r J KVAN nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad Studiedag KVAN in Auditorium Nationaal Archief 25 oktober 2002 40 KVAN nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland 73ste Duitse Archiefdag in Trier Mutaties in de Almanak 41 Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmel ding voor activiteiten en wijzigin gen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archieven blad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorge ven. Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam Tel. (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 De studiedag van de KVAN zal plaatsvinden in het Auditorium van het Nationaal Archief, Prins Willem-Alexanderhof 20, Den Haag. Programma 9.45 uur Ontvangst met koffie 10.15 uur Algemene ledenvergadering KVAN met aansluitend: Toekomst van de KVAN: 'Waar willen we heen met de KVAN?' Discussie naar aanleiding van een rapport van Gerrit Valk, archivaris en voormalig lid van de Tweede Kamer (bijgevoegd bij dit nummer van het Archievenblad). Na een toelichting op het rapport door Gerrit Valk, worden door een drietal sprekers drie verschillende standpunten over de toekomst van de KVAN aan u voorgelegd. Voorlopige agenda ALV 1. Opening 2. Notulen Algemene Ledenvergadering 23 november 2001 (Gepubliceerd in Archievenblad van decem ber 2001; jaargang 105 nummer 10) Mededelingen Bestuurssamenstelling Jaarrekening 2001 (bijgevoegd bij dit num mer van het Archievenblad) Instelling kascommissie voor jaarrekening 2002 Redactiesamenstelling Archievenblad Rondvraag Sluiting 3. 4. 5. 7. 9. 12.30 uur Lunch Tijdens de lunch een demonstratie van de digitale Almanak van het Archiefwezen. 14.00 uur Beroepsethiek: dilemma's en mogelijkhe den Dagelijks worden we geconfronteerd met zaken die de kern van ons vak raken, zoals regelgeving ten aanzien van privacybescherming, vernieti ging van archiefmateriaal over Srebrenica, schaduwarchivering en de bouwfraude-enquête. Er is een internationale beroepscode, officieel geadopteerd door de KVAN. Wat is het nut van deze beroepscode, hoe gaan we ermee om? De uitkomsten van een recent onder zoek naar de bekendheid van de code worden gepresenteerd. Hoe gaan we verder? 16.00 uur Drankje hapje Deelname aan de studiedag is gratis. Voor de lunch wordt een bijdrage van 10,- gevraagd. Dit bedrag kunt u overmaken op Postbanknr. 84767 t.n.v. bureaurekening KVAN onder ver melding van 'lunch studiedag KVAN'. U kunt zich voor deze dag aanmelden middels de antwoordkaart die u in dit Archievenblad aan treft of via e-mail, bureau@kvan.nl. met vermel ding van de gegevens zoals die op de antwoord kaart worden gevraagd. De routebeschrijving naar het Nationaal Archief kunt u vinden op www.nationaalarchief.nl. Beroepscode voor Archivarissen Op 25 oktober a.s. zal na de Algemene Leden Vergadering van de KVAN het mid dagprogramma gewijd zijn aan een discus sie rondom het onderwerp ethiek binnen het archiefwezen. Sinds 1996 kent het archiefvak een interna tionale beroepscode, vastgesteld door de General Assembly van de Internatonal Council on Archives. In Nederland is de tekst vertaald en door de KVAN officieel geadop teerd. Sinds die tijd is er in het Nederlandse archiefwezen vrij veel heel ingrijpend veran derd. Over de code is de afgelopen jaren, op een enkele uitzondering na, weinig meer gehoord. Terwijl de code universeel is en ons bindt als vakgenoten in deze tijden van ver zelfstandiging, fusies, integriteit, digitalise ring, parlementaire enquêtes, erfgoedhuizen, archiefpas, nieuwe opleidingen, groei van het aantal niet-archivarissen in dienst van RHC's en archiefdiensten etc. Het is interessant om te weten of de code inderdaad uit beeld verdwenen is of juist algemeen geaccepteerd is. En of er actie nodig is om de code weer onder de aan dacht te brengen en op welke wijze dat moet gebeuren. Daarover zal vrijdagmid dagmiddag 25 oktober a.s gediscussieerd worden. De beroepscode is na te lezen op de website van de KVAN, www.kvan.nl. onder de knop 'ethische code' en tevens in het Jaarboek S@P 1999: Naar een nieuw paradig ma in de archivistiek (Stichting Archief Publicaties, 1999), blz. 225 t/m 229. archievenblad oktober 2002 Hp Van 17 tot 20 september 2002 vond in Trier de meerdaagse Duitse archiefdag plaats. Daarbij worden ook de zusterverenigingen uitgenodigd en samen met vijftig andere buitenlanders uit vijftien landen mocht ik als uw vertegenwoor diger aanwezig zijn als gast van onze Duitse zus tervereniging. In totaal had men overigens 800 inschrijvingen mogen noteren voor deze bij eenkomst. Onze Duitse zustervereniging de VdA (Verband deutscher Archivarinnen und Archivare) houdt ieder jaar een bijeenkomst die dit jaar als thema had 'Archive und Forschung'. Voor onze Duitse