m Internationale bijeenkomsten BINNEN- EN UITENLANDSE EVENEMENTEN Tentoonstellingen Cursussen 42 Bijeenkomsten 43 ssssösé t/m 24 mei Opgespoord. Een selectie uit het fotoarchief van de Haagse politie Onderdeel van het archief van de Haagse gemeentepolitie en (sinds 1994) Politie Haaglanden is een omvangrijk, maar tot nu toe verborgen gebleven, negatievenarchief en twaalf fotoalbums. De tentoonstelling en het bijbehorende boek zijn het resultaat van het doorzoeken van deze overweldigende hoeveelheid materiaal en geeft een levendig beeld van de ontwikkeling die het korps en zijn omgeving hebben doorgemaakt. De foto's brengen de vele facetten van het politie werk in beeld, omvattende onder meer beelden van commissarissen, agenten en ander politiepersoneel, maar ook van het in- en exterieur van politiegebouwen, sportwedstrijden, kinderfeesten, jubilea, optochten en bezoeken van buitenlandse staatshoofden. Het bij deze tentoonstelling verschenen boek is voor is voor 9,95 te koop op de studiezaal. Haags archief, Spui 70, Den Haag Info: tel. (070) 353 70 20 of www.gemeente- archief.denhaag.nl t/m 30 mei Ondernemend Rotterdam in reclame in Rotterdam en omgeving waar van ouds her gewerkt wordt, ontstond in 1803 behoefte aan een organisatie die toezicht hield op 'den handel'. Daarom werd toen de Kamer van Koophandel in Rotterdam opgericht. Terugkijkend op de 200 jaar van zijn bestaan, is de kamer daarin zeer succes vol is geweest. Het Gemeentearchief Rotterdam bewaart hier de bewijzen van. Ongeveer zeventien strekkende kilometer archiefmateriaal, waaronder veel bedrijfsar chieven, geven ons een goed overzicht van het werk in de regio. Maar het archief bewaart ook bedrijfsreclames. Wie kent niet de beroemde affiches van Van Nelle of de Holland Amerika Lijn? De vormgeving sprak mensen enorm aan en had een posi tief effect op het imago van deze onderne mingen. In de Archiefwinkel betekent dit herken nen een feest. Op briefpapier, boekenleg gers, affiches, boeken, kaarten, folders en ander drukwerk presenteren Rotterdamse ondernemingen zich op een prachtige manier. De zorgvuldig vormgegeven publi caties geven een goed tijdsbeeld. Een rijk geïllustreerde expositie voor iedereen die wil genieten van vormgeving en nostalgie. Achiefwinkel van Gemeentearchief Rotterdam, Coolsingel 91, Rotterdam Info: tel. (010) 404 59 95 of www.archiefwin- kel.nl t/m 10 juni De Friese Nassaus, Wapenbroeders en Rivalen, Erfgenamen en Koningen In de grote dubbeltentoonstelling 'De Friese Nassaus' in het Fries Museum en het Princessehof Leeuwarden wordt de lange en bewogen geschiedenis van de Friese Nassaus gepresenteerd. Onder de titel 'Wapenbroeders en Rivalen' staan in het Fries Museum de relatie tussen de Friese Nassaus en de Hollandse Oranjes centraal. Onder meer hun gezamenlijke optreden in de strijd tegen de Spanjaarden, hun ruzies, hun huwelijkspolitiek en hun behuizingen worden uitvoerig belicht. In 'Erfgenamen en Koningen' in het Princessehof Leeu warden komt aan bod hoe de Friese stad houders de positie en de titel van de Hollandse Oranjes erven en uitdragen. Tevens wordt hier de voortzetting van de Friese wortels in het Nederlandse konings huis tot aan de dag van vandaag geschetst. Op de beide tentoonstellingen worden onderdelen van de collecties van het Princessehof en het Fries Museum getoond in samenhang met belangrijke bruiklenen uit onder andere het Koninklijk Huis archief en Duitse verzamelingen. Fries Museum, Leeuwarden Info: tel. (058) 255 55 00 of www.friesmuseum.nl Princessehof Leeuwaren, Grote Kerkstraat 11, Leeuwarden Info: tel. (058) 294 89 58 of www.princessehpf.nl I 16 mei Masters Archiefwetenschap in de praktijk Bijeenkomst van en voor instellingen die als Teerwerkplaats' willen samenwerken met de Universiteit van Amsterdam. Te beginnen in 2004 moet een aspirant- Master Archiefwetenschap van februari tot en met juni werkzaam zijn als records pro fessional bij een archiefdienst, DIV-afdeling enz. In deze periode wordt 1 dag per week besteed aan colleges aan de Universiteit van Amsterdam, 4 dagen aan onderwijs- gerelateerde projecten die ook voor de leer werkplaats-verschaffende instelling belang rijk zijn (archiveringssystemen, waarde ring en selectie, ontsluiting) en 1 dag aan ander archivistisch werk. In de bijeenkomst worden kosten/inspanningen en baten/- opbrengsten voor leerwerkplaats en oplei ding besproken. Locatie: Archiefschool, Amsterdam Inlichtingen: ketelaar@hum.uva.nl Voorjaar 2003 5IC STICHTING GEMEENSCHAPPELIJKE OPLEIDING GO start dit voor jaar verschillende workshops en cursussen: 7 mei: Audiovi suele documen ten: zesdaagse cursus over het effectief beheren van audiovisuele documenten voor mede werkers die op MBO-niveau werkzaam zijn in de informatiedienstverlening; 13 mei: Beheer van technische tekeningen: vierdaagse cursus voor uitvoerende mede werkers in een technisch archief of een tekeningenbewaarplaats. Kosten: variërend van 620,- tot 895,- per cursus, incl. koffie/thee, lunches en cur susmateriaal. Info: