L^) voorzee Pilot 'Het Claustrum ontsloten' Art Conservation archiefburo Wij scheppen weer orde Van Bilsen Consultancy www.vanbilsenconsultancy.nl www.artconservation.nl Dé specialist voor document- en workflowmanagement - Archiefbewerking - Advisering - Interim- en Project management - Detachering - Opleiding Voor meer informatie: Ons adres: Nussestraat 10 6082 AS Buggenum tel: 0475 510044 fax: 0475 510075 e-mail: info@vanbilsenconsultancy.nl internet: www.vanbilsenconsultancy.nl RESTAURATIE CONSERVERING Deskundige en discrete specialisten in traditionele en digitale archivering bij instellingen en bedrijven. Ook voor specifieke training van archiefpersoneel. de woonomgeving notarisarchieven als bron nodig. Pas dan is het mogelijk de bouwgeschiedenis met een grote mate van volledigheid in kaart te brengen. Die archieven liggen echter in Duitsland. Dat legt Boselie even uit: "Omdat Sittard van 1400 tot 1800 bij het Duitse hertogdom Gulik heeft behoord, liggen de meeste bronnen bij het Hauptstaatsarchiv in Düsseldorf. Geluk kig kregen we van die zijde alle medewer king, zodat er jarenlang, legaal, pakken- vol originele documenten ter kopiëring de grens over kwamen. We mochten ze echter niet houden, het was geen 'her stelbetaling', alles moest telkens weer terug." Naast bouw- en eigendomsgegevens zijn er natuurlijk nog veel meer gegevens mogelijk om in de toekomst in de pilot op te nemen. Genealogische gegevens bijvoorbeeld. Daarvoor werken Boselie en de zijnen samen met de Stichting Geschiedkunde Maaskèntj in Stein. "Deze bedrijft op een echt innovatieve manier genealogie met behulp van het principe van 'geneatomen'. Dat wil zeg gen dat elk genealogisch element, elke genealogische daad, willekeurig gekop peld kan worden aan allerlei andere ato men. Daardoor zijn er kriskras allerlei interessante relaties te leggen en kunnen we aan de bewoners van de door ons in kaart gebrachte panden ook allerlei per soonsgegevens koppelen. Onderzoekers kunnen dan vanaf een persoon doorklikken naar de door hem of haar bewoonde panden." De pilotgroep wil zichzelf niet op de borst slaan, maar tech nisch gezien is Sittard hiermee al een stap verder dan dat er op dit moment landelijk in het project mogelijk is. De website is oproepbaar via www.histo- riesittard.nl en dan via Stadsarchief Sittard-Geleen. De 'immuniteit', het gebied van het voormalige kapittel van St.-Petrus te Sittard (gesticht 1299) bezien vanuit de (driedimensionaal opgebouwde) woningen. De pilot belicht meerdere facetten binnen het gebied: woonfuncties, handelsfunc ties, beroepen, educatie, levenscyclus, religieuze functie. Het is mogelijk om de huidige (grotendeels zeer gedetailleerde) situatie door te trekken naar 1841 en van daaruit via enige highlights naar diepere en vroegere lagen. Interessantst is de driedimensionale weergave van kerk, huizen, kapittelschool e.d., gekoppeld aan visuele en tekstuele gegevens over deze gebouwen en dege nen die erin werkten, leefden en woonden. Resultaat: presentatie op een website en een cd-rom. In principe iedereen, maar nadrukkelijk vooral de regio Sittard en, via de websi te, oud-Sittardenaren in binnen- en buitenland. Speciale aandacht voor jongeren via educatieve bijdragen. Via terminals ook in openbare bibliotheken, scholen en stadsbalies. Verrijking bestaat uit: Driedimensionale opbouw van gebouwde omgeving; Educatie; Diversiteit van functies vanuit de bebouwde infrastructuur; Uitermate gedetailleerde bouwkundige invulling; Veel tekstuele info, gekoppeld aan de 3D-invulling; Interactieve kalender (website); Beeld- en geluidsfragmenten. Driedimensionale opbouw, aanklikbaar voor andere data betreffende de panden. Binnen deze pilot bestaat een samenwer king tussen het Stadsarchief Sittard- Geleen, de Stichting Historie Sittard (SHS) en de Vereniging Sittards Verleden. Deze partners hebben al vele jaren een samen werkingsverband ten behoeve van een gedegen onderzoek van de historie van de stad. Sinds 1994 houdt dit ook digitale vormen van samenwerking in (zie www.historiesittard.nl). De pilot is een spin-off van reeds lopend onderzoek, waarbij een verdergaande ont wikkeling mogelijk wordt. De projectorga nisatie is in handen van bovengenoemd samenwerkingsverband, waarbij het Stadsarchief de eindverantwoordelijkheid heeft. archievenblad Aletta Jacobsstraat 28 - Waalwijk Telefoon 0416 - 34 89 80 - www.voorzee.nl mei 2003 documentbehandeling, training en service Geneatomen Nicoline J. Ekama van Dorsten verzorgt de communi catie rond het project 'De Woonomgeving'. Korte omschrijving Doelgroepen Tools die de pilot oplevert De Sint-Petruskerk met omgeving. mei 2003 archievenblad 25

Archievenblad | 2003 | | pagina 12