BINNEN- E ITENLANDSE EVENEMENTEN Tentoonstellingen De Vereniging Oud Leiden werd op 5 november 1902 opgericht op initiatief van historicus prof.dr. P.J. Blok en van toenmalig gemeentearchivaris mr.dr. J.C. Overvoorde. Sindsdien is er altijd een nauwe band blijven bestaan met het gemeentearchief van Leiden, zowel in de vorm van bestuurs- of redactiewerk door archivarissen, als van historisch onder zoek of ander vrijwilligerswerk door leden. Het gemeentearchief van Leiden wil de de honderdjarige vereniging feliciteren met haar eeuwfeest. Daarom is voor deze gele genheid door archiefmedewerkers een selectie gemaakt uit vaak onbekend mate riaal uit het archief van de Vereniging Oud Leiden en een expositie samenge steld. Aan de hand van archivalia, foto's, affiches, publicaties en knipselboeken over de oprichting, over bestuur en leden werving, wordt de geschiedenis van hon derd jaar Vereniging Oud Leiden getoond. Gemeentearchief Leiden, Boisotkade 2A, Leiden Info: tel. (071) 512 01 91 of www.leidenar- chief.nl Van de enorme collectie kaarten van het Gemeentearchief Amsterdam zijn de topstukken nu geconserveerd, gerestaureerd en digitaal toegankelijk gemaakt. Al die kaarten zijn indertijd door Amsterdam vervaardigd met een bepaald praktisch doel, maar nu geven deze kleurrijke kaarten, soms van indruk wekkende afmetingen, een boeiend beeld van de geschiedenis van de vele al of niet uitgevoerde stadsuitbreidingen in de negentiende en twintigste eeuw. Elk van de honderd kaarten wordt met een 'eigentijdse' foto ingeleid, waardoor de bezoeker zich een beeld kan vormen hoe de stad er op dat moment op die plek heeft uitgezien. De tentoonstelling sluit af met een multimediapresentatie hoe kaarten in onze tijd worden vervaardigd. De gelijknamige catalogus van deze ten toonstelling bevat een overzicht van de collectie en illustraties van meer dan 200 kaarten. In de 750 jaar geschiede nis van Breda zijn vele kaar- ïém, ten, prenten en tekeningen gemaakt, die een beeld geven van de ontwikkeling van de stad. Veel van dit kostbare historische beeldmateriaal wordt in Breda zelf bewaard, in de collecties van het Breda's Museum en het Stadsarchief. De aller mooiste en interessantste stukken van deze tentoonstelling komen echter in een aantal gevallen van buiten Breda. Musea en archieven in binnen- en bui tenland is gevraagd om deze kostbare documenten tijdelijk af te staan, zodat de unieke gelegenheid ontstaat om het mooiste historisch beeldmateriaal uit de Bredase geschiedenis in overzicht bijeen te zien. Een selectie van kaarten, prenten en tekeningen is samengebracht in een gelijknamig boek, dat ook inleidingen bevat over de ontwikkelingsgeschiedenis van de stad, de vesting en de verschillen de belegeringen van Breda. De tentoonstelling ontleent zijn naam aan een echte veemarktuit drukking: De verkoper geeft de koper geluk als ze het eens zijn over de prijs van een dier. Vandaar: Geluk! Aan de veemarkt is een eeuwenlange tra ditie van talloze gebruiken en gewoonten verbonden zoals de handelaar met zijn herkenbare kleding en het marktwezen met zijn eigen voor Purmerend ontwik kelde reglementen en gebruiken. Aan de hand van onderwerpen als de handel, het marktwezen, de verschillende soor ten markten, maar ook de typisch Purmerendse dinsdaghuizen en de gebruiken rondom speciale feestdagen als Pinksterdrie, wordt een beeld gescha pen van de laatste openluchtveemarkt van Nederland. Naast het historisch overzicht van 518 jaar markt zijn er op de tentoonstelling impressies van de Koemarkt door vier twintigste-eeuwse kunstenaars te zien. De unieke collectie van