Papier- Boekres a toren Compacte Archief-Systemen Kardex Systemen B.V. Barwoutswaarder 13a, 3449 HE Woerden Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon (0348) 49 40 40, Telefax (0348) 49 40 60 E-mail: info@kardex.nl, Website: www.kardex.nl www.sterken.nl A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG Heeft u onze internet site al eens bezocht? STERKEN m ATELIER m 33 K A R D E X c/s H pa H RESTAURATIE ATELIER STERKEN BV Atelier voor conservering en restauratie van papier en per kament zoals boeken, prenten, tekeningen, grafiek, (wand)kaarten, charters zegels etc. De Cloese 7-9 7339 CM Ugchelen Tel. 055 - 5 42 31 47 Fax 055 - 5 43 06 14 Mobiel 06 - 53 93 93 53 Internet: www.sterken.nl DOCUMENTENWACHT Documentenwacht omvat een 24 uurs calamiteitenservice en collectie inspectie met schade preventie als uitgangspunt. Telefoon: bovenstaande nummers en: Semafoon 06 - 59 28 48 55 de onderliggende grondslag wordt opgeheven. Ook kan de handeling een nieuwe grondslag krijgen. Handelingen moeten alle veranderin gen in taakverdeling en organisatie reflecteren. In de Handelingenbank is dit zodanig geïmple menteerd dat de mutaties van handelingen door de tijd kunnen worden gevolgd. Van de meeste wijzigingen in vastgestelde handelingen en bij behorende velden (periode, grondslag enz.) blijft de oude versie opgeslagen in de database. Deze kluisfunctie van de Handelingenbank ver groot de integriteit van de handelingen en de contextgegevens. Een belangrijk aspect van het beheer is de benodigde samenwerking tussen de ministeries bij het onderhoud van selectielijs ten, die nodig is doordat de BSD's niet ingedeeld zijn per ministerie maar per beleidsterrein. De Handelingenbank vergemakkelijkt de samen werking en uitwisseling doordat er een standaar disering van gegevensdefinities plaatsvindt. Ook wordt er voortaan gewerkt met één stamtabel met daarin alle duizenden actoren, waarvan de benaming eenduidig vastgelegd wordt. Daar naast is een onderlinge attendering op nieuwe relevante concept-handelingen mogelijk via de Handelingenbank. Eenvoudige toegang tot het geheel aan handelingen en contexten Het idee van encyclopedie werkt pas goed wan neer er makkelijk doorgelinkt kan worden tus sen handelingen en contextbeschrijvingen, actorbeschrijvingen enz. De schotten tussen de beleidsterreinen en tussen de actoren, die nodig waren om de afzonderlijke institutionele onder zoeken te doen, kunnen dus verwijderd worden voor de gebruiker die in de volle breedte van het overheidshandelen wil duiken. Verder biedt de database nieuwe zoekmogelijkheden, zoals op directieniveau, grondslag, periode of product. De aangegeven functionaliteit zorgt ervoor dat aan de eerste doelstelling van de Handelingen bank voldaan wordt. Voor het voldoen aan de tweede doelstelling, het toegankelijk maken van meta-informatie voor documentverwerkende processen, wordt de Handelingenbank koppel- baar gemaakt met de toekomstige document- en records managementsystemen van de departe menten. Hiermee kan een beter toegankelijk dynamisch archief gerealiseerd worden, dat immers nieuwe sets met metadata nodig heeft om ook te kunnen zoeken op werkproces/han deling, formele grondslag enz. De rol van de Handelingenbank is dus de input van een grote hoeveelheid metadata die helpen bij de archief ontsluiting voor alle gebruikersgroepen. ARCHIVARIS I JACK SMITH De laatste doelstel ling, het toeganke lijk maken van de handelingen voor een breder publiek via internet, wordt niet in de huidige versie van de Han delingenbank ge realiseerd. Op dit moment loopt een onderzoek hoe dit toegankelijk maken het best bewerkstelligd kan worden. Globaal wordt gedacht aan de volgende functionaliteit: - samenhang tussen de vele soorten informatie rond een handeling; - een centraal toegankelijke Handelingenbank. Samenhang tussen de vele soorten informatie rond een handeling De Handelingenbank is ontworpen om in de toekomst gebruik te maken van informatie uit andere systemen, zoals de wettenbank, de elek tronische staatsalmanak en de productencatalo gus. Deze producten worden op dit moment door BZK ontwikkeld. In een volgende versie van de Handelingenbank wordt voorzien in een koppeling met deze applicaties. Op deze manier kan worden 'gesprongen' tussen de verschillen de soorten informatie. Dat betekent dat vragen kunnen worden beantwoord als: 'Welke taken hebben overheidsactoren concreet op basis van deze wet?', 'Welke producten kent deze over heidsorganisatie?' of 'Welke beleidsprocessen voert deze overheidsorganisatie (ministerie, directoraat-generaal, directie) uit?'. Naast extra functionaliteit betekent koppeling ook unifor mering op één basisadministratie met de rele vante gegevens. Dit leidt tot hergebruik van informatie in plaats van op vele plaatsen (onge veer) dezelfde informatie bijhouden. Andersom komt de functionaliteit van deze applicaties ook ter beschikking van de Handelingenbank. Voorbeeld: de wettenbank heeft een signaleringsfunctie voor nieuwe of veranderde wetten. Nieuwe of veranderde wet ten betekenen vrijwel altijd het aanpassen van handelingen. Door koppeling met de wetten bank kunnen beheerders van handelingen wor den geattendeerd op deze veranderingen. De koppelbaarheid van de Handelingenbank faciliteert het hergebruik van gegevens binnen en buiten het departement. oktober 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 16