Deventer digitaliseert CULTUURHISTORISCHE COL webzijdelings 30 webzijdelings 31 Door Dinand Webbink en Ton Dijksterhuis* In de zomer van 2001 werd in de sfeervolle ambiance van het Deventer stadhuis de website www.deventergeschiedenis.nl gepresenteerd. Deze cultuurhistorische database, gevuld vanuit collecties van het stadsarchief, diverse musea en de Athe- naeumbibliotheek, vormde de opmaat naar een grootscheeps digitaliseringprogramma van Stadsarchief en Athenaeumbibliotheek (SAB) te Deventer. Tegelijk met de digitali sering vindt een interessant en voor Neder land bijzonder experiment plaats. De biblio theek zal volledig integreren met het stads archief. Medewerkers, collecties en dienst verlening maken deel uit van één organisa tie en daar waar dat mogelijk en nodig is, zal er geen onderscheid gemaakt worden tussen archief- en bibliotheekproducten. Wezenlijk onderdeel van deze inte gratie is de automatisering van een deel van de dienstverlening, gecombineerd met het aanbieden van internetservices en het digitaal en op afstand beschikbaar stellen van historisch bronnenmateriaal. De combinatie van digitalisering van cul tuurhistorisch materiaal en het gebruik van internet biedt ongekende mogelijk heden. Zo kunnen collecties van histori sche landkaarten en plattegronden, die verspreid over de provincie aanwezig zijn, in één bestand worden samengevoegd. Door sectoroverstijgende samenwerking - archieven, musea, bibliotheken, monu mentenzorg - kunnen verbanden tussen zeer diverse bronnen gelegd worden. Het project Digitaal erfgoed Overijssel in samenhang gepresenteerd: Denekamp 1830- 2002, waarin de SAB, onder andere in samenwerking met het Historisch Centrum Overijssel (HCO), een voortrek kersrol speelt, is hiervan een goed voor beeld. Als men over een woning informa tie zoekt, kan men foto's aantreffen die afkomstig zijn uit de collectie van de plaatselijke heemkundevereniging, maar men kan daarnaast over de bewoners informatie vinden die ligt opgeslagen in archiefstukken van het HCO. Wellicht komt de straat prominent voor in een film, die opgeslagen is bij het Audio visueel Documentatiecentrum Overijssel of is over het pand en zijn bewoners geschreven in boeken of tijdschriftartike len, aanwezig bij diverse bibliotheken. De geïnteresseerde bezoeker moet het alle maal eenvoudig kunnen vinden. Welis waar is dit nog toekomstmuziek, maar dan wel een heel nabije toekomst. In de eerste helft van 2003 zal de website met de onderliggende databanken worden geopend. www.deventergeschiedenis.nl Een ander, inmiddels gerealiseerd voorbeeld van sectoroverschrijdende samenwerking is het project www.deven- tergeschiedenis.nl. In dit project werken de volgende Deventer instellingen sa men: Stadsarchief en Athenaeumbiblio theek, Historisch Museum De Waag, Cen trum Beeldende Kunst, Monumentenzorg en Archeologie. Doel van het project is om via een geza menlijke ontsluiting van het Deventer erfgoed de gebruiker een eenvoudiger toe gang tot dit materiaal te bieden. Moet men momenteel nog de diverse instanties bezoeken om materiaal te vergaren, in de toekomst moet het mogelijk zijn Deventer erfgoed via het internet te bekij ken en is er dus één toegang naar het materiaal. Tijdens de pilot is hiermee een begin gemaakt door een selectie van het Deventer erfgoedbeeldmateriaal, gecom- Keizerstraat te Deventer voor 1918. bineerd met beschrijvingen, via een web site toegankelijk te maken. De beschrij vingen en de afbeeldingen zijn op ver schillende manieren toegankelijk. Ten eerste werden beschrijvingen van voor werpen uit de deelnemende instellingen over het gekozen onderwerp doorzoek baar gemaakt en gepresenteerd. Daar naast werden de topstukken verwerkt in verhalen over verschillende aspecten van het Deventer IJsselfront. Dit IJsselfront is het bepalende stadsgezicht als men de stad vanuit het westen benadert. De ver halen over dit front bieden de geïnteres seerde bezoeker de noodzakelijke context bij de voorwerpen die door de instellin gen worden beheerd.1 Onderdeel van de website is een educatief gedeelte dat