OOOGIIDOOOOOO Advies Raad voor Cultuur over Nationaal Archief: Streven naar meer publiek mag kerntaken niet aantasten nieuws uit het veld Het streven van het Nationaal Archief in Den Haag om meer publiek te trekken, mag niet ten koste gaan van zijn kerntaken. Bij de verwerving van nieuwe archieven moet niet de publieksvraag, maar het belang van archieven als bron voor de reconstructie van de nationale geschiedenis voorop blijven staan. Dat schrijft de Raad voor Cultuur in zijn vori ge maand verstuurde advies aan demis sionair staatssecretaris Van Leeuwen. De aanleiding voor het advies van de Raad is de beleidsverkenning 2002-2005 van het Nationaal Archief, getiteld 'Geschiedenis binnen handbereik'. Daarin presenteert het Nationaal Archief (voorheen het Algemeen Rijksarchief) zijn plannen zich om te vormen tot een meer toegankelijke en publieksgerichte organisatie. Hoewel de Raad waardering heeft voor de plannen van het Nationaal Archief om zich meer op het publiek te richten, zet hij vraagtekens bij het feit dat het Nationaal Archief in zijn publieksbeleid de eigen instelling veelal centraal stelt. Archiefbezoekers zijn over het algemeen niet geïnteresseerd in de archiefbeherende instellingen maar in de informatie die daarin is vervat. De Raad ziet liever dat het Nationaal Archief zich in den brede zou richten op verbetering van de infrastructuur voor het zoeken in de archiefcollectie Nederland. Mede in het licht van de digitalisering ziet de Raad voor het Nationaal Archief een nieuwe kans zich als kenniscentrum te positioneren als het gaat om het ver werven van inzicht in de manier waarop bezoekers archieven raadplegen. Daarbij is het belangrijk dat goede afspraken worden gemaakt met andere instellingen die op dit gebied deskundig zijn. Het Nationaal Archief geeft in zijn beleidsver kenning te kennen samenwerking met collega-instellingen aan te gaan. De Raad pleit ervoor aan deze samenwerkingsver banden een structureel karakter te geven. Hoewel de Raad positief staat tegenover de 'ambitieuze' plannen van het Nationaal Archief, benadrukt hij dat de nieuwe koers niet ten koste mag gaan van de kerntaken van het Nationaal Archief. De wettelijke taak van het in geordende staat beheren en beschikbaar stellen van rijksoverheidsarchieven voert het Nationaal Archief momenteel goed uit. Wel mist de Raad nog een visie op de invulling van de wettelijke taak als het gaat om een digitaal gevormd archief. Het betreffende advies staat integraal op de website van de Raad voor Cultuur, www.cultuur.nl (klik op Adviezen, Archieven). Rita van Eek wordt per 1 januari 2003 de nieuwe directeur van GO, opleidingscentrum voor informatie dienstverlening. Met ingang van deze datum maakt de huidige directeur Piet Kuijper gebruik van de vervroegdpen- sioenregeling. Piet Kuijper heeft ruim twintig jaar de functie van directeur vervuld. Rita van Eek was in het verle den onder meer werkzaam als directeur van de Nederlandse Vereniging voor Personeelsbeleid en als uitgever en hoofd stafafdeling Opleiding en Vorming binnen het Kluwer concern. Ook vervulde zij enkele jaren de functie van voorzitter van de commissie Vakopleiding Boekenbranche. Na een dienstverband van bijna dertig jaar heeft drs. G.H.L. Tiesinga besloten gebruik te maken van de moge lijkheden om met vervroegd pensioen te gaan. Per 1 november 2002 heeft hij zijn werkzaamheden beëindigd en is terugge treden als directeur en als secretaris van het bestuur van het Sociaal Historisch Centrum voor Flevoland. De heer Tiesinga is opgevolgd door mevrouw drs. W.H.J. van der Most, die al eerder tijdens vakantie en ziekte voor de heer Tiesinga waarnam. Met ingang van 1 januari 2003 wordt de heer Wim Reijnders de nieuwe directeur van het Markiezenhof en het Regionaal Historisch Centrum Bergen op Zoom. De uit Zeeuws-Vlaanderen afkom stige Reijnders begon zijn loopbaan als docent op LHNO-scholen in onder ande re Sas van Gent. Via het ministerie van Sociale Zaken, de gemeente Steen bergen, het Streekarchief Nassau- Brabant en het streekarchief Het Kwar tier te Oisterwijk kwam hij terecht in zijn huidige functie: directeur van het RHC Tilburg. In de tussentijd volgde hij onder andere studies op het gebied van geschiedenis, archivering en management. In Tilburg is hij tevens interim-directeur van het textielmu- sem. Wim Reijnders is naast zijn werk actief in verschillende onderwijsgroe- peringen en archiefinstellingen, onder andere als bestuurslid van de Koninklijke Vereniging van Archiva rissen