BINNEN- E UITENLANDSE EVENEMENTEN agenda Tentoonstellingen 52 Cursussen Bijeenkomsten Internationale bijeenkomsten t/m 19 januari 2003 De snijkunst verbeeld: genees- en heelmeesters aan het werk Stedelijk Museum Het Prinsenhof, Sint Agathaplein 1, Delft Info: tel. (015) 260 23 58 I t/m 26 januari 2003 Licht uit, spot aan! 50 jaar tv-cultuur door de lens van Fotopersbureau Kippa Spaarnestad Fotoarchief, Groot Heiligland 47, Haarlem Info: tel. (023) 518 51 50, e-mail: info@spaarnefoto.nl, of www.spaarnefoto.nl t/m 31 januari 2003 Gedrukt in Amsterdam voor immigranten Deze tentoonstelling laat zien wat er in de afgelopen 400 jaar zoal voor en door joden, hugenoten, Armeniërs, Duitsers, Friezen, Chinezen, Surinamers, Turken en Ghanezen in Amsterdam gedrukt is. Een bonte ver scheidenheid aan gedrukt materiaal biedt een impressie van het migrantenbestaan in de hoofdstad. Het drukwerk Iaat zien dat het karakter van de groepsvorming verandert naarmate men langer in Amsterdam verblijft. De tentoonstelling toont aan dat het gedrukte woord tot op heden voor migranten een belangrijke rol speelt bij de inburgering in Amsterdam en de ontwikkeling van de culturele identiteit. Universiteitsbibliotheek van Amsterdam, Singel 425, Amsterdam info: tel. (020) 525 21 43 ofwww.uba.uva.nl/ actueel/tentoonstellingen.cfm t/m 9 februari 2003 400 jaar VOC: de Nederlandse ontmoeting met Azië 1600-1950 Rijksmuseum, Stadhouderskade 42 en Hobbemastraat 19, Amsterdam Info: tel. (020) 674 70 00 of www.rijksmu- seum.nl t/m 23 februari 2003 De dorpen van Ons Rotterdam Vanaf de negentiende eeuw zijn tal van dorpen in de nabije omgeving van Rotterdam ingelijfd door de expanderen de stad. Stichting Ons Rotterdam toont uit haar omvangrijke fotoarchief in Museum Het Schielandshuis een foto-over zicht van het leven in die 'dorpen' vroeger en nu. Te zien is dat gemeenten als Delfshaven, Kralingen, Charlois, Pernis, Hilligersberg, Schiebroek en Overschie na de annexatie door Rotterdam veel van hun dorpse karakter behielden. De foto's worden begeleid met anekdotes en citaten uit gedichten, ook bijeengebracht door Ons Rotterdam. Via een diapresentatie groe ten oude en nieuwe ansichtkaarten de kijker vanaf vele locaties in de stad. In de tentoonstelling is ook een leeshoek inge richt. Het Schielandhuis, Korte Hoogstraat 31, Rotterdam Info: tel. (010) 217 67 67, e-mail: info@hmr.rot- terdam.nl of www.hmr.rotterdam.nl t/m 1 maart 2003 'Het leven gaat een lichten gang' Vermaak en ver tier in Den Haag in het interbellum Haags Gemeentearchief, Spui 70, Den Haag Info: tel. (070) 353 20 00/353 70 20 of www.gemeentearchief.denhaag.nl I 14 december t/m 9 maart 2003 De Grand Tour - de reizen van Gerard en Johan Meerman in de achttiende eeuw Veel rijke jongelingen maakten in de achttiende eeuw een 'Grand Tour', een educatieve reis door Europa met Italië als onbetwist hoogtepunt, na terugkeer in het vaderland werd de reiziger geacht de opgedane ervaring in de praktijk te brengen tot 'het nut van het algemeen' en de eigen carrière in het bijzonder. Deze tentoonstelling geeft aan de hand van originele reisverslagen, boeken, prenten, landkaarten en voorwerpen een beeld van de reizen die de jurist Gerard Meerman, telg van een rijke koopmans familie uit Leiden en een belangrijke achttiende-eeuwse boekenverzamelaar, en zijn zoon Johan Meerman, onafhan kelijk van elkaar maakten in Europa. Daarnaast worden reizen van vader en zoon Meerman aan de hand van geïllu- streerde egodocumenten vergeleken met reizen van Haagse tijdgenoten. Zo ont staat een goed beeld van de smaakver schillen van de reizigers en de versprei ding van de culturele en wetenschappe lijke kennis in de tijd van de Verlichting Museum Meermanno, Prinsessegracht 30, Den Haag Info: