J-)z udaahz urn tld c/fiafi UuzrJjlad wout u zzn dzuiüfi m (jdufzldcj 2003 Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN Nieuws Blue Shield Nederland in de praktijk - verslag van een symposium Bureau KVAN Redactie Archievenblad Digitale Almanak on line, maar... kloppen uw gegevens wel? 46 Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN nieuws vacature1 Wie komt de redactie vanaf 2003 nog versterken? f Vacature! "Wie komt de redactie vanaf 2003 nog versterken? Aankondiging terinzagelegging selectielijsten 47 Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties,aanmel ding voor activiteiten en wijzigin gen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archieven blad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt u aan het bureau van de KVAN doorgeven. Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam Tel. (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 Door Yvonne Bos-Rops Twee jaar geleden werd door de vier erfgoedkoepels in Nederland een Blue Shield Comité opgericht - een Neder landse versie van het interna tionale Blue Shield Comité (1CBS), 'het Rode Kruis voor cultureel erfgoed.' Op donder dag 14 november organiseerde Blue Shield Nederland in de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag een symposium over haar activiteiten. De voorzitter van Blue Shield Nederland, Marie Christine van der Sman, gaf informatie over de organisatie. Het comité zal nog dit jaar worden omgezet in een stichting - statuten en een beleidsplan zijn al gereed. Blue Shield Nederland ziet als haar belangrijkste taken het bijeenbrengen en verspreiden van informatie over, en het coördineren van actie bij, de bescherming van cultureel erfgoed bij catastro fes. Dat gebeurt door het stimuleren van preven tie, het opzetten en bijhouden van een database met deskundigen (op dit moment zijn daarin al tachtig experts opgenomen), het uitzenden van deskundigen naar rampgebieden en het onder steunen van acties van ICBS. Zoals in het novembernummer van het Archievenblad te lezen was, is tijdens de studiedag van de KVAN op 25 oktober jl. de digitale versie van de Almanak overgedragen aan de KVAN. Deze is nu als pdf-bestand te down loaden via de website van de KVAN. Inmiddels is gebleken dat een aantal gegevens nog niet klopt. Dit heeft te maken met het feit dat sommige instellingen nog geen of verkeerde gegevens hebben doorgegeven. Voordat de papieren versie van de Almanak naar de drukker kan, wil het bestuur er toch wel zeker van zijn dat de gegevens helemaal up-to-date zijn. Daarom zal aan een aantal instellin gen nog één keer een oproep worden gedaan om hun (juiste) gegevens aan het bureau door te geven. Voor de vertegenwoordigers van de in de Almanak vermelde instellingen is het wellicht een goed idee om eens te kij ken hoe hun instelling nu in het pdf- bestand van de digitale Almanak ver meld staat. Dan zal hun al snel duide lijk zijn of enige aanpassing noodza kelijk is. Voorlopig kunnen de wijzigingen worden doorgegeven aan het KVAN bureau, dat voor verwerking zal zor gen. Er wordt naar gestreefd dat de instellingen in de toekomst zelf hun gegevens in de digitale Almanak kun nen bijwerken. Informatie via het bureau KVAN, tel. (020) 462 77 26 of bureau@kvan.nl. Haagse pilot Het begin van alles is het bewustzijn van de kwetsbaarheid van het erfgoed. Ton Cremers (Museum Security Network) vertelde echter dat bij een recent onderzoek onder de twintig geprivatiseerde rijksmusea is gebleken dat maar drie van deze instel lingen over een rampenplan beschikken. Bij de andere musea in Nederland is de situatie vergelijkbaar. Vandaar dat zestien culturele instellingen in de regio Den Haag, waaronder het Nationaal Archief, het Haagse gemeentearchief en het Koninklijk Huis archief, de handen ineen hebben geslagen om samen een calamiteitenplan te maken. Later kunnen andere regio's volgen. De erfgoedkoepels Daarna volgden vier korte introducties over de initiatiefnemende erfgoedkoepels: ICA voor de archie ven, IFLA voor de bibliotheken, ICOMOS voor de monumenten en 1COM voor de musea. De activitei ten en organisatie van de koepels vertonen een grote mate van overeenkomst. In de introductie van de ICA heb ik van de situatie 'misbruik' gemaakt door het ver haal van de recente wateroverlast in Wijk bij Duurstede te vertellen. Met als boodschap 'een ramp gebeurt niet altijd ver weg, hij kan altijd