en gij zult LOEK NIJHOLT ARCHIEFSERVICE B.V ADUB Information Systems JANSSEN FILM AUDIO SERVICES ordeningskenmerk voor de koppeling van in tijd uiteengelegen onderzoeksresu- laten genomen, onafhankelijk van documenttypen, methodes en de thema's. De realisatie van het netwerk start met twee kernen: de becommentarieerde bibliografie van alle binnen het kader van de SFB ontstane publicaties (900 titels) en het elektronische kaartenarchief van alle binnen SFB samengestelde kaarten (500). Met deze, voor het spectrum van het gezamenlijke netwerk repre sentatieve kerneenheden worden hiërarchisch opgebouwde plaats-, persoons namen- en zakenthesauri voor de diepteontsluiting van het databestand samen gesteld.15 Ze vormen het fundament voor de woordontsluiting van het uit te bouwen databestand en worden zo tot een dynamisch ontsluitingsinstrument, dat met de integratie van elk informatieblok vollediger en gedifferentieerder wordt. De toepassing van trefwoorden garandeert verdere koppelingen. Aan deze kerneenheden worden geselecteerde informatie-eenheden toegevoegd. Bijvoorbeeld: archievenoverzichten en geselecteerde inventarissen van archie ven in het stadsarchief van Worms, de Bibliographie retrospective d'histoire urbaine: Le Grand-duché de Luxembourg (CLUDEM), een interactieve kaartenatlas (met de pagi en gouwen uit ca. 500 tot 1200 inclusief de bijbehorende bronnen- en lite- ratuurverwijzigen), plattelandsgemeenten: ambtsdragers en gemeentefinanciën van de negentiende eeuw of ook de edities van Midden-Frankische en Oost- Franse oorkonden met de ontsluitingsgegevens. Tegenover de vele thematische portals en het aanbod op internet is het interessant te weten dat RM.net de pri maire gegevens zelf aanbiedt en daarenboven deze content naar uniforme inhoudelijke kwaliteitsstandaards ontsluit en doorzoekbaar maakt. De documenttypen die het cultureel erfgoed als ook de wetenschappelijke onderzoeksresultaten in digitale vorm presenteren zijn heterogeen: teksten, kaarten, afbeeldingen, schetsplannen, grafieken, tabellen, bestandsoverzichten, registers, bibliografieën enz. Daarbij zijn deze documenttypen in de regel inhou delijk uiterst complex en vanuit vele invalshoeken in relatie tot elkaar te bren gen. Er zijn vergaande methodische en inhoudelijke denkkaders uit de hoek van de geesteswetenschappen te verwachten als hierbij de relaties in een netwerk structuur transparant gemaakt kunnen worden. Dit is vooral van toepassing voor het verankeren van interdiciplinaire, vergelijkbare onderzoeksresultaten. De integratie van heterogene databestanden wordt mogelijk gemaakt door gebruik te maken van standaards en de daarmee verbonden open bestands structuren. Het informatienetwerk is daarmee open voor verder informatieaanbod, ook uit samenwerkingsprojecten van andere universiteiten en daarbuiten. Bijzondere waarde wordt gehecht aan de integratie met bestanden van bibliotheken en archieven. Daarom is de SFB-bibliografie als kern bijvoorbeeld gekoppeld aan de OPAC van de universiteitsbibliotheek van Trier. In de samenwerking met de archieven staat de integratie van inventarissen op het programma, concreet te beginnen met het archievenoverzicht van het stadsarchief Worms. Verder is er samenwerking afgesproken met wetenschappers in de Europese buurlanden om de gemeenschappelijke, de regio's betreffende vragen en methodes door het gemeenschappelijk gebruik van het informatienetwerk steviger in het zadel te helpen. RM.net moet dus als informatie- en samenwerkingsplatform dienen en coöpe ratieve grensoverschrijdende samenwerking en interdisciplinaire