Archieven en journalistiek Van Bilsen Consultancy memorix, dé webdatabase voor beheren en raadplegen Restauratie-atelier De Tiendschuur www.vanbilsenconsultancy.nl Papierconservering. Archiefmateriaal verkeert vaak in een slechte staat. In veel gevallen zijn archiefstukken openbaai'. Om de culturele nalaten schap van onze voorouders veilig te stellen is restauratie en con servering noodzakelijk. De papierafdeling van restauratie-atelier De Tiendschuur restaureert o.m. boeken, charters, handschriften, leren banden, kaarten en prenten. Kunstobjectenrestauratie. Beschadigde kunstobjecten kun nen ook worden gerestaureerd. De soorten te behandelen objecten kunnen sterk variëren: litho's, foto's, schilderijen en zeefdruk ken. De behandelingen zijn uit eenlopend. Ze betreffen bijvoor beeld reiniging, reconstructie, bedoeken en retoucheren. Calamiteitenbehandeling. In geval van calamiteiten kunt u een beroep doen op de Tiendschuur. Bij snel ingrijpen kan vocht- en roetschade worden geminimaliseerd. Invriezen stopt het schadeproces. Vocht onttrekken aan objecten kan met onze vacutimvriesdroog apparatuur, welke een capaciteit heeft van 10 m3. Reukschade kan behandeld worden met de ozonisator. Diamantgroep Restauratie-atelier "De Tiendschuur" Insulindestraat 5 5013 BA TILBURG Tel: (013)549 19 40 Fax: (013) 549 19 80 E-mail: tiendschuur@diamant-groep.nl Dé specialist voor document- en workflowmanagement - Archiefbewerking - Advisering - Interim- en Project management - Detachering - Opleiding Voor meer informatie: Ons adres: Nussestraat 10 6082 AS Buggenum tel: 0475 510044 fax: 0475 510075 e-mail: info@vanbilsenconsultancy.nl internet: www.vanbilsenconsultancy.nl www.gelderlandinbeeld.nl WWW.pictura-dp.nl memorix In Nederland zijn vier hbo-opleidingen voor journalistiek: in Ede, Tilburg, Utrecht en Zwolle. Daarnaast zijn er de drie universitaire opleidingen in Amster dam, Groningen en Rotterdam. Binnen al deze opleidingplaatsen is er aandacht voor onderzoeksjournalistiek. Het is vooral deze groep die regel matig gebruikmaakt van de archieven die liggen opge slagen bij de verschillende overheidsinstellingen, openbare archiefbewaar plaatsen en andere (particu liere) archief- en documen- tatie-instellingen. Journalisten kunnen archie ven onder andere gebruiken voor het opduiken van nieuwe, onbekende feiten (denk bijvoorbeeld aan de artikelen in HP/De Tijd over het koninklijk huis) en een link leggen tussen het verle den en het heden (denk aan program ma's als OVT en Spoorloos). Steeds vaker gaan journalisten over tot het publiceren van boeken op basis van archiefonderzoek. Zo zijn recent versche nen het boek Twaalf gestolen jaren van sportjournalist Tom Egberts en Kopgeld van Andere Tijden-eindredacteur Ad van Liempt. Naast verschillen zijn er ook overeen komsten tussen het werk van de journa list en de archiefinstellingen. De journa list is de waakhond van de democratie. Archiefinstellingen hebben deze functie ook. Beide waakhonden doen dat op hun eigen wijze. Wat zijn de overeenkomsten in plichten van deze waakhonden? Ten eerste infor matie geven aan het publiek. De journa listiek kent volgens de WOJ drie soorten van onderzoeksjournalistiek, namelijk: onthullingjournalistiek, bijvoorbeeld de bouwfraude; toetsing overheidsbeleid en -functio neren, bijvoorbeeld de vuurwerkramp in Enschede of de Bijlmerramp; signaleren van sociale trends, bijvoor beeld de zwarte scholen of het strengere beleid ten opzichte van immigranten. Dat journalisten hierbij gebruik maken van archieven is evident. Archiefinstellingen op hun beurt inven tariseren archieven en maken ze toegan kelijk voor het publiek. Ze maken archiefgidsen, maken on-linebronbewer- kingen, hebben educatieprojecten, laten websites bouwen enzovoort. De archief instellingen werken zo op hun eigen wijze mee aan het geven van informatie aan hun bezoekers. Archiefinstellingen