ADLZB Archief 6 thema principe niet hier, maar in het desbetreffende partijarchief worden bewaard. Uitzonderingen hierop vormen bijvoorbeeld exemplaren van periodieken met artikelen van of over de politi cus dan wel een verkiezingsprogram aan de tot standkoming waarvan deze heeft meegewerkt. In dit verband moet verder wat worden gezegd over het belang van krantenknipsels. In principe kunnen deze worden weggegooid, omdat ze bij bibliotheken zijn te raadplegen. Voor het geval besloten wordt ze toch te bewaren moeten ze officieel worden opgenomen in de rubriek 'Documentatie'. Hierdoor valt echter de relatie met de rubriek over het functioneren van de politicus in een bepaalde rol moeilijker vast te stellen. Daarom is het om praktische reden wen selijk krantenknipsels in de desbetreffende rubriek op te nemen. Dit bespaart de onderzoe ker veel tijd, terwijl het nog maar de vraag is of hij dit anders allemaal had gevonden. Vanwege dit themanummer volgen nog enkele voorbeelden uit het archief van Van Aardenne van met emotie geladen archiefstuk ken.9 Dergelijke documenten laten iets zien van de menselijke kant van de politiek. Aardig zijn bijvoorbeeld kaartjes van mede- Kamerleden, die ze Van Aardenne tijdens debat ten toeschuiven met uitlatingen als 'Een prima verhaal en Den Uyl was nergens' (Terpstra), 'Wij zijn wijs met onze Gijs' (Jorritsma) en 'De Ruiter kijkt niet echt tevreden' (Nijpels). Van meer politiek gewicht zijn de brieven waar in burgers zijn beleid ten aanzien van de bouw van kerncentrales bekritiseren. Ludiek daarente gen is een bijzondere uitgave van Asterix, geti teld 'Asterix en de kerncentrale of het Recht van de sterkste'. Ook wordt zijn hulp ingeroepen. Zo vraagt een op de bijstand aangewezen vrouw Van Aardenne's echtgenote om haar man op 'een psychologisch geschikt moment' te herin neren aan zijn toezegging de aardgasprijs te ver lagen. Belangwekkend is uiteraard al het materiaal inzake de parlementaire enquête over de staats subsidie aan het Rijn-Schelde-Verolme-concern in 1984, die uiteindelijk uitloopt op het ontslag van Van Aardenne. Eerder dat jaar had dit bedrijf, wegens een herstructurering van de scheepvaartsector, de werf Wilton-Feyenoord overgenomen. Dit betekende het ontslag van honderden werknemers. Reden voor een aantal Schiedamse schoolkinderen de bewindsman in een brief te vragen: 'Denkt u eens na dat honder den mensen dag in dag uit chagrijnig in hun stoel zitten en de hele dag mopperen op u. Denkt u er nog eens over na?' Zoals opgemerkt volgt er een parlementaire enquête over de aan RSV verleende subsidie. In die tijd voert Van Aardenne veel telefonisch en schriftelijk overleg met (oud-)politici, waarvan de neerslag in zijn archief is te vinden. Tussentijds en na afloop ontvangt hij de nodige, vooral positieve blijken van meeleven. Naast eigen partijleden keuren ook collega's van ande re politieke partijen het af, dat hij door toedoen van de PvdA als enige het politieke veld moet ruimen. Materiaal dat men in het archief van de parlementaire enquêtecommissie tevergeefs zal zoeken. Gelet op het unieke materiaal dat in archieven van politici aanwezig is, is het van belang deze onmisbare bronnen actief te verwerven en ver volgens ook te bewerken. Naar verwachting neemt de vraag naar deze archieven bij de onderzoekers dan alleen nog maar toe. RCH I EF EN EMOTI E 31 ADLIB Archief is de software voor professioneel Archief Management Digitale Media Uitgebreide functionaliteit Geïntegreerde imaging Eenvoudig in gebruik Klaar voor het Internet Intranet. ADLIB Internet Server module Thesaurusmanagement (Unesco) Krachtige zoekmogelijkheden. Booleaans, rechts/links