1 1 De Digitale Arena: notariële en rechterlijke ahten nit de regio Eindhoven ontsloten op internet Digitalisering als conserverende handeling O Academische leergang O Post-HBO leergang Koenen Baak en Partners Hogeschool van Amsterdam De leergang Informatie, Document en Records Management i j: ii ni i jiv jv nieuws uit het veld Het Streekarchief Regio Eindhoven heeft in samenwerking met Mindbus, voorheen Valoris, tevens ontwerper van de Digitale Stamboom, een database ont wikkeld die de historisch onderzoeker uitgebreide zoekmogelijkheden biedt. Beperkt menige database zich tot het ophoesten van persoonsnamen en jaar tallen, de Digitale Arena zoekt daarente gen ook op toponiem, locatie van het toponiem, op trefwoord, soort akte en alle mogelijke combinaties hiervan. Daardoor is het niet alleen een handig hulpmiddel bij de speurtocht naar voor ouders maar ook geschikt voor andere terreinen van het historisch onderzoek zoals het onderzoek naar toponiemen, eigendomsverhoudingen en grondge bruik. De Digitale Arena is te benaderen via de website van het Streekarchief Regio Eindhoven: www.streekarchiefregioeind- hoven.nl. De Digitale Arena omvat op dit moment alle notariële akten tot 1803 van Oirschot en delen uit de archieven van de sche penbanken tot 1811 van Aalst, Bergeijk, Riethoven, Westerhoven, Borkel en Schaft, Dommelen, Gestel, Stratum en Strijp, Heeze, Leende en Zesgehuchten, Nuenen, Son en Breugel, Tongelre, Waalre en Valkenswaard. Er is in eerste instantie gekozen voor de ontsluiting van de 'protocollen van allerhande akten' van schepenbanken die alleen de volun taire rechtspraak omvatten. Het bestand omvat nu 17.000 akten, ruim 122.000 namen, 19.000 toponiemen en 15.000 trefwoorden. Uiteraard zal de database periodiek worden aangevuld met nieuwe gegevens. Afhankelijk van de gegevensinvoer biedt het programma volop mogelijkheden voor onderzoek naar erfenissen, testa menten, voogdijzaken, cijnsen, eigen domsverhoudingen, beroepen, zakelijke rechten enzovoort. Er kan gezocht worden op persoonsnaam en woonplaats, op toponiem en op lig ging van het toponiem, met vaste tref woordenlijsten op trefwoord en soort akte en op alle denkbare combinaties hiervan, zoals bijvoorbeeld soort akte en toponiem. De zoekvraag kan verder ingeperkt wor den tot een bepaalde periode en een bepaald archief. Als gezocht wordt naar schepenbankgegevens uit een bepaalde plaats dan zoekt het programma zelf de schepenbank erbij waar die plaats onder viel. De gebruiker hoeft dit dus niet zelf te weten. De resultaten worden afhanke lijk van de zoekvraag getoond. Op naam: naam - soort akte - datum; op toponiem: ligging - datum; op trefwoord: omschrij ving van de akte - datum; op soort akte: omschrijving van de akte - datum. Dubbelklikken op het icoontje brengt de bezoeker vervolgens bij een beschrijving van de akte. Een groot deel van het Europees erf goed bestaat uit waardevolle teksten die iets vertellen over onze bestaansgeschie- denis. Deze teksten zijn geschreven op verschillende materialen, bijvoorbeeld: perkament, papyrus en papier. Een groot probleem bij deze manuscripten is dat zij degraderen en onleesbaar worden. Dit gebeurt bij oude manuscripten, maar eveneens bij recent vervaardigde stukken. Om deze objecten langer te behouden kunnen ze gedigitaliseerd worden. Het fysieke object wordt vastgelegd in een digitaal beeld. Engeland, Nederland en Italië doen mee aan het Europese project ISYReADeT (Integrated System for Recovery and Archiving Degraded Texts). Een of meer bedrijven uit deze landen proberen met behulp van moderne technieken gedigi taliseerde beelden om te zetten in leesba re tekst. Dit kan door middel van 'murf- data', deze data werken als menselijke hersenen en zetten onleesbare tekens om in leesbare tekens. Het is de bedoeling om van onleesbare manuscripten een leesba re en betrouwbare tekst te vervaardigen, die bruikbaar is voor geïnteresseerden en onderzoekers. Voordat dit daadwerkelijk mogelijk is, dient er nieuwe software ontwikkeld te worden, die menselijke hersenen imiteert en ondersteund wordt door woordenboe ken, indexen en symbolen, om zo twee of meer karakters in een woord te kunnen ontcijferen. Het uiteindelijke doel is om binnen drie jaar een gebruiksvriendelijk programma uit te geven dat onleesbare teksten ontcijfert. In Nederland doet de conserveringsstu- dio Art Conservation uit Vlaardingen mee aan het project. Reeds enige tijd onderzoeken de medewerkers digitalise ringmogelijkheden van objecten. Zij zien digitalisering als een conserverende han deling en hopen zo gegevens permanent vast te leggen. Een conserveringsstudio kan