Doe <Jj^p Consult september voelbaar op twaalfde Nederlands-Duits Arthlefsymposium Digitalisering van elk denkbaar origineel Sporen van migratie PICTURA IMAGINIS WIJ DOEN WAAR WE GOED IN ZIJN DocConsult KUNT U DOOR DE BOMEN HET BOS NIET MEER ZIEN? digitaal procédé database als vervanging van de ladenkast ARCHIEFPROJECTEN DETACHERING ARCHIEFOPSLAG ADVISERING A 1 Postbus 108 9400 AC Assen tel.:0592-374407 fax:0592-371936 e-mail: info@archiefbewerking.nl nieuws uit het veld "Duidelijk is dat de voortdurende strijd om de openbaarheid van informatie na 11 september 2001 is verhard." Cees Wiebes, Srebrenica-onderzoeker en voor malig 'enemy of state', beet het spits af van het twaalfde Nederlands-Duits Archiefsymposium op 7 en 8 november 2002. Zelf was bij verhinderd, maar de lezing van deze geharde onderzoeker naar het verleden van de geheime diensten in Nederland werd voorgelezen aan een zestigtal toehoorders in het stemmige Kloster Bentlage in Rheine (D.). Wiebes' voordracht was een aaneenrijging van verbazing en frustratie over vernietigde archieven, chaotisch archiefbeheer bij departementen en de in zijn ogen 'over- classificatie' van documenten bij inlich tingendiensten. Het onderwerp van het symposium was: 'Archieven - toegankelijk voor iedereen?'. De Duitsers voerden op het symposi um de boventoon. Ze speelden een thuis wedstrijd, wat bleek uit de vele vragen over de complexe Duitse openbaarheidsi tuatie, die verschilt per deelstaat. De Duitse wijze van debatteren is anders dan de Nederlandse: duidelijke stellingen, scherpe maar beleefde formuleringen en veel informatieve toevoegingen. De Nederlandse vragen hadden over het alge meen een poldermodelachtig karakter. Charles Noordam, archiefjuridisch specia list, verontschuldigde zich vooraf, omdat hij vreesde zijn gehoor te zullen vervelen met een verhandeling over de Wet open baarheid van bestuur. Hij werd echter overtroefd door de volgende spreker, die de Duitse openbaarheidsituatie ter sprake bracht: een moeizame gang langs de nationale wetgeving en toestanden in de afzonderlijke deelstaten. Opvallend is het groot aantal termen dat de Duitsers hante ren voor vertrouwelijke en geheime stuk ken. Francien van Anrooij, werkzaam bij het Nationaal Archief, verhaalde over haar meer dan 25-jarige ervaring met open baarheid van overgedragen archieven op landelijk niveau. Haar werk is karakteris tiek: arbeid met explosieve archieven en emoties. "Met de psycholoog en psychia ter op de achtergrond," zo vertaalde zij haar arbeid. Bezoekers die onderzoek doen in oorlogsarchieven en de bestanden van de bijzondere rechtspleging zijn vaak bezig met hun eigen pijnlijke verleden. Hun emoties en lijden leggen een zware druk op de begeleidende archivarissen. De sociale inzet van Nederlandse archivaris sen in deze kwestie verbaasde een deel van de Duitse toehoorders. Bert Looper, directeur van het Historisch Centrum Overijssel, stal de show met een provocerende en maag- zuurprikkelende lezing. "Binnen twee generaties is het archief uit het zicht ver dwenen," stelde Looper. Volgens hem komt dit door de stormachtige ontwikke lingen in het archiefwezen en door inter net. Hij vergeleek archieven met de melk van koeien. Veel stadskinderen weten niet meer dat melk van koeien komt, en den ken dat melk in fabrieken wordt gemaakt. Het gedrag en de houding van jongere generaties zal een andere omgang met archieven betekenen, aldus de in fanta sieën opgaande spreker. Het archiefwezen moet zich voorbereiden op een nieuwe en andere toekomst met een grote rol voor entertainment en spektakel. Zowel Duitsers als Nederlanders luisterden ademloos, reacties waren er voldoende. Het twaalfde Nederlands-Duits Archief symposium kende geen andere sfeer dan de vorige symposia. Het persoonlijke ele ment in de Nederlandse lezingen viel op, de Duitse bijdragen waren over het alge meen degelijker, langer, technischer en stijfjes. "Van de Nederlandse situatie kun nen wij iets leren," zei Norbert