in Nederland. nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl DOCUMENTENWACHT VOORKOMT EXTRA SCHADE AAN VERDRONKEN ARCHIEVEN Steeds vaker wordt de archiefwereld geconfronteerd met de gevolgen van wateroverlast, denk aan het archief van de gemeente Wijk bij Duurstede dat enkele weken geleden onder water kwam te staan. Het overstroomde archief van de Stichting Oorlogs- Verzetsmateriaal staat weer gedroogd en gedesinfecteerd in Gronin gen. Alleen al door de vele hoosbuien van de afgelopen zomer heeft Documenten- Wacht vijf archieven, een collectie histo rische boekwerken en een grote wand kaart behandeld of in behandeling. Bij een watercalamiteit met boeken, archie- ven of een administratie is snel handelen gewenst. Door de inwerking van water kunnen boeken, documenten en admini straties namelijk behoorlijk beschadigd raken. Er zullen chemische en biologi sche reacties optreden in het document, vooral de schimmels en bacteriën zijn te vrezen. Pigmenten en inkten kunnen gaan 'bloeden', metaaldelen gaan oxide ren, boeken zwellen op en kunnen een boekenkast uit elkaar drukken, banden zuigen zich vol water, bladen kunstdruk papier zullen met elkaar gaan verkleven. Bij een calamiteit hebben de objecten niet alleen te lijden van de brand of het water, maar ook van de hulpverleners zoals brandweer en verhuizers. Deze kun nen onbedoeld extra schade aanrichten. De brandweer is gericht op het behoud van lijf en gebouw en minder op de inhoud van een archiefdoos. De verhui zers zijn vooral gericht op het inpakken en wegbrengen, zij hebben niet in de gaten dat droge dozen tijdens het trans port steeds vochtiger worden en bij aan komst ineengezakt zijn. Vaak ook is de schrik bij een ondergelopen archief der mate groot, dat iedereen in de buurt onmiddellijk de bedreigde archiefdozen uit de stellingen haalt en elders in een droog gedeelte van het depot opstapelt, de volgende morgen komt men er achter dat de dozen door de vochtigheid in de ruimte omgevallen zijn waardoor de 'geredde' archieven alsnog nat werden. Volgens DocumentenWacht is het een misverstand te denken dat natte stukken moeten worden ingevroren om te vriesdrogen. Vriesdrogen is een pro cédé van drogen waarbij het ijs recht streeks overgaat in waterdamp en de vloeibare vorm overslaat. Documenten- Wacht is van de vriesdroogmethode afge stapt omdat het papier volledig uit droogt. Dat is ongewenst. Hoewel in enkele uitzonderlijke gevallen de vries droogmethode toch te prevaleren is, heeft DocumentenWacht gekozen voor de klimaatkamermethode, in een speciale klimaat- c.q. droogkamer worden de natte objecten in droogrekken gelegd. De lucht in deze kamer wordt via een koude plaat gevoerd waarop de waterdampen condenseren. Het water wordt buiten de droogkamer afgevoerd. Geleidelijk wordt het overtollige vocht uit het stuk getrokken. Grote propellers zorgen ervoor dat alle verdampte vocht direct in de ruimte verspreid wordt. Door een minimumvochtigheidgraad in de droogkamer in te stellen en deze te kop pelen aan de droogmachine wordt voor komen dat het papier onder de 48 pro cent relatieve luchtvochtigheid komt, zodat het niet volkomen uitdroogt en knisperig wordt. Na droging worden de stukken indien nodig vlak geperst, van nieuwe omslagen voorzien, in zuurvrije vouwdozen gedaan of gerestaureerd. Info: Restauratie atelier Sterken BV/ DocumentenWacht, tel. (055) 542 31 47, e-mail: info@sterken.nl. www.sterken.nl en www.cultuurbehoud.nl. Vanuit de ondergrond Het Bureau Studium Generale van de Universiteit Maastricht heeft onder leiding van Jacques Reiners een groots pro gramma neergezet over de geschiedenis van de mijnarbeid in Nederland. Tot en met 15 februari 2003 zijn er lezingen, excursies, poëzieavonden, discussies, tentoonstellingen en filmpresentaties over het Limburgse mijnverleden. Het heeft allemaal te maken met het feit dat honderd jaar geleden de Staatsmijnen in Limburg werden opgericht. De folder met het complete programma is te bestellen bij Bureau Studium Generale, tel. (043) 388 35 41 of via e-mail: mail@sg.unimaas.nl. 7 NIEUWS uit archievenblad december 2002 het veld Onopgemerkt heeft dit boek zich volgezogen met water, toen men er na een paar weken achter kwam bleken de schimmels het boek volledig ingekapseld te hebben. Vriesdrogen versus klimaatkamer Onzorgvuldig ingepakt nat archief. De ordners zijn volle dig gedeformeerd. De kletsnatte bladen zijn zeer moeilijk van elkaar te scheiden. december 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 3