werkweek medewerker archiefonderzoek m/v R.K. Bisdom Rotterdam van een Het Bisdom Rotterdam vormt een zelfstandig onderdeel van het R.K. Kerkgenootschap in Nederland. Het wer kingsgebied van het Bisdom Rotterdam omvat ongeveer de Provincie Zuid-Holland en telt momenteel 174 parochies. Deze zijn verdeeld in zes dekenaten. De archieven van deze parochies vereisen bijzondere aandacht, zowel in hun administratieve functie als in hun functie als bron van cultureel erfgoed. Het Bisdom Rotterdam hecht er veel belang aan dat deze archieven zo goed mogelijk worden beheerd en is voornemens daartoe een inventariserend onderzoek in te stellen. Het onderzoek beoogt een tweeledig doel: de uitkomsten dienen voor het bisdombestuur om beleid te ontwikkelen ten aanzien van het archiefbeheer op lokaal niveau; voor de parochiebesturen zijn zij een middel om het eigen archiefbeheer in beeld te krijgen, te toetsen en in overleg met het bisdom in te richten. Bij een fulltime invulling van de werkzaam heden, gebaseerd op een 37,5-urige werkweek, moet het totale onderzoek in een periode van 16 maanden gerealiseerd zijn. Ter uitvoering zoekt het Bisdom Rotterdam kandidaten voor de functie: Uw taken: het opstellen van een planning voor de parochiebezoeken; het leggen en onderhouden van contacten met de parochiebesturen en archiefbeheerders ten behoeve van het onderzoek; het verrichten van het feitelijk onderzoek op basis van een controlelijst; het verwerken van de onderzoeksresultaten per parochie in een rapport aan de bisdomarchivaris, bevattende: een beoordeling van de feitelijke archiefsituatie; voorstellen voor maatregelen ter verbetering, waarbij urgenties zijn aangegeven en, waar mogelijk, een raming van de financiële consequenties is opgenomen. Uw profiel: diploma archivistiek; goede schriftelijke en mondelinge communicatieve vaardigheden; goede sociale vaardigheden; zelfstandig, creatief en flexibel kunnen werken; goede kennis van de parochiële taken en affiniteit met de r.k. kerkelijke organisatie strekken tot aanbeveling; Aanstelling en salariëring: De rechtspositieregeling voor het lekenpersoneel in dienst van het Bisdom Rotterdam is van toepassing. De aanstelling geschiedt voor de duur van het onderzoek. De mogelijkheid tot een deeltijdinvulling van de werkzaamheden is bespreekbaar. Het salaris bedraagt 2503,= bruto per maand, op basis van een 37,5-urige werkweek, exclusief 8°/o vakantietoeslag. Nadere informatie over de functie kunt u inwinnen bij de heer P.D. Hoffman, archivaris van het Bisdom Rotterdam (tel. 010-4362888). Uw sollicitatiebrief kunt u binnen 14 dagen na het verschijnen van deze oproep richten aan: Bisdom Rotterdam, t.a.v. mr. J.C..G.M. Bakker, algemeen econoom van het Bisdom Rotterdam, Koningin Emmaplein 3, 3016 AA Rotterdam. het dagboek van: Mijn week laat ik beginnen op 16 oktober. Het was een drukke dag. De dertien archiefdiensten in de provincie Utrecht presenteerden feestelijk hun nieuwe geza menlijke website (utrechtsarchiefnet.nl). Ik had me daarvoor nogal ingespannen en het feestprogramma was bij ons in Wijk bij Duurstede georganiseerd. De dag verliep tamelijk goed, inclusief de officiële ope ningshandeling door gedeputeerde Jan van Bergen. Hij mocht op de website zelf standig zoeken naar archieven van man- nenzangverenigingen en kippenfokkers. Hij vond ze zonder veel moeite. Licht euforisch met complimenten en geschen ken rond half acht 's avonds huiswaarts. Donderdag 17 oktober stond in het teken van een belangrijke acquisitie: de kerk voogdij Doorn droeg haar oude archief (vanaf 1672!) over aan het streekarchivari- aat. Het had de eeuwen doorstaan in dubi euze bewaarplaatsen, maar nu kwam het in onze veilige handen. Samen met Carl Talitsch en René Marquart van de kerkelij ke gemeente zocht ik in een aangename sfeer in de kosterswoning naast de oude kerk de archiefstukken uit, nummerde en verpakte ze, en werkte de plaatsingslijst bij. Rond het middaguur laadden we de onge veer vier meter kerkarchief in mijn auto. "Moeten we je niet escorteren?", schertsten de vriendelijke heren van de kerk. Ik durf de de acht kilometer provinciale weg wel alleen aan. De helft werd meteen in onze speciale quarantainekist temidden van droogijs gestopt: geen enge beestjes tussen de stukken in de archiefbewaarplaats! Vrijdag 18 