tijdens het digitaliseren van collec ties een inventarisatie maken van de materiële toestand van de collectie. Iets wat een fotostudio minder snel kan beoordelen. Het voordeel is dat de objec ten maar eenmaal door de handen gaan van degenen die het project uitvoeren. Hierdoor wordt de kans op schade aan de objecten verminderd. Voor de ING Bank heeft Art Conservation reisverslagen gedigitaliseerd. Tijdens het digitaliseren werd direct gecontroleerd of de tekst goed leesbaar was. In het digitale beeld kan, indien gewend, de tekst leesbaarder gemaakt worden. Het voordeel van deze methode is dat bepaalde topstukken gere construeerd kunnen worden zonder het bestaande object aan te tasten. Hiermee wordt voorkomen dat een fragiel topstuk beschadigd wordt en daarbij kostbare informatie verloren gaat. Bij het digitaliseren van een object of col lectie gaat het niet om het verkrijgen van een mooi plaatje, maar om het behoud van het origineel in een zo goed mogelij ke staat. Het digitaal beeld maakt het ori gineel niet overbodig, maar draagt eraan bij dat het origineel in goede conditie blijft. Het in digitale vorm aanbieden van een collectie is van groot belang. Vaak kunnen gebruikers per keer maar enkele stukken raadplegen, terwijl voor het krij gen van een compleet beeld het bekijken van veel materiaal vaak noodzakelijk is. Als de collectie op een netwerk wordt gezet kan deze overal ter wereld bekeken worden, waardoor de bekendheid van een collectie toeneemt. De gebruiker kan effectief zoeken door vanaf zijn eigen computer een selectie uit de collectie maken en er hoeven minder objecten uit het magazijn gehaald te worden. De col lectie wordt dan minder fysiek geraad pleegd en blijft in betere conditie. Onze wereld verandert snel en in veel opzichten. Zo ook wat betreft het omgaan met documenten. Belangrijke invloeden zijn de digitalisering en het communiceren langs meerdere kanalen. Toch veranderen niet alleen vakinhoudelijke aspecten. Van professionals wordt steeds meer gevraagd. Projectmatig werken. Pro-actief opereren. Initiatiefrijk zijn. In toenemende mate wordt van professionals werkzaam in de documentaire vakken (archief, bibliotheek en intranet) een ster ke, krachtige persoonlijkheid verwacht. Een teamspeler met visie, praktisch opererend en enthousiasmerend. Om deze reden is de KBenP Academie ontwikkeld. Om u en uw organisatie sterker te maken, zodat u uw organisatie helpt vorm en inhoud te geven aan een nieuwe, snel veranderende wereld. De KBenP Academie: de verandering centraal De KBenP Academie biedt een fundament voor deze verandering en meer. Dit 'meer' is ondersteuning in de vorm van projectbegeleiding en coaching. Hiermee helpt de KBenP Academie u en uw organisatie de beoogde verandering ook daadwerkelijk vorm te geven en door te voeren. De KBenP Academie: op maat en resultaatgericht Tijdens het doorlopen van de KBenP Academie realiseren de deelne mers een specifieke verandering binnen de eigen organisatie van de deelnemer. Over de te realiseren veranderingsdoelstellingen worden vooraf afspraken gemaakt. Een vraaggestuurde opleiding dus. Op maat. Op uw maat. 1 1 1 C 1 1 0 1 TE <5 cd 1 0 1 "O 1 ~u "S 1 -c Ol 1 Inhoudelijke verrijking OA 1 c r~1- Projectmatige begeleiding Persoonlijke coaching Meer weten? De KBenP Academie informeert u graag! Graag ontvang ik meer informatie over de leergang Informatie, Document en Records Management Naam Adres Postcode Woonplaats Telefoon E-mail adres Naam werkgever Functie U kunt deze aanvraag verzenden naar faxnummer 070 - 369 36 26 of richten aan KBenP Academie, Postbus 1 64 2270 AD Voorburg. Meer informatie is beschikbaar op onze website: www.KBenP.nl De academische Leergang Informatie, Document en Records Management wordt gerealiseerd door Koenen Baak en Partners te Voorburg in samenwerking met toonaangevende hoogleraren van de Universiteit van Amsterdam, de Erasmus Universiteit Rotterdam, de Technische Universiteit Delft en adviseurs en managers uit overheid en bedrijfsleven. De Post-HBO Leergang Informatie, Document en Records Management wordt gerealiseerd door Koenen Baak en Partners te Voorburg in samenwerking met het Instituut Media en Informatie Management (MIM) van de Hogeschool van Amsterdam. De Leergang Informatie, Document en Records Management wordt inhoudelijk en op didactisch gebied aangestuurd door de Raad van Advies van de Leergang IDRM. In deze raad hebben vertegenwoordigers van overheden (departementen, provincies en gemeenten), bedrijfsleven en opleidingsinstellingen zitting. september 2002 Info: www.artconservation.nl archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 4