring met de media en is een van de weinige archiefinstellingen met professionele com municatiemedewerkers. Naast de afdelingen Bedrijfsvoering en Archieven en Collecties (waaronder onder meer het informatiecen trum, met receptie, archiefwinkel, studiezaal en bibliotheek, valt) is er een afdeling Communicatie en Behouden, een breed samengestelde, voor een belangrijk deel extern gerichte, afdeling. Naast de sector Restauratie en Behouden valt daar onder meer ook de sector Communicatie en Educatie onder. Het Zeeuws Archief vindt het belangrijk om actief naar buiten te treden. De twee educatiemedewerkers doen dit bij voorbeeld door het maken van 'belevings tentoonstellingen' (twee grote tentoonstel lingen per jaar; dit jaar over de Ramp van 1953 en migratie), kleinere exposities, bij eenkomsten en studie(mid)dagen, contac ten met het onderwijs, resulterend in bezoeken van schoolklassen aan het Zeeuws Archief etc. De communicatieme dewerkers, dat zijn er ook twee (op onge veer anderhalve formatieplaats), zijn echte communicatiespecialisten. Er is daarbij nadrukkelijk gekozen voor professionals en niet voor archivarissen, die dit 'er bij doen'. Communicatie met de media In principe kan iedere medewerker van het Zeeuws Archief contacten met de pers heb ben, maar het is natuurlijk wel gewenst dat de communicatiemedewerkers het over zicht houden. Zo wordt het archief regel matig met vragen om informatie vanuit de media benaderd. Dat kan gaan om plaatjes als illustratie bij een artikel, historische fei ten ter onderbouwing van een nieuwsitem of medewerking aan een radio- of televisie programma, zowel regionaal als landelijk. Zo was het Zeeuws Archief in 2002 bij diverse programma's betrokken. Zoals een televisiedocumentaire van freelance pro grammamaker Rob Hessing over het Paaseiland. Jacob Roggeveen, die dat eiland in 1722 voor de westerse wereld ontdekte, woonde namelijk bij het archief 'om de hoek' en in het archiefgebouw bevindt zich een kunstwerk van Lydia Schouten (de geschilderde route en teksten uit een log boek). Dit programma werd uitgezonden door RTL 4 en Omroep Zeeland Televisie. En bij een serie televisieprogramma's over de VOC, vervaardigd door Ruud Spruit en Bas Westerweel en uitgezonden door een vijftal regionale omroepen. Maar ook bij het grote televisieprogramma ter gelegen heid van de Nationale Dodenherdenking, waarbij Middelburg (vanwege het Duitse bombardement op de stad op 17 mei 1940) centraal stond. Dat betreft allemaal passieve medewerking aan de media: u vraagt en wij draaien. Het kan natuurlijk ook actief. Dat gebeurt als er 'leuke dingen' te melden zijn: een voorleesmiddag met kinderboekenschrij ver Wim Hofman, aardige nieuwe aanwin sten (kaarten, foto's, archivalia enz.), stu diedagen en symposia. Vaak wordt hier regionale belangstelling van de media mee gegenereerd (lokale omroep, regionale omroep, huis-aan-huisbladen, provinciale krant). Het Zeeuws Archief scoort goed in het (regionale) nieuws. Maar dat kan bij voorbeeld ook door middel van een weke lijkse historische rubriek Even Omzienin de PZC (Provinciale Zeeuwse Courant), waar een aantal medewerkers van het Zeeuws Archief aan meewerkt. Of door publicaties in tijdschriften van oudheidkundige en heemkundige verenigingen, hetgeen met regelmaat gebeurt. Een bijzondere manifestatie, die ook lande lijk de aandacht trok, was 'Wonen in Weelde' in het najaar van 2002. In het kader van het VOC-jaar werd toen de hele benedenverdieping, de 'bei-etage', in acht- tiende-eeuwse stijl ingericht Met een eet kamer, een salon, een 'boudoir' van me vrouw en een 'comptoir' van meneer. Het moest eigenlijk net lijken of de oorspronke lijke bewoners even weg waren. Twee gid sen gaven rondleidingen aan de vele geïn teresseerden, die van heinde en verre toe stroomden, waaronder lezeressen en lezers van het tijdschrift Nouveau, die met een cultuurhistorische dagtrip van de schrijf ster Thera Coppens 'Wonen in weelde' bezochten. Dat is wat Rik van der Ploeg noemde 'het cultureel vermogen zichtbaar maken'. Daar horen ook rondleidingen door het Bureau