onderzoekssa- menhangen kunnen ondersteunen, coördineren en bundelen. Voor de toe komst is met het digitaliseren van primaire bronnen niet alleen een groot gebruikersveld belangrijk, maar ook de opbouw van een samenwerkingsver band van vele instituten die het aanbodsconsortium vormen, om de continuï teit van het netwerk op lange termijn te garanderen. Daardoor kunnen project- onafhankelijke en efficiënte informatie-infrastructuren vaste vorm krijgen en een nieuwe impuls geven aan onderzoeksactiviteiten. Zoekt vinden ADLIB I Archief Uitleenmodule ADLIB I Bibliotheek Bestelmodule Uitleenmodule Tijdschriftenmodule ADLIB I Internet Server ADLIB I Museum Fotobestelmodule Flexibel informatiebeheer Zeer uitgebreid gebruiksvriendelijk Webportalen Full Text zoekmogelijkheid Real time interactie gebruikers, zoals on-line reserveren Geavanceerd thesaurusbeheer Cross domain ondersteuning Telefoon: 030 - 241 18 85 E-mail: info@nl.adlibsoft.com www.ad I i bsoft.com advisering projecten documentaire informatievoorziening archiefbewerking archiefopslag Een bekende naam, die staat voor langdurige en brede ervaring. Deskundigheid, klantgerichtheid en kwaliteit staan bij ons voorop. Daardoor zijn onze adviezen op maat gesneden oplossingen. Ook voor de voorbereiding en uitvoering van projecten staan wij voor u klaar, evenals voor veranderingen bij uw documentaire informatieverzorging en de bewerking van uw archieven.Tenslotte bieden wij opslag van archieven aan in ons eigen archiefdepot. GOED ARCHIEFBEHEER HEEFT AANDACHT NODIG. PERSOONLIJKE SERVICE. ONAFHANKELIJK ADVIES. DAT KUNNEN WIJ U GEVEN. Bel, schrijf, fax of e-mail voor meer informatie: Ds. van Haaftenlaan 23 3984 NP Odijk tel.:030-6572228 fax.: 030-6572228 e-mail: loeknijholtarchief@hetnet.nl Film scanning (pos.-neg.) naar (digitaal) video - DVD Reparatie/reiniging 8 -16 - 35mm film Omblikken - labelen - archief gereedmaken van films Re-recorden geluid: - verbetering optisch geluid - bewerking - mixage perfotapes (16-17,5mm) - overzetten M.C.'s en 1/4" tapes naar b.v. CD-R Film Supplies: Aan- en afloopstroken 8 - 9,5 -16 - 35mm Perfotapes 16 -17,5 - 35mm Producent van 'Crystal Clear' lastapes 8 -16 - 35mm Perforatie reparatietape voor 16 en 35mm Plakpersen voor (S)8 - 9,5 -16 -17,5 - 35mm Importeur van filmblikken (o.a. staal gegalv.) voor 8 -16 - 35mm Vinegar Syndrome tester Keizersveld 31, 5803 AM Venray Holland Tel. (0478) 63 03 00, Fax (0478) 69 00 07 E-mail: info@janssenfilm.com Internet: http://www.janssenfilm.com salesrental services Benelux Andrea Rapp is historica en een van de projectleiders van SFB 235. 1. Zie voor verdere informatie over dit SFB-project en de verschillende deelprojecten www.uni-trier.de/infos/sfb235/sfb235.htm; ook voor litera tuur over dit onderwerp. 2. Corpus der altdeutschen Originalurkunden bis zum Jahr 1300, Bd. I: 1200-1282, uitgegeven door Friedrich Wilhelm [Lahr 1932]. Bd. II: 1283- 1292, uitgegeven door F. Wilhelm en Richard Newald [Lahr 1943]. Bd. Ill: 1293-1296, uitgegeven door R. Newald, Helmut de Boor en Diether Haacke [Lahr 1962]. Bd. IV: i297-(Ende des Jahrhunderts), uitgegeven door H. de Boor en D. Haacke [Lahr 1963]. Bd. V: Nachtrage, utigegeven door H. de Boor, D. Haacke en Bettina Kirschstein [Lahr 1986]. Regesten, uitgegeven door H. de Boor, D. Haacke en B. Kirschstein [Lahr 196311]. 