collegae is dat een combinatie die als zeer van zelfsprekend wordt ervaren en de Archivar- Historiker is daar heel gewoon. Je struikelt dan ook over de prof.dr.'s Daar kan een eenvoudig drs. als ik knap nederig van worden, al duurt een dergelijke aanval bij mij nooit lang. Bij de officiële opening spraken een aantal spre kers een welkomstwoord uit. Eén van deze spre kers was dit jaar prof.dr. Lorenz Mikoletzky, de algemene rijksarchivaris van Oostenrijk en eer ste vice-president van het 1CA, maar in Trier ook aanwezig als gastheer van het komende vijftiende mondiale ICA-congres in Wenen in augustus 2004. Zijn verhaal was anders van toon en inhoud dan de titel van het congres; hij had het over gebruikers en over projectmanage ment en digitalisering. Henny van Schie en ik keken elkaar aan en dachten dat we Maarten van Boven in het Duits hoorden. Zo verschil lend kan er binnen onze vakwereld op korte afstand van elkaar gedacht worden. Het is altijd weer verfrissend om te ervaren dat er niet een absolute waarheid bestaat. Hoe zeer de positie van de archiefdiensten bij onze buren verschilt van die bij ons, bleek weer eens bij een discussie in de wereldberoemde wandelgangen. Een samengaan (laat staan een fusie) van archiefdiensten waar wij in Neder land over praten en die wij ook uitvoeren, is in Duitsland volstrekt ondenkbaar. Men hecht er zeer aan de autonomie en als er al eens een keer twee archiefdiensten samengaan, wordt er ver ontschuldigend bij gezegd dat deze oplossing "uit de nood geboren is". In Trier zijn Stadsbibliotheek (daarmee is de wetenschappelijke bibliotheek bedoeld en niet onze openbare leeszaal en bibliotheek) en archief in één organisatie ondergebracht, maar de bordjes in de stad die de bezoeker de weg naar deze instelling moeten wijzen, laten alleen het woord Stadsbibliotheek zien. Dat laat weinig te raden over over de positie van het archief dat het dan ook moet doen met een personeelsbestand van vier mensen (onder wie twee archivarissen) op een totaal van twintig. En dat voor een stad als Trier met ook zijn rijke Middeleeuwse geschiede nis (2000 oorkonden) en drie kilometer archief. Voor mij was overigens nieuw dat men ook in Duitsland - althans in Trier - een entreegeld hief. Een jaarkaart is er voor twintig euro te krijgen en een dagkaart voor drie euro. Allerlei groepen heb ben echter vrijstelling, maar de genealogen en de architecten (bouwtekeningen) zijn het kind van de rekening. Die moeten betalen. Naast de lezingen, workshops etc., die men tij dens een dergelijk congres kan bijwonen, zijn natuurlijk de ontmoetingen in de pauzes of bij de officiële ontvangsten van grote betekenis. Iedere keer opnieuw krijg ik van Duitse collegae te horen dat wij in Nederland voorop lopen. Wij deden dat al met de Handleiding maar ook de huidige ont wikkelingen worden met bewondering, maar ook met een zekere scepsis bekeken. Dat wij de Archivar-Historiker niet meer zo kennen, doet de wenkbrauwen nog weieens fronsen. Kijkend in de tuin van deze buurman constateer ik dat ons gras best groen is en dat wij het nog niet zo slecht doen in de mondiale archiefwereld, al is die constatering geen reden zelfgenoegzaam achterover te leunen. Ik zou alleen willen dat ik meer Nederlandse col legae bij deze ontmoetingen tegenkwam. Uw voorzitter moet er zijn als vertegenwoordiger van de Nederlandse beroepsvereniging, maar - waar mogelijk - neem ik deel aan de discussies en de workshops. Alleen dit jaar moest ik na het officië le gedeelte weer terug vanwege verplichtingen in Utrecht. Mijn oproep geldt de directeuren en diensthoof den van onze organisaties hun medewerkers regel matig in de gelegenheid te stellen ook congressen in het buitenland te bezoeken. De ervaringen die men daar opdoet (en niet te vergeten de contac ten) zijn de investering dubbel en dwars waard. Jo Jamar Voorzitter KVAN 4.1 Toevoegen: Clustermanager> W.J.M. Dings 10.3 Wijzigen: Archivaris> drs. F. Geerts 11.22 Wijzigen: Archivaris> n.n.b. 6.44 Toevoegen: Internet: www.stadsar- chief.nl Wijzigen: Bureau Acquisitie en Beheer> drs. G. verbeek (hfd), M.A.A.M. van den Berg, drs. E.C.R van Berge Henegouwen (THA), J.L.M. Beset, R.RJ.M.A. Bruijsten, J.RM. Buiks, P.J.T. van den Dungen (insp) mw. A. Kaffener, mw. drs. C.A.M. Kuijer (bibl. THA), A.W. Luijsterburg, F.T.M. Michels, E.L.D. Moonen, J.J.M. van Nistelrooy, drs. V.C.J.H.M. Paquay (inv), mw. T.H.M. Sanders-van der Staak, H.M.A.J.T. Verweij (BV), mw. G.W.P. Wijnands (bibl) Bureau Externe Dienstverlening> R.H.A. van de Laar (hfd), drs. J.G.M. Biemans (educ/communic), mw. drs. M.J.H. Brummans (studiez), H.J. van der Doelen, mw. S.G.A. Veenstra, drs. E.A.J. Verhees, drs. A. Vos (wetensch. medew) oktober 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 20