Niets kwaads in de zin thema ■■""H KRO Spoorloos krijgt jaarlijks ruim tweedui zend verzoeken om op zoek te gaan naar men sen die gemist worden. Na een eerste schifting - briefschrijvers die in contact willen komen met voormalige klasgenoten, buurmeisjes en dienst- kameraden vallen resoluut af - blijven er zo'n duizend aanvragen over van mensen die op zoek zijn naar infor matie over hun eigen afkomst of hun nakomelin gen. Onder hen zijn veel geadop- teerden die ken nis willen maken met hun ouders, broers en zussen. Geadopteerde kin deren die niet we ten wie hun bio logische ouders zijn, leven soms onder grote druk. Soms is al voor de adoptie de basis gelegd van een leven vol ellende. Aanpassingsproblemen, verla- tings- en bindingsangst zijn zoal de problemen waarmee zij te kampen hebben. Voor hen is het zeer belangrijk te weten van wie zij afkomstig zijn en of diegene hen ooit wil ontmoeten. Onder die omstandigheden schrijven zij - en ook veel niet-geadopteerden - een brief aan Spoorloos. En dan begint Het Grote Speuren. De redactie gaat aan de slag met alle gegevens die van de gezochte persoon bekend zijn. Als een volledige naam bekend is, een geboortedatum, een oud adres en de plaatselijke stamkroeg dan hebben we te maken met een gemakkelijke zoektocht. Vaker echter zijn we op zoek naar 'een roodhari ge Harry, die in de jaren zestig op de kermis bij de botsautootjes werkte'. De bureauredacteur gaat voortvarend te werk: hij belt de Vereniging van Kermisexploitanten en benadert gemeentes en pensioenfondsen. En vaak nog veel meer instanties. Soms tegen beter weten in, omdat veel archieven gesloten zijn voor onbevoegden. Ja, de wet op de privacy kan het humeur van de Spoorloosredacteur soms flink verpesten. Maar er valt ook veel te genieten tijdens het onderzoek. Laatst ontdekte de redactie dat de vader van een gezochte persoon in de jaren zestig een eetwinkel in Utrecht had. Omdat de Kamer van Koophandel over die periode geen informatie meer had werd het gemeentelijk stra- tenregister benaderd. Een e-mailtje naar de dienst in de Domstad en hup: de hele doopceel van deze soepwinkel werd gelicht. Eigenaar, bewoners van het pand, en wanneer ze daar ver trokken zijn. Mijn mond viel open van verba zing. Wie bewaart dat allemaal? En bovenal: welke archiefmedewerker weet al die informatie weer op te diepen? Ook na tweehonderd tv-afleveringen is de vreugde op de Spoorloosredactie nog groot als via noest speurwerk een persoon wordt achter- RCH I EF EN EMOTI E 24 haald. En af en toe stuiten we daarbij op bizarre details. In 1999 vroeg Roel (39) aan Spoorloos om op zoek te gaan naar zijn biologische vader; de man met wie zijn moeder een kortstondige affaire had beleefd. Tijdens het speurwerk van de redactie bleek dat Roels vader overleden was. Hij was tijdens zijn leven maar liefst dertien keer getrouwd - waaronder één huwelijk was dat ontbonden werd wegens bigamie - en hij had binnen en buiten die huwelijken minstens acht kin deren verwekt. Minstens, want tijdens het onderzoek heeft de familie van Roels vader gevraagd om het verdere zoeken te staken. Twee halfzussen bleken bereid om Roel te ontmoeten. Uiteraard wist de redactie toen al dat Roel als enig kind bij zijn moeder was opgegroeid en dolgraag een broer of zus wilde ontmoeten. In zo'n geval is de betrokken Spoor loosredacteur vaak net zo enthousiast als de briefschrijver zelf. En twee jaar geleden vond Spoorloos de Chileense moeder van de in Nederland geadopteerde Emilio. Tot onze grote ver bazing bleek toen dat zowel moeder als zoon een