levoland Hoven W ter 3 Catalogus van het Flevolandse erfgoed op internet Flevoland is een jonge provincie. In 1968 viel het laatste stukje land droog van de 165.000 hectare die sinds het begin van het Zuider- zeeproject in 1927 op de Zuiderzee veroverd werd. Waren de nieuwe gronden zo maagdelijk als menigeen nog steeds denkt? Allerminst: de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders - die de verantwoordelijkheid had voor de inrichting van de polders - kwam tijdens de ontginning tal van restanten tegen van schepen en bewoning van eeuwen voor het land droogviel. Tot de dichting van het laatste gat in de Afsluitdijk op 28 mei 1932 was de Zuiderzee het rijk van vissers en beurtschippers. Duizenden mensen verdienden hun brood en welvaart aan de zee. Maar de zee gaf én nam. Vele schepen vergingen in het gevaarlijke water en zonken met have en goed naar de zeebodem. En nog veel langer geleden was deze streek, net als de rest van de lage landen, een uitgestrekt moeras, water noch land, maar een gebied vol beloften voor nomadische stammen die er in de zomer maanden hun nederzettingen bouwden en leef den van jacht en visserij. Duizenden voorwerpen, variërend van vuurste nen pijlpunten, vuistbijlen, voedselresten, enz. tot complete schepen met hun inventaris wer den uit de bodem opgehaald. De meeste vond sten waren van een ongekende kwaliteit; ze had den immers honderden jaren onaangetast in de zeebodem gelegen, zonder kans op verstoring door agrarische activiteiten of stedenbouw. Maar het ontginnings- en landinrichtingswerk van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders, de Dienst der Zuiderzeewerken en het Openbaar Lichaam Zuidelijke IJsselmeerpolders, leverde zelf ook weer bijzondere collecties en archieven op. Al vanaf het einde van de negentiende eeuw - toen de Zuiderzeevereniging en zijn briljante technisch directeur Cornells Lely de plannen voor afsluiting en gedeeltelijke droogmaking van de Zuiderzee ontwikkelden - is dit project buitengewoon goed gedocumenteerd. Talloze verslagen, notities, kaarten, onderzoeksrappor ten, enz. zijn voor het nageslacht bewaard geble ven. Samen geven ze een werkelijk uniek totaal beeld van het destijds grootste civieltechnische project ter wereld. Er lag in Flevoland een unieke kans om deze geschiedenis toegankelijk te maken via het internet. Als gevolg van de voorgenomen decen tralisatie van de provinciale rijksarchieven en op initiatief van de provincie kwam brede samen werking op gang. De (statische) archieven van alle zes Flevolandse gemeenten en het water schap Zuiderzeeland, het Rijksarchief Flevoland, de archieven en de collecties van het Sociaal Historisch Centrum voor Flevoland, het Archeologisch depot Flevoland, het Nieuw Land Poldermuseum en het NISA (Nederlands Instituut voor OnderwaterArcheologie), zouden - zo was het plan - samengebracht worden in één grote database. Waar zinvol worden de objecten en documenten niet alleen digitaal ontsloten, maar ook gedigitaliseerd. Zo werd door het Rijksarchief de grote collectie foto's en dia's van de diverse rijksdiensten al gedigitali seerd, evenals collecties tekeningen en afbeel dingen van objecten uit de collectie van Nieuw Land Poldermuseum. Onder verantwoordelijkheid van een project groep, waarin alle deelnemende organisaties waren vertegenwoordigd, werd een kleine pro jectorganisatie opgetuigd. Eén van de eerste stappen was de oprichting van een gebruikers raad waarin onder meer het onderwijs, histori sche verenigingen en verwante instellingen (zoals de Stichting Flevolandschap) waren verte genwoordigd. Het belangrijkste uitgangspunt was dat de website niet alleen maar een vehikel zou moeten zijn voor de catalogus, maar ook allerlei andere diensten moest kunnen aanbie den voor iedereen die geïnteresseerd is in het Flevolandse erfgoed. Samen met het NIWI te Amsterdam (onderdeel van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen) kon snel een eerste versie van de database worden ontwikkeld en een eenvou dige vormgeving voor de website. In Flevoland is bewust gekozen voor een geïntegreerde catalogus voor zo mogelijk alle instellingen, onder het motto: 'geen betere kop peling van systemen dan binnen één systeem'. Dat zal worden gerealiseerd, behalve voor de collectie van het archeologisch depot. Dat werk te al met The Museum System, een samenwer- webzijdelings kingsproject met de andere provincies. De door het NIWI ontwikkelde software was bedoeld als tijdelijk. Als vervolgstap werd een uitgebreid onderzoek gedaan naar de definitieve