hebben de maatschappelijke plicht om alle informatie die zij beheren op orden telijke wijze openbaar te maken aan een breed publiek. Archiefinstellingen kunnen de toeganke lijkheid van de door hen gemaakte toe gangen op archieven toetsen aan de vijf bekende W's uit de journalistiek, die iets breder worden gedefinieerd dan in de archivistiek gebruikelijk is: Wat is er gebeurd? Korte beschrijving van het archiefstuk. Waar is het gebeurd? Context waarin het archiefstuk is ontstaan. Wanneer is het gebeurd? Indien moge lijk datum, tijd of minimaal periode ver melden. Wie waren er bij? Welke personen wor den er beschreven in het archiefstuk? Waarom of hoe is het gebeurd? Die inter pretatie zie ik overigens niet zozeer als een onderdeel van de werkzaamheden van de archivaris. Een tweede overeenkomst is het afwegen van het maatschappelijk belang. In het februarinummer van het Archievenblad is al uitvoerig ingegaan op de juridische aspecten van openbaarheid en de soms moeilijke afwegingen die archivarissen hierbij moeten maken. Journalisten heb ben hier ook dagelijks mee te maken. Uiteraard hebben zij daarnaast de beroepsmatige plicht te zorgen voor evenwichtige berichtgeving, het toe passen van hoor en wederhoor en het recht op commentaar. Hierbij spelen allerlei beperkingen, zoals de Wet open baarheid van bestuur, de Archiefwet, de persvrijheid en vrije nieuwsgaring. Genoeg elementen dus om de relatie tus sen archieven en journalisten en hun wensen ten opzichte van elkaar van ver schillende kanten te belichten op de KVAN-studiemiddag. Meer informatie over de Vereniging van Onderzoeksjournalisten kunt u vinden op website www.vvoj.nl. Het digitale huis voor journalisten is www.villame- dia.nl, daar is ook de Nederlandse Vere niging van Journalisten gehuisvest. De stand van zaken over de journalist in het digitale tijdperk wordt bijgehouden op www.internetjournalist.nl. 27 Gelderland in Beeld inti o zoek in de collectie thema's Kies een plaats Apeldoorn Kies een straat of object Ber* en 80s (Algemeen) Berg en Bos (Bo erg en Bos (Bosbid)^ Winnaar van innovatieprijs NBLC: Gelders Documentatiecentrum, Bibliotheek Arnhem Krachtig webbased systeem op 'open source' basis Eén licentie, meerdere gebruikers (RHC-model) Flexibel in te richten beheeromgeving Autorisatie tot op formulierniveau Mogelijkheid voor eigen webwinkel Modules: beeld, audiovisueel, bibliotheek, museum en archievenoverzicht Inhoudelijke begeleiding door documentalist Uw eigen server bij Pictura Perfecte back-up Publiek: eigen selecties bewaren, reageren per record, forum Zoeken: vrij (google systeem), op trefwoord, in thesaurus, op topografische kaart probeer het zelf Door Eric Hennekam* Ruim een jaar geleden, op 20 februari 2002, werd in Nederland de Vereniging van Onderzoeksjournalisten (WOJ) opgericht. Het doel van deze nieuwe vereniging is vol gens de statuten 'het bevorderen van onderzoeksjournalistiek in het Nederlands taalgebied. Onder onderzoeksjournalistiek wordt verstaan: kritische en diepgravende journalistiek'. Om dit doel te verwezenlijken wil de vereniging allerlei activiteiten organi seren, zoals het uitwisselen van kennis en ervaring tussen onderzoeksjournalisten en het realiseren van opleiding en training van (aankomende) journalisten in onderzoeks vaardigheden. Het zijn mede deze twee aspecten die de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Archivarissen heeft gemoti veerd om op 16 april aanstaande in Perscentrum Nieuwspoort een studiemiddag te organiseren over het onderwerp 'Archieven en journalistiek'. Dit artikel is bedoeld als eerste opstapje naar de KVAN- studiemiddag. Overeenkomsten Eric Hennekam is o.a. redacteur van het Archievenblad en gastdocent archiefonderzoek bij ver schillende scholen voor journalistiek. Meer informatie: www.hennekam.com. april 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 13