GO, tel. (070) 351 23 80, info@stgo.nl of www.stgo.nl archievenblad april 2003 9 april Ministeriële regels m.b.t. artikelen 11-13 archief- besluit 1995 Dit symposium, georganiseerd door de Provinciale Archiefinspectie Overijssel en Historisch Centrum Overijssel heeft als thema de nieuwe ministeriële regelgeving met betrekking tot de goede, geordende en toegankelijke staat van archieven bij over heidsinstellingen. De verschillende sprekers zullen in hun inleidingen zoveel mogelijk aandacht geven aan direct in de praktijk toe te passen oplossingen voor knelpunten. Locatie: Provinciehuis van Overijssel, Luttenbergstaat 2, Zwolle Informatie en aanmelding: CJ.v.Heel@prv- overiissel.nl 14 april Werkconferentie erfgoed voor het onderwijs De vier landelijke erfgoedkoepels: DIVA, NCM (monumenten), NMV (musea) en SNA (archeologie) hebben een viertal voor beeldprojecten ontwikkeld om leerlingen van de basisvorming te laten kennis maken met de vele aspecten van cultureel erfgoed. Inmiddels hebben vijftien archieven, musea, archeologische diensten en monu mentenorganisaties door het hele land ervaring opgedaan met deze projecten. De deelnemers van de conferentie krijgen informatie over de verschillende projecten en kunnen delen in de expertise die in de praktijk daarmee is opgedaan Kosten: 10,00 Locatie: jacobikerk, St. Jacobsstraat 171, Utrecht. Informatie en aanmelding: www.divakoepel.nl 24 april Symposium Stambooming: digitale genealogie in de toekomst Locatie: Gemeentearchief Rotterdam Info: mw. drs. K.M. Pompe, tel. (010) 242 46 34 Aanmelding: t.bruggink@gar.rotterdam.nl 1 14 mei, Utrecht Ledenvergadering en RMC-congres Info: RMC Bureau, tel. (070) 300 06 84, jnfo@rmconventie.nl of www.rmconventie.nl 15 t/m 17 mei De Nederlandse Restauratiebeurs Locatie: Brabanthal, Diezekade 2, 's-Hertogenbosch Info: tel. (0485) 322 922 of (073) 629 39 11, info@restauratiebeurs.nl of www.restauratie- beurs.nl 12 juni Archivering van websites Is een website archief-procesgebonden informatie? Moet een organisatie de websi te ook in het archiveringssysteem opne men? Hoe zorgt een organisatie voor een goede archivering van haar website? Een symposium met presentaties van onder anderen Filip Boudrez over het project Digitale archivering in Vlaamse instellin gen en diensten (DAVID) en Gerrit Voerman over Archipol, het archief van websites van politieke partijen. Locatie: De Leeuwenburg, Hogeschool van Amsterdam, Weesperzijde 190, Amsterdam Tijd: 13.00 uur-17.00 uur Info: www.archiefschool.nl Aanmelding: jnfo@archiefschool.nl of tel. (020) 595 19 00 17 april, Den Haag Internationaal symposium Archives on line. Moving archives into the digital era De tendens in deze tijd is dat de uitvoeren de overheid in snel tempo IT adopteert voor de dagelijkse taken en zelfs probeert e- government en digitale dienstverlening te introduceren. Dit heeft een cruciaal effect op informatie- en recordsmanagement. Ook het publiek heeft een eigen ervaring met het gebmik van IT en heeft daarom een toenemende verwachting van de overheid, archieven en andere informatievoorzieners in het verzorgen van on-line-informatie- diensten. Archiefinstellingen moeten zich bewust zijn van dit veranderende milieu en zichzelf zodanig aanpassen dat zij kunnen voorzien in de digitale diensten die in toe nemende mate van hun verwacht worden. Dit symposium, georganiseerd door het Nationaal Archief en Erpanet, wil een over zicht bieden van de recente ontwikkelingen op dit gebied vanuit de perspectieven van de overheid en de archieven op zowel nationaal als internationaal niveau. Voertaal: Engels Locatie: Koninklijke Bibliotheek (aula), Prins Willem Alexanderhof 5, Den Haag Info: www.nationaalarchief.nl of www.erpa- net.org Inschrijving: tel. (070) 331 54 04 of miran- da.van.balen@nationaalarchief.nl augustus, Tilburg 8e International Summer School on the Digital Library Internationaal georiënteerde zomercursus sen gericht op de meest recente ontwikke lingen op het gebied van de digitale biblio theek. 10-12 augustus - cursus 1: Leaders' Visions on the Library of the Future, identificeert trends en toekomstige ontwikkelingen bin nen wetenschappelijk en onderzoeksbibli otheken en helpt zo senior managers bij de ontwikkeling van een strategisch plan en bibliotheekbeleid. 12-15 augustus - cursus 2: Making it Happen in your Library, identificeert nieu we kansen voor bibliotheken, helpt biblio thecarissen bij het ontwikkelen van een nieuwe visie en voorziet hun van prakti sche gereedschappen om een verandering in hun organisatie op gang te zetten. 24-27 augustus - cursus 3: Libraries, Electronic Resources, and Electronic Publishing, probeert nieuwe rollen en kan sen voor bibliotheken te identificeren in de huidige overgangsfase. Locatie: universiteit van Tilburg Info: www.ticer.nl/summer03 I 8 mei, Amsterdam Searching for property information on STN Seminar Toegang gratis. Info: Cobidoc, tel. (020) 688 03 33 of www.cobidoc.nl april 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 23