Hoe effectief is uw archief? DISCAN 1 OQ c Q CQ u O 0 Lensen Consultancy LOEK NIJHOLT ARCHIEFSERVICE BV Een bekende naam die staat voor langdurige en brede ervaring. Deskundigheid, klantgerichtheid en kwaliteit staan bij ons voomp. Daarvoor zijn onze adviezen op maat gesneden oplossingen. Ook voor de voorbereiding en uitvoering van projecten staan wij voor u klaar, evenals voor veranderingen bij uw documentaire informatieverzorging en de bewerking van uw archieven. m advisering projecten documentaire informatieverzorging archiefbewerking GOED ARCHIEFBEHEER HEEFT AANDACHT NODIG. PERSOONLIJKE SERVICE. ONAFHANKELIJK ADVIES. DAT KUNNEN WIJ U GEVEN. Bel, schrijf, fax of e-mail voor meer informatie: Ds. van Haaftenlaan 23 3984 NP Odijk tel.: 030-6572228 fax.: 030-6572228 e-mail: loeknijholtarchief@hetnet.nl c 'co s-lt CU CU Als de kwaliteit belangrijk is, is het verschil snel duidelijk. BuroDenBoer Advisering I tJ_ Interim-management Projectuitvoering weg gekozen. Die heeft namelijk de bevoegd heid om in beslag genomen voorwerpen te doen teruggeven aan degene(n) die zij redelijkerwijs als rechthebbende(n) beschouwt, een maatstaf waar volgens haar wel aan was voldaan. Dat is echter een voornemen waarover de beslagene - Oostenbrugge - zich bij de strafrechter kan beklagen en dat gebeurde ook. Die beklagrechter vond het maar raar dat archie ven niet al de onder hen berustende stukken hebben geïnventariseerd - ook toen hem werd uitgelegd dat dat bij honderden miljoenen stuk ken niet realistisch is - en koos de gemakkelijk ste weg: teruggave aan Oostenbrugge. Van die beslissing is de officier van justitie in cassatie gegaan, waarna zich de omstandigheid voordeed dat Oostenbrugge is overleden. De procureur-generaal heeft de Hoge Raad nu gead viseerd om Oostenbrugge tegen de achtergrond van diens overlijden in zijn beklag niet (langer) ontvankelijk te verklaren, hetgeen ertoe zou kunnen leiden dat de officier van justitie haar voornemen tot teruggave van de stukken aan de 24 archieven toch kan uitvoeren. Het wachten is nu op de Hoge Raad. Aardige casus natuurlijk, maar de gemeenplaats is dat voorkomen beter is dan genezen. Hoe voorkom je nu archiefdiefstallen? Het is lastig om daar een juridische invalshoek aan te geven en een feitelijke invalshoek kunt u zelf wel ver zinnen. En bij dat laatste speelt weer de afwe ging van klantvriendelijkheid, die u allen hoog in het vaandel hebt. Feitelijk valt te denken aan het niet toelaten van jassen, tassen en andere bescheiden in de studie zaal, kan gedacht worden aan het uitreiken van blocnotes met gaten erin om te voorkomen dat daar een stuk tussen wordt gestopt, kan gedacht worden aan intensief toezicht op de studiezaal, aan cameratoezicht (al dan niet door middel van een dummy), kan gedacht worden aan het aan bieden van (waardevolle) documenten op microfiche in plaats van in originali en kan gedacht worden aan de inrichting van de studie zaal. Elk van deze opties is echter arbeidsinten sief en kostbaar. 2002 kennen we de nu op wettelijke grondslag berustende 'Millinxbuurt-fouillering', waar in veiligheidsrisicogebieden die als zodanig door de burgemeester zijn aangewezen gedurende een bepaalde tijd verpakkingen van goederen en reisbagage op wapens en munitie mogen wor den onderzocht. Daar heeft u natuurlijk allemaal niks aan, maar daarnaast kan naar mijn mening een bevoegd heid tot fouillering ook contractueel tot stand worden gebracht. Denk aan Schiphol, waar u gezien de reisvoorwaarden niet langs Seceurop komt als u niet bereid bent u te onderwerpen aan een fouillering, denk aan de discotheek waar u om dezelfde reden niet binnen komt en denk aan Joh. Enschedé en zoon, drukker van voor heen de gulden en thans de euro, waar de werk nemers zich bij het verlaten van het pand een fouillering moeten laten welgevallen; één en ander is in hun arbeidscontract overeengeko men. Een contractueel afgedwongen mogelijk heid - bijvoorbeeld door middel van algemene voorwaarden - tot fouillering van mensen die een studiezaal verlaten zie ik derhalve als moge lijkheid, maar - zo geef ik toe - klantvriendelijk heid is anders. U zult altijd geconfronteerd blijven met het spanningsveld tussen de zorg voor uw waarde volle documenten enerzijds en het gelegenheid bieden voor serieuze belangstellenden om van die documenten kennis te nemen anderzijds. Ik wens u veel sterkte om bij dat spanningsveld de gulden middenweg te vinden. Fouilleren Behoort fouilleren nou ook tot de mogelijk heden? De politie kan in geval van een redelijk vermoeden van schuld aan enig strafbaar feit een fouillering doen uitvoeren (art. 56 van het Wetboek van Strafvordering). Daarnaast kan de politie een veiligheidsfouillering uitvoeren, als een onmiddellijk gevaar voor leven of veiligheid dreigt (art. 8 Politiewet) en sinds 15 september I 19 (Si DOCUMENT IMAGING SOLUTIONS Archiveren, beheren, terugvinden, distribueren en afdrukken. Discan zorgt ervoor dat uw archief online beschikbaar komt voor uw medewerkers en klanten. Precies de juiste versie van documenten, logo's of (bewegend) beeldmateriaal die u zoekt. En dankzij het ASP-model geen investerings- of beheers kosten. Snel, betrouwbaar, veilig, eenvoudig en goedkoop. Meer weten? Kijk op www.onlinearchief.nl -Q O) 1— 0 N CD 0 -C O 03 Onze medewerkers (verspreid over heel het land) hebben een gedegen vakopleiding, jarenlange ervaring in het vakgebied en zijn daardoor op elke plaats binnen uw informatievoorziening direct inzetbaar. Ons dienstenpakket omvat onder meer: detachering consultancy interim-management advisering inventarisatie inhaal-operaties automatisering complete projecten werving en selectie Onze consultanten voorzien u graag van een passend advies ter optimalisering van uw informatievoorziening c.q. interne organisatie. Bel voor informatie of een vrijblijvend gesprek: Jan van Renesseweg 4 Postbus 37, 4325 ZG Renesse tel.: 0111 -462024 fax.: 0111 -461922 http://www.bdb.nl - E-mail: info@bdb.nl voor een heldere kijk op uw documentaire informatievoorziening p rOjeCtlTia nagement Voor meer informatie: www.lensenconsultancy.nl Waverstraat 80-II 1079 VP Amsterdam T 020-6449208 F 020-6448975 E info@lensenconsultancy.nl Willem Heemskerk is werkzaam op het kantoor van de lands advocaat. Dit artikel is gebaseerd op een lezing, uitgesproken ter gelegenheid van het symposium Archief en recht - recht en archief op 3 oktober 2002. december 2002 archievenblad I

Archievenblad | 2002 | | pagina 9