speciaal voor de laatste klas sen basisonderwijs en eerste klassen ver volgonderwijs is opgezet. Analoog aan de tijdsperioden voor het vak geschiedenis zoals voorgesteld door de commissie-De Rooij worden de diverse tijdsperioden opgevuld met voor de Deventer geschie denis relevante informatie. Dit gedeelte van de site is gekoppeld aan een papieren onderwijsmethode, getiteld Deventer OVT. Als speels element is speciaal voor de leer lingen van de basisschool nog een cd-rom Deventer geschiedenis spelenderwijs ontwik keld, die op een aantrekkelijke wijze onderwerpen uit de Deventer geschiede nis behandelt. Deze cd-rom werd gratis aan de Deventer basisscholen uitgereikt. In de naaste toekomst zal de website door intensieve samenwerking van de cultu- reelerfgoedinstellingen verder worden uitgebreid. De geschiedenis van Deventer van de periode van jagers en boeren tot en met de moderne tijd zal worden beschreven en met beeldmateriaal wor den geïllustreerd. Het educatieve deel zal in een periode van vijf jaar volledig wor den gevuld en zoals gezegd gekoppeld worden aan de Deventer geschiedenisme thode. www.overijsselinkaart.nl December 2001 is de databank www.overijsselinkaart.nl op het internet gepubliceerd. Deze databank bevat een overzicht van Overijsselse historische kaarten en plattegronden van de zestien de eeuw tot heden. De database is gevuld met een groot deel van de verzamelingen van de SAB en van de Overijsselse Bibliotheek Dienst te Nijverdal. In 2003 zullen ruim 230 historische kaarten uit het bezit van de provincie Overijssel wor den toegevoegd. Met behulp van de digi tale afbeeldingen wordt het zoeken en bestuderen van historische kaarten enorm vergemakkelijkt en kan men snel ler de historische ontwikkeling volgen. Het betreft bovendien verzamelingen die voor een deel nauwelijks ontsloten waren. De kaarten en plattegronden waren moeilijk te vinden en werden zel den geraadpleegd. Bij het bekijken en onderzoeken van his torische kaarten en plattegronden is het archievenblad december 2002 kunnen onderscheiden van details van het grootste belang. Om dit te bereiken zijn alle images met een spe ciaal programma (Multi- resolution Seamless Image MrSid) bewerkt, waardoor (IET ZES GEKUURDE PLAATJES. A. TJ ADEK TH VEHTER. Kinderboek gedrukt te Deventer bij A.Tjaden,ca. 1900. Database; maximaal zeven keer kan worden ingezoomd, zon der kwaliteitsverlies. www.overijsselinkaart.nl voorziet duide lijk in een behoefte. Dit jaar is de site al door 19.000 mensen bezocht. Een kleine tien percent van de bezoekers is afkom stig uit het buitenland. www.deventerinbeeld.nl Een inmiddels bekend fenomeen op internet zijn de databanken met foto's van een bepaalde plaats of regio. www.deventerinbeeld.nl is zo'n databank met fotomateriaal van 1860 tot heden. Bij de presentatie in het voorjaar van 2002 waren 10.000 foto's met beschrijvingen beschikbaar. Dit aantal zal in 2003 oplo pen tot 20.000. De kern van de collectie wordt gevormd door de topografisch-his- torische atlas van het Stadsarchief en de Deventer musea. In de komende jaren zullen er topografische collecties van andere Deventer instellingen worden toe gevoegd. De foto's zijn, net als de historische kaar ten, met MrSid bewerkt. Hierdoor kun nen luchtfoto's beter bestudeerd worden en kunnen allerlei details op gevels en uit het straatbeeld beter worden onderschei den. Het is niet overdreven om te stellen dat het bestuderen van een digitale kopie in hoge resolutie betere resultaten ople vert dan het bestuderen van het origineel. Oude Overijsselse kinderboeken In oktober 2002 is in het kader van het landelijke digitaliseringsproject 'Het Geheugen van Nederland' het project 'Oude Overijsselse kinderboeken' gestart. Doel is het digitaal beschikbaar maken van twee inhoudelijk aan elkaar verwante verzamelingen. Het gaat om bijna 500 Overijsselse kinder- en schoolboeken van de zeventiende eeuw tot circa 1950 en ruim 150 in Deventer gedrukte 'cents prenten'. De boeken en prenten worden integraal op internet gepubliceerd en zullen voor een deel met behulp