Split ^Vision Papier- Boekrestauratoren wnjnMwer kweek Toegankelijke informatie communicatie en documenten www.splitvision.nl www.sterken.nl Heeft u onze internet site al eens bezocht? I STERKEN I m ATELIER m vde S&S Voor inlichtingen over tarieven en plaatsing van zowel product- als personeelsadvertenties kunt u contact opnemen met: Sales Services, contact persoon: Gerrit Kulsdom Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Tel. 0229 - 211 211Fax 0229 - 270 404 E-mail: snsdtp@planet.nl sns@wxs.nl het dagboek van: 13 co RESTAURATIE ATELIER STERKEN BV Atelier voor conservering en restauratie van papier en per kament zoals boeken, prenten, tekeningen, grafiek, (wand)kaarten, charters zegels etc. De Cloese 7 - 9 7339 CM Ugchelen Tel. 055 - 5 42 31 47 Fax 055 - 5 43 06 14 Mobiel 06 - 53 93 93 53 Internet: www.sterken.nl DOCUMENTENWACHT Documentenwacht omvat een 24 uurs calamiteitenservice en collectie inspectie met schade preventie als uitgangspunt. Telefoon: bovenstaande nummers en: Semafoon 06 - 59 28 48 55 etutOxA Itt adwitóicKq <utd fiailiciïtf Vervolg van pagina 3 laagje zand. De zondvloed was namelijk van buiten gekomen, uit een ondergelo pen bouwput, via het maaiveld naar de kelders van het gebouw. De vrijdag, zaterdag en zondag bestonden uit reddingswerk. Geslapen hebben we vrijwel niet. Tientallen verhuizers, brand weermensen, medewerkers en - mede dankzij de onmiddellijke publiciteit - toe gestroomde vrijwilligers vormden een menselijke lijn tussen kelder en verhuis- Een originele zeventiende-eeuwse'Blaeu'-plattegrond is totaal verpulverd en moet als verloren worden beschouwd. Foto Marijke Dekker. auto's om de, in plastic zakken en genum merde verhuisdozen verpakte, stukken door te geven. Van hand tot hand, zoals in oude tijden. Daartussen journalisten, foto grafen en televisiecamera's, overigens voor treffelijk in toom gehouden door voor lichtster Monique Mud. Bittere vrolijkheid: met de website hadden we de regionale televisie niet gehaald, maar nu waren we op RTL en SBS. Dat hoorden we tenminste van de reinigers en verhuizers, die via hun mobiele telefoons door enthousiaste fami lieleden werden gebeld over hun sterrol op de buis. Op zondag kwam commissaris van de koningin Boele Staal persoonlijk pools hoogte nemen en toonde zich onder de indruk van de catastrofe. Bizarre momenten dienden zich aan. Bij rampen horen organisaties die zich met de begeleiding van slachtoffers bezig houden. Ik blijk slachtoffer, want er is opeens een mevrouw die zich midden in de chaos pro fessioneel om mijn gemoedsrust bekom mert. Goed bedoeld, maar ik heb het er even te druk voor. Ik realiseer me bijtijds dat stemverheffing of bruuske afwijzing alleen maar zal bevestigen dat ik geestelij ke hulp nodig heb, dus probeer ik zo kalm te blijven dat de hulpverleenster vanzelf weer verdwijnt. Het lukt. Mijn echtgenoot komt daarna aan de beurt. Hij grijnst zijn gebruikelijke sarcastische glimlach. Ander moment: wanneer de eerste verhuizer een sigaret opsteekt in de archiefbewaarplaats, kijken Noor Erkelens en ik elkaar aan. Moeten we hier nu iets van zeggen of niet? We besluiten van niet. Als het even later opnieuw gebeurt, zegt Noor met een ont wapenende brede lach toch maar dat zoiets eigenlijk niet mag in een archiefbe waarplaats. Maandag is alles weg, behalve enkele spe ciale collecties en het droog gebleven gedeelte, dat in de hal van het gemeente huis staat en na sluitingstijd wordt bewaakt door een