grote hobby hadden: ze schre ven allebei gedichten over het gevoel de ander te moeten missen. Een wonderlijke speling van de natuur? Het vormde in ieder geval een prachtig thema in de reportage. Luke Skywalker 'Onze samenleving is dol op verha len van mensen die hun vader zoeken,' zo zei laatst een Canadese documentaire maker: 'Zoeken naar vaders heeft iets universeels. Oedipus, Mozes, Luke Skywalker; de zoekacties naar hun biolo gische vaders leverden prachtige, beel dende verhalen op.' De Canadees was ook zelf op zoek naar zijn verwekker sinds hij erachter was gekomen dat dat een zaaddonor betrof en niet de man die hij zijn leven lang voor zijn vader had gehoudten. Geen gemakkelijke klus, want in die tijd speelden de inseminaties zich af in het schemergebied van wat juri disch toegestaan was. Een archief was daarom wijselijk niet bijgehouden. Toch slaagde de documentairemaker erin een halfbroer te vinden en gezien de tiendui zenden kinderen die op deze manier ver wekt waren, staat dat gelijk aan het vin den van een speld in de overbekende hooiberg. Spoorloos zoekt wereldwijd naar men sen. En dan valt het goed op hoe er in de verschillende landen wordt omgespron gen met de identiteit van de gezochte ouder. In India en Sri Lanka kan de moe der in grote problemen komen als bekend wordt dat zij in het verleden een kind heeft afgestaan. Het beschermen van de afstandsmoeders lijkt daar verhe ven tot een olympische sport, waarbij het om de tuin leiden van de lokale corre spondent veel punten oplevert. Terecht? Telkens als wij een moeder vinden zon der de medewerking van het kinderte huis, blijkt de hele familie van de moeder op de hoogte te zijn van het bestaan van het kind en wil zij het kind dolgraag ont moeten. Weggegeven kinderen uit Zuid-Amerika zijn daarentegen zeer welkom in de fami lie. De lokale correspondenten passen hun werkwijze dan ook aan aan de lokale gebruiken. De Amerikanen zijn vooral goed in het uitbaten van archiefwerk. Hele adressen bestanden worden opgekocht, opgesplitst en vervolgens tegen fikse prijzen ver kocht. Of je nu je rijbewijs hebt behaald, rood hebt gestaan bij je creditcardorgani satie of ooit een abonnement hebt geno men op Reader's Digest: je bent geregi streerd en je persoonsgegevens worden verkocht. Zelfs via internet. Ook in Nederland wordt er veel bewaard, zo is onze ervaring. Een beetje meer openheid zou echter zeer welkom zijn. Gelukkig knijpen archiefmedewer kers af en toe een oogje dicht: vooral degenen die beroepsmatig naar Spoorloos kijken, beseffen terdege dat er iemand écht geholpen kan worden met de infor matie die in hun archief opgeslagen ligt. Overigens heeft het programma geduren de zijn twaalfjarig bestaan ook een stevig eigen archief opgebouwd: bestaande uit een hele reeks van welbespraakte en soms problematische adoptiekinderen, door de wol geverfde adoptiefouders, wijze deskundigen en een heel beeldar chief met straatshots uit de meest uiteen lopende landen. En we mogen ons zeer deskundig noemen in het vinden van mensen. Zo af en toe wordt de redactie dan ook gebeld door notariskantoren en politieagenten die onze hulp inroepen bij lastige zaken. En - u snapt het al - ook wij zijn zeer zorgvuldig in het beheer van ons archief. Alleen al ter bescherming van al diege nen die via Spoorloos hun familie von den, hun persoonlijke drijfveren wilden toelichten én hun tranen de vrije loop lieten toen ze die ene bijzondere persoon in de armen sloten. Beste archiefbeheerders: dank voor al die mooie zaken die u onder uw hoede heeft. Ik krijg u graag eens aan de telefoon. 