Groenendijk Microfilm Scanservice PreservationTechnologies geboden: DlV'ers met ambitie toekomst bij overheid en non-profit A WORLD LEADER IN PAPER PRESERVATION Preservation Technologies B.V. voor: massa-ontzuring van archiefmateriaal, boeken, kranten, posters, prenten, tekeningen etc. door middel van de beproefde gook methode Vriesdrogen van nat papier Ontsmetten en reinigen Voorbereiden microverfilming Verkoop ontzuringssprays en spraysystemen Preservation Technologies B. V. Verkoop en administratie Pluim-es 18 - 2925 CM Krimpen aan den IJssel Tel.: 0180 521188 GSM 0653672024 Fax: 0180 525400 Productie Middenweg 576B - 1704 BR Heerhugowaard Tel.: 072 5724330 Fax 072 5724331 ...ALS HET ECHT OM KWALITEIT GAAT Cl Boekverfilming Cl Boekscanning Cl Fotoscanning kleur/zwart-wit Cl Negatiefscanning Cl Diascanning Cl Documentverfilming Cl Documentscanning Cl Groot formaat verfilming Cl Groot formaat scanning Cl Microfilmscanning Cl Microfichescanning Cl Microfilmafdrukken Cl Plotten CAD-bestanden op microfilm de praktijk De leerlingen hebben in een eerdere les al een inleiding op het archief gekre gen. De lesboekjes hebben ze inmiddels ook zelf doorgenomen. Vandaag gaan ze dieper in op de inhoud van de werk zaamheden van een archief en op de ver schillende archiefbronnen. Dat gebeurt met behulp van de reproducties van bronnen in de archiefkist en de opdrach ten uit het leerlingenboekje. Geplastificeerde - want beter beproefd tegen vele leerlinghanden - foto's en kopieën, zoveel mogelijk gelijkend op het origineel, zijn onderdeel van het les pakket. De reproducties van het Gemeentearchief Ede zijn opgeborgen in een heuse archiefkast. In een vijftal archiefdozen zitten verschillende collec ties. Grote bronnen, zoals een krant, blauwdruk of plattegrond, zijn op een apart plankje te vinden. Gretig worden de reproducties opgepakt en bekeken. Een leerling kiest uit een doos een kaart uit het bevolkingsregister voor verdere bespreking. De kaart is van Anna Maria Moens. Na constatering dat de kaarten van vrouwen blauw zijn (en van mannen geel) en bespreking van het ontstaan van deze persoonsregisterkaar- ten, vertelt de docent over deze directrice van een internaat in de buurt van Bennekom. Anna Maria Moens is aanlei ding voor een anekdote van de docent over haar grafmonument. In groepjes gaan de leerlingen aan de slag met elk een vraag. En dan is een les zo voorbij. De antwoorden komen volgende week. Dan staat ook het bezoek aan het archief op het programma. Niet alleen in Bennekom deden klas sen met veel plezier aan deze pilot mee. Ook in Hellevoet- sluis werd de les enthousiast ge volgd door vmbo- leerlingen van de scholengemeen schap Helinium. Hiervoor werden door Huib Geuze van het Streek archief Voorne-Put- ten en Rozenburg op basis van een zelfde concept les boekjes en leskist ontwikkeld. De twee archieven, in Voorne-Putten en Rozenburg en in Ede, participeerden in het project Stimulering Erfgoedaanbod Cultuur vouchers Basisvorming. Uitgangspunt hierbij waren beproefde projecten die omgevormd werden tot regio-onafhankelijke concepten, die door instellingen uit vele gemeenten en stre ken ingezet kunnen worden door de les naar de eigen situatie en het eigen archief te vertalen. Met een dergelijk concept kan een erfgoedinstelling op een relatief eenvoudige wijze een lespakket voor het onderwijs ontwikkelen. Scholen kunnen dit cultuuronderwijs met Cultuurvouchers voor de basisvorming betalen. Deze vou chers zijn een soort waardebonnen die door het ministerie van OCenW (via CJP) worden verstrekt aan scholen die zich hiervoor aanmelden. De cultuurvouchers kunnen, naast onder meer voor mu seum- of theaterbezoek, ook voor een bezoek aan erfgoedinstellingen