de vier Delftse 'anatomische lessen' is aangegre pen om uitgebreid in te gaan op de geneeskunst in de zeventiende en acht tiende eeuw. Naast schilderijen brengen boeken, prenten, tekeningen en instru menten de praktijk in beeld. Wie de ver halen hoort en de instrumenten ziet, zal ongetwijfeld huiveren. Vooral bij het idee dat operaties zonder verdoving wer den uitgevoerd. De schilderijen zijn ver der aangevuld met een groot aantal archeologische vondsten afkomstig van het Gasthuisterrein in Delft. De tentoon stelling vindt plaats in het kader van 750-jarig bestaan van het Reinier de Graaff Gasthuis, dat zich het oudste nog bestaande ziekenhuis in Nederland mag noemen. Deze laatste en be langrijkste tentoonstelling van het Rijksmuseum in dit VOC-jaar bestrijkt vier eeuwen waarin Nederlanders voet op Aziatische bodem zetten: van de eerste kooplieden die omstreeks 1600 pogingen deden om han delscontacten aan te gaan tot de naoor logse dekolonisatie, toen de koloniale 46j agenda heerschappij over Indonesië tot een einde kwam. Aan de hand van alledaagse voorwerpen en kunstvoorwerpen, scheepsmodellen, schilderijen, prenten, tekeningen en foto's maakt de tentoon stelling duidelijk dat deze ontmoeting verschillende dimensies kende. Rijksmuseum, Stadhouderskade 42 en Hobbemastraat 19, Amsterdam Info: tel. (020) 674 7000 of www.rijksmu- seum.nl Cursussen GO start komend najaar met een viertal workshops/cursussen: Nieuwe tweedaagse workshop be doeld voor professionals die op strategisch niveau betrokken zijn bij de ontwikkelin gen in de informatiedienstverlening. De deelnemers krijgen bouwstenen aange reikt om het veranderingsproces van 'het beheer van informatie' naar modern infor matiecentrum concreet vorm te geven. Kosten: 785,- incl. koffie/thee, lunches en cursusmateriaal. Vierdaagse cursus bedoeld voor medewerkers in een technisch archief of bij een tekeningenverzameling in een archief. Tijdens de cursus wordt uitgebreid ingegaan op de methoden voor het effec tief beheren van technische documenten en de bijbehorende documentatie. Nieuwe tweedaagse workshop voor professionals die op zinvolle wijze betrokken willen zijn bij organisatiebre de projecten rond kennismanagement of die projecten op dit vlak willen initiëren. Kosten: 785,- incl. koffie/thee, lunches en cursusmateriaal. Driedaagse cursus beheer van foto collectie voor medewerkers die binnen hun organisatie verantwoordelijk zijn of worden voor de opzet en het beheer van een documentaire fotoverzameling. Kosten: 605,- incl. koffie/thee, lunches en cursusmateriaal. Bijeenkomsten Deze studiedag die al weer voor de derde maal wordt georganiseerd door de postdoctorale opleiding Erasmus IDM en VHIC, staat dit jaar in het teken van toe komstige ontwikkelingen. Diverse lezin gen, o.a. over de toekomst van het univer sele decimale stelsel en over nieuwe beschrijvende talen zoals XML, prikkelen de toehoorders en nodigen uit tot discussie. Retrieval Day vindt plaats op de Erasmus Universiteit Rotterdam. Info: tel. (010) 408 26 46 of (0113) 217 897, e-mail: info@vhic.nl Dit jaar is het honderd jaar geleden dat de Woningwet van kracht werd. In Tresoar (het vroegere Ryksargyf Fryslan) wordt hieraan uitge breid aandacht besteed met een tentoon stelling die nog loopt tot 1 november a.s. Bij de Friese Pers Boekerij verscheen tege lijkertijd een rijk geïllustreerd boek met de titel 'Bouwen voor de Smalle Beurs'. Als laatste onderdeel van de herdenkingsma nifestatie worden twee lezingen gegeven. De lezing op vrijdag 18 oktober a.s. is gewijd aan het thema 'Volkshuisvesting en Politiek'. Inleiders: Sikko