KLASSIEK INVENTARISEREN I SELECTIE VAN ARCHIEFBESCHEIDEN <<2»s pp DOXt'S 1495,- p.p WÊÊÊÊSm. Muller, Feith en Fruin zijn terug! Het maken van een echte 'ouderwetse' beschrijvende inventaris, afgemeten aan de (geringe) aandacht die de opleidingen informatiemanagement of archivistiek eraan besteden, mag het als een uitstervend metier worden beschouwd. Terwijl in tal van depots waardevol materiaal smacht om toegankelijk te worden gemaakt. Vandaar de training Klassiek Inventariseren. Een 5-daagse training, op praktische leest geschoeid, over alle facetten van het inventariseren. Aan bod komen zoal: het maken van een archiefbewerkingplan ordeningsbeginsels en -stelsels de Basis Archief Code het maken van beschrijvingen aan de hand van het Lexicon EAD- en ISAD-normen het maken van een archiefschema en het schrijven van een inleiding materiële verzorging en de criteria daarvoor de Archiefwet en zijn consequenties digitale toegangen audiovisuele archieven en fotocollecties inventariseren van archieven van bedrijven, waterschappen, kerkelijke instanties en particulieren Verantwoord waarderen! De toegankelijkheid en beschikbaarheid van archief bescheiden, een vlotte doorstroming ervan van organi satie naar bewaarplaats en openbaarheid, ze staan of vallen met de eraan voorafgaande selectie van die bescheiden. Met dat besef in het achterhoofd is de link naar een training die alles rond selectie helder en bovenal praktisch uit de doeken doet snel gelegd. Het betreft een driedaagse training waarbij theoretisch en praktisch (lees interactief) onder meer de volgende zaken aan bod komen: wettelijke regelingen selectielijsten archieforganisatie in de dynamische fase anticiperen op selectie in de dynamische fase selectiecriteria selectiemethodes selectie in de praktijk Meer weten? Meteen aanmelden? Belt u gerust 070 - 317 71 72 of kijkt u op www.doxis.nl webzijdelings Instellingen die in Het Geheugen participeren 17 Veel plezier EI Ernst &Younc IfMFORIVIATIEIVlyövISJAGERS gen. In Het Geheugen is er voor gekozen om een simpel model te hanteren, dat bestaat uit de zoekvelden 'wie, wat, waar, wanneer'. Dit model wordt door steeds meer diensten gehanteerd die toegang aan een niet-gespecialiseerd publiek willen bie den, zowel in Nederland (bijvoorbeeld de cultuurwijzer van de vereniging DEN, www.cultuurwijzer.nl) als in het buiten land (American Memory, www.- memory.loc.gov). Omdat de praktijk uit wijst dat gebruikers het liefst gewoon maar wat woorden intypen, is er uiteraard ook de mogelijkheid om door deze vier catego rieën tegelijk te zoeken. Via zoekvelden kan zowel in Het Geheugen als geheel wor den gezocht als in de afzonderlijke collec tie. Per collectie bieden we binnenkort ook een aantal indexen (browserfunctie) aan, die het mogelijk maakt door de collectie te grasduinen zonder dat een welgevormde zoekvraag behoeft te worden gesteld. Een grote wens is om associatieve zoekmoge lijkheden te bieden, maar het is onzeker of dat in deze fase van het project haalbaar is. Voortgezet onderwijs Het voortgezet onderwijs kent een tekort aan goed digitaal lesmateriaal en vooral toepassingen die direct en gemakkelijk inzetbaar zijn in de lespraktijk. Het Geheugen maakt op een flink aantal van de gedigitaliseerde collecties zo'n toepas sing: educatief verantwoord, aansluitend bij de lespraktijk en de eindexameneisen van de verschillende schooltypen, aantrek kelijk voor leerlingen en docenten, beperkt van omvang, zonder veel technische ken nis inzetbaar. De applicaties zijn specifiek toegesneden op een bepaald niveau bin nen een bepaald opleidingstype, zoals het vak geschiedenis binnen vmbo 3 en 4, of CKV tweede fase vwo. Ze zijn echter ook buiten de onderwijsomgeving te gebrui ken. De interactieve spelvorm maakt het ook voor de niet-schoolse gebruiker aan trekkelijk om iets te