in het kader van bijvoorbeeld geschiedenisles sen worden ingezet. Het is een variant op de al langer bestaande CKV-bonnen voor leerlingen van de tweede fase van het voortgezet onderwijs. DIVA gebruikte voor deze 'vertaling' het lespakket van het Archief, centrum voor stads- en streekhistorie Nijmegen. In de les Kennismaking met het archief, die op school door de docent wordt gegeven, krijgen de leerlingen een algemene intro ductie op het (stads)archief. Het doel van het lespakket is de leerlingen op de hoog te te brengen van het bestaan van archie- ven en ze bovendien voor te bereiden op de mogelijkheid zelf een archiefonder zoek te verrichten in een later stadium van het onderwijs. Aan bod komt wat een archief is, wat er bewaard wordt, hoe en waarom. In het archiefbezoek dat volgt op de les, worden authentieke bronnen bekeken en wordt getoond hoe de medewerkers van het archief ervoor zorgen dat deze belangrijke papieren op de juiste wijze bewaard worden en hoe ze gemakkelijk zijn terug te vinden. In de les wordt gebruikgemaakt van tek sten, afbeeldingen en bronnen zoals kranten, foto's, tekeningen en kaarten. Hiermee worden het onderwijs (school lokalen, -klassen), de stad (plattegrond, leefomstandigheden) en bijvoorbeeld beroepen van vroeger en nu besproken. De les op school wordt gegeven met behulp van een archiefkist met reproduc ties van archiefstukken. De bronnen en opdrachten proberen het archief zo dicht mogelijk bij de leerlingen te brengen door herkenning op te roepen van de eigen omgeving. De les wil leerlingen laten realiseren hoe waardevol en handig het archief ook voor hen kan zijn. De pilot bij de archiefdiensten in Ede en in Voorne-Putten en Rozenburg liet twee belangrijke voorwaarden zien voor een succesvolle vertaling van de les naar de 33 personeels2aken@stafpeople.nl Staf People Zaandam Faizel C. Lynch Tel: 075 750 1710 Staf People Assen Monique Schuiten Tel: 0572 310 777 Staf People is een flexibele organisatie van kritische specialisten op het gebied van detachering, werving en selectie, interim-management 8, intercollegiale doorlening. Onze opdrachtgevers zijn overheid en non-profitorganisaties in heel Nederland op het gebied van P&0. Communicatie en Documentaire Informatievoorziening. Voor tijdelijke en structurele vacatures bieden wij OIV medewerkers en archief medewerkers met overbeidservaring. Wij streven er naar dit binnen 24 uur te doen. Niet alleen de functieomschrijving is voor Staf People belangrijk, ook de cultuur binnen uw organisatie speelt een belangrijke rol. Op basis van uw wensen en behoeften zorgen wij voor de juiste match. Neem vrijblijvend contact op met één van onze adviseurs, dan weet u wat Staf People voor uw organisatie kan betekenen. www.stafpeople.nl STAF PEOPLE BV is een onderdeel van de Sargas Groep Edisonweg 50D, 2952 AD Alblasserdam Tel.: 078-6931300 Fax: 078-6931123 E-mail: gms@groenendijk.net Website: groenendijk.net Kennismaking met het archief Door Wendy de Visser* "Meneer, komt Anna Maria Koekkoek van Anna Maria Moens?" De docent moet het antwoord schuldig blijven, maar kan tevre den constateren dat zijn leerlingen betrok ken zijn bij de les over het archief. Het is 10 over li, donderdagochtend. Tijs Jan Duijm van het Gemeentearchief Ede en ik voegen ons bij de vbo/mavo-klas van geschiedenis docent Johan Koops. Hij is één van de twee leraren van de scholengemeenschap Het Streek in Bennekom die enthousiast aan de slag gingen met het archiefproject Kennismaking met het gemeentearchief. Pilot Archiefbezoek De archiefkist bij het lespakket 'Kennismaking met het gemeentearchief. Foto Gemeentearchief Ede. Vervolg op pagina 35 december 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 16