Een Naam en een Gezicht JL Een project van het Herinneringscentrum Kamp VVesterbork educatie archief en educatie Juist dit persoonlijke verhaal brengt het aantal van 107.000 via kamp Westerbork gede porteerden terug tot te bevatten dimensies: een vader, een moeder, een broertje, een opa, een vriendinnetje. Maar hoe meer dan honderdduizend levensge schiedenissen te verzamelen? In de afgelopen jaren heeft het Herinneringscentrum Kamp Westerbork al een groot aantal persoonlijke ver halen bijeengebracht als basis voor educatief materiaal. Bezoekende schoolgroepen krijgen de geschiedenis van kamp Westerbork geïllustreerd met het verhaal over een persoon uit hun eigen dorp, stad of streek. Gecombineerd met portret foto's en documenten blijkt deze aanpak zeer aan de belevingswereld van de vaak jonge bezoe- qi^ "M; y kers te appelleren. Deze unieke educatieve bena dering brengt zo een abstract onderwerp als oor log en vervolging heel dicht bij de eigen omge ving. Persoonlijke verhalen spelen een belangrijke rol in de tentoonstelling over de geschiedenis van kamp Westerbork. De vrouw die ontsnapte uit de trein, het jongetje dat met zijn familie terug keerde uit Theresiënstadt, de machinist van de deportatietreinen: al hun verhalen zijn te beluis teren of te bekijken. De overlevenden en betrokkenen vertellen maar een klein deel van het verhaal van kamp Westerbork. In het Durchgangslager Westerbork verbleven tussen 1943 en 1945 meer dan 107.000 mensen, die bijna allemaal na een kort of iets langer verblijf werden gedeporteerd naar concentratie- en vernietigingskampen. Van hen kwamen er slechts 5.000 terug. De herinnering aan hen is levend gebleven bij nabestaanden, vroegere buren, vrienden, dorpsgenoten, klasge nootjes en kennissen. Maar die herinneringen zijn niet compleet. Want wat is er eigenlijk pre cies gebeurd? Wanneer is iemand in kamp Westerbork aangekomen? Hoelang zijn ze geble ven en wat hebben ze in het kamp gedaan? Wanneer zijn ze op transport gegaan? Het ant woord op die vragen wordt onder meer gezocht in het Herinneringscentrum Kamp Westerbork. Nog wekelijks komen bezoekers met vragen over het lot van dierbaren. Antwoorden zijn niet altijd te geven. Alhoewel een grote hoeveelheid archieven beschikbaar is over kamp Westerbork, is de informatie veelal slechts met veel doorzettingsvermogen en tijd te achterhalen. De transportlijsten bijvoorbeeld zijn niet alfabetisch gerangschikt. Met lijsten van soms tweeduizend namen en de mogelijkheid dat de datum van transport maanden verwijderd is van de overlijdensdatum, betekent het zoeken van een enkele persoon meestal een enorme opgave, die tijd en vooral veel geduld vergt. Verwerking Het project Een Naam en een Gezicht zal deze zoektocht vereenvoudigen. Uiteindelijk moet een database ontstaan, waarin zo veel mogelijk gegevens over het laatste verblijf op Nederlandse bodem zijn opgenomen. Als basis is gekozen voor de Gedenkboeken van de Oorlogsgraven stichting, waarin de namen zijn opgenomen van alle slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog die geen eigen graf hebben. Al deze namen zijn door vrijwilligers gedigitaliseerd en dienen niet alleen als basis voor Een Naam en een Gezicht, maar worden inmiddels dag en nacht geprojecteerd op een scherm in het museum: een Namenwand als digitaal monument. De aanvullende gegevens voor Een Naam en een Gezicht komen binnen via meerdere kanalen. Er is een beroep gedaan op nabestaanden, vrien den, bekenden, klasgenootjes en buren om verhalen en foto's aan te leveren. Voor hen blijkt dit vaak een helende en gerust stellende werking te hebben: hun dierba ren worden niet vergeten en krijgen een eigen plek waar ze ook in de toekomst her innerd blijven. Ook het schrijfproces is voor menigeen onderdeel van de verwer king van de ervaringen tijdens en na de oorlog, ook zestig jaar na dato nog. Inmiddels is zo een constante informatie stroom op gang gekomen. Van een hand geschreven briefje met minimale gegevens tot complete biografieën met een schat aan foto's en documenten. Niet zelden worden de originelen meegeleverd, zodat deze een plaats kunnen krijgen in het archief van het Herinneringscentrum. Een andere input wordt geleverd via de WesterborkPortretten, een virtueel her denkingsboek. Dit is gestart als een edu catief project, waarbij scholieren op basis van een naam, geboorte- en overlijdens datum en een document of foto's een klein (archief)onderzoekje uitvoeren naar de levensgeschiedenis van een persoon uit hun eigen regio. Ze schrijven een por tret van deze persoon, dat op internet wordt geplaatst en daar toegankelijk is voor alle belangstellenden. Deelnemende scholen reageren enthousiast op dit edu catief project: een zo nauwelijks te begrij pen stuk geschiedenis wordt heel dichtbij gebracht. Inmiddels is gebleken dat ook veel nabestaanden graag een bijdrage aan de WesterborkPortretten leveren, om zo het lot