software, waarbij het uitgangspunt was dat er voor een gene rieke oplossing gekozen zou worden met zo weinig mogelijk maatwerk. Uiteinde lijk is gekozen voor samenwerking met de firma DeventlT uit Bunschoten. DeventlT ontwikkelde Thematis: soft ware die in staat is een zoekvraag zó te vertalen dat verschillende databases die aan Thematis worden 'opgehangen' in staat zijn de vraag te beantwoorden. Thematis verzamelt vervolgens de ant woorden uit de verschillende databases en brengt ze overzichtelijk naar de zoek pagina. Misschien wel het meest opmer kelijke van het systeem is de snelheid waarmee vragen worden beantwoord. Dat wordt onder meer veroorzaakt door het feit dat de zoekmachine niet wacht met het geven van antwoorden tot hij klaar is met zoeken maar al direct begint met het weergeven van resultaten. DeventlT heeft ook een toepassing ont wikkeld voor het Haags Gemeentear chief. Het Rotterdamse ontwerpbureau Zicht heeft de site opnieuw vormgegeven. Centraal op de site staat een interactieve tijdbalk die een mooi panorama biedt van de bijzondere geschiedenis van Flevoland. Om de regionale gebeurtenis sen wat makkelijker in de tijd te kunnen plaatsen, zijn ze gekoppeld aan bekende nationale en internationale gebeurtenis sen. Verder geeft de site mogelijkheden voor het downloaden van teksten en foto's voor scripties en werkstukken, is er een uitgebreide nieuwspagina en verschijnt er bij ieder bezoek een ander gedicht onder thema's als nieuw land, de zee, polders, enz. Er is een pagina waarop bezoekers van de site elkaar kunnen ont moeten en informatie uitwisselen over historische foto's. Uiteraard kan vanaf Flevoland Boven Water, zoals de site is gedoopt, doorgelinkt worden naar sites van erfgoedinstellingen of andere, ver wante organisaties. En - niet het minst belangrijk natuurlijk - er zijn de zoekpagina's waarmee de bezoeker op verschillende manieren zijn weg kan vinden in de vele tienduizenden titels van de catalogus. De website werd ook het vliegwiel voor verdergaande samenwerking: de oprichting van een Flevolands erfgoed centrum. In dat kader werd eind vorig jaar een haalbaarheidsonderzoek uitge voerd, waaruit bleek dat een groot aantal partners wilde fuseren. Om ook zicht te krijgen op de vraagkant van zo'n Erfgoedcentrum Flevoland heeft Bureau ART uit Gouda een breed opgezet markt onderzoek uitgevoerd. Onderdeel van het Erfgoedcentrum is de al eerder voor genomen uitbreiding van Nieuw Land Poldermuseum. De nieuwbouw komt op een schitterende locatie aan de Lely stadse kust, naast Batavia Stad outlet shopping (met anderhalf miljoen bezoe kers per jaar) en de Bataviawerf. Het Erfgoedcentrum Flevoland wordt vooral een kenniscentrum dat straks een breed scala aan functies biedt. Naast depots en ruimtes voor tentoonstellin gen biedt het centrum studiefaciliteiten, horeca, een evenementenplein, vergader zalen en een erfgoedwinkel. De depot functie vloeit rechtstreeks voort uit de catalogus: niet alleen digitaal, ook fysiek zullen de collecties van de belangrijkste Flevolandse erfgoedbeherende instellin gen onder één dak worden gebracht. De gezamenlijke openbare bibliotheken in Flevoland participeren ook in het samen werkingsverband, Zij zullen als frontoffi ce van het Erfgoedcentrum gaan opere ren. Het Erfgoedcentrum Flevoland is de meest brede fusie in de erfgoedsector tot nu toe. Het nieuwe gebouw wordt - als alles volgens planning verloopt - in het najaar van 2004 geopend. Maar de websi te Flevoland Boven Water is al toeganke lijk. Over een paar weken wordt de geheel vernieuwde site gelanceerd: surf naar www.flevolandbovenwater.nl. 29 Door Kors de Waard* Dertien archiefbeherende instellingen in Flevoland gingen enkele jaren geleden op initiatief van het provinciaal bestuur samenwerken. De opzet van een digitale catalogus van de archieven en collecties in deze provincie was de eerste concrete stap. Ruim dertigduizend titels zijn inmiddels in de catalogus te vinden en ook foto's, afbeeldingen van objecten, scriptieteksten, een tijdbalk, enzovoorts. Eind dit jaar zullen er ruim honderdduizend items te vinden zijn op een geheel nieuw vormgegeven site. Het is de ambitie om binnen drie a vijf jaar al het erfgoed van Flevoland via één website toegankelijk te maken. Geschiedenis via internet Zoeken en vinden archievenblad december 2002 Het Nieuw Land Poldermuseum. De locatie van het nieuwe Erfgoedcentrum Flevoland. Erfgoedcentrum Kors de Waard is lid van het projectteam Flevoland Boven Water. december 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 14