3. Thomas Bohn, Andrea Rapp, 'Zur Untersuchung westmitteldeutscher Urkunden des 13. Jahrhunderts. Historische, palaographische und sprach- wissenschaftliche Aspekte', in: Beitrage zum Sprachkontakt und zu den Urkundensprachen zwischen Maas und Rhein, uitgegeven door Kurt Gartner en Günter Holtus, Trierer Historische Forschungen 29 [Trier 1995], p. 41-59; Kurt Gartner, 'Zur Erforschung der westmitteldeutschen Urkundensprachen im 13. Jahrhundert', in: Chronologische, areale und situative Varietaten des Deutschen in der Sprachhistoriographie. Festschrift Rudolf Grofie, uitgegeven door Gotthard Lerchner, Marianne Schroder en Ulla Fix [Frankfurt am Main 1995], p. 263-272. Wat de archie ven betreft was vooral de samenwerking met Prof. Dr. Manfred Groten (destijds bij het Historisches Archiv der Stadt Köln) en Ministerialrat Prof. Dr. Hans-Waiter Herrmann (destijds bij het Landesarchiv Saarbrücken) bijzonder waardevol. 4. Stephan Habscheid, Die Kölner Urkundensprache des 13. Jahrhunderts. Flexionsmorphologische Untersuchungen zu den deutschen Urkunden Gottfried Hagens (1262-1274), Rheinisches Archiv 135 [Köln 1997]. 5. Amand Berteloot, 'Das Mittelniederlandische als Urkundensprache im 13. Jahrhundert', in: Beitrage zum Sprachkontakt..., p. 173-196; en verder de bijdragen van Jan. W.J. Burgers, Jan Goossens, Jaap Kruisheer, Ann Marynissen en Amand Berteloot in: Kurt Gartner, Günter Holtus, Andrea Rapp, Harald Völker (uitgave), Skripta, Schreiblandschaften und Standardisierungstendenzen. Urkundensprachen im Grenzbereich von Germania und Romania im 13. und 14. Jahrhundert. Trierer Historische Forschungen 47 [Trier 2001]. 6. In de Trierse taalwetenschappelijke projecten wordt gebruik gemaakt van het in Tübingen ontwikkelde systeem van tekstanalyse (TUSTEP), dat al sinds 25 jaar vooral gebruikt wordt in de geesteswetenschappen en -onderzoeken: www.uni-tuebingen.de/zdv/tustep/index.html en www.itug.de. 7. Zie SGML/XML www.oasis-open.org/cover/biblio.html; zie voor de tech nische aspecten van het project bijvoorbeeld: Andrea Rapp, 'Die elektro nische Edition, ErschlieBung und Vernetzung des Trierer Korpus mit- telfrankischer Urkunden des 14. Jahrhunderts', in: Jahrbuch für Com- puterphilologie, uitgegeven door Georg Braungart, Karl Eibl en Fotis Jannidis [Paderborn 2000], p. 147-161 (online op: www.computerphilolo- gie.uni-muenchen.de/jgoo/rapp/rapp.html. 8. Vooral het Moezel-Frankisch is in de betreffende grammatica-uitgaven en handboeken onvoldoende vertegenwoordigd. De grammatikale ana lyse van het oorkondendeel is door de auteur dezes in bewerking voor een proefschrift. 9. De digitale uitgave maakt het mogelijk om resultaten van verder onderzoek of onderzoek op basis van tips van externe wetenschappers of bewerkers direct toe te voegen. 10. Het elektronisch woordenboekverband is gratis beschikbaar op www.mwv.uni-trier.de. Op deze site zijn ook verdere mededelingen over dit project, literatuurverwijzingen en tips voor het gebruik van de cd- romversie te vinden. 11. Een op SGML/XML gebaseerd tekstenarchief voor het Middel- Hoogduits is in opbouw binnen een samenwerkingsproject van de uni versiteiten van Trier en Charlottesville/VA, USA; zie: www.mhgta.uni- trier.de. 12. www.uni-heidelberg.de/institute/sonst/adw/drw. 13. De homepage van het project staat op www.rmnet.uni-trier.de. De publicatie van het ookondenboek op RM.net staat gepland voor begin 2003. 14. De richtlijnen van het ontwikkelingsprogramma en een lijst van ondersteunde projecten is te vinden op www.dfg.de/foerder/biblio/ info_infrastrukt.html; het geciteerde formulier op www.dfg.de/foerder /formula re/i_54.htm. 15. Bij de integratie van het 'Trierer Korpus' in RM.net zullen dus ook de persoons- en plaatsnamenregisters worden opgenomen. april 2003 archievenblad 23

Archievenblad | 2003 | | pagina 11