voor Toerisme Zeeland bij, want rondleidingen door het archiefge bouw anders dan voor relaties zijn uit han den gegeven. Passieve en actieve benadering dus, van zowel -potentiële- bezoekers als van de media. Als journalisten zelf onderzoek komen doen, hetgeen relatief veel minder voor komt dan vragen om informatie, gaat het vaak om controversiële zaken. Daarbij wil men dan vaak archieven die een relatie met de Tweede Wereldoorlog hebben of politie archieven inzien. De 'foute' schilder Mijn verhaal wordt nu wat persoonlijker. In 2000 werd ik benaderd door een particu lier, woonachtig op Schouwen-Duiveland. Deze had een schilderij te koop van Reimond Kimpe, voorstellende het ver woeste Middelburgse stadhuis. Ter verdui delijking: het Zeeuws Archief voert tevens het beheer over de stadhuiskunstcollecties van Middelburg en Veere. Iets over deze schilder. Reimond Jozef Pieter Kimpe werd geboren in 1885 te Gent. Hij kreeg een opleiding als bouwkun dig ingenieur en was de Vlaamse zaak zeer toegenegen. Daarom koos de flamingant Kimpe tijdens de Eerste Wereldoorlog de zijde van de Duitsers. Dit kwam hem in 1919 op een terdoodveroordeling te staan, die hij ontliep door naar Nederland uit te wijken. Hij kwam in Middelburg terecht en is daar het grootste deel van zijn leven blij ven wonen. In 1970 overleed hij in Goes. Vanaf 1923 werd Kimpe fulltime kunst schilder. Hij maakte werken in een krachti ge aan Permeke en andere Vlamingen her innerende expressionistische stijl. Zijn werk uit de jaren dertig en veertig hoort mijns inziens tot het beste wat hij maakte. Kimpe, die trouwens een weinig aange naam mens moet zijn geweest, ging opnieuw in de fout en werd in 1940 lid van de NSB (een lidmaatschap dat hij overigens in 1943 beëindigde) en kreeg zelfs bezoek van NSB-leider Mussert. Tijdens de oorlogs jaren schilderde en exposeerde Kimpe gewoon door. Met de bezetters had hij een soort haat-liefdeverhouding. Door het bombardement op Middelburg verloor hij zijn atelier en vele honderden werken. Sommige Duitsers vonden bovendien dat zijn werk 'decadente trekken' vertoonde en tot de 'entartete Kunst' moest worden gere kend. Na de bevrijding werd Kimpe geïn terneerd en moest een boete betalen. Maar vanaf 1950 kon hij al weer exposeren. In 1997 werd een grote overzichtstentoonstel ling aan Kimpe gewijd, die te zien was in het Zeeuws Museum te Middelburg en het Singer Museum te Laren. In de bijbehoren de publicatie (De gulden middenweggaan de auteurs echter niet op het oorlogsverle den van de schilder in. Dat omstreden ver leden wordt in slechts twee zinnen afge daan. De gemeente Middelburg was al in het bezit van een gezicht op het verwoeste stadhuis van Kimpe (al verworven in het begin van de oorlog) en ik was van mening dat het nu aangeboden schilderij daar heel mooi bij zou passen. Daarom schreef ik dan ook aan het College van Burgemeester en Wethouders van Middelburg: 'Hoewel de gemeente Middelburg reeds over een soortgelijk schilderij bezit stel ik toch, vanwege de histori sche en kunsthistorische waarde van de afbeel ding, voor dit schilderij voor de vraagprijs aan te kopen en op te (doen) hangen in de Voorhal van het Stadhuis'. Na wat gesteggel over de vraagprijs deden B&W in januari 2001 een voorstel tot aan koop aan de gemeenteraad. Daarmee was de voorgenomen aankoop openbaar en brak een heel circus los! Aanvankelijk was er niets aan de hand, maar een plaatselijke kunstenaar vernam van de voorgenomen aankoop en belde alle raadsfractie op. En bij Leefbaar Middelburg had hij beet. Deze partij trok aan de bel en vond dat er con tact moest worden genomen met verzetsor ganisaties om na te gaan 'of er aldaar grote bezwaren leven tegen de aankoop van een dergelijk schilderij'. 