Verbeter uw archiefbeheer Archief school juridische zaken het archief wilde overdragen. Aangezien dat zo ongeveer het laatste bestand zeventiende/acht- tiende-eeuws materiaal was dat nog niet in huis was, wilde ik graag met de archiefeigenaar in gesprek raken. Tijdens dat overleg bleek hij inderdaad genegen die collectie af te staan, ech ter onder de bijzondere voorwaarde dat ik erop toe moest zien dat de collectie nooit ter inzage gegeven zou worden aan marxistische studen ten. Die wens kwam voort uit zijn persoonlijke overtuiging dat het materiaal niet gebruikt mocht worden om de rol en de positie van land eigenaren ten opzichte van hun pachters aan de kaak te stellen, en hij meende dat geschiedenis studenten met een marxistisch-leninistisch denkpatroon dat nog weieens zouden gaan onderzoeken. U zult begrijpen dat mijn dilem ma groot was, maar het zal ook duidelijk zijn dat zo'n voorwaarde voor mij niet acceptabel kon zijn, want niet controleerbaar en derhalve niet uitvoerbaar. De overdracht is toen ook niet doorgegaan. (Tot uw geruststelling: na zijn dood is de collectie toch nog in het Drentse archief beland.) Ook meer absolute eisen komen voor: zo liep de verwerving van het archief van een staatsraad in het Haagse vast op zijn eis dat het archief nooit openbaar mocht zijn. Je moet je dan afvragen: waarom zou je dat dan nog in depot opnemen, als niemand het ooit mag raadplegen? Het gevolg was dat het archief uiteindelijk in zijn geheel vernietigd is. Soms stuit je als archivaris op het andere uiter ste: ik had eens te maken met een particuliere archiefeigenaar, een man van bijzonder kaliber, met een wijdvertakt netwerk in literair Nederland, die niets van beperkingen op de openbaarheid van zijn persoonlijke archief wilde weten. Bij de inbewaringgeving was daar geen enkele beperking opgelegd, hetgeen in ver band met de soms zeer persoonlijke correspon dentie die de man van derden ontving weieens tot pijnlijke situaties kon leiden. Dat zou nog tot daaraantoe zijn, maar na de eerste overdracht was de praktijk gegroeid dat hij jaarlijks - zo midden januari - zijn archief van het vorige jaar in twee verhuisdozen achter de deur schoof. Daarin zaten naast de kerstkaarten ook weer brieven van velerlei vrienden en vriendinnen, die geen van allen konden bevroeden (en waar schijnlijk ook niet wilden) dat hun ontboeze mingen binnen een jaar in principe voor ieder een ter inzage waren. Pogingen van mijn zijde om hem te bewegen toch maar enige privacybe schermende maatregel voor dat bestand op te nemen vonden geen gehoor: hij zei mij dat als ik dat doorzette, hij zijn gehele archief terug wilde om het dan te verbranden. Dat ging mij ook wat ver, en mijn oplossing uit dit dilemma was een praktische. Het bestand low-profile in depot houden, aangeven dat het ter beschikking stel len ervan moeizaam was in verband met het feit dat het niet geïnventariseerd was en er verder het beste van hopen. Ik heb zo een paar dilemma's geschetst waar onze beroepsgroep tegenaan loopt als we te maken krijgen met privacygevoelige archieven of met archiefeigenaren die bij het woord open baarheid het angstzweet in de handen staat, of die het niets kan schelen. Ik moet eerlijk zeggen dat dat nu juist een van de charmes van ons vak is. Telkens weer en veel vaker dan vroeger krij gen we te maken met de wens van archiefvor mers om de openbaarheid te beperken, vooral omdat we veel meer dan voordien te maken hebben met jongere archiefbestanden. Ik zie daarin een uitdaging om het zo te regelen dat alle partijen tevreden zijn: de archiefvormer, omdat hij het gevoel heeft dat zijn archief veilig is geborgen en de openbaarheid goed is gere geld, de onderzoeker omdat hij onder zekere voorwaarden toch zijn onderzoek kan doen, en de archiefdienst, omdat het archief toch geraad pleegd kan worden én de administratieve romp slomp daaromheen beperkt blijft. In die zin benijd ik dan ook een van mijn Duitse collega's niet, die in zijn depot een archief heeft staan van een van de belangrijkste Duitse 'fürst- liche' families. In dat archief bevindt zich een aantal dozen met het archief van een van de 'Fürsten' uit de eerste helft van de twintigste eeuw, met als opschrift: 'niet te openen voor het jaar 3000'. Dat geeft in ieder geval duidelijkheid, maar of dat nou zo leuk is, waag ik te betwij felen. 