Groot deel archief Wijk bij Duurstede gered YGI innovatieprijs 2003 QOO0 Digitalisering van literaire collecties met 70 procent subsidie MENSEN! nieuws uit het veld In het Archievenblad van december 2002 heeft streekarchivaris Ria van der Eerden een beschrijving gegeven van de ramp op 18 oktober 2002 die het streek archief Kromme-Rijngebied - Utrechtse Heuvelrug in Wijk bij Duurstede heeft getroffen. Zoals in het artikel vermeld, hebben medewerkers van het Restauratie- Atelier Helmond direct de service verleend die verwacht mag worden na een dergelij ke ramp. Het resultaat hiervan is dat een groot gedeelte van het archief kan worden gered. Alle charters inclusief zeer waarde volle exemplaren, zoals de door Gijsbrecht van Abcoude in 1300 verleende stadsrech ten aan Wijk bij Duurstede en de stichtingsakte van het Ewoud en Elisabeth Gasthuis uit het jaar 1400, zijn volledig in hun oude staat teruggebracht en weer bruikbaar. Zo veel als mogelijk is ervoor gezorgd dat de charters terugvindbaar ble ven met behulp van de inventarisnum mers. Door de omstandigheden is dit niet volledig gelukt, maar met behulp van de inventarislijsten van het archief zal dit op korte termijn weer het geval zijn. Ook het resultaat van het drogen van boeken en losse archiefdelen is zeer bevredigend. - In het eerder genoemde artikel werd mel ding gemaakt van een originele zeventien- de-eeuwse Blaeu-kaart die als verloren moest worden beschouwd. Uit bijgaande foto blijkt, dat ook hier het Restauratie- Atelier Helmond reddend kon optreden. De kaart was voor het grootste gedeelte in kleine stukjes uiteengevallen. Ook ontbra ken delen van de kaart. De medewerkers van het Atelier hebben met grote zorg de Voor het traject Literaire Collecties heeft het nationale conserveringsprogram ma Metamorfoze tot 2004 subsidie beschikbaar voor digitalisering van reeds geconserveerde/op microfilm gezette col lecties. Digitalisering is een nieuw onder deel binnen het Metamorfoze-programma. Het gaat daarbij vooral om verbetering van de toegankelijkheid bij een breder publiek. Bij de toekenning van subsidie voor digita liseringprojecten zal rekening worden gehouden met de doelgroep, het belang, de gebruiksfrequentie en de staat van de te digitaliseren collectie. Bij digitalisering werkt Metamorfoze nauw samen met het nationale digitaliseringpro gramma Het Geheugen van Nederland (www.geheugenvannederland.nl) Gedigitaliseerde Metamorfoze-collecties worden centraal via Het Geheugen kaart zo veel als mogelijk in zijn oude staat teruggebracht en onbrekende delen op een professionele wijze vervangen. Het resul taat van deze operatie is terug te zien op bijgaande foto. beschikbaar gesteld en kunnen daarnaast door de beherende instelling op de eigen website worden geplaatst. Waar mogelijk wordt er gescand vanaf de microfilms. Ook zijn er proefprojecten gaande waarbij eerst gescand wordt vanaf het origineel, waarna de scans worden omgezet in microfilmop namen (de zogenaamde COM-methode: Computer Output Microfilm). Per collectie wordt bekeken welke aanpak de beste is. In sommige gevallen kan het zinvol zijn een verantwoorde selectie van het verfilmde materiaal te digitaliseren. Nieuwe projectvoorstellen digitalisering literaire collecties kunnen voor 22 augus tus 2003 worden ingediend bij het bureau Metamorfoze. Richtlijnen en voorwaarden die gelden voor het indienen van project voorstellen voor digitalisering zijn daar beschikbaar. Het bureau Metamorfoze adviseert en biedt ondersteuning bij het opstellen van projectvoorstellen en uitvoe ring van de projecten. Voor meer informatie: www.metamorfoze.nl of Projectcoördinatie digitalisering, Henriette Reerink, e-mail: henriette.reerink@kb.nl, tel. (070) 314 03 19. nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl De Vereniging van Geschiedenis en Informatica (VGI) heeft het initiatief genomen om jaarlijks een prijs uit te loven voor de meest vernieuwende ICT- toepassing op het terrein van de geschie denis. Deze prijs zal jaarlijks worden uit gereikt aan de maker(s) van een innova tieve Nederlandse of Vlaamse toepassing waarin geschiedenis centraal staat. De jury roept iedereen op toepassingen voor te dragen