en overal gebeuren en je weet nooit hoe en wanneer.' Tsjechië en tips Het grootste deel van de middag was echter inge ruimd voor inleidingen over projecten waarbij Blue Shield Nederland de afgelopen maanden betrokken is geweest. In Tsjechië zijn behoudsdeskundigen van het Nationaal Archief, met een ton voor hulp en hulpgoe deren, betrokken geweest bij het regelen van appara tuur voor het drogen van de grote massa's natte archiefstukken. Gerrit de Bruin (Nationaal Archief) ver telde over de problemen (Duitsland had in het zicht van de naderende watermassa's al veel van de in Europa beschikbare droogapparaten gekocht) en gaf een aantal praktische tips bij wateroverlast: let eerst op jezelf; let op obstakels en ronddrijvende objecten; zet de stroom uit; draag beschermende kleding (maskers en handschoenen); wees je ervan bewust dat stilstaand water veel troep kan bevatten; train je mensen en zorg voor een goed slot. De laatste tip werd ingegeven door de situatie in Wijk bij Duurstede waar men de deur van het depot niet open kon krijgen, omdat het batterijtje van het cijferslot niet meer functioneerde. archievenblad december 2002 Andere praktijkvoorbeelden Edmont Fokker van Crayestein (ministerie van Defensie) ging in op de rol die defensie kan spelen bij rampen, onder meer in het kader van CIMIC civil mili tary cooperation), een samen werkingsinitiatief voor cul turele zaken. Er wordt gewerkt aan een project- Macedonië. In Afghanistan zijn plannen voor het vestigen van een nieuw volkenkundig muse um. Afghanistankenner Wil lem Vogelzang (Rijksmu seum voor Volkenkunde) hield een bevlogen betoog over het belang hiervan voor de samenwerking tus sen de 57 verschillende vol ken in dat land. In de afsluitende forumdus- cussie (met Bogusia van Slooten van het Nationaal Archief) kwam een zestal onderwerpen aan bod: de uit Afghanistan verdwe nen kunstvoorwerpen, de ratificatie van het twee de protocol van de conventie van Den Haag (tegen illegale kunsthandel - er werd gevraagd of er een proces kon worden aangespannen tegen de Staat der Nederlanden, omdat die het protocol nog steeds niet heeft geratificeerd), het inschakelen van vluchtelingen bij het redden van cultureel erf goed (gebeurt al), de rol van internet (waarop bij voorbeeld een kaart met alle gevaarlijke punten van Utrecht) en het cultureel erfgoed als smeerolie na conflicten. Deelnemers De deelnemers aan het symposium waren afkomstig uit de volle breedte van het erfgoedveld - uit alle sectoren ongeveer evenveel. Met één uit zondering: het archiefwezen - dat was vertegen woordigd door drie deelnemers, alle drie uit het Nationaal Archief met een rol in het programma. Er lijkt nog niet veel verbeterd sinds 2000 (zie Archievenblad 104 (2000) p. 21). Naar mijn mening heeft het archiefwezen nog steeds iets goed te maken. Op zijn minst door te overwegen deskun digheid aan te melden voor de database. Voor meer informatie zie: www.blueshield.nl. a In het kader van de archiefwet- telijke procedure tot vaststelling van selectielijsten (art. 4, lid 2 van het Archiefbesluit 1995) liggen de navol gende (concept-)selectielijsten teza men met het bijbehorende rapport van het institutioneel onderzoek en het verslag van het driehoeksoverleg vanaf 4 november 2002 voor een periode van acht weken ter inzage in de bibliotheken van de betrokken zorgdragers, het ministerie van OCenW en de rijksarchieven in de provincie, evenals bij de informatie balie in de studiezaal van het Nationaal Archief: selectielijst, ingediend door de Vereniging van Academische Zie kenhuizen, de Commissie Medi sche Ethiek van het Leids Univer sitair Medisch Centrum en de Me dische Ethisch Toetsingscommis sie van het Academisch Ziekenhuis Groningen en van de Rijksuniver siteit Groningen voor de neerslag van handelingen op het (deel-) be leidsterrein 'openbare en academi sche ziekenhuizen' over de periode 1985-2000; selectielijst, ingediend door de mi nisters van Financiën, Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, Onder wijs, Cultuur en Wetenschappen, Sociale Zaken en Werkgelegen heid, Verkeer en Waterstaat en Volkshuisvesting, Ruimtelijke Or dening en Milieu voor de neerslag van handelingen op het beleidster rein 'Waterstaat' over de periode (1911) 1945-2001. Voor meer informatie: Nationaal Archief, tel. (070) 331 55 31. december 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 23