Heidoorn en Willem van Leeuwen; voorzitter: Tsjebbe Hettinga. De tweede lezing op vrijdag 1 november heeft als thema 'De erfenis van 100 jaar georganiseerde volkshuisvesting'. Inleiders: Dolf van Weezei Errens en Jim Schuyt; voorzitter: Dirk van der Zee. Aanvang 20.00 uur. De toegang is gratis, aanmelding vooraf is gewenst. Een kantoor zonder papier bestaat nog niet, maar er zijn inmiddels wel werk plekken waar papierarm gewerkt wordt. Dit papierarm werken kan als u gebruik maakt van een Document Informatie Systeem. Maar daarbij spelen vragen als: Hoe lang is uw huidige gebruikerssysteem voor u nog het juiste? Wat zijn de huidige technologische mogelijkheden? Welke praktijkvoorbeelden zijn er? Leren van en voor de praktijk staat centraal in de the masessies. Tips, ideeën en ervaringen ver schaffen immers de bagage die nodig is om digitale duurzaamheid vorm te geven. Tijdens de themasessies is er dan ook ruim de gelegenheid om vragen te stellen. Op 1 november kan men deelnemen aan de uitgebreide workshop, met als centrale thema: NEN-ISO 15489 internationale kwaliteitsnorm voor uw archiefbeheer. Holiday Inn Leiden. De kosten bedragen 699,- (excl. BTW). Het Zeeuws Archief organiseert een speciale kijk- en taxatiedag van oude boeken en prenten van honderd jaar en ouder. Deskundige restauratoren en taxa teurs - onder wie Theo Laurentius, bekend van het tv-programma Tussen Kunst Kitsch' - bestuderen de aangebo den werken, geven er informatie over en schatten de waarde ervan. Van 10.00-16.00 uur. Toegang is gratis. Zeeuws Archief, Hofplein 16, Middelburg Info: tel. (0118) 678 800 of www.zeeuwsar- chief.nl 47 t/m 26 november Honderd jaar Vereniging Oud Leiden 1902-2002: onvoltooid verleden tijd t/m 1 december Kaarten van Amsterdam 1866-2000 Gemeentearchief van Amsterdam, Tolstraat 129 (Asschergebouw), Amsterdam Info: tel. (020) 572 0202 of www.gemeente- archief.amsterdam.nl I t/m 1 december Breda in kaart Breda's museum, Parade 12, Breda Info: tel. (076) 529 9300 of www.breda- museum.nl t/m 5 januari 2003 Geluk! Een tentoonstelling over de veehandel op en rond de Purmerendse Koemarkt Purmerends Museum, Kaasmarkt 20, Purmerend Info: tel. (0299) 422 718 of www.purmerendsmuseum.nl I t/m 19 januari 2003 Desnijkunst verbeeld: genees- en heelmeesters aan het werk Stedelijk Museum Het Prinsenhof, Sint Agathaplein 1, Delft Info: tel. (015) 260 23 58 t/m 9 februari 2003 400 jaar V0C: de Nederlandse ont moeting met Azië 1600-1950 archievenblad oktober 2002 1 vanaf 31 oktober Informatiedienstverlening in ontwikkeling: work shop over de praktijk van het moderne informatie centrum I vanaf 5 november Technische tekeningen: een waardevol en onmis baar bezit Kosten: 895,- incl. koffie/thee, lunches en cursusmateriaal. I vanaf 7 november Kennismanagement: workshop over de rol van de informatiedienstverlening bij kennismanagement vanaf 3 december Fotocollecties in bedrijven en organisaties: een nuttig en waardevol bezit Info: GO, tel. (070) 351 23 80, e mail: info@stgo.nl of www.stgo.nl 1 november Retrieval Day: hoe maken en hoe houden we informatie toegankelijk I 18 oktober en 1 november Lezingencyclus 100 jaar woningwet Tresoar, Boterhoek 3, Leeuwarden Info en reserveren: tel. (058) 212 71 03 of www.tresaor.nl I 31 oktober en 1 november 4e jaarcongres Duurzame Document Informatie Systemen Info: tel. (040) 297 49 80 of www.sbo.nl/overheidict.htm I 3 december Studiedag Archieven en onderwijs Info: tel. (020) 462 77 22 of diva@divakoe- pel.nl 14 december Kijk- 81 taxatiedag van oude boeken en prenten oktober 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 23