RMC en de erfenis van Roger van Boxtel Normcommissie Informatie- en Archiefmanagement Archief en recht nieuws uit het veld nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl Iedere organisatie is gebaat bij duide lijke afspraken rond (digitale) archive ring. Wet- en regelgeving bieden slechts ruime kaders, en jurisprudentie is nog nauwelijks beschikbaar. De bestaande regels zijn veelal gebaseerd op jarenlange praktijk, zoals die zich heeft ontwikkeld en is geëvolueerd in de afgelopen twee eeuwen. Hoewel er veel ervaring aanwe zig is, bestaat er nu geen samenhangend kader voor archiefvorming en -beheer. Zeker met het oog op ontwikkelingen als e-commerce en de elektronische over heid, is een dergelijk kader wenselijk In 1998 is een aanzet gegeven met de publicatie Bewaren en Bewijzen, uitgeven door het Nederlands Normalisatie-insti tuut. Een belangrijke stap voorwaarts is ook de ontwikkeling van de ISO-stan- daard Information and documentation - Records management. Deze norm biedt een algemeen geaccepteerd kader waarop organisaties hun informatiehuishouding kunnen baseren. NEN heeft deze interna tionale norm overgenomen en in een Nederlandse vertaling uitgebracht als NEN-ISO 15489-1 Informatie en documen tatie - Informatie- en archiefmanagement. Vanuit de ministeries van BZK en OCenW wordt momenteel via NEN geparticipeerd in het werk van ISO. NEN-ISO 15489-1 is bestemd voor zowel overheidsorganisaties als bedrijven, maar leent zich niet voor directe implementa tie en moet nog worden vertaald naar de praktijk. Een dergelijke praktijkrichtlijn moet aansluiten bij de specifieke Neder landse wetgeving en praktijk. In maart en juli 2002 zijn er bijeenkom sten geweest bij het Nederlands Normali satie-instituut waar gesproken is over het oprichten van een normcommissie 'Informatie en Archiefmanagement' voor het maken van deze Nederlandse prak tijkrichtlijn. Duidelijk werd dat zo'n commissie breed gedragen moet worden. Zonder inbreng vanuit de praktijk kan een Nederlandse praktijkrichtlijn niet tot stand komen. NEN wil daarom een normcommissie samenstellen waarin alle belanghebbende en deskundige partijen op het terrein van informatie- en archief management zijn vertegenwoordigd. Om verder te praten over de wenselijkheid van een normcommissie en een Neder landse praktijkrichtlijn wordt een derde bijeenkomst georganiseerd op maandag 14 oktober van 14.00 tot 16.00 uur bij NEN te Delft. Geïnteresseerden kunnen zich tot 7 okto ber 2002 aanmelden bij NEN/ET1 afde ling ITenT t.a.v. Tosca Bouma, Postbus 5059, 2600 GB Delft. Uiteraard kunt u ook faxen: (015) 269 02 42 of uw gege vens mailen naar: tosca.bouma@nen.nl. Internet nieuws Het ReclameArsenaal (www.reclame- arsenaal.nl) is in 2001 ontstaan uit het Nederlands Reclamearchief en het Nederlands Reclame Museum. Het ReclameArsenaal wil een kenniscentrum zijn voor iedereen die zich interesseert in de geschiedenis van de Nederlandse reclame. The American Advertising Museum www.admuseum.org is de Amerikaanse versie. De Vereniging RMC is duidelijk niet gerust over wat er overblijft van de erfe nis van Roger van Boxtel. In juli heeft zij via een open brief premier Balkenende gewezen op het feit dat het inzetten van ICT een speerpunt van de individuele ministers zou moeten zijn om een doel matige, afrekenbare en aanspreekbare overheid te realiseren. De Vereniging RMC geeft het kabinet ook in overwe ging een regeringscommissaris voor ICT en overheid aan te stellen, overeenkom stig het voorstel van Docters van Leeuwen. Zie ook de website van de Vereniging RMC: www.rmconventie.nl. Mondriaan Stichting ondersteunt inventariseren, verzamelen en toegankelijk maken van cultureel erfgoed van minderheden De Mondriaan Stichting biedt de Tijdelijke Regeling voor financiële ondersteu ning van het inventariseren, verzamelen en toegankelijk maken van het cultureel erfgoed van minderheden aan. Met deze regeling wil zij het opsporen, bewaren en breed toegankelijk maken van cultureel erfgoed van etnische minderheden stimuleren. Hierbij gaat het niet alleen om materieel erfgoed zoals objecten en documentatie, maar ook om immaterieel erfgoed zoals verhalen en herinneringen vanuit het perspectief van deze groepen. De regeling treedt voor drie jaar (2002, 2003 en 2004) in werking. Aanvragen kunnen worden ingediend door organi saties van minderheden en door publieksgerichte culturele instellingen die zich bezighouden met het verzame len, bewaren, toegankelijk maken en pre senteren van cultureel erfgoed van min derheden. Aanvragen kunnen drie keer per jaar worden ingediend, namelijk uiterlijk 