ingehuurde beveili gingsbeambte. Dankzij de inspanningen van adjunct-provinciaal archiefinspecteur Irmgard Broos wordt in de loop van de week duidelijk dat deze 300 meter in een quarantaineruimte kan worden geplaatst van het Gemeentearchief Rotterdam. Duizenden archiefdozen en 115 kratten met vooral foto's staan diepgevroren in Cothen. De ongeveer driehonderd charters zijn direct vrijdag naar Helmond gebracht om er, voor de tweede keer in tien jaar, te worden gerestaureerd. De macaber ogen de, lege archiefruimte en studiezaal zijn doornat en stinken. Nog de hele week wordt er schoongemaakt en gedroogd. De volgende dagen niets anders dan regelen en vergaderen. Veel steun heb ik van Noor en Irmgard, die elkaar hebben afgewisseld tijdens de eerste noodoperatie en ook nu van alles blijven ondernemen. Ik ga mijn eigen burgemeester steeds meer waarde ren. Hij stond zelf in de menselijke lijn en is tegelijk blijven organiseren. Ook Veronique Regout, een vrijwilligster van het archief, blijkt goud waard en neemt me allerlei werk uit handen. De broers Van Dijk van het koel- en vries huis betonen zich uiterst coöperatief en deskundig. Nadat de enthousiaste, capabe le en ook praktische Clara von Waldthau- sen, een van de weinige Nederlandse foto restauratoren, op dinsdag de schade heeft bekeken, worden vanaf woensdag onder haar leiding eerst de (niet ingevroren) dia's behandeld en daarna de foto's in kleine hoeveelheden ontdooid en uit het vries huis gehaald. Dat gebeurt in een tijdelijk als fotorestauratie-atelier ingerichte kan toorruimte, eveneens in Cothen. Studie zaalmedewerker Henk Meijer zal hier samen met vrijwilligers en bezoekers van het archief waarschijnlijk wel enige maan den werkzaam zijn. Het is - zoals alle res tauratiewerk - een arbeidsintensieve opera tie, maar de eerste resultaten zijn zeer bevredigend, al zal de waterschade in veel gevallen altijd zichtbaar blijven. Onze Helmondse vrienden hebben de charters nog niet droog, of restaurator Jeroen Rabelink meldt zich om de eerste door mij samengestelde steekproef van diepgevroren archiefstukken op te halen. Dertig tot ijsklompen verworden archief dozen - zwaarder durven we zijn stationcar niet te belasten - gaan naar het atelier in Helmond om daar eerst te worden gevries droogd, waarna een schade-inventarisatie wordt opgemaakt en alles opnieuw wordt verpakt. Nog geen vier meter van de onge veer 1500, dus er zullen nog enkele steek proeven moeten volgen om een goed beeld te krijgen. Op basis van de steekproe ven kan ik over enkele weken de eerste berekeningen maken van tijd en geld. Jaren en miljoenen, dat lijkt me wel vast te staan. De eerste boze mensen dienen zich onder tussen aan. Een genealoog uit Arnhem meldt zich maandag, wil eerst niet geloven dat het archief niet meer bestaat en wordt vervolgens boos dat we hem geen bericht hebben gestuurd. Nu was hij voor niks gekomen. Het kost ons grote moeite om kalm te blijven. Gelukkig staat daartegen over een ware stroom van e-mails, brieven en telefoontjes. Condoleanceberichten noemt mijn echtgenoot ze. Mij doen ze goed, net als alle hulp en de spontane omhelzingen door een collega en bezoeker als zij me in het half drooggevallen zwem bad tussen de ellende ziet staan. Dat was 'mijn' week. Hij was voorbij voor dat ik het merkte. Ria van der Eerden is archivaris van het Streekarchivariaat Kromme-Rijngebied - Utrechtse Heuvelrug. december 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 6