tel. (070) 346 27 00 of www.meerman- no.nl I 28 januari t/m 27 juni 2003 'We dachten dat de wereld verging...' Watersnoodramp 1953 Met deze expositie besteedt het Zeeuws Archief aandacht aan de Watersnoodramp die vijftig jaar geleden plaatsvond. Aan de hand van archief stukken, voorwerpen en persoonlijke getuigenissen zal het ver haal worden verteld van de zware storm die woedde in de nacht van 31 januari op 1 f ebruari 1953, de ontreddering en de hulpacties. Een combinatie van springvloed en zeer krachtige windstoten hadden tot gevolg dat op verschillende plaatsen langs de kust de dijken doorbraken. Grote gebie den stroomden over. De Ramp heeft vele slachtoffers geëist in de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Hol land. In totaal verloren 1835 mensen het leven. Circa 72.000 inwoners uit het rampgebied moesten worden geëva cueerd. Ook de materiële schade was groot. Dieren verdronken, woningen en boerderijen werden verwoest of zwaar beschadigd, land en gewassen werden onbruikbaar. De Watersnoodramp heeft diep in het leven van mensen ingegre pen. Zeeuws Archief, Hofplein 16, Middelburg Info: tel. (0118) 678 800 of www.zeeuwsarchief.nl t/m 2 maart 2003 Op zoek naar het ideale land. Reis door 200 jaar Nederlands landschap De bezoeker van het Haags Historisch Mu seum wordt een reiziger die met kaarten en plat tegronden uit het Nationaal Archief het land verkent. Maar reizen is meer dan alleen je weg zoeken. Het is ook verlan gen naar de ideale plek, naar ongerept- archievenblad december 2002 heid en romantiek, leegte en rust. Op negentiende-eeuwse kaarten en afbeel dingen ziet de reiziger het nog lege Nederland met hier en daar een begaan bare weg en bijna onoverbrugbare rivie ren. Op schilderijen van de Haagse School ziet hij grazige weiden, water en hoge luchten. Aan de hand van de boe ken van Jac. R Thijsse ervaart hij de natuur. Hij stapt met de Algemene Nederlandse Wielrijdersbond op één van de eerste fietsen om de authentieke kan ten van Nederland te leren kennen. De tentoonstelling maakt deel uit van de fes tiviteiten rond het 200-jarig bestaan van het Nationaal Archief. Haags Historisch Museum, Korte Vijverberg 7, Den Haag Info: tel. (070) 364 69 40 of www.haagshistorischmuseum.nl Workshop Werkprocessen Voor iedereen die de kwaliteit bin nen een archiefbeherende instelling wil verhogen heeft DIVA een workshop ont wikkeld, de workshop Werkprocessen. Veel organisaties willen hun bezoekers dienstverlening op niveau bieden maar lopen bij deze verandering aan tegen niet goed lopende werkprocessen. Een goed functionerend werkproces is het belang rijkste ingrediënt om kwaliteit te kunnen garanderen. Deelnemers van de work shop leren, aan de hand van de modera- tiemethode, zelf hun eigen werkproces sen in beeld te brengen. Naast het leren beschrijven en verbeteren van deze werk processen is ervaringsuitwisseling een belangrijk punt van de workshop. Het programma bestaat uit vier bijeenkom sten met een doorlooptijd van vier maanden. De workshop Werkprocessen is ontwikkeld door Bernadette van Pampus, zij zal de workshop ook begelei den. Info en aanmelding: www.divakoepel.nl onder handvest dienstverlening/invoering of DIVA, tel. (020) 462 77 22 of Bernadette van Pampus, tel. (020) 423 08 87. 