van hun familie aan anderen bekend te maken. Het enthousiasme waarmee zij aan het verzamelen en schrijven slaan, is hartverwarmend. De 'persoonlijke' archieven, zoals fotoal bums, schoenendozen met documenten en het eigen geheugen vormen een bij zondere bron voor het project, maar de belangrijkste invoer zal moeten komen uit de archieven. Het Herinneringscen trum Kamp Westerbork heeft in de twin tig jaar van zijn bestaan een uitgebreid archief opgebouwd, bestaande uit foto's, documenten en voorwerpen. Dit archief zal worden gedigitaliseerd, om een kop peling te kunnen maken met de database van Een Naam en een Gezicht. Dat maakt het mogelijk om briefjes waarin een per soon wordt genoemd rechtstreeks aan de naam in de database te koppelen. Ook gegevens over het verblijf in het kamp, zoals bed- en baraknummer, eventuele functie en beschikbare documenten kun nen zo eenvoudig toegankelijk worden gemaakt. Vanuit andere archieven is eveneens veel input mogelijk. Zo worden bijvoor beeld al gegevens uit de voormalige gemeente Westerbork ingevoerd. Daar bleken nog ruim 18.000 persoonskaarten aanwezig te zijn, waarop een schat aan informatie is opgenomen over aankomst in en vertrek uit kamp Westerbork. Dit is van belang voor nabestaanden, en zeer interessant vanuit onderzoeksoogpunt. Zo kan namelijk meer inzicht ontstaan in de administratieve omgeving van kamp Westerbork. Belangrijke bronnen zijn verder te vinden bij het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD), waar de archieven van en over het kamp zijn ondergebracht. Een Naam en een Gezicht is daarmee de meest complete uitwerking van alle acti viteiten van het Herinneringscentrum: herinnering, educatie, onderzoek. Een van de contactpersonen omschreef het werken aan de database van Een Naam en een Gezicht als het beklimmen van de Mount Everest. Een enorme klus, met het einde niet in zicht. Gezien de enorme hoeveelheid gegevens in eerste instantie een terechte opmerking. Maar veel belangrijker is dat, terugkijkend op elke aanvulling, geconstateerd kan worden dat een anonieme naam weer een gezicht terug heeft gekregen. En zo nooit verge ten wordt. WesterborkPortretten is te bekijken via www.westerbork.nl. 15 Door José Martin* Rapport van Ben Valk, een van de geportretteerden op WesterborkPortretten. Het persoonlijke verhaal, dat is de kern van alle activiteiten van het Herinneringscentrum Kamp Westerbork. Ter herinnering aan en herdenking van de doden, als eerbetoon aan de overlevenden en ter educatie van de huidige en komende generaties, in het bijzonder jongeren en kinderen. S C U U L L LAG Elf V/1 ?T£RttQRK 2 e u g n i s t r über das Schuljabr 1943 - FachKote tfiederlcndiech 4 Franzësisch Gesehichte ."rdkunde 6 vlaturkunde Gchönschreibec eichnen U rï .ver Ccliuler het das KI cifjserri el Klasse Becerkunfrer. Gchulbiauch: cetjt-tL-t- i'*irr] r.sch Klao,:e Yverp :Ptr.t Lsgar Weatertork, don 1944. Die SobuUeltuegy ta Klnosenlehrer -4=r.- an.terffcurift der Sltera oder dereu Vertreter-. Vragen De familie Valk uit Groningen. Dichtbij Mount Everest Een bijzondere plek Midden in Drenthe ligt een bijzondere plek met een geschiedenis. De geschiedenis van kamp Westerbork en zijn bewoners. Op deze historische plek wordt het verhaal verteld van meer dan 100.000 mensen. Van vluchtelingen uit Duitsland die in de jaren dertig in het vluchtelingenkamp Westerbork werden ondergebracht. En van joodse Nederlanders die in de Tweede Wereldoorlog vanuit het doorvoerkamp Westerbork werden weggevoerd naar de vernietigingskampen. Tussen de contouren van barakken, prik keldraadomheining en wachttoren staan 102.000 stenen op de vroegere appèl plaats. Eén steen voor ieder die werd gedeporteerd en niet terugkwam. Hun namen zijn vermeld in speciale gedenk boeken en worden continu vertoond op een Namenwand. Het Nationaal Monument Westerbork symboliseert met zijn omgebo gen rails de verschrikkelijke vernietiging. In het Herinneringscentrum Kamp Wester bork wordt over het leven in het kamp ver teld. Originele filmbeelden uit 1944, een gedeeltelijk ingerichte barak, een uit de trein geworpen laatste afscheidsgroet, een grote maquette van het kamp, een teke ning van spelende kinderen en vele ande re presentaties geven een beeld en een gevoel van dit sprekende verleden. Persoonlijke verhalen in exposities en films maken deze tijd ook voor kinderen toegankelijk. Over het kampterrein worden rondleidin gen gegeven. Een bezoek aan kamp Westerbork kan worden gecombineerd met een wandeling langs de educatieve routes van het Melkwegpad en het Bospad en het bekijken van de enorme telescopen van de sterrenwacht. Maar ook met een wandeling of fietstocht door de boswach- terij Hooghalen met zijn bossen, heide, vennen en zandvlaktes. José Martin is conservator van het Herinnerings centrum Kamp Westerbork. archievenblad december 2002 december 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 7