oktober waren wat routineklus jes gepland voordat ik op vakantie zou gaan. Ik had nog vier weken over en wilde op Het Utrechts Archief aan mijn onder zoek naar de oudste Wijkse huizen werken, 's Nachts rond half vier ging de telefoon. Peter, mijn echtgenoot, slaapt lichter en was er het eerste bij. Iemand dood, denk je. Maar dat was 't niet. Het was een ande re catastrofe. Het archief stond onder water, één meter tachtig. Eigenaardige mededeling, nog niet geheel begrijpelijk. "Dat lijkt me het eind van je baantje," zei mijn man in de auto op weg naar het gemeentehuis, maar hij heeft een zwart gallig karakter. Binnen een kwartier ston den we er voor de deur. Zwaailichten, brandweer- en politieauto's, tientallen mensen. Naar binnen gehold tot een bor des boven de archiefkelder. Een onvoor stelbare aanblik: een manshoge binnenzee waarin hier en daar boeken en papieren uit de eveneens ondergrondse studiezaal dre ven. Ergens rechts, onder water, de losge slagen quarantainekist met de Doornse stukken. En achter de kluisdeuren bijna tweeduizend strekkende meter archief. Onbereikbaar, want de elektrische cijfer sloten op de toegangsdeuren werkten niet meer, wat de duikers van de brandweer ook probeerden. Even nog de hoop dat het water daarachter lager zou staan, maar die vervloog weldra toen de pompen van de brandweer hun werk deden en het water vanuit de archiefruimte naar buiten begon te spuiten via de kieren van de kluisdeuren. Het duurde tot 's ochtends half elf voordat we erin konden. Intussen het, naar het schijnt, bekende rampengedrag vertoond: alles gericht op doelmatigheid, al weet je nauwelijks of het zin heeft. Direct de cala- miteitenlijn van het restauratie-atelier Helmond gebeld en ze in de auto laten springen. Om kwart over zes leidt de Wijkse burgemeester Guus Swiilens het eerste beraad van het crisisteam, bedoeld om de situatie te taxeren en de vervolg schade te beperken. Dankzij veelvuldige oefening weet iedereen wat te doen; ik ben als archivaris een vreemde eend in de bijt, maar heb geen moeite met mijn rol. We blijken een ramp van de tweede categorie (in het rampenjargon 'crip 2'). Van de onmiddellijk gealarmeerde burgemeesters van de bij het streekarchivariaat aangeslo ten gemeenten Amerongen, Bunnik, Doorn, Driebergen-Rijsenburg, Houten, Leersum, Maarn en Rhenen is de altijd zeer betrokken Hein Bloemen meteen ter plaat se. Driebergen behoort, met de centrumge meente Wijk bij Duurstede, waarvan echt alles in de gecombineerde archiefruimte en -bewaarplaats ligt, tot de drie meest getroffen gemeenten. Vanwege de onver antwoord geachte risico's tijdens de restau- ratie van de zeventiende-eeuwse buiten plaats Sparrendaal en de slechte archiefbe waarplaats daar, waren in februari van dit jaar juist alle historische Driebergse archie ven en collecties naar de gemeenschappe lijke archiefbewaarplaats in het Wijkse gemeentehuis overgebracht, in totaal bijna 200 meter. Vlak voor zeven uur bel ik Noor Erkelens, de provinciale archiefinspecteur, die meteen mét laarzen uit Leiden vertrekt. Via de brandweer verleent de Stichting Salvage direct hulp. We overleggen met Michel van Dijk van het koel- en vrieshuis in Cothen, waar de doorweekte massa kan worden ingevroren voordat schimmels kunnen toeslaan, en met twee managers van het in rampen gespecialiseerde reini- gingsbedrijf Dolmans, dat 'met groot materieel' uitrukt. Goddank stond Guus Swiilens, 'mijn' burgemeester, al op het zelfde bordes toen ik aankwam. Ook hij is gespecialiseerd in rampenplannen, en dat bleek. Al was dit type ramp ook voor hem een nieuwe ervaring. Toen de kluisdeuren eindelijk om half elf open gingen, was het water tot zo'n twin tig centimeter gedaald. De chaos was ver schrikkelijk. Wat niet in de 43 verrijdbare archiefstellingen zat, maar los op de werk tafels en in de werkkasten had gelegen, was weggespoeld en dreef in het looppad. Alleen het materiaal op de bovenste plank had niet onder water gestaan. De rest was volkomen doorweekt en begon vervaarlijk uit te zetten. Alles was bedekt met een FRAGMENTEN Door Ria van der Eerden* Streekarchivaris Ria van der Eerden probeert een klets natte middeleeuwse perkamenten charter in veiligheid te brengen. Foto Marijke Dekker. Vervolg op pagina 13 december 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 1