23 januari, 20 februari, 27 maart 2003 Praktijkcursus Cultureel Erfgoed Migranten DIVA biedt in samenwerking met het Centrum voor de Geschiedenis van Migranten op deze drie dagen een cursus aan die gericht is op deskundigheidsbe vordering voor de verwerving en ontslui ting van het cultureel erfgoed van mi granten. In de cursus zullen de deelnemers theoretische achtergrondkennis verwer ven en praktisch aan de slag gaan met de eigen lokale situatie en zal worden gewerkt aan het opstellen van lokaal toegesneden acquisitieplannen. De cursus wordt gege ven door een groot aantal docenten met een zeer uiteenlopende achtergrond, om te garanderen dat het onderwerp van allerlei kanten belicht wordt. Info en aanmeldingen: DIVA, tel. (020) 462 77 22, e-mail: diva@dovakoepel.nl of www.divakoepel.nl 31 januari 2003 Orde op zaken, zaken in orde Dit congres, georganiseerd door IMG 100.000+ in samenwerking met KBenP met ondersteuning van de Taskforce Digitale Duurzaamheid en de VNG, biedt aanknopingspunten, aanzetten en mogelijke antwoorden op vragen over verbetering van de documenthuishou ding in een organisatie, zodat beter, snel ler, efficiënter oplossingen voor uw (beleids)problemen gegenereerd kunnen worden. Zowel managers, beleidsadvi- seurs als IT/DIV-medewerkers vormen de doelgroep voor dit congres. Alleen in goede samenwerking tussen beide disci plines kunnen successen worden ge boekt. Aan de hand van praktijkvoor beelden wordt glashelder wat de meer waarde is van deze samenwerking. Er wordt stilgestaan bij succesfactoren die bepalend zijn voor het slagen van een dergelijk (organisatieveranderingspro ces. Daarnaast wordt ingegaan op de randvoorwaarden en eisen die aan goede informatiehuishouding gesteld mogen worden, zoals heldere architectuur, stan daardisatie, de juiste competenties en slimme inzet van ICT. Locatie: De Flint, Amersfoort Info: www.digitaleduurzaamheid.nl I 10 februari 2003 Landelijke Contactdag Document Management Gratis evenement waarin deelgeno men kan worden aan verschillende uit dagende en interessante themasessies. Een dag waarop men bijgespijkerd kan worden op het zich snel ontwikkelende gebied van document management. Dit jaar zal het DisConsult scanrecord worden verbeterd, waarbij met name OCR/ICR zal worden toegepast. december 2002 Stadstheater, Theaterplein 10, Zoetermeer Info: tel. (079) 342 95 09 of www.DisConsult.nl 15 t/m 17 mei 2003 De Nederlandse Restauratiebeurs Dit tweejaarlijkse cen trale evenement voor de gehele sector monumenten zorg en restauratie, voor vakmensen en liefhebbers, wordt na een succesvolle herstart in 2001, opnieuw georganiseerd in de Brabanthal in 's-Hertogenbosch. De Nationale Restauratiebeurs, kortweg NRB, vormt het unieke communicatie platform en het zakelijk marktplein voor de monumentenzorg in Nederland en in de euregio's met de buurlanden België en Duitsland. De beurs is een ontmoetings punt voor allen die zich bezighouden met het behoud en de ontwikkeling van het verleden. Een uitstekend netwerk voor uitwisseling van kennis en informa tie, voor producten, diensten en advie zen, voor opleidingen, voor demonstra ties en presentaties. Door deelname van onder andere Vlaamse, Engelse en Duitse bedrijven en organisaties en bezoekers uit Italië, België, Duitsland, Engeland, Nederlandse Antillen, Polen, Frankrijk en Rusland heeft de NRB een sterk interna tionaal karakter. Locatie: Brabanthal, Diezekade 2, 's-Hertogenbosch Info: tel. (0485) 322 922 of (073) 629 39 11, e-mail: info@restauratiebeurs.nl of via www.restauratiebeurs.nl I 2 t/m 4 april 2003, Kew, Engeland Practical Experiences in Digital Preservation Internationale conferentie, georgani seerd door de International Council on Archives Committee on Accreditation in samenwerking met de Public Record Office, UK, voor archivarissen en infor matiemanagers met betrekking tot de problematiek rond digitaal behoud. Op de conferentie zullen praktische benade ringen centraal .staan en zal worden bij gedragen aan een groeiend reservoir van praktijkkennis. De voordrachten worden gehouden door vooraanstaande sprekers uit binnen- en buitenland. Informatie en aanmelding: Fleur Soper, e-mail: digital-archive@pro.gov.uk archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 26