I *1 D f) fö) Deie maand in OD (.en ho/onie van Öu/'/sers fliflfllg literatuur Martou Schrover, Een kolonie van Duitsers. Groepsvorming onder Duitse immigranten in Utrecht in de negentiende eeuw. ISBN 90-5260-066, 432 blz., 30,00 De Duitse nieuwkomers in de tweede helft van de negentiende eeuw werden door de Nederlanders met aversie en scheldwoorden onthaald. Nederland moest paal en perk stellen aan de immigratie. Van de buiten Nederland geboren vreemdelingen was in de negentiende eeuw ongeveer zestig pro cent Duits. Zij bleven de grootste groep immigranten tot de komst van de gast arbeiders in de twintigste eeuw. Er zijn dan ook zeker parallellen te trekken met de positie van Marokkaanse en Turkse immigranten. Schrijfster Marlou Schrover gaat er op de eerste bladzijden van haar prachtige boek uitvoerig op in. De Duitse gemeenschap heeft in de Nederlandse samenleving haar sporen flink nagelaten. Wat te denken van boterhamworst, 'fun-shopping', kerst boom, licht bovengistend bier en wie kent niet het rijmpje 'in de Winkel van Sinkel is alles te koop; hoeden en petten en dameskorsetten...'? De schrijfster heeft de Duitse kolonie in Utrecht als representatief uitgangspunt genomen. Daarvoor heeft zij uitvoerig archiefon derzoek verricht bij Het Utrechts Archief en andere archiefinstellingen. Zij maakt vergelijkingen met de positie en integratie van de Duitse immigranten in andere Nederlandse steden en in ande re landen. In feite bestond deze populatie uit verschillende deelgroepen. De groot ste groep werd gevormd door de Westwalder steengoed- of pottenhande- laren (kennen we de Keulse pot nog?), gevolgd door de winkeliers uit Münster- land en hun personeel. In afzonderlijke hoofdstukken besteedt de schrijfster aan dacht aan deze grootste groepen Duitsers in ons land. Net als aan onderwerpen als de multiculturele samenleving in de negentiende eeuw, het huwelijksgedrag, de beroepstructuur, organisaties en de beeldvorming. Schrover, die verbonden is aan het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis (IISG) te Amsterdam, heeft er met grondig onderzoek een schitterend, lijvig werk van gemaakt, dat geen moment verveelt. En dat is knap, want het staat bol van cijfers, verwijzingen en aanhalingen. Dit boek is tevens verplichte kost voor politici en beleidsmakers, want als je geen lering trekt uit de lessen van het verleden, kun je het heden ook niet begrijpen. (EH) C.A.M. Gietman, R.M. Kemperink, J.A.E. Kuys, E. Pelzers en P.W. van Wissing (redactie), Biografisch Woordenboek Gelderland. In totaal 54 (overleden) personen worden in dit derde deel van het Biografisch Woordenboek Gelderland door een groot aantal auteurs geportretteerd. Ditmaal is de aandacht gevestigd op verdienstelijke personen op allerlei terreinen uit de Gelderse samenleving van de negentien de en twintigste eeuw. Tot nu toe was deze periode in de historiografie van Gelderland nog onderbelicht. Het resul taat is een interessant boek met gevarieer de en lezenswaardige biografieën van zeer uiteenlopende persoonlijkheden. Hier onder een aantal dat ook landelijke bekendheid genoot, zoals de beeldhouw ster Charlotte, barones van Pallandt, het kleurrijke Tweede-Kamerlid Hendrik Koe koek, oprichter van de eens zo succesvolle Boerenpartij, Johnny van Doorn, beter bekend als 'Johnny de selfkicker' en de voor Gelderland verdienstelijke vader van de wereldberoemde kunstenaar Mon driaan. Ook de verdiensten van de vijftig minder bekende Gelderlanders komen in dit boek aan de orde. Alle levensbeschrij vingen zijn voorzien van een illustratie en een beknopte opgave van literatuur en bronnen. (HS) 34 literatuur Hein A. van Spaendonck, Catalogus van de Arnhemse drukken tot 1800 aanwezig in de Bibliotheek Arnhem. De boekhistoricus en de beoefenaars van de Gelderse geschiedenis komen met dit bronnenboek royaal aan hun trekken. Door de aard van het onder werp leest men dit werk echter niet als een roman. Het is trouwens aan de vasthoudendheid van de auteur te dan ken dat deze catalogus er is gekomen. Aan het uitbrengen