leren over een bepaald onderwerp. Er zijn nu vijf toepassingen klaar: De spoorwegstaking 1903 (IISG), De politieke tekenaar Jordaan (Atlas van Stolk), De Oostzeehandel en het wrak Scheurak (Oostersche Handel en Reederijen), zeventiende-eeuwse schilde rijen (Mauritshuis) en de watersnoodramp (Nederlands Foto Archief). In de loop van dit jaar volgen er nog zo'n stuk of tien. Een website die steeds interessanter wordt Het Geheugen van Nederland is een websi te die nooit klaar is. Wat uit ons verleden bewaard is gebleven, is een enorme hoe veelheid. Onze geschiedenis, onze cultuur groeit voortdurend aan. Het Geheugen wordt in dit jaar en het begin van het vol gend jaar uitgebreid tot meer dan veertig collecties, tot 600 a 700 duizend afbeeldin gen, tot 250 uur bewegend beeld en 100 uur gesproken tekst. Maar ook daarna is het niet afgelopen. De Koninklijke Bibliotheek blijft de samenwerking zoeken met alle partijen in het cultureel erfgoed om steeds meer collecties digitaal aan het brede publiek ter beschikking te stellen. De website van Het Geheugen van Nederland kunt u vinden op het adres: www.geheu- genvannederland.nl. De onderwijstoepas- singen staan onder het kopje 'onderwijs'. Kom kijken, geef uw mening, doe ons sug gesties, maar vooral: geniet ervan en ga ermee aan de slag. Paul Doorenbosch (paul.doorenbosch@kb.nl) is pro jectmanager van Het Geheugen van Nederland. De technische kant De images zijn opgeslagen bij de KB. Alleen die van de Library of Congress worden on-the-fly opge haald uit de Amerikaanse database. Voor de audio- en videobestanden wordt gebruikt gemaakt van de streaming-videoservice van Surfnet bv. Scannen van stilstaand beeld gebeurt op 300 dpi TIFF. Hiervan worden afgeleiden beschikbaar gesteld in JPEG, 750, 1000 en 1200 pixel breed. Voor zoomfaciliteiten wordt gebruik gemaakt van de Content Server van LizardTech (MrSid). Bewegend beeld wordt eerst als MPEG1 geëncodeerd en daarna in een tweetal groepen bitrates van 500 tot 40 bps getranscodeerd. Het basisformaat is Windows Media, maar de lage bitrates zijn ook beschikbaar als Real Video. De metadata in XML zijn centraal opgeslagen bij de KB in een Oracle-database. Het dataformaat is qualified Dublin Core. De metadata van de instellingen worden van het huisformaat naar het datamodel van Het Geheugen geconverteerd. De website is gebouwd in Coldfusion en maakt gebruik van een Oracle-database en van Cocoon. Atlas Van Stolk Bibliotheek van de Universiteit van Amsterdam British Library Centraal Bureau voor Genealogie Directie der Oostersche Handel en Reederijen Filmmuseum Gemeentemuseum Den Haag Haags Gemeentearchief Historisch Centrum Overijssel Instituut Collectie Nederland Internationaal Informatiecentrum en Archief voor de Vrouwenbeweging Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis Joods Historisch Museum Katholiek Documentatie Centrum Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde Koninklijke Instituut voor de Tropen Tropenmuseum Koninklijke Bibliotheek Legermuseum Library of Congress Mauritshuis Meertens Instituut Moluks Historisch Museum Museum Boijmans van Beuningen Nationaal Museum van Speelklok tot Pierement Nationaal Pop Instituut Nederlands Foto Instituut Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie Nederlands Instituut voor Scheeps- en onderwaterArcheologie Nederlands Muziek instituut (Metamorfoze) Nederlands Scheepvaartmuseum Amsterdam Prentenkabinet Universiteit Leiden Persmuseum ReclameArsenaal Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie Rijksdienst voor de Monumentenzorg Rijksmuseum Amsterdam Rijksmuseum Het Zuiderzeemuseum Rijksmuseum voor Oudheden Sociaal Historisch Centrum voor Limburg Stadsarchief en Aetheneumbibliotheek Deventer (Metamorfoze) Theater Instituut Nederland april 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 8