23 De Archiefschool biedt cursussen aan waarmee u het archiefbeheer in uw organisatie kunt verbeteren. Opleiding Archiefassistent Doelgroep: studiezaalmedewerkers archiefdiensten Duur: vijftien dagen Basiscursus Onderhoud en samenstelling selectielijsten Doelgroep: DIV-hoofden Duur: vier dagen Cursus Invoering selectielijsten in het informatiebeheer Doelgroep: DIV-medewerkers Duur: vier dagen Werk in uitvoering De Archiefschool werkt aan de ontwikkeling van nieuwe cursussen. De volgende thema's staan op de rol: archiefbewerking, beheers- regels en webarchivering. 0 De cursussen van de Archiefschool zijn praktijkgericht, de lesstof is vernieuwend. De cursisten zullen nieuwe inzichten verwerven en deze leren verankeren in hun eigen werkpraktijk. Cursussen op maat De Archiefschool maakt cursussen voor onder meer archiefdiensten en DIV-afdelingen van ministeries, ZBO's en provincies. Het programma en de planning van de maatwerkcursus worden vastgesteld in overleg met de opdrachtgever. Cases uit de eigen archiefpraktijk dienen als les- of oefenmateriaal. De cursus 'op maat' wordt bij de opdrachtgever in huis verzorgd. Waar en wanneer? De reguliere cursussen staan gepland voor het najaar 2003 in gebouw 'de Leeuwenburg' van de Hogeschool van Amsterdam, Weesperzijde 190, Amsterdam. Belangstelling? Wilt u overleggen over een cursus 'op maat' voor uw organisatie of het programma cursussen 2003 ontvangen? Neemt u contact op met de Archiefschool of kijkt u op de website www.archiefschool.nl (bij opleidingen). Archiefschool Postbus 1025 T 020 - 595 19 00 1000 BA Amsterdam F 020- 595 19 20 info@archiefschool.nl www.archiefschool.nl NEDERLANDS INSTITUUf VOOR ARCHIEFONOERWUS EN -ONDERZOEK Frank Keverling Buisman is directeur van het Gelders Archief te Arnhem. Dit artikel is gebaseerd op een lezing, uitgesproken ter gelegenheid van het symposium Archief en recht - recht en archief op 3 oktober 2002. 1 Op 27 september 2002 werd in Arnhem een symposium gehouden ter gelegenheid van het feit dat het in 1802 200 jaar geleden was dat in Gelderland de eerste archivaris werd benoemd, te weten mr. Gerard van Hasselt. Een bijdrage over die twee honderd jaar archiefzorg in Gelderland zal verschijnen in de Bijdragen en Mededelingen "Gelre" van 2003. 2 Het K.B. van 1856, no. 7 vermeld bij: F.J. Duparc, Een eeuw strijd voor Nederlands cultureel erfgoed ('s-Gravenhage 1975), 398. Zie voor de totstandkoming van het Gelderse reglement; H.J.A.H.G. Metselaars, 'De totstandkoming van het Rijksarchief in Gelderland, 1876-1877', in: Bijdragen en Mededelingen "Gelre" LXIX (1976/77), 235-255, speciaal 238-239. Vgl. ook: 'Gelders Archief, Arnhem, Archieven van het Provinciaal Bestuur van Gelderland, 1813-1949 (4 dln., Arnhem 1999, Gelderse Inventarissenreeks 37), inv.no. 6607. 3 De code - een vertaling van de Code of Ethics aanvaard door de Internationale Archiefraad in 1996 - is te vinden op de website van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (www.kvan.nl/ethiek/ethischecode). 4 Aldus art. 15 lid 1 Archiefwet 1995. Gl. Ook: M.W. van Boven, R.Kramer en C.G.M. Noordam, De Archiefwet 1995 in 100 trefwoorden (Woorden 1996), onder het trefwoord 'Beperking openbaarheid van archiefbescheiden' (p.49-51). 5 Aldus: A.G. de Vries, "Slechts bij uiterste noodzaak"; de Archiefwet 1995 en de bescherming van de per soonlijke levenssfeer', in: Protection de la vie privé et consultation des archives: une conciliation difficile? Comparasion entre les situation alle mande, nééerlandaise, frangaise et beige en 1999 (Brussel 2001; Miscellanea Archivistica Studia 138), 33-36. 6 Voor dit voorbeeld ben ik dank ver schuldigd aan drs. H.H. Jongbloed van het Nationaal Archief, die mij daarop wees en verder door zijn kennis en ervaring met betrekking tot deze materie bijgedragen heeft aan mijn gedachtenvorming in deze. december 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 11