Reimann, leider van het Westfalisches Archivamt aan het begin van het symposium. Van de Duitse situatie kunnen de Nederlanders in ieder geval leren: houd het openbaarheid regime zo doorzichtig mogelijk. Hans Oppel van het Stadsarchief Bocholt relati veerde alle technische en juridische haar kloverij: een historicus die hij de toegang weigerde tot niet-openbare archieven, kreeg na een amice-onderhoud met de burgemeester alsnog zijn zin. In 2001 telde Rotterdam 595.389 inwoners, van wie er 174.131 tot de zoge naamde etnische minderheden behoor den. Daarmee worden bedoeld de bevol kingsgroepen van Surinamers, Anti 11 ia- nen, Kaapverdianen, Turken, Marokka nen en Noord-mediterranen (Grieken, Italianen, Portugezen, Spanjaarden en voormalige Joegoslaven). Ook in het ver leden woonden er veel mensen in Rotterdam die daar niet waren geboren. Al vanaf de Middeleeuwen trokken men sen uit binnen- en buitenland naar de stad. Deze migranten kwamen toen vaak van het omliggende platteland en hoop ten in steden als Rotterdam een nieuwe toekomst en vooral een beter bestaan op te bouwen. Later zouden ook meer men sen uit andere landen zich in Rotterdam vestigen. Het Gemeentearchief Rotterdam is met het Thorbecke Lyceum en het Melanchthon College te Rotterdam het educatief project 'Sporen van migratie in Rotterdam' aangegaan. Dit project, ondersteund door een website met edu catieve informatie en opdrachten met betrekking tot de geschiedenis van ver schillende migrantengroepen in Rotter dam, is bedoeld voor leerlingen in de tweede fase van het voortgezet onder wijs. 'Sporen van migratie in Rotterdam' kon mede tot stand komen dankzij een subsidie van het ministerie van OCenW. De website van het onderwijsproject is vanaf 13 december a.s. te vinden op www.gemeentearchief.rotterdam.nl/spo- renvanmiaratie.nl. 9 yidbuia uoeK prent aquarel foto affiche schilderij gravure prent handschriften postzegel jaodkawi-- verzameling glasneqgi'*''1*^! boek aquarel xW' -'-XffÊ munt productfi@ M postzegel y/ glasdia bc 3D objec schilder1 'x|K verzam |f DIGITALISERING VAN BEELDARCHIEVEN BV h^lA/mvha. Het zoeken, tevoorschijn halen en bekijken van beelden of teksten in archieven is vaak een tijdrovende operatie. We willen snel en doeltreffend over de gevraagde informatie beschikken en dan ook nog het liefst vanaf de plek waar het ons het beste uitkomt. Wij van Pictura Imaginis hebben een digitaal procédé ontwikkeld waardoor dat mogelijk wordt. Een modern geconserveerd archief is een kostbaar bezit. Niet alleen voor diegenen die er dagelijkse verantwoordelijk heid voor dragen. Veel verschillende doelgroepen moeten er óók hun voordeel mee kunnen doen. De door Pictura Imaginis vervaardigde database van ieder gedigitaliseerd archief ver hoogt de toegankelijkheid voor alle gebruikers enorm. Zoeken is eenvoudiger, gaat veel sneller en het oproepen van gevonden informatie is opeens een peulenschil. Digitale beelden ziet u 4x groter in topkwaliteit op uw scherm dan het origineel. advisering, implementatie en trajectbegeleiding publicatieprojecten (internet, drukwerk) database toepassingen de hoefsmid 13 - 1851 PZ Heiloo - teh 072 53 20 444 - fax: 072 53 20 400 - e-mail: infoapictura-imaginis.com DOCUMENTAIRE INFORMATIEVOORZIENING Documentair management en ondersteuning interim-management guick-scan coaching on the job archiefbewerkingen <jj^p in-company trainingen wegwerken achterstanden Onze ervaren projectmedewerkers hebben veelal een opleiding Bestuursambtenaar, SOD I en 11, WA en Middelbaar archiefambtenaar. Zij staan garant voor een klantgerichte en klantvriendelijke dienstverlening. project- en adviesbureau Nico Maasstraat 51 Tel. 074 - 2500166 7555 LW Hengelo Fax 074 - 2500144 www.docconsult.nl E-mail: docconsult@hetnet.nl 9 archiefbewerking '~y/SPECIALISTEN IN ARCHIEFVERZORGING Door Elio Pelzers* Poldermodelachtig Maagzuurprikkelend Elio Pelzers is werkzaam bij het Gelders Archief. december 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 4