van Optical Character Recognition (OCR) doorzoek baar worden gemaakt. In samenwerking met de Koninklijke Bibliotheek wordt onderzocht hoe deze techniek het best kan wor den toegepast. Weliswaar heeft het kun nen doorzoeken van de teksten in histori sche kinderboeken niet de hoogste priori teit, maar de eenmaal ontwikkelde tech niek kan vervolgens toegepast worden op bestanden waarbij dat wel belangrijk is. Oktober 2003 wordt het project afgerond. Indien de financiering gerealiseerd kan worden, zullen vervolgens de archieven van Deventer literatoren en wetenschap pers worden gedigitaliseerd. Deze collec ties bevatten correspondentie met be langrijke Nederlandse literatoren en we tenschappers, zoals Multatuli, A. Roland Holst, C. Busken Huet, E.J. Potgieter en Klikspaan. In totaal zullen dan meer dan 100.000 pagina's boeken, prenten en brie ven op afstand integraal te raadplegen zijn. Deventer Dagblad Dagbladen vormen een belangrijke bron voor historisch en genealogisch onderzoek. Regionale kranten worden bovendien vaak geraadpleegd voor enter tainment: geboorte- en huwelijksadver tenties zijn zeer gewild, evenals de kran ten van de dag waarop men geboren is. Het Deventer Dagblad of hoe de krant in de loop der eeuwen ook mocht heten, wordt dagelijks vele keren opgevraagd. Door deze grote vraag en in verband met de kwetsbaarheid van het materiaal ligt digi talisering voor de hand, maar door de enorme omvang van de bestanden (ruim een miljoen pagina's) zijn de kosten nave nant hoog. Het goed kunnen navigeren in de gedigi taliseerde mammoetbestanden is van wezenlijk belang. Het onderzoek naar de toepassing van OCR - hierboven aange haald - zal vooral voor de kranten interes sante gegevens op moeten leveren. Behalve het toepassen van OCR is voor bestanden van vele 'terrabytes' de keuze van de zoekmachine essentieel. Ook hier naar wordt het nodige onderzoek gedaan. Het ligt in de bedoeling in 2003 alle negentiende-eeuwse kranten te digitalise ren, te indexeren en doorzoekbaar te maken. Voor de twintigste-eeuwse kran ten wordt naar cofinanciering gezocht. The sky is the limit Het einde van de digitalisering van de cultuurhistorische collecties is nog lang niet in zicht. Zonder de pretentie te hebben dat ooit alles via het World Wide Web integraal beschikbaar komt, worden er voorlopig geen grenzen gesteld: the sky is the limit. De behoefte aan cultuurhisto rische informatie op internet lijkt onuit puttelijk. Het is daarom een (dure) plicht van archieven en bibliotheken om hun belangrijkste, meest kwetsbare, maar vooral meest gevraagde verzamelingen digitaal te publiceren en op afstand raad pleegbaar te maken. In combinatie met moderne toepassingen die ICT ons biedt, zoals OCR en snelle zoekmachines, én door tevens databan ken met actuele informatie zoals de Krantenbank beschikbaar te stellen, wor den de huidige mogelijkheden van het web optimaal benut. De integratie van Athenaeumbibliotheek en Stadsarchief zorgt daarbij voor een schat aan informa tie die nu gezamenlijk wordt gedigitali seerd en aangeboden. Het bereik van deze rijkdom aan informatie wordt enorm ver groot: de bezoeker, fysiek of virtueel, is hierbij de grote winnaar. Stadsarchief en Athenaeumbibliotheek (ontstaan in 1560) onderscheidt een aantal functies: - archief voor de Gemeente Deventer; - wetenschappelijke bibliotheek voor Overijssel; - bibliotheek voor het Hoger Onderwijs; - stadsbibliotheek (Middeleeuwse handschriften en vroege drukken van internationaal belang en collectie Overijssel). Meer info: www.sabdeventer.nl Dinand Webbink is lid van het managementteam van Stadsarchief en Athenaeumbibliotheek, Ton Dijkster huis is medewerker cultuurhistorisch erfgoed bij dezelfde instelling. Voor meer informatie, zie: Een sectoroverschrijdend digitaliseringsproject Ton Dijksterhuis. In: Archos magazine (2001) 5/6, p.7-8, en: Dublin Core bij het Deventer IJsselfront-project Ivo Zandhuis en Ton Dijksterhuis. In: Informatie Professional (2002)3, p. 27-29. december 2002 archievenblad -Tïh-r'3T'-Br,V;

Archievenblad | 2002 | | pagina 15