DSM Deze maand in Od Albert van der Zeijden, Katholieke identiteit en histo risch bewustzijn. WJ.F. Nuyens (1823-1894) en zijn 'nationale' geschiedschrijving. W.J.F. Nuyens staat bekend als de vader van de katholieke geschiedschrij ving in Nederland. Albert van der Zeijden is rond 1989 gestart met onder zoek naar de persoon Nuyens en zijn werk. Dit resulteerde in een prachtig 'promotieonderzoek', waarin hij Nuyens' werk plaatst in de internationa le politieke én culturele context van zijn tijd. Plattelandsarts Nuyens was een amateur-historicus die opkwam voor een katholieke identiteit. In de negen tiende eeuw was er in Nederland een breed debat aan de gang over de natio nale identiteit, waarin Nuyens zich graag mengde. Hij was in alle opzichten een katholiek historicus, die geschiede nis zag als een strijd tussen de civitas dei en de civitas terrena. Bekende werken van Nuyens zijn de Geschiedenis der Nederlandsche Beroerten in de zestiende eeuw, waarvan het eerste deel in 1865 verscheen en het meer po pulaire werk Algemeene geschiedenis des Nederlandschen volks, van de vroegste tij den tot op onze dagen. Zijn publicaties rie pen veel discussie op. Vooral bij het debat over de vieringen van de nationa le gedenkdagen uit de geschiedenis van de Nederlandse Opstand, zoals de Slag bij Heiligerlee, het Leidens Ontzet en de Unie van Utrecht, was Nuyens actief betrokken. Zijn kritiek richtte zich voor al op de protestantse toeëigening van de Nederlandse natie, die onderbouwd werd met een exclusief protestantse geschiedenis. Nuyens was één van de negentiende- eeuwse historici die zich het vaderland toeeigende door het van een, in zijn geval, katholieke inhoud te voorzien. Maar hij was ook een kleurrijke persoon lijkheid. In het boek is gebruik gemaakt van de informatie die zich bij het Katholiek Documentatiecentrum bevindt en van het archief van de Jezuïeten in Nijme gen, waar een groot deel van het archief materiaal over Nuyens berust. Het boek geeft een uitstekend overzicht van geraadpleegde archieven en literatuur. (EH) Wout Buitelaar (red.), Jan Peter van den Toren, m.m.v. Pieter van der Meché. DSM, portret van een Maaslandse reus. DSM is honderd jaar oud. In het jubileumjaar verkocht DSM het petro chemische onderdeel van het concern aan de Saoedische staatsonderneming Sabic. DSM heeft zijn roer omgegooid. Voortaan wil het bedrijf zich alleen nog maar richten op de fijnchemie. Maar ook al eerder heeft het voormalige staatsbedrijf grote organisatorische ver anderingen ondergaan. Volgens de inlei ding op de omslag is 'de industriële ver nieuwing van het vroegere mijnbedrijf ingebed in een 'Maaslands' model van arbeidsverhoudingen' en 'de dynamiek van DSM Limburg bv', waar deze bedrijfseconomische studie over gaat, 'te herleiden tot twee kernbegrippen: slim en sociaal.' De overlegstructuren van dit complexe Limburgse bedrijf worden onder de loep genomen, de spaghetti aan organisatieveranderingen in kaart gebracht, maar ook wordt gezocht hoe in een dergelijke complexe structuur een ondernemingsraad overzicht moet behouden. Een analyse van wat het bedrijf nu is en een toekomstvisie over wat het straks zou moeten zijn, geven uitgangspunten voor nieuwe overleg vormen. Leerzaam voor wie de chemie- gigant een warm hart toedraagt en ook nog wat wil leren over de naoorlogse arbeidsverhoudingen binnen het be drijf. (RB) 44 literatuur B. Wouda (red.), Een schat- kistje uit Reijerwaard. Paleografische atlas van de archieven van polder Oud- en Nieuw-Reijerwaard. Dat waterschappen en hoogheem raadschappen rijk aan archiefschatten zijn, is velen bekend. Eén daarvan is het Waterschap IJsselmonde dat ongeveer G.N.M. Vis (red.), De abdij van Egmond, Geschreven en beschreven. Deze vierde bundel uit de reeks Egmondse Studiën is gewijd aan de beroemde abdij en bevat een zevental artikelen waarin alle perioden van de kloostergeschiedenis aan bod komen. Tot 1980 hield pater Hof zich bezig met 65 archieven van rechtsvoorgangers beheert. De rijkdom van een van de archiefvormers is in een recent