Wie is Wieger Mulder? Il WilmaJenniskens cursuscoördinator bij GO Na een carrière van ruim 20 jaar bij Thaies Nederland (voorheen Hollandse Signaalapparaten) heeft Wieger Mulder (WM@IGE-advies.nl) besloten om voor zichzelf te beginnen. Sinds medio 2002 is Wieger Mulder associé van de Image Group Europe, de gebroeders Otten. Ben en Arie Otten zijn oude rotten in het vak met een indrukwekkend track record. Hun ervaring op het klassieke terrein van document imaging en workflow wordt daarmee gekoppeld aan hedendaagse technologie van internet en e-security. Over synergie gesproken. Wieger: "De twintig jaar bij Thaies, pro ducent van radar- en vuurleidingsyste men voor marinetoepassingen, waren bijzonder leerzaam. Een groot gedeelte van deze periode ben ik nauw betrokken geweest bij de ontwikkelingen op het gebied van documenttechnologie. En kele hoogtepunten: In 1994 was ik leider van een pilotproject voor de ontwikke ling van interactieve elektronische tech nische manuals,, op basis van SGML. Na de succesvolle pilot werd het projectteam omgevormd tot documenttechnologie- team. We ontwikkelden verder aan de IETM-technologie, koppelden 3D CAD/CAM-systemen en elektronische ontwerpomgevingen aan het systeem en gingen voldoen aan verschillende defen sie- en overheidsnormen. Geleidelijk kwam ook het internet tot wasdom. Binnen de onderneming gin gen we aan de slag met intranet-, mail-, calender- en news-toepassingen. Ook het tekeningenarchief kwam on line. Verschillende kleine document-beheers- omgevingen werden geïntegreerd, terwijl een document retrieval systeem alle medewerkers gecontroleerd toegang bood tot honderdduizenden ontwerpdo cumenten. Vanaf 1998 kreeg ik met een ervaren team de verantwoordelijkheid voor de architectuur van de gehele ICT-infra- structuur met meer dan 3000 werkplek ken. Voor een defensie-industrie is ICT- beveiliging natuurlijk een topprioriteit. Omdat sinds de opkomst van het inter net eigenlijk 'alles, altijd, overal' moet kunnen hebben we veel energie gestoken in firewalls, DMZ, remote access, VPN, viruscheckers, PKI, portals, enzovoort. In deze periode merkte ik via mijn exter ne contacten dat veel organisaties eigen lijk te vroeg zijn gaan investeren in aan wezigheid op het web. Veel geld en tijd is gestoken in het ontwikkelen van een mooie website. De koppeling met het interne proces kwam pas later op gang: e- commerce deed z'n intrede. Omdat de ontwikkeling van externe aanwezigheid alle aandacht opeiste kwam de ontwikke ling van de interne processen tot stil stand. Document management, imaging en workflow waren 'uit'. Veel administra tieve processen zijn nog op de klassieke 'papieren' werkstromen gebaseerd, ook al gebruikt men pc's. Teleurstelling kon niet uitblijven. Inmiddels is de internethype afgekoeld. De aandacht gaat weer uit naar de inter ne processen en wel degelijk op een ver antwoorde manier. Business cases met besparingen en return on investment- berekeningen moeten aantonen dat het te investeren geld gaat renderen. MM Ondertussen willen we de verworvenhe den van het internet niet meer loslaten. Het interne proces moet worden gekop peld aan het externe. We moeten 'alles, altijd, overal' kunnen doen: telewerken, 24-uurs-economie, e-commerce, virtuele projecten enzovoort. Het is een serieuze opgave voor een orga nisatie om een oplossing te vinden die de oude interne processen en gegevens digi taal maakt. En dan zodanig dat die pro cessen en gegevens op een veilige manier kunnen worden ontsloten op het inter net. De juiste producten kiezen, invoeren en toepassen. Dan kan alléén iemand die geautoriseerd is precies 'dat altijd en overal' te doen. Daar zit mijn uitdaging. Met mijn mix van ervaring als manager, document technoloog, ICT-architect en -beveiliger deze organisaties helpen hun oplossing te vinden en te implementeren, gekop peld aan de ervaring en netwerken van Ben en Arie Otten." 