rijnmond.nl nieuws BEELD- ENAUDIOARCHIVARIS M/V RADIO RIJNMOND 93,4 fm| RTV Rijnmond bestaat uit Radio Rijnmond,TV Rijnmond en Rijnmond.nl. Radio en TV Rijnmond verzorgen regionale, publieke radio- en televisie-uitzendingen. Er werken 150 professionals in vaste dienst en circa 50 freelancers bij RTV Rijnmond. Voor het archief van Radio en TV zijn wij op zoek naar een: (36 UUR) Je ressorteert onder de Hoofdredacties Radio en TV. Voorlopig rapporteer je in deze functie aan de Afdelingsproductieleider TV. In de toekomst kan het zo zijn, mede als gevolg van de integratie, dat je aan een andere leidinggevende gaat rapporteren. Je verzamelt en beheert beeld- en audiobanden en archiveert deze. TV RIJNMOND ■MH nieuws uit het veld Internet nieuws Je levert beeld- en audiofragmenten aan programmamakers aan, alsook de documentatie of kopieën. Relevant beeldmateriaal monteer je tot zgn. themabanden. Je verzorgt de beeldaanvragen voor derden en de daarbij behorende licentieadministratie. Je adviseert de organisatie op het gebied van bijhouden en ontwikkelen van het documentatiearchief. Je hebt regelmatig contact met het Gemeentearchief Rotterdam en wisselt documentatie met hen uit. Je hebt ruime ervaring op het gebied van beheer en ontwikkeling van audiovisuele documentatie archivering. Je bent precies en vindt het een uitdaging het archief inhoudelijk en technisch zo optimaal mogelijk te verzorgen. Je bent een doorzetter, stressbestendig en servicegericht. Daarnaast kun je goed plannen en organiseren. Je hebt een relevante opleiding op HBO niveau, bijvoorbeeld BDI., IDM., GO -opleiding of Archiefschool. Je woont in de regio Rijnmond of bent bereid binnen een termijn van één jaar naar deze regio te verhuizen. Het salaris en de secundaire arbeidsvoorwaar den zijn conform de CAO voor het Omroeppersoneel.Aanstelling geschiedt vooralsnog voor de duur van één jaar. Voor informatie kun je contact opnemen met Natasja Borchers, Afdelingsproductieleider TV (010-4405458) of Eunice Bode, Medewerker personeelszaken (010-4400612). Schriftelijke sollicitaties kun je tot 31 december rich ten aan Eunice Bode, afdeling P&O, Postbus 1515, 3000 BM Rotterdam of E-mail: p&o@rijnmond.nl ALTIJD m 1 Ervaringen met Fryskferline.nl/Friesverleden.nl In het 'Frieslandproject' van de gezamenlijke erfgoedkoepels heeft een aantal Friese erfgoedinstellingen samengewerkt aan een cultuurhistorische website. Hierin wordt cultuurhistorisch bron nenmateriaal, dat afkomstig is uit verschillende disciplines, in een nieuwe samenhang op internet gepresenteerd. Op 19 september is de website gelanceerd door de gedeputeerde voor cultuur in Friesland, dr. A.J. Mulder. Dat gebeurde in aanwezigheid van ruim honderd belangstellenden uit de Friese erfgoedsector, boven in de Achmeatoren in Leeuwarden op meer dan honderd meter boven het Friese landschap. Wat zijn nu de belangrijkste conclusies die getrokken kunnen worden uit dit specifieke project? Na de oplevering is een evaluatie gehouden, waarbij de deelnemers vooraf geïnterviewd zijn. De tevredenheid van de deelnemers over het eindresultaat, de websi te, is ruim voldoende. Zij geven daaraan een 7,4. Maar aan de samenwerking die daaraan vooraf ging, geven ze een veel lager cij fer, namelijk een 5,4. Aan die lage waardering liggen een paar oor zaken ten grondslag. Allereerst was het een typisch top-down project. De in Amsterdam gevestigde koepels hadden een plan en geld en vonden in Leeuwarden een geschikte locatie om dat plan uit te voeren. Met andere woorden, het plan werd niet geïnitieerd vanuit een lokale wens tot samenwerking. Bovendien hadden de directeuren van de koepels zitting genomen in de stuurgroep, waarmee de afstand tot de projectgroep veel te groot werd. In de stuurgroep hadden juist de directeuren van de participerende instellingen moeten deelne men, zodat hun medewerkers in de projectgroep zich goed gesteund hadden gevoeld door de eigen organisatie. Vervolgens is er in de uitvoering van het project