Kennismaking met het Nationaal Archief van de Nederlandse Antillen aOiMiiEJiil burengerucht burengerucht In 1965 bezocht mevrouw dr. Meilink Roelofsz, voormalig rijksarchivaris bij het toenmalige Rijksarchief in Den Haag, de Nederlandse Antillen voor een inspectie van de archieven. Hierover bracht zij in 1966 een rapport uit waarin zij veel aan dacht besteedde aan de slechte toestand waarin de archieven van de Nederlandse Antillen zich bevonden. Naar aanleiding van dit rapport verzocht de regering van de Nederlandse Antillen bijstand van Nederland voor de oprichting van een archiefdienst, die belast zou worden met de zorg voor en het beheer van de archie ven van de Nederlandse Antillen. Aan dit verzoek werd tegemoetgekomen door de terbeschikkingstelling van wijlen drs. M.P.H. Roessingh, archiefdeskundige ver bonden aan het toenmalige Algemeen Rijksarchief. In het kader van het Neder landse technische programma verbleef Roessingh van 31 januari 1968 tot maart 1968 en van 15 juni 1968 tot 14 juni 1969 op Curacao. Al in 1968 werd een centrale archiefbe waarplaats aangewezen en bij landsbesluit van 26 augustus 1969 werd de archief dienst, het Centraal Historisch Archief, ingesteld. Sinds 2002 valt het Nationaal Archief onder de Minister van Consti tutionele en Binnenlandse Zaken. Het Nationaal Archief kreeg bij zijn oprichting archieven over de periode 1845-1939 met een volume van ongeveer drie strekkende kilometer planklengte in beheer overge dragen van het Centraal Bureau voor Registratuur en Archiefzaken. Om zich te bekwamen in de zorg voor en het beheer van archieven werd in de loop der tijd het personeel in de gelegenheid gesteld om relevante opleidingen te vol gen. De gekwalificeerde medewerkers van het Nationaal Archief hebben allemaal hun opleiding gevolgd op de vroegere Archiefschool te Den Haag. Momenteel telt het Nationaal Archief onder zijn perso neel twee hoge en vier middelbare archief ambtenaren, één gediplomeerde restaura tor en een medewerker die de opleiding kaart- en atlasbeheerder gevolgd heeft. De archieven die in de loop van de geschie denis op onze eilanden zijn gevormd kun nen we beschouwen als de historische bronnen van de Nederlandse Antilllen. De Nederlandse Antillen bestonden uit drie Benedenwindse Eilanden, Curafao, Aruba en Bonaire, en uit drie Bovenwindse Eilanden, St. Maarten (voor de helft), St. Eustatius en Saba. Sinds 1 januari 1986 is Aruba uit de Nederlandse Antillen gestapt en spreken we van de Antillen van Vijf. De genoemde bronnen bestaan voor namelijk uit overheidsarchieven. Tot 1845 stak de bestuurlijke inrichting van de Nederlandse Antillen als volgt in elkaar. Er bestonden twee bestuursgebie den, namelijk de Benedenwindse Eilanden bestaande uit Curasao, Aruba en Bonaire en de Bovenwindse Eilanden, gevormd door St. Eustatius, St. Maarten en Saba. Deze twee groepen eilanden van de Nederlandse Antillen hadden in de perio de tot aan 1845 elk een afzonderlijke rela tie met het moederland, Nederland. De Bovenwindse Eilanden stonden tot 1845 bestuurlijk los van de Benedenwindse Eilanden. Deze bestuurlijke organisatie is weerspie geld in de archiefvorming van de Neder landse Antillen. Er is sprake van twee archieven, te weten het Oud-Archief Curasao, Aruba en Bonaire en het Oud- Archief St. Eustatius, St. Maarten en Saba. Deze archieven vormen de neerslag van het bestuurlijk handelen van de bestuurs organen zoals de directeuren, de gouver neurs, de commandeurs en de gezagheb bers, de raad van bestuur, de raad van poli tie en criminele justitie, de koloniale raad, de administrateur van financiën en kolo niale secretaris. De originele oude archieven tot 1845 wor den niet door het Nationaal Archief beheerd. Deze oude archieven bevinden zich in het Nationaal Archief van Nederland in Den Haag. In het begin van de jaren twintig van de twintigste eeuw besloot de Nederlandse regering deze archieven naar Nederland over te brengen omdat er in die tijd geen adekwate voorzie