1 februari, 1 juni en 1 oktober. De eerste indiendatum is 1 oktober 2002. Nadere informatie: Mondriaan Stichting, tel. (020) 676 20 32. De voorwaarden bij deze regeling zijn te vinden op de websites van de Mondriaan Stichting (www.mondriaanfoundation.nl) en de Nederlandse Museum Vereniging (www.museumverenieing.nl). Toekom stige aanvragers worden dringend ver zocht om telefonisch contact op te nemen met de Mondriaan Stichting en met de werkgroepen binnen het Project Cultureel Erfgoed Minderheden die door het ministerie van OCenW zijn inge steld. Deze zijn te bereiken via de Nederlandse Museum Vereniging, tel. (020) 551 29 00. Op donderdag 3 oktober 2002 zal in de Haagse Lobby (naast het stadhuis van Den Haag) het symposium 'Archief en Recht - Recht en Archief' plaatsvinden dat wordt aangeboden aan prof.dr. F.C.J. Ketelaar bij het verlaten van de Rijksarchiefdienst. De laatste jaren oefenen externe juridi sche ontwikkelingen in toenemende mate rechtstreeks invloed uit op de gang van zaken in het archiefwezen. De archi varis wordt onder meer geconfronteerd met nieuwe en veranderende wetgeving, met name op het gebied van openbaar heid, bescherming van persoonsgege vens, bestuursrecht, auteurs- en andere rechten. Deze wetten hebben direct invloed op het werk. De archiefwet wordt meestal aangepast aan deze nieuwe wet geving, niet omgekeerd. De jaren dat kennis van de archiefwet alleen voldoen de was om als archivaris in alle vrijwel voorkomende situaties juist te handelen zijn dan ook al enige tijd voorbij. Al bijna 35 jaar lang worden de nieuwe ontwikkelingen op juridisch gebied voor het archiefwezen gesignaleerd en voor archivarissen toegelicht door Eric Ketelaar. Een groot deel van de tijd deed hij dat in diverse functies binnen de Rijksarchiefdienst. In 2002 is aan dit dienstverband een einde gekomen. Uit erkentelijkheid voor zijn werk als juri disch adviseur wordt hem een symposi um aangeboden, waarop de belangrijkste ontwikkelingen op juridisch gebied de revue zullen passeren. Voor archivarissen een mooie gelegenheid om weer hele maal op de hoogte te raken van de belangrijkste recente ontwikkelingen in het vak. U kunt zich tot uiterlijk 15 september a.s. schriftelijk opgeven voor deelname aan het symposium bij het Nationaal Archief, t.a.v. Miranda van Balen, Postbus 90520, 2509 LM Den Haag, e-mail: miranda.van.balen@nationaal- archief.nl. Aan deelname zijn geen kos ten verbonden. NIEUWS u i t h e t veld In memoriam Nina Hokke Op 24 juli overleed collega Nina Hokke van het Gemeentearchief Rotter dam na een noodlottig ongeval tijdens haar vakantie in Groningen. Haar echt genoot de heer A. van der Struijs is bij het ongeval licht gewond geraakt. Nina is slechts 34 jaar oud geworden. De verbijstering en de verslagenheid waren enorm, zeker bij de collega's die haar goed kenden. Nina stond nog in de bloei van haar leven en had zeker nog een veelbelovende carrière voor de boeg. Ze werd met het 'archiefvirus' besmet tijdens een bibliotheekstage in 1990. Enkele jaren later behaalde ze als beste van haar jaar het BDI-diploma, na een tijdje voor haar afstudeerop dracht op het Haags Gemeentearchief te hebben doorgebracht. Meteen daar na startte ze met de archiefopleiding B die ze met goed gevolg binnen de ver eiste termijn afrondde. Het gemeente archief in Rotterdam verliest met haar een betrokken collega en innovatieve vakvrouw die vooral bij depotbeheer en de externe dienstverlening verfris sende ideeën inbracht. De druk bezochte crematieplechtigheid was op dinsdag 30 juli. 00 Rm ci PROGRAMMA 9.30 Ontvangst met koffie 10.00 10.10-11.20 Opening door de algemene rijksarchivaris dr. Maarten van Boven Openbaarheid van archieven - de regels, de praktijk, de dilemma's mw. dr. Gineke van der Ree-Scholtens (Rijksarchief in Noord-Brabant) drs. Bert de Vries (Nationaal Archief) prof.dr. Frank Keverling Buisman (Rijksarchief in Gelderland) 11.25-11.55 Koffiepauze 11.55-12.25 Archieven en auteursrecht mw. prof.dr. Corien Prins (KUB) 12.30-13.30 Lunch 13.30-14.00 14.05-14.35 Archieven en bescherming van persoonsgegevens dr. Jan Holvast (Privacyadvies- en onderzoeksbureau Holvast en partner) Archieven en diefstal mr. Willem Heemskerk (Kantoor Landsadvocaat) 14.40-15.20 Theepauze 15.20-15.50 15.55-16.25 16.30 De archivaris en de (archief)wet mr. Charles Noordam (Gemeentearchief Den Haag) Archief en recht na 35 jaar Causerie door prof.dr. Eric Ketelaar (Universiteit van Amsterdam) Afsluiting door dr. Maarten van Boven; aansluitend borrel archievenb ad september 2002 archievenblad september 2002

Archievenblad | 2002 | | pagina 3