onvoldoende aan dacht geweest voor de projectorganisatie. De projectleider had al zijn energie nodig voor de uitvoering en de inhoud van de websi te zelf, voor het product. Hij kon daarvan onvoldoende overdra gen aan de medewerkers van de participerende instellingen die, in verhouding tot de omvang van het project, over het algemeen maar in beperkte mate beschikbaar waren. Het procesmanage ment, dat toch de primaire taak van een projectleider is, raakte daardoor ondergesneeuwd. Maar waarom is het project dan toch geslaagd? Een analyse van het proces door Lindenborg en Partners leverde tien succesfacto ren op: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 9. samenwerkend vermogen erfgoedinstellingen; stimulans en professionaliteit koepelorganisaties; rol en beleid provincie Fryslan; inzet en betrokkenheid Friese instellingen, in het bijzonder het Ryksargyf; beschikbaarheid van voldoende middelen; aansturing en rol DIVA; vasthoudendheid en inhoudelijke deskundigheid projectlei der; richtlijnen en standaarden Vereniging DEN; communicerend vermogen deel-projectleider web-bureaus; 10. kracht en mogelijkheden historisch erfgoed Friesland. De ervaringen die zijn opgedaan met dit project, zijn door Lindenborg en Partners verwerkt in een generiek model, in feite een soort blauwdruk voor intersectorale samenwerkingsprojec ten. Die verwerking maakt ook deel uit van de afspraken met de subsidiegever, het ministerie van OCenW. Die blauwdruk is zeer praktisch van opzet, er worden heldere aanwijzingen gegeven voor de inrichting van het project en per onderdeel worden aan bevelingen gedaan en valkuilen benoemd. DIVA werkt nu aan de uitgave van het generiek model in de vorm van een handboek intersectorale samenwerking ICT. Na de jaarwisseling hoort u hier weer meer over. Een van de grootste websites op het gebied van cartografie wordt beheerd door de Universiteit Utrecht, faculteit Ruimtelijke Wetenschappen. Via 'Od- dens' (http://oddens.geog.uu.nl/index. html) kunt u in de fascinerende wereld van de cartografie duiken met meer dan 20.000 links. Het is een website van een instituut met wereldfaam, waar we in de toekomst zeker meer aandacht aan gaan besteden in het Archievenblad. Via deze site kunt u bijvoorbeeld doorlin ken naar een uitstekend portaal voor de geschiedenis van de cartografie http://ihr.sas.ac.uk/maps en naar de e-maildiscussiewebsite Map Hist (www.maphist.nl). Op deze laatste website kan iedereen zich aanmelden met belangstelling voor dit onderwerp. In Nederland kennen we natuurlijk de Noord-Hollandse Beeldbank (www.beeld- bank-nh.nl). Een site waar ook veel archiefinstellingen in Noord-Holland aan hebben meegewerkt. Deze site is toe gankelijk via een uitstekend zoeksys teem: Vanaf 30 oktober is de website www.auteursrecht.nl on line. Veel archie ven hebben regelmatig op de een of andere manier met auteursrecht te maken, omdat ze teksten en afbeeldin gen gebruiken. De website is een initia tief van de Stichting Auteursrecht manifestaties, die al sinds 1986 voor publieksinformatie zorgt over auteurs recht en naburige rechten. De website heeft een gedeelte met uitge breide informatie over auteursrecht en naburige rechten. Hier wordt soms ver wezen naar specifieke wetsartikelen en de praktische toepassing hiervan. Ook staan de belangrijkste beperkingen op het auteursrecht beschreven, beperkingen die de wetgever ten behoeve van het algemeen maatschappelijk belang heeft vastgelegd. Zo kan eenieder die hierin geïnteresseerd is goed op de hoogte raken van een rechtsgebied dat ons allen dage lijks (in)direct raakt. De Stichting Auteursrechtmanifestaties vervangt met deze informatieve, uitge breide website haar oude informatie. Nieuwe (wets)ontwikkelingen zullen direct leiden tot aanpassingen in de web site. In de nabije toekomst zal de website tevens uitgebreid worden met onder andere een meer wetenschappelijk deel en een gedeelte voor jongeren. december 2002 archievenblad 11

Archievenblad | 2002 | | pagina 5