ning was om de oude archieven, die al zwaar aangetast waren, veilig te bewaren. Deze overbrenging werd vastgelegd in de Koninklijke Besluiten van 1915, 1919 en 1930. Een groot deel van dit archief was toen reeds verloren gegaan. Het oudste document in deze oude archieven is van 1703. Tussen 1978 en 1989 zijn deze archieven gemicrofilmd en opnieuw geïn ventariseerd door drs. T. van der Lee. Het Nationaal Archief van de Nederlandse Antillen beschikt over de microfilms en microfiches van deze archieven met de daarbij behorende inventarissen. In 1845 werd een nieuwe bestuurlijke inrichting ingevoerd waarbij de zes eilan den samengevoegd werden tot één bestuursgebied onder de benaming Kolonie Curasao en onderhorigheden. Vandaar dat 1845 als scheidingsjaar gehanteerd werd bij het overbrengen van de oude archieven naar Nederland. Het archief van deze bestuursperiode werd gevormd door de belangrijkste functiona- I IIII «111 ris van de kolonie Curasao, namelijk de gouverneur bijgestaan door verschillende bestuursorganen. Dit archief bestaat uit de archiefbescheiden van de gouverneur, de koloniale raad, de raad van politie, de departementen en diensten en van de dis trictmeesters. Dit archief is het belangrijk ste archief dat bij het Nationaal Archief bewaard en beheerd wordt. Het archief van de gouverneur loopt echter door tot het jaar 1954, het jaar waarin het Statuut van het Koninkrijk der Neder- landen een feit werd. Hiermee kwam een einde aan de almachtige positie van de Gouverneur als gezagdrager. Kortom, het Nationaal Archief beheert voornamelijk de koloniale archieven van (1828) 1845 tot 1939. Het bevat een schat aan infor matie waar nog veel oorspronkelijk onder zoek in verricht kan worden. Sinds een aantal jaren worden de registers van de burgerlijke stand het meest geraad pleegd. Van deze registers zijn en worden gedigitaliseerde toegangen op naam gemaakt om het zoeken van de akten snel ler en gemakkelijker te maken. Het gevolg van het gereed komen van een gedeelte van de gedigitaliseerde toegangen op met name de registers van geboorten, huwelij ken en overlijden van het eiland Curasao heeft ertoe geleid dat het bezoekersaantal van de genealogische studiezaal enorm is toegenomen. Tezijnertijd worden deze toegangen op internet geplaatst zodat ze van waar dan ook geraadpleegd kunnen worden. De collecties die het Nationaal Archief beheert, omvatten belangwekkende parti culiere archieven, circa 400.000 foto's en negatieven, audio-visueel materiaal vanaf circa 1928 en een uitgebreide collectie his torische kaarten en tekeningen. Het foto materiaal van de twee belangrijkste foto collecties, namelijk Soublette en Fischer, wordt momenteel gedigitaliseerd met het doel het op internet beschikbaar te stel len. Gezamenlijk vormen de collecties het nationale geheugen. Deze collecties zijn voor iedereen toegankelijk. Van bijna alle archieven en collecties zijn inventarissen of plaatsingslijsten gemaakt. In het archievenoverzicht dat ook op onze website (www.nationalarchives.an) staat, kan men nagaan welke archieven bij het Nationaal Archief ondergebracht zijn. Het Nationaal Archief organiseert evenals de meeste archiefdiensten in Nederland verschillende korte cursussen. De cursus waarvoor de meeste cursisten zich inschrijven is de cursus genealogisch onderzoek. Andere cursussen die gegeven worden zijn: paleografie, archiefonder zoek, fotografie en oral history. De website van het Nationaal Archief is gelanceerd op 26 augustus 1999 in het kader van de viering van het dertigjarig bestaan van het Nationaal Archief. De vormgeving en de inhoud zijn bedacht door medewerkers van het Nationaal Archief. De website is geprogrammeerd in HTML. De achtergrond van de homepage wordt gevormd door de vlag van de Nederlandse Antillen, de contouren van de vijf eilanden die de Antillen van Vijf vormen en de Bruidstaart, het hoofdge bouw van het Nationaal Archief. Het belangrijkste doel van de website is om de bekendheid van