voor de VGI innovatieprijs 2003. De prijs is bedoeld om het gebruik van ICT binnen de historische weten schap te bevorderen. De jury zal drie toepassingen uitkiezen die naar haar mening tot de meest ver nieuwende ICT-toepassingen van het jaar gerekend kunnen worden. Deze drie zul len tijdens een speciale studiedag van de Met ingang van 1 oktober 2003 treedt Philip Maarschalkerweerd, Lim burgs rijksarchivaris en archivaris van de gemeente Maastricht, in dienst van de koningin. Hij wordt namelijk directeur van het Koninklijk Huisarchief in Den Haag als opvolger van Bernard Woelderink. Philip Maarschalkerweerd is geboren in Utrecht en studeerde geschiedenis in zijn geboorteplaats. Hij studeerde af in Rome op een scriptie over nepotis me van de pausen in de dertiende eeuw. Na zijn terugkeer in Nederland volgde hij de archiefopleiding. In 1982 werd hij provinciaal archiefin specteur in Zeeland, daarna archivaris in Helmond, Amersfoort en Den Haag. Vanaf 1999 is hij rijksarchivaris in Limburg en vanaf 2000 ook gemeentearchivaris van Maastricht. VGI, op vrijdag 26 september, worden gepresenteerd. Aan het einde van de stu diedag zal de jury de winnaar bekendma ken. De drie genomineerden krijgen het recht om het speciale 'VGI-innovatieprijs 2003'-vignet te gebruiken; voor de win naar ligt een oorkonde klaar en wordt een persbericht op ruime schaal ver spreid. De jury staat onder voorzitter schap van Onno Boonstra, docent Culturele en Historische Informatie kunde aan de letterenfaculteit van de Katholieke Universiteit Nijmegen en voorzitter van de VGI. Het inzenden van toepassingen kan door het formulier op de website van de VGI in te vullen (www.vgi-online.org/vgiprijsformulier. html). De termijn voor de voordracht eindigt op 1 juni 2003. Archiefvraag van de maand De archiefdiensten hanteren verschil lende zoeksystemen voor bronbewer kingen, zoals de Burgerlijke Stand en Doop-, Trouw en Beraafregisters. We kennen allemaal GenLias, ISIS en Digi tale Stamboom. Een student van de Universiteit van Amsterdam heeft onderzoek gedaan naar de overeen komsten en verschillen tussen de syste men. Het resultaat heeft u kunnen lezen in het Archievenblad van maart (pag. 26-27). Blijft natuurlijk de vraag waarom al die archiefdiensten een eigen systeem hebben en niet kiezen voor een cen traal systeem. Dat lijkt veel goedkoper en bovendien veel gebruiksvriendelij ker voor de genealoog en andere onderzoekers (website-hoppen is niet meer nodig). Waarom slaan de archiefdiensten de han den niet ineen en komt er niet één centraal zoeksysteem voor diverse bronnen? Reactie archiefvraag maart Waarom is er een verschil in openbaarheid tussen de Bevolkingsregisters en de Burgelijke Standsregisters? En waarom zijn de laatste bovendien gefaseerd openbaar? Het volgende antwoord kwam van Ronald Grootveld van het Gemeente archief Rotterdam. De verwarring is ontstaan door het ver schil tussen overbrenging naar een archiefbewaarplaats, met als gevolg open baarheid, en uitstel van overbrenging, hetgeen niet automatisch archiefwettelij- ke openbaarheid tegenhoudt. De bevol kingsregistratie tot en met circa 1940 moest uiterlijk 1 januari 2000 zijn overge bracht naar een archiefbewaarplaats en werd daarmee openbaar. Voor de over brenging van de registers van de burgerlij ke stand heeft de minister een opschor- tingsbesluit genomen, dat hierop neer komt dat de geboorte-, huwelijks- en overlijdensakten pas behoeven te worden overgebracht als zij 100, respectievelijk 75 en 50 jaar oud zijn. Die opschorting geschiedde op verzoek van de administra tie, die de akten nog nodig had. Geboorteakten zijn vaker nodig dan over lijdensakten enz. Vandaar de verschillen de termijnen. De akten die nog bij de administratie berusten vallen niet onder het regime van de Archiefwet en zijn dus qua openbaarheid waarschijnlijk onder hevig aan de Wet GBA, de WBP en wel licht nog andere wetten die het verstrek ken van informatie uit de akten beper ken. Zo heb ik het ooit geleerd; wellicht kan een jurist dit nog aanscherpen? NIEUWS u i t archievenblad april 2003 het veld De concrete vraag is dus: De vraag luidde: april 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 3