versche nen publicatie in beeld gebracht. De hierin opgenomen archiefstukken van de polder Oud- en Nieuw-Reijerwaard zijn in kleur afgedrukt en worden met hun historische context gepresenteerd. De inleiding geeft een beknopt overzicht van de ontwikkeling van het schrift, de gebruikte materialen en de kenmerken van de charters en zegels. Op de rechterbladzijde van deze fraai uitgevoerde paleografische atlas treft men een archiefstuk aan en links de transcriptie van de tekst, met een korte de historie van de Egmondse abdij; sinds zijn dood zijn het vooral niet-klooster- lingen die dat doen. Er is een brede belangstelling onder binnen- en buiten landse vakgenoten en andere geïnteres seerden die alles willen weten en bijhou den wat met Egmond en de abdij te maken heeft. Zij kunnen hun hart opha len aan bijdragen zoals die over een in de bibliotheek van Cambridge aangetroffen handschrift met een Egmondse exlibris. Het gaat om de Latijnse vertaling door de Engelse geleerde Adelard van Bath van de Elementa van Euclides van Alexandrië, een Griekse wiskundige die leefde rond toelichting op de vorm en inhoud. Als bijlagen bevat deze atlas een glossari um, een beschrijving met afbeeldingen van dertig zegels die aan de archiefstuk ken van dit polderarchief zijn bevestigd en acht reproducties van oude kaarten. Voor wie haar of zijn paleografische vaardigheden wil oefenen en tegelijker tijd meer te weten wil komen over het watermanagement van een polder in vroegere tijden, is deze atlas een aanra der. (PB) De abdij van Egmond 300 voor Chr. Een andere bijdrage vertelt over het gouden altaar en diens schen kers. De Egmondse Studiën, die in 1988 werden geïnitieerd, zullen zolang er onderzoeksstof is eens in de zoveel tijd worden uitgegeven. (PB) Maandblad van de vereniging voor docu mentaire informatievoorziening en admini stratieve organisatie (SOD). Jaargang 56, november 2002, nr. 11 I 45 Signalementen door Patricia Böschen, Roelof Braad en Eric Hennekam KATHOLIEKE IDENTITEIT EN HISTORISCH BEWUSTZIJN W.J.F. Nuyens (1823-1894) en zijn 'nationale' geschiedschrijving 4EIJBEN Uitgeverij Verloren, Hilversum, 2002 ISBN 90-6550-709-4, 368 blz., 30,00 Woul Kuitelaar (red.; Mets Schilt, Amsterdam, 2002 ISBN 90-5330-338-3. 144 blz., 15,00 archievenblad december 2002 Uitgeverij Verloren, Hilversum, 2002 ISBN 90-6550-704-3, 144 blz., 30,00 Uitgeverij Verloren, Hilversum, 2002 ISBN 90-6550-707-8, 166 blz., 16,00 Geschreven en beschreven 'Record management': onontkoombare ontwikkeling of hype? Mevrouw mr. C.I.Th. Bierlaagh en mr. K.A.M. Duijvelaar organiseerden een tweetal rondetafelgesprekken met deskundigen over wat records keeping nu precies is. Infosecurity. Back-up en recovery: ver van mijn bed-show? Drs. T. ten Cate was bij ABN-AMR0 in Amsterdam om te kijken hoe men back up en archivering van KA-documenten daar aanpakt. Risico's bij gegevensbeheer C. Coumou gaat in op de beschikbaarheid van gegevens. Continuïteit van gemeente lijke bedrijfsprocessen staat daarbij cen traal. Project Bescherming vitale infrastructuur Mr. R.V. Duiven schetst met voorbeelden hoe afhankelijk van vitale infrastructuur de maatschappij is. Vuurmuren R. Groeneweg laat zien hoe een firewall werkt. •Algemene ledenvergadering SOD 2002 Verslag van de algemene ledenvergadering van de hand van de secretaris van de SOD, M. Tuit. Met techniek is het nooit zoals verwacht Drs. j. Jonkers doet verslag van het S0D- congres 2002 te Breda. Digitale duurzaamheid: een bericht uit de praktijk J.H.E. van der Starre schetst aan de hand van een casus bij Arbeidsvoorziening Nederland hoe digitale verduurzaming tot stand zou kunnen komen. Een praktische invulling voor de nieuwe DIV? M. Nederlof gaat in op het gegeven dat DIV wel moet veranderen, maar: welke kant op? Evangeliseer je vakgebied: documentma- nagement Mevrouw mr. C.I.Th. Bierlaagh was aanwe zig bij een seminar van Digital display over de laatste stand van zaken met betrekking tot document- en recordma- nagement. december 2002 archievenblad I

Archievenblad | 2002 | | pagina 22