PreservationTechnologies Compactus® Archieflijn BuroDenBoer Archieven twaalf ministers-presidenten openbaar compactus® keep it smart A WORLD LEADER IN PAPER PRESERVATION Preservation Technologies B.V. voor: massa-ontzuring van archiefmateriaal, boeken, kranten, posters, prenten, tekeningen etc. door middel van de beproefde Bookl<66 methode Vriesdrogen van nat papier Ontsmetten en reinigen Voorbereiden microverfilming Verkoop ontzuringssprays en spraysystemen Preservation Technologies B. V. Verkoop en administratie Pluim-es 18 - 2925 CM Krimpen aan den IJssel Tel.: 0180 521188 GSM 0653672024 Fax 0180 525400 Productie Middenweg 576B - 1704 BR Heerhugowaard Tel.: 072 5724330 Fax 072 5724331 erV°^de powered by bruynzeel nieuws uit het veld Het Nationaal Archief heeft de archieven verworven van twaalf premiers uit de periode 1942 tot en met 1979. Het gaat om 340 meter archief van het Kabinet van de Minister-President, dat na de overdracht grotendeels openbaar is geworden. In het archief zitten alle stuk ken van de premiers in dit tijdvak, van adviezen aan de minister-president tot brieven van burgers aan toe. Het Nationaal Archief krijgt op termijn ook de archieven van de premiers na 1979, zodra die klaar zijn. De voorbereiding van de overdracht van de archieven tot 1979 heeft tien jaar gekost. Het Nationaal Archief zal de documen ten bewaren en beschikbaar maken voor onderzoek. Het archief van het Kabinet van de Minister-President is in de afgelo pen jaren in opdracht van het ministerie van Algemene Zaken door het Nationaal Archief bewerkt en geïnventariseerd. Het Nationaal Archief bewaart de documenten en stelt ze voor onderzoek ter beschik king. Het archief is grotendeels openbaar. Slechts een klein deel is niet of onder bepaalde voor waarden in te zien. Iedere belangstellende burger kan de inventaris inzien op de studiezaal en via de digitale zoekgids op de website van het Nationaal Archief (www.nationaalarchief.nl). Met de overdracht komt opnieuw een belangwekkende bron beschik baar voor de recente geschiedenis van Nederland. Het archief bevat materiaal over een breed scala aan onderwerpen, waarvan menige kwestie het publieke debat in de tweede helft van de vorige eeuw heeft gedomineerd. Door de syste matische ontsluiting van het archief krijgen onderzoekers toe- gang tot documenten die tot nu toe onbekend zijn gebleven. De vrijgekomen bronnen geven de gelegenheid om gebeurtenissen en ontwikkelingen in het naoorlogse Nederland in een nieuw licht te plaatsen en heersende opvattingen daarover bij te stellen. Met de ontsluiting en het overbrengen van het archief van het Kabinet van de Minister-President naar het Nationaal Archief leveren het ministerie van Algemene Zaken en het Nationaal Archief een belangrijke bijdrage aan de doelstelling van opeenvolgende kabinet ten om het optreden van de Nederlandse overheid transparant te maken. Internet nieuws Internet nieuws Internet nieuws Internet nieuws Op 16 april a.s. organiseert de KVAN een studiemiddag over 'Archieven en journalis tiek'. Meer hierover kunt u lezen elders in dit tijdschrift. Een belangrijke site voor journa listen is www.villamedia.nl. De site noemt zich 'Het huis voor journalisten'. Sinds vorig jaar hebben onderzoeksjournalisten een eigen vereniging. De vereniging kunt u digi taal bezoeken op website www.vvoi.nl. Het Parool en Trouw hebben de verzetskran- ten uit de Tweede wereldoorlog on line beschikbaar gesteld: www.hetillesalepa- rool.nl en www, illemletrouw.nl. Het Nederlands Instituut voor Oorlogs documentatie stelt dit jaar nog een gedeelte van zijn fotoarchief uit de Tweede Wereldoorlog digitaal beschikbaar op www.niod.nl. Het bekijken van de foto's is gratis. Voor het downloaden moet een ver goeding betaald worden. Een hogeresolutie- scan kost 10 euro. Het Nationaal Archief heeft samen met de European Commission on Presen'ation and Access een nieuwe site over conservering: www.knaw.nl/ecpa/srip. De welluidende naam van de site is GRIP: Gateway for Resources and Information on Preservation. GRIP geeft toegang tot een selecte verzame ling literatuur en hulpmiddelen die collectie bewaarders kunnen raadplegen. De digitale zoekgids is bedoeld voor iedereen die advies nodig heeft over het beheer en behoud van archieven. Heel veel informatie over de geschiedenis van het gedrukte boek kunt u lezen op www.bibiiopolis.nl. Bibliopolis is een initia tiefvan de Koninklijke Bibliotheek. De web site geeft verschillende zoekmogelijkheden op de collectie. De bibliotheek van het Vaticaan kon natuurlijk niet achterblijven. Ook deze is nu in zes talen on line: www.vatican.va. Hiphoppers onder onze lezers kunnen nu terecht bij het Universal Hip-Hop Archive: www.uhha.com. Wij gingen al een beetje uit onze bol. Onze medewerker die verspreid over heel het land wonen en werken, hebben jarenlange ervaring op het vakgebied van documentaire informatievoorziening, en een gedegen vakopleiding (minimaal SOD-2). Ze zijn daardoor direct op iedere plaats binnen de informatievoorziening inzetbaar. Ons dienstenpakket omvat ondermeer: detachering van dossiervormers inventarisatie inhaaloperaties Invallen tijden ziekte- of vacatureperioden advisering interim-management - consultancy Bruynzeel filing and storage Tel.: (077) 306 90 00 Fax: (077) 306 90 35 www.bruynzeelstoragesystems.nl Het belang van informatie als bedrijfsmiddel is groter dan ooit tevoren. Deze informatie moet aanwezig zijn en blijven. Snel en eenvoudig be schikbaar zijn voor iedereen. Bruynzeel filing and storage heeft een ruime ervaring in het op maat inrichten van archieven en depots. Compactus® Archive ondersteunt alle bekende archiverings- en organisatie middelen en kan uitgerust worden met vele accessoires. Zo kan in de archiefruimte maxi male opgeslagcapaciteit worden gerealiseerd. Jan van Renesseweg 4 Postbus 37, 4325 ZG Renesse tel. 01 11 - 46 20 24 fax. 01 11 - 46 35 50 www.burodenboer.nl E-mail: info@bdb.nl V Secretaris-generaal van AZWim Kuijken (links) en Maarten van Boven, directeur van het Nationaal Archief (rechts), in actie tijdens de officiële ondertekening. Premier Balkenende en oud-premier Van Agt kijken geamuseerd toe hoe de zoon van oorlogspremier Gerbrandy (links) de particuliere secretaris van Gerbrandy in Engeland, dhr. Kasteel, ontmoet. april 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 4