het Nationaal Archief te bevorderen en het gebruik van de archie ven te vergroten. De website moet nu hoognodig worden vernieuwd. Voor deze vernieuwing wor den nog sponsors gezocht, want het Nationaal Archief beschikt zelf niet over voldoende financiën om dit te kunnen betalen. In de toekomst zullen de genealo gische gegevensbestanden op de site wor den gezet. Binnen afzienbare tijd zal ook meer informatie over en uit archieven via de website beschikbaar worden gesteld. Gelijktijdig met de TMF'-stroomlijning van het gehele centrale overheidsapparaat in 2001 werd ook het Nationaal Archief gereorganiseerd. Op verzoek van het Nationaal Archief zelf werd gekozen voor het 'agency'-organisatiemodel, met bijbe horende comptabiliteitsvoorschriften en sturingsinstrumenten als meerjarige pres tatie- en subsidiecontracten. Het finan cieel en personeelsbeheer zou daarbij wor den overgedragen naar de uitvoerende dienst, met een strikte (accountantscon trole achteraf. De daaraan voorafgaande efficiencyslag, waarbij het aantal formatie plaatsen van het Nationaal Archief met 41 li procent werd teruggebracht, is uitgevoerd. De invoering van het zelfstandig finan cieel en personeelsbeheer is uitgebleven. De dienstverlening van het Nationaal Archief werd zo goed mogelijk gecontinu eerd door het personeel zo veel mogelijk multifunctioneel in te zetten en - veel meer dan voorheen - met vrijwilligers te werken. In de afgelopen tien jaren was het aantal bezoeken aan het Nationaal Archief meer dan verdrievoudigd. Deze groei heeft zich het afgelopen jaar gestabili seerd. De archiefwetgeving werd pas in 1996 vastgesteld. Sinds dat jaar is de overdracht van archieven een verplichting. Voor het inhalen van de achterstand vanaf 1940 is een ambitieus selectieproject gedefinieerd. Daarmee samenhangend is ook een voor stel in behandeling genomen voor de bouw van een nieuw depot dat zowel de archieven van de centrale overheid als ook die van het Eilandgebied Curasao zal huisvesten. Het Nationaal Archief heeft een hecht samenwerkingsband met het Nationaal Archief van Nederland. Niet alleen de opleiding is op het Nederlandse Archief wezen gestoeld; er vindt regelmatig over leg plaats over uiteenlopende aspecten van het archiefwezen, zowel beleidsmatig als projectmatig. Een lang gekoesterde wens is om in samenwerking met het Nationaal Archief in Nederland stage plaatsen te kunnen verzorgen voor pro jectmatige werkzaamheden: van digitali seringsprojecten tot selectie- en inventari satieprojecten. In november zal in samen werking met het Nationaal Archief van Nederland de conferentie 'Preservation of Archives in Tropical Climates II' op Curasao worden georganiseerd. 12 13 ssstó Door F.E. Gibbes en M.A. Scriwanek* In de wijk Scharloo - een voormalige woon wijk van voornamelijk rijke joden, grenzend aan het centrum van Willemstad, waarin vele imposante en monumentale gebouwen staan - is het Nationaal Archief van de Nederlandse Antillen (tot 26 augustus 1999 Centraal Historisch Archief) gevestigd. Het Nationaal Archief is gehuisvest in twee gebouwen waar van het hoofdgebouw tot monument is ver klaard en bekend staat als de 'Bruidstaart" of 'Bolo di Batrei' in het papiamentu, de volks taal van de drie Benedenwindse Eilanden. Het Nationaal Archief is in 1986 in dit gebouw getrokken en sinds 1997 is een aangrenzend gebouw ook deel gaan uitmaken van de huis vesting van het Nationaal Archief. Oud-Archief tot 1845 Archief van de Gouverneur, 1845-1939 De Bruidstaart/Bob di Batrei. Genealogisch onderzoek Collecties Het tweede gebouw van het Nationaal Archief. Website van het Nationaal Archief Huidige organisatie In het depot van het Nationaal Archief. F.E. Gibbes is hoofd afdeling beheer en plaatsvervan gend hoofd van het Nationaal Archief van de Nederlandse Antillen. M.A. Scriwanek is beleidsmede werker van het Nationaal Archief van de Nederlandse Antillen. archievenblad april 2003 april 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 6