hiervan zijn vele jaren van voorbereiding voorafgegaan. Een eerste aanzet werd gegeven door H.Chr. van Bemmel. Toen het project liep, heeft deze de samensteller met raad en daad bijgestaan, ook na zijn pensione ring. Na een woord vooraf, inleiding, verant woording en lijst van afkortingen komt de hoofdmoot van het boek, namelijk de catalogus met aansluitend de bijbehoren de noten. Vijf registers op diverse onder werpen, een opsomming van geraad pleegde literatuur en een lijst van afbeel dingen sluiten dit bronnenboek af. Het werk bestaat voor driekwart uit ordon nanties en plakkaten, uitgevaardigd door de Kwartieren of de steden van Gelderland. Deze worden voor het eerst beschreven in deze nu uitgebrachte cata logus. Buiten deze overheidspublicaties kan men in deze catalogus lezen dat de Arnhemse bibliotheek zeldzame uitgaven bezit die van eminent belang zijn voor de Gelderse geschiedenis en het Gelders recht. Al bladerend komt men ook beroemde namen tegen, zoals Gerard Mercator en Albrecht Dürer of een unieke stamboom van het huis Oranje-Nassau uit 1615 met veertien ingekleurde portretgravures van een aantal graven van Nassau. (HS) Maandblad van de vereniging voor docu mentaire informatievoorziening en admini stratieve organisatie (SOD). Jaargang 57, maart 2003, nummer 3 Beursbezoek Overheid en ICT 2003 35 Uitgeversmaatschappij Aksant, Amsterdam, 2002 aksant BIOGRAFISCH WOORDEN BOEK GELDERLAN D Bekende en onbekende mannen en vrouwen uit de Gelderse geschiedenis, deel 3. Uitgeverij Verloren, Hilversum, 2002 ISBN 90-6550-725-6, 160 blz., 15,00 archievenblad april 2003 Uitgeverij Verloren, Hilversum, 2002 ISBN 90-6550-724-8, 412 blz., 30,00 Catalogus van de Arnhemse drukken tot 1800 aanwezig in de Bibliotheek Arnhem Special: Informatisering! A.W. Plat stelde een bezoekersadvies samen voor de lezers van Od. Goede start TRIM bij De Nederlandsche Bank Drs. T. ten Cate sprak met twee mensen van de afdeling communicatie en informa tie van DNB onder meer over hoe deze bank is terechtgekomen bij de applicatie TRIM en wat de plannen voor de toe komst zijn hiermee. Archivaris op de barricade voor DIV A.W. Plat interviewt C. Noordam onder andere over de beurs ICT en het gebruik van DIS-applicaties. Verantwoord digitaal archiefbeheer: de keus tussen DM en RM Drs. M. Doekes gaat in op de eisen die aan recordmanagementpakketten en aan documentmanagementsystemen moeten worden gesteld. Aanschaf van een DIV-applicatie Ir. A.E. van der Marei geeft richtlijnen voor het opstellen van een programma van eisen voor de aanschaf van applica ties. Waardering voor intranetplatform LiveLink Drs. T. ten Cate legt uit hoe het multifunc tioneel intranetplatform LiveLink kan wor den toegepast aan de hand van een prak tijksituatie bij de Autoriteit Financiële Markten. Kijken in de DMS-keuken van Amersfoort T. Douma geeft opening van zaken over hoe er in Amersfoort wordt gewerkt met een DMS. Overzicht en inzicht in pakketten DIS Er is al jaren behoefte aan informatie over documentaire informatiesystemen. A.W. Plat geeft kennis-, leveranciers- en productoverzichten. Van informatiespecialist naar kennismake laar P. Becker en drs. P. van den Brink geven in dit artikel mogelijkheden voor de infor matiespecialist om een actieve rol te spe len in projecten rondom kennismanage ment. Gemeentelijke websites slecht toeganke lijk voor gehandicapten Mr. K.A.M. Duijvelaar bericht over hoe het liep met de stimuleringsregeling gemeen telijke productencatalogus van het minis terie van BZK. Volgens die regeling moe ten websites voldoen aan eisen met betrekking tot de toegankelijkheid voor gehandicapten. Zoektocht naar kwaliteitsverhoging In Hoorn is de DIV de afgelopen jaren zoveel mogelijk gecentraliseerd. Om de vele veranderingen goed te ondersteu nen, werd gebruik gemaakt van een maatwerkaanbieding van de S0D. Workshop 'Vernieuwing in DIV en Archief en competenties' Aandacht voor een nieuwe workshop van de SOD in samenwerking met de stichting GO. april 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 17