40 NVBA nieuws had direct een baan en wel als beheerder van het beleidsarchief van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Noord-Limburg te Venlo. Tijdens haar werk merkte zij dat haar theoreti sche kennis op archiefgebied onvoldoende was. Wilma vond de weg naar GO in Den Haag en deed in de periode 1991/1992, gezien haar voor opleiding, de opleiding Be- drijfsarchiefkunde GO-B2 in één jaar tijd. Vanaf die tijd was zij niet meer weg te slaan bij GO. Jos van Heivoort vroeg haar om lid te worden van de Opleidingscommissie B en binnen de kortste tijd was zij ook voor zitter van de subcommissie Ordenen en ontsluiten. veel meer, aldus Wilma. In totaal wel meer dan vijftig verschillende cursussen op het brede terrein van de informatiedienstverle ning. Ook op digitaal gebied is GO niet stil blijven staan. In maart 2003 begint de eer ste cursus 'XML en archivering', terwijl ook E-archiving op het lesprogramma staat. Vanaf haar kennismaking met GO heeft Wilma Jenniskens 'iets' met deze onder wijsinstelling. Insiders weten natuurlijk wat de lettercombinatie GO betekent. Vele NVBA'ers hebben hier immers hun archief opleiding genoten. Een terugblik in de geschiedenis van dit, inmiddels Abraham gezien hebbende, opleidingsinstituut voert ons terug naar het midden van de vorige eeuw. Op 13 januari 1950 werd namelijk op initiatief van het Nederlands Instituut voor Documentatie en Registratuur (NIDER) en de Nederlandse Vereniging van Bibliothe carissen, Documentalisten en Literatuur onderzoekers (NVB) de Gemeenschap pelijke Opleidingscommissie (GO) opge richt. Het doel hiervan was een opleidings programma te verzorgen voor de opleiding van bedrijfsbibliothecarissen, bedrijfsarchi- varissen en documentalisten op alle niveaus. De NVBA heette in 1950 nog Nederlandse Documentalistenkring (NDK), bestond pas drie jaar en was een kring van het NIDER. In die periode moest de NDK zich nog een plaats in de Nederlandse documentatiewe- reld veroveren. Vanaf de oprichting van GO wilde de NDK, in 1953 NVBA, een vin ger in de opleidingspap hebben. Dit ging niet zonder slag of stoot. Pas twaalf jaar later werd de NVBA volwaardig partij in deze Gemeenschappelijke Opleidings commissie, samen met de NVB en het NIDER. Door de jaren heen hebben GO en de NVBA een aantal keren een intentieverkla ring ondertekend. Hierin is onder andere uitgesproken dat ze elkaar informeren inza ke opleidingen en wat er op dat gebied in de markt leeft. Terug naar Wilma Jenniskens, die na haar middelbare schooltijd de Bibliotheek en Documentatie Academie in Sittard afmaak te en hierna in Tilburg de opleiding Bibliothecaris-Documentalist afrondde. Zij Wilma was toen inmiddels gaan werken bij Van Spaendonck Secretariaten in Den Haag. Een korte periode werkte zij vervol gens bij Sara Lee - Douwe Egberts. Ook op opleidingsgebied zette zij haar beste beentje voor en wel als freelance docent Alfabetisch rangschikken bij de opleiding GO-BI. Na het vertrek van Jos van Heivoort bij GO, trad zij als cursuscoör dinator in dienst bij GO en nam een aantal taken van hem over. Inmiddels werkt Wilma al weer een paar jaar bij GO. De vraag of het werk genoeg uitdaging heeft, beantwoordt zij met veel enthousiasme. Coördineren bij GO is boei end werk en betekent onder meer de vra gen in de markt op opleidingsgebied boven water krijgen, hierop inspelen en dit verta len naar de opleiding. Dit kan op vele manieren, van algemene cursussen tot zogenaamde in-company cursussen. In het laatste geval wordt op wens in een bedrijf of instelling zelf de gevraagde cursus gege ven. De meest bekende opleidingen van GO zijn de opleidingen IDV 1 en IDV 2. Deze zijn in de plaats gekomen van de opleiding Bedrijfsarchiefkunde GO-BI en Bedrijfs- archiefkunde GO-B2. Er zijn er natuurlijk Wellicht ten overvloede kan worden gemeld dat GO een organisatie is zonder winstoogmerk. De cursuskosten worden betaald uit de ontvangen cursusgelden. Men ontvangt ook geen subsidie. GO kent een bestuur, een programmaraad (te verge lijken met een Raad van Toezicht) en een examencommissie. De leiding van elke activiteit berust bij een cursuscoördinator, waarvan Wilma er dus een is. De examens worden afgenomen door de Centrale Examencommissie (CEC), die onafhanke lijk van de programmaraad opereert. De docenten van GO zijn allemaal werkzaam in de dagelijkse praktijk van de informatie verzorging en geven les op freelance basis. Wilma heeft het Limburgse land reeds lang ingeruild voor Gouda. Van hieruit reist zij drie dagen per week met de trein naar haar werkplek in het GO-gebouw aan de Celebesstraat in Den Haag, waar zij nog steeds met veel plezier bezig is met het ini tiëren van opleidingen in archievenland. Heeft u nog vragen? Surf dan naar de web site van GO: www.stgo.nl. 41 NVBA, vereniging van en voor personen werkzaam in het beheer van organisatie - eigen informatie v/h Nederlandse Vereniging van BedrijfsArchivarissen r J archievenblad april 2003 NVBA, vereniging van en voor personen werkzaam in het beheer van organisatie - eigen informatie v/h Nederlandse Vereniging van BedrijfsArchivarissen Oprichting NVBA Theorie Vragen Structuur Ten slotte Harry Strijkers april 2003 archievenblad I

Archievenblad | 2003 | | pagina 22