truncatie, zoeken via thesaurus en indexen Validatielijsten voor accurate data invoer Export wizard. XML, data uitwisseling, EAD Koppelen naar documenten zoals Word, Excel, Internet pagina's en PDF Internationale standaarden. ISAD (G), ISAAR (CPF) Uiterlijk individueel aanpasbaar Meertalig Toolkit. ODBC compatible te koppelen aan ADLIB luseum en ADLIB Bibliotheek ADLIB Information Systems Postbus 1436 3600 BK Maarssen Telefoon +31(0)30 - 241 18 85 Fax +31(0)30 - 241 25 68 E-mail sales@nl.adlibsoft.com www.adlibsoft.com Emoties in het archief van Van Aardenne Dick Kaajan is medewerker Bewerken van het Nationaal Archief. Archieftoerisme Vakantie vieren kan op vele manieren. In Zeeland is een nieuwe toeristische trekker in opkomst: het Zeeuws Archief. In de zomervakantie wordt het Zeeuws Archief overspoeld door strandtoeristen. Pa grijpt tijdens zijn vakantie in Zeeland zijn kans om nu eindelijk in het archief wat dingen uit te zoeken. En dat kan zoals iedereen weet wel een paar uurtjes duren. Zijn vrouw en zijn dochtertje verkiezen de buitenlucht boven de studiezaal. In de tuin van het Zeeuws Archief liggen zij uitgebreid te zonnen op het gazon. Uit het naastgelegen Archiefcafé worden blikjes fris aangerukt, dat maakt het uitstapje compleet. Misschien een idee om arrangementen aan te gaan bieden? Een ideale vakantie voor hem én haar! Lineke van den Bout, coördinator dienstverlening Zeeuws Archief Zie voor een overzicht van de vind plaatsen van alle archieven van minis ters en staatssecretarissen vanaf 1798: http://www.nationaalarchief.nl/ bewindslieden/. Ook in druk versche nen. 2. I.E.A. Boomgaard e.a., 'Alle theorie is grauw De praktijk heeft een ander kleurtje. Praktische wenken voor een planmatige aanpak van de acquisitie van particuliere archieven', in: Nederlands Archievenblad (NAB), 95 (1991). 123-161. 3. Zie: Haarlems Dagblad, 24 mei 2002. Als voorbeeld hiervan noemde dr. H.J. Langeveld tijdens een voordracht op 4 juli 2002 in het Nationaal Archief de brieven van Colijn van augustus 1899 over de strijd in Atjeh, die hij zelf zeker uit zijn archief zou hebben ver wijderd. Zie daarvoor zijn biografie: Dit leven van krachtig handelen. Hendrikus Colijn, 1869-1944, dl. 1, 1869-1933, Amsterdam 1998, 80-85. 4. Zie over de cultuuromslag bij het Nationaal Archief: Paul Brood, 'Na 200 jaar een nieuw begin voor het Nationaal Archief, in: Archievenblad, 106 nr. 5 (mei 2002), 18-19. 5. Tekst van de toespraak van M.W. van Boven, gehouden bij de offi ciële naamswijziging van Algemeen Rijksarchief in Nationaal Archief op 4 juni 2002. Zie ook: Maarten van Boven, 'Archief en politiek', in: Radicaal. Personeelsblad van de Rijksarchiefdiensten RHC's, 7e jrg. nr. 3 (juli 2002), 28. 6. M. Beekhuis/R.C. Hol, Om de kwaliteit van het behoud: normen 'goede en geordende staat' bij overname door PIVOT/Rijksarchiefdienst van archieven van rijksorganen, 's-Gravenhage: Rijksarchiefdienst/ PIVOT, Ministerie van WVC, 1993. 7. J. Bervoets e.a., 'Het conglomeraat ontward. Aanwijzingen voor het inven tariseren van familiearchieven', in: NAB, 88 (1984), 193-233; m.n. 198-199. 8. Zie o.a.: H. Bordewijk, 'Verliezen door kiezen? Honderd jaar principes en cri teria voor archiefselectie' in: NAB, 95 (1991) 78-85; Bert Looper, 'Verloren paradijs of nieuw taboe. De archivaris als historisch onderzoeker', in: NAB, 96 (1992), 93-99. 9. Zie hiervoor ook: 'Toespraak Algemeen Rijksarchivaris bij viering 20-jarig bestaan CAS op 27 septem ber 2001 (de heer dr. M.W. van Boven)', getiteld 'Het emotionele belang van archieven', in: CAS-nieuws, 5e jrg aft. 2 (nov 2001), 16-20. september 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 15