Pilot ie Woonomgeving taakt in ochoogstaand vrijwilligersproject J de woonomgeving de woonomgeving Rond de tafel zijn naast Peer Boselie, Peter Vossen en Koen Leinders van de Bouwgroep van Sittards Verleden en CAD-tekenaar Gérard Knops aangescho ven. De laatste drie heren zijn vrijwilli gers bij de Stichting Historie Sittard, al tientallen jaren de paraplu waaronder alle - inmiddels 24 - groepen en vereni- gingen in Sittard die zich met het verle den van die stad bezighouden hun activi teiten ontplooien. Sinds enkele jaren is de Bouwgroep van Sittards Verleden een van die groepen. Terwijl deze groep uit sluitend onderzoek doet naar de bebou wing van Sittard, houden andere groepen zich bezig met schriftelijke bronnen, foto-onderzoek en oral history door het interviewen van oudere bewoners. Kortom, op alle terreinen waar je maar bronnen kunt vinden over Sittard zijn groepjes deskundige vrijwilligers actief. Binnen de Stichting Historie Sittard zijn ook het Stadsarchief en het historisch museum Het Domein vertegenwoordigd. Vijf leden telt de Bouwgroep van Sittards Verleden, grotendeels gepensioneerde architecten of bouwkundigen met liefde voor de geschiedenis van hun stad. Het idee voor de vorming van deze groep werd geboren tijdens de viering van het 750-jarig bestaan van Sittard. Kort daar op begonnen enkele vrijwilligers met het in kaart brengen van Sittards bouwgeschie denis. Dat was in 1994/95 en in op dracht van de gemeen te. Leinders: "We zijn dus al jaren bezig met het maken van gevelte keningen, overigens zonder dat we precies wisten waarvoor. Maar het blijkt de juiste rich ting te zijn geweest. Heel bevredigend voor ons als vrijwilliger." Volgens Boselie sluit wat de groep heeft gedaan naadloos aan op wat De Woonomgeving met verrij king van de basisgegevens bedoelt. "Eigenlijk konden we zó inhaken. Welis waar heeft elke pilot als opdracht in de verrijking iets innovatiefs te brengen, maar in wezen kan dat alleen als je gebruikmaakt van al bestaande structu ren of plannen." "Wat we in Sittard hebben gedaan," ver volgt Boselie, "is een al bestaand plan oppakken om een cd-rom te maken met 3D-beelden van historisch Sittard. Maar omdat we als pilot binnen het DIVA-pro- ject meedoen, komt het maken van die cd-rom even op een laag pitje te staan ten faveure van een website. En we wil den graag meedoen; niet alleen om lan delijk van elkaar te kunnen leren, maar ook om fondsen te genereren voor verde re ontwikkeling van het plan." Want ook al is dit waarschijnlijk een van de goed koopste pilots in De Woonomgeving, het welslagen hangt toch goeddeels af van extra middelen en daarnaast van het maken van een professionele koppeling. Boselie noemt zijn pilot in dit verband een gouden greep. "Wij hebben het geluk dat we met zeer deskundige vrijwilligers in zee konden gaan. Niet alleen opereren zij eigenlijk op professioneel niveau, maar door de inzet en het plezier heeft het project een enorme uitstraling gekre gen." De groepsleden doneerden zelf in natura allerlei benodigdheden als teken tafels en de gemeente stelt de ruimte waar de groep enkele malen per week aan het werk is om niet beschikbaar. Het stadsarchief draagt in de persoon van Boselie bij wat betreft professionele hulp. Wat is nu precies de inhoud van deze pilot? En gaat hij alleen een flink eind terug in de tijd vanaf het basisjaar van De Woonomgeving? Vossen: "We maken geveltekenin gen van de huidige situ atie in Sittards binnen stad. Met behulp van allerlei gegevens kunnen we laag voor laag de diep te ingaan tot dat 'kada strale' basisjaar. Overigens is dat voor Limburg niet 1832 zoals in de rest van Nederland, maar 1841. We heb ben de stad ingedeeld in secties en een daarvan is het middeleeuwse kapittelge bied, het Claustrum, rond de Sint- Petruskerk. Dat was een klein, zelfstandig kerkelijk rechtsgebied - zeg maar een soort Vaticaantje - binnen het stadje Sittard. Dat gebied lichten we nu voor de pilot in detail uit en laten we wat ons werk betreft voorgaan, met die kadastrale kaart als 'underlay'." "Binnen dat Claustrum," vult Leinders aan, "zijn een paar ijkpunten waarover we veel gege vens kunnen terugvinden, de kerk bij voorbeeld en de Tiendschuur (centrum van belastingheffing in de vorm van de zogenaamde 'tienden'). Maar ook andere panden in dat gebied en de door de tijd gegroeide stratenstructuur willen we zo volledig mogelijk in beeld brengen." Zo wordt bijvoorbeeld zichtbaar dat in de huidige plattegrond van Sittard het mid deleeuwse patroon nog steeds goed is te herkennen, met uiteraard de kerk als middelpunt. Mede door de interdisciplinaire opzet met inbreng van allerlei historische groe pen is het mogelijk veelsoortige gegevens op de website te plaatsen of te verwer ken. De besluitvorming hierover vindt collectief plaats, waardoor er tevens spra ke is van een nuttige kruisbestuiving. Vervolgens kan CAD-tekenaar Knops aan de slag met het maken van de 3D-teke- ningen in de zogenaamde 'digitale werk plaats'. Niet alleen kunnen de tekenin gen daarin bewerkt worden, iedereen draagt in