'Het verzet' diende dus om advies te worden gevraagd. En de pers kreeg er nu lucht van: Verzet tegen aankoop werk foute Kimpe kopte de PZC van 10 maart 2001 onder een grote foto van het schilderij. In het bijbehorende artikeltje stelt de secretaris van de afdeling Zeeland van de nationale federatieve raad voor het voormalig verzet in Nederland dat het schilderij niet moet worden aangekocht: 'maar dat is mijn persoonlijke mening'. Mijn mening staat ernaast: P. Sijnke van het Zeeuws Archief adviseerde de gemeente Middelburg om het schilderij van Kimpe te kopen. Sijnke beheert de kunstcollectie in het stadhuis. Het werk dat de gemeente wil verwer ven, past bij een schilderij van Kimpe dat al in het stadhuis hangt, zegt hij. Volgens Sijnke staat vast dat de kunstenaar fout was. Maar hij vindt dat geen reden om zijn kunst te ver oordelen. "Dat gaat te ver. Als je zo redeneert, dan kunnen er nog heel wat boeken en schilde rijen op de brandstapel." En zo was ik plots van eenvoudig adviseur medespelende geworden in een drama, dat steeds grotere proporties begon aan te nemen. Temeer daar zeer aannemelijk werd dat het onder- 1 Exterieur van de Oostkerk 1667) te Middelburg. Ansichtencollectie Zeeuws Archief Middelburg. Interieur van de Oostkerk 1667) met het beroemde I8de-eeuwse De Rijckereorgel. Ansichtencollectie Zeeuws Archief Middelburg. havige schilderij weieens in het bezit van Mussert zou kunnen zijn geweest. Na de schrijvende pers stortte zich nu ook de regionale radio en televisie op de zaak. Er kwamen ingezonden brieven en meningen op de radio ('Zegt u het maar'). Iedereen had opeens een mening over goed en fout in (en vooral ook na) de oorlog en al dan niet aankopen van het schilderij van Kimpe. Het leek me, uit het oogpunt van mijn objectiviteit als adviseur, beter wat afstand van de zaak te nemen en daarom deed bijvoorbeeld een collega het woord op de radio. Een medewerker van het Zeeuws Archief, Hans Schwartz, ontdekte intussen een heel dossier over Kimpe in het archief van de Middelburgse gemeentepoli tie, dat bij ons berust. Wat hiermee te doen? Na intern overleg besloten we twee journalisten van de PZC, die vanaf het begin actief bij de zaak waren betrokken en ook de studiezaal van het archief al bezocht hadden, hierop te attenderen en ze inzage in de stukken, die formeel niet openbaar waren, te verlenen. Een pro-actieve hou ding richting de media dus. Op basis hier van schreven zij een goed afgewogen arti kel in de PZC van 13 maart 2001. Gevolgd door een artikel van één van hen dat uit mondde in een pleidooi om het schilderij wel aan te kopen, omdat het een educatief verhaal bevat (PZC 16 maart). De landelijke pers begon er nu ook lucht van te krijgen. Zo wist de Volkskrant op 19 maart te mel den dat het oorlogsverleden van Kimpe 'de gemoederen bij het voonnalig verzet en bij de Middelburgse kunstenaars en politici pink [had] doen oplaaien.' Middelburgse kunste naars? Die ene schilder? Door alle commo tie begon de verantwoordelijke wethouder toch te twijfelen. Hij vond dat het schilde rij toch maar niet moest worden aange schaft. Daarop trok de eigenaar zijn aanbod in. Maar zie, door de landelijke aandacht voor 'de zaak Kimpe' had Peter Sigmond, lid van de directie van het Rijksmuseum, lucht van deze zaak gekregen. Hij nam con tact met mij op, met als eindresultaat dat u het schilderij nu op de afdeling Neder landse Geschiedenis van het Rijksmuseum kunt bewonderen. Ik vond en vind het een gemiste kans voor de Zeeuwse hoofdstad, maar een mooiere plek voor dit fraaie en historisch waardevolle schilderij is natuur lijk nauwelijks denkbaar! Een interessante zaak, waar Jet Baruch van het Rijksmuseum vorig jaar een artikel aan wijdde in het 'Emotienummer' van het Archievenblad en die mij vele uren heeft beziggehouden: deze aankoop die niet doorging. Maar toch vooral een opgeklopte zaak. Hierdoor wijzer geworden heb ik bij een andere aankoop vorig jaar meteen con tact met de pers gezocht. Het ging hierbij om de aankoop van een zeldzaam achttien- de-eeuws schilderij met schepen van de Middelburgsche Commercie Compagnie. Deze compagnie, waar wij in het Zeeuws Archief het bedrijfsarchief van beheren, werd bekend als 'slavenmaatschappij'. Gelet op de maatschappelijke discussie rond dit onderwerp zag ik de krantenkop pen al weer voor me (Middelburg koopt schil- archievenblad mei 2003 mei 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 16