24 7 28 7 HZ Column HZ Agenda >5 colofon 114 Een Naam en een Gezicht LÉ Nieuws uit het Veld [38 Literatuur [46 Verenigingsnieuws [33 Kennismaking met het archief [34 DIVA: Archieven en minderheden Citaat van de maand 4 noot van de redactie I 5 Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en bevat zowel nieuws van de KVAN als nieuws van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA). Het Archievenblad verschijnt tien maal pet- jaar. Alle leden van de KVAN en van de NVBA ontvangen het Archievenblad. Redactie Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur), Maarten Broek (eindredactie), Marijke de Bruijne, Ralph Dingemans, Mathilda van Geem, Harry Hendriks (NVBA), Eric Hennekam, Rienk Jonker, Bonnie Kirkels, Peter Sijnke, Harry Strijkers (NVBA). Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN of de NVBA kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland 64,- buitenland (binnen Europa) 77,- buitenland (buiten Europa) 92,50 losse nummers 7,50 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 23 17, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04. Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Cover dia© Corbis Stock Market/ William Westheimer Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt op 6 februari 2003. N H 0 U D S Archief en educatie: José Martin [16 Archieven en diefstal Juridische zaken:Willem Heemskerk [20 Enkele dilemma's voor de archivaris Juridische zaken: Frank Keverling Buisman [24 De archivaris en de (Archief)wet Juridische zaken: Charles Noordam [28 Flevoland Boven Water Webzijdelings: Kors de Waard Vaste Rubrieken 3 Fragmenten van een werkweek [30 Deventer digitaliseert cultuurhistorische collecties Webzijdelings: Dinand Webbink en Ton Dijksterhuis De praktijk:Wendy de Visser De praktijk:Wendy de Visser De hoofdpersoon heeft 'te lang in een donker hol vol oud papier gezeten' en lijdt als gevolg daarvan aan 'een ernstige vorm van archivaritus'. (Kees van Beijnum in De Ordening, 1998). 1 archievenblad december 2002 P G A V E Een Naam en een Gezicht Door José Martin Het Herinneringscentrum Kamp Westerbork werkt aan een database waarin zo veel mogelijk gegevens moeten worden opgenomen van de 107.000 mensen die in de Tweede Wereldoorlog van hieruit werden gedeporteerd naar concentratie- en vernietigings kampen. Een database ter herdenking van de doden en ter educatie van met name jongeren. Archieven en diefstal De archivaris en de (Archief)wet Door Charles Noordam Op het symposium over archief en recht ging Charles Noordam in op de relatie tussen de Archiefwet en de archivaris. Net als de korenwolf is de archivaris communis een bedreigde diersoort. Een diersoort waarop weliswaar niet wordt gejaagd, maar die wel wordt opgejaagd door allerlei nieuwe ontwikkelingen. Flevoland Boven Water Door Willem Heemskerk Ook archieven hebben helaas te maken met diefstal. Op het symposium 'Archief en recht - recht en archief, aangeboden aan prof.dr. Eric Ketelaar bij het verlaten van de Rijksarchiefdienst, sprak landsadvo caat Willem Heemskerk over de lastige positie waaj^1 in archieven vaak verkeren bij het leveren van beWijs van diefstal. Door Kors de Waard Al het erfgoed van Flevoland is binnenkort toeganke lijk via één website: www.flevolandbovenwater.nl. Flevoland mag dan een jonge provincie zijn, tijdens de ontginning van de polders kwam men tal van restan- Aèteegen van bewoning voor het land droogviel. december 2002 archievenblad Bedreigde diersoort In deze laatste aflevering van 2002 een aantal opmerkelijke artikelen. Eén daarvan gaat over de 'archivaris communis' als een bedreigde diersoort. Is dat het gevolg van een ziekte? Of van te lang in een donker hol vol oud papier zitten mis schien (zie het citaat van de maand)? Als vakbroeders weten we natuurlijk allang dat archiva rissen moderne vrouwen en mannen zijn die allesbehalve in donkere catacomben - de archiefdepots - te vinden zijn. Ze komen er wel af en toe maar verder zijn de depots (meestal) een door de Arbodienst verbo den werkplek. Van Beijnum stereotypeert dus weer eens. Komen we dan nooit van het imago 'des alten Archivars' af? Charles Noordam schetst de opkomst van de 'archivaris mix- tus', een soort cultuurbobo - van alle markten thuis met een wijdvertakt netwerk. Misschien is hij onherkenbaar als behoeder van oud papier, maar erfgoedbeheerder is hij wel. Of we daardoor als vak groep een betere naam krijgen? Ik denk dat de 'archivaris mix- tus', waarin kruisingen van de gewone archivistiek met vakken als informatietechnologie, bibliotheekwetenschappen, museologie en nog andere vak disciplines worden waargeno men, voor de maatschappij nog onherkenbaarder zal zijn en hem of haar in een nieuw hokje zal duwen. Zo in de zin van: inte ressant vak heb je, maar wat doe je nou eigenlijk? We zijn op een breed erfgoedfront actief. Er zijn dus veel aandachtsgebie den, waardoor het soms voor de redactie van dit blad ook wel wat moeilijk kan worden aan alle wensen binnen het brede vakgebied tegemoet te komen. Maar de redactie doet haar best voor eenieder in het vakgebied - van de archivaris communis tot de archivaris mixtus - vol doende voer te leveren. Hopelijk lukt dat ook weer in 2003, hopelijk geleidelijk aan met meer kleur op de pagina's. Fijne feestdagen en een gezond en voorspoedig nieuwjaar! Roelof Braad

Archievenblad | 2002 | | pagina 2