die werkplaats vanaf zijn eigen pc bij met informatie over allerlei the ma's. Knops: "Met CAD-tekeningen gaat de situatie leven. Dat komt omdat je de beelden kunt laten bewegen, kantelen etc. Ik maak mijn tekeningen vanaf de platte calques, de geveltekeningen die de Bouwgroep aanlevert. Maar om die drie dimensionaal te maken zodat bijvoor beeld ook de zijgevels zichtbaar worden, kan ik niet zonder het bouwkundig inzicht van de Bouwgroep." Gegevens afkomstig van het plaatselijk Kadaster zijn daar trouwens ook een grote hulp bij. Al eerder heeft dr. Schaeps, in het dagelijkse leven leraar scheikunde, in zijn vrije uurtjes van de hele Sint- Petruskerk, met al zijn a-symmetrieën, een 3D-versie gemaakt. De gebroeders Geilen, verantwoordelijk voor de IT bin nen de Stichting Historie Sittard, ont wierpen de website. Boselie: "Omdat zij zo goed zijn, hebben wij eigenlijk nooit technische problemen ondervonden. Wat we ook willen, ze hebben overal een oplossing voor. Voor de inhoudelijke kant zijn Guus Janssen, Theo Oberdorf en ikzelf verantwoordelijk, de eindredac tie van de teksten ligt in handen van Jan Schrader, een van mijn medewerkers." Ook wat betreft onderliggende structuur dus een website die Sittard zo als export product zou kunnen inzetten. Een van de onderdelen van de website is een tijdbalk die Piet van Luyn, voormalig hoofddocent geschiedenis aan de Fontys- hogeschool, bij elk jaartal voorziet van een inleidend verhaaltje aan de hand van een historisch personage, Walram. Boselie: "Walram was degene die in 1243 Sittard stadsrechten heeft gegeven. Hij praat in die verhaaltjes over allerlei onderwerpen met Jacob Kritzraedt, de eerste stadshistoricus van Sittard die leef de in de zeventiende eeuw." Sitebe zoekers kunnen aanklikken over welk onderwerp ze meer informatie willen - waarbij zelfs de grootte van de letters instelbaar is! - en kunnen diverse kruis verbanden leggen. Op dit moment voegt Theo Oberdorf, lid van de historische werkgroep voor schrif telijke bronnen en in 1994 geestelijk vader van het project, zich bij het gezel schap. Als leraar aan een basisschool draagt hij met name bij aan het educatie ve aspect. "Beelden werken het best voor kinderen en ik kreeg toestemming om met groep 7 van mijn school een experi ment te beginnen. Hoe ontwerp je voor die leeftijdgroep een historische website waarop je begrippen als bijvoorbeeld de Tiendschuur kunt uitwerken? En hoe laat je ze de bouwkundige aspecten van de kerk of de ontstaansgeschiedenis van de stad zien? Het experiment bestaat eruit dat we de kinderen hun eigen verhaal bij de beelden laten schrijven, geënt op de 'volwassen' pagina's. Een soort miniver- sies dus." Boselie ziet daarnaast nog een geheel andere groep die ze kunnen inschakelen. "Ik heb het over demente bejaarden. Die zijn namelijk prima in staat om op oude foto's nog heel veel te herkennen wat wij niet meer weten." Vanwege privacywetgeving gaat De Woonomgeving vanaf 1832 niet verder dan het jaar 1970. Maar omdat deze pilot de huidige bouwtechnische situatie als uitgangspunt heeft, kan er in principe veel recentere informatie in verwerkt worden. Boselie: "Daar moeten we dus in verband met privacybescherming voor zichtig mee omspringen." Bij het zoeken naar de oudste gegevens vroeg weer een andere complicatie om een oplossing. Zo zijn voor het achterhalen van het ver loop van de eigendom van de huizen, 23 Sittards Claustrumontsloten Door Nicoline J. Ekama van Dorsten* Onderdeel van het Nationaal Digitaliseringsplan 'De Kleur van Nederland' van DIVA is het pro ject De Woonomgeving. Doel van De Woonomgeving is dat iedere internetgebruiker straks kan achterhalen hoe zijn of haar eigen omgeving er begin negentiende eeuw heeft uitgezien. Zomer 2002 ontving projectgroep De Woonomgeving vanuit het diepe zuiden een pilotvoor- stel met de naam 'Het Claustrum ontsloten'. Een intrigerende naam en een al even intrigeren de inhoud, zeer geschikt als voorbeeld van verrijking in het kader van De Woonomgeving. Een gesprek met de pilotgroep kon dus niet uitblijven. Tijdens dat gesprek bleken ook de voorgeschiedenis, opzet en organisatie van deze pilot intrigerend: een groep gedreven vrij willigers die samen met het Stadsarchief Sittard-Geleen in opdracht van de gemeente al jaren zeer specialistisch onderzoek doet waar de pilot naadloos op kon aansluiten. "Een construc tie die je in veel meer plaatsen kunt toepassen," volgens stadsarchivaris Sittard-Geleen Peer Boselie. Van links naar rechts:Theo Oberdorf, PeterVossen, Gérard Knops, Peer Boselie, Paul van Hees en Koen Leinders. Juiste richting Het kapittelgebied in 3D weergegeven. Gouden greep IJkpunten Een van de panden waar veel gegevens over beschikbaar zijn is het Kapittelhuis aan de Kapittelstraat. In de toe komst moet het mogelijk zijn dat bezoekers nog onbe kende gegevens over objecten kunnen aanleveren via de website. Kantelende 3D-tekeningen Walram en Jacob Experiment voor kinderen Pakkenvol de grens over 22 archievenblad mei 2003 mei 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 11