25 januari 1802 februari 1802 maart 1802 april 1802 mei 1802 24 maart Jacob van Lennep in Amsterdam geboren. juni 1802 i 1 i i 1 1 1 1 1 1 i 1 1 1 1 1 1 1 1—L- 1 1 1 1 1 1 i 1 1 1 1 1 Door Wil van den Bongaardt* De opnamestudio van Spoorloos in Amsterdam. Nederland bevat talloze onwaarschijnlijke, maar zeer bruikbare archieven die beheerd worden door enthousiaste mensen met verstand van zaken. Zo, dat mag weieens gezegd worden. Er kleven slechts een paar 'maren' aan bovenstaande loftuiting... Ten eerste: hoe kom ik erachter in welk archief ik een gezochte vader kan vinden? Ten tweede: waarom blijven sommige archieven gesloten voor deze redacteur van het tv-programma 'Spoorloos', terwijl die echt niets kwaads in de zin heeft? Soepwinkel De mistbel De mistbel van de vuurtoren op 'Kraggenburg', gelegen aan het einde van de zes kilometer lange strekdam in de voorma lige Zuiderzee aan de kust van de 'oude' Noordoostpolder, speelde een belangrijke deun voor stuurlieden die met hun turfschepen vanuit het achterland van Drenthe en Overijssel op weg waren naar vaak verre bestemmingen in Nederland. Die mistbel hangt, na omzwervingen, weer op zijn oude plek. Aaldert Pol (nu 70 jaar), historicus en voormalig docent geschiedenis, is een fervent bezoeker van het Rijksarchief Flevoland dat volgens hem geen hoge drempel kent en bezoekers gastvrij onthaalt. Na zijn pensionering, dertien jaar geleden, begon hij, geënthousiasmeerd door rijksarchivaris Wieland en hulpvaardige medewerkers als Martin Boom, aan archiefonderzoek. Pol ontdekte hoe spannend het was om in archieven te duiken: hij deed genealogisch onderzoek, werkte aan projecten voor de vereniging 'Vrienden van Schokland' (750 leden) en stuitte van lieverlee op het archief over de Zuiderzeewerken. Van de rijke geschiedenis die hij daarin aantrof, raakte hij in de ban. Het meest interessante stuk dat hij in dit archief aantrof was een akte uit 1949, ondertekend door de directeur-generaal van Zuiderzeewerken ir. J.F.R. van de Wall, die de overdracht van een bijzondere mistbel regelde aan de oprichter in spe van het Zuiderzeemuseum, de heer Bouma. Deze verzamelde objecten, gebouwen, enzovoorts voor het huidige openluchtmuseum in Enkhuizen. Pol wilde meer over de bel weten en correspondeerde met het Zuiderzeemuseum dat hem gratis relevante informatie en foto's over het object stuurde. Toen bleek des te meer hoe bij zonder de bel was: deze bestond uit een zware bronzen klok, archievenblad september 2002 juli 1802 augustus 1802 september 1802 oktober 1802 -1 november 1802 december 1802 I met daarboven een hamer die tegen de buitenkant tikte. De klok was in 1894 gegoten in Heiligerlee, waar befaamde klokkengieters hun bedrijf hadden. De hamer stond in verbinding met een uurwerk, dat in beweging werd gebracht door een gewicht van een paar honderd kilo en dat kon afzakken (over een afstand van bijna negen meter) naar de kelder van de lichtwachters- woning. De mistbel kon vele uren luiden zonder tussenkomst van de lichtwachter. Na het droogvallen van de polder, rond 1942, was de mistbel van het dak van de lichtwachterswoning ge sloopt en bestemd om in Urk dienst te doen. Uiteindelijk wist niemand waar de klok zich bevond tot een ambtenaar de niet van ophouden wetende Bouma tipte. Het Zuiderzeemuseum vond het uitein delijk te kunstmatig om een negen meter hoge stel lage voor de klok te bouwen en wilde daarom wel van de mistbel af. De vereniging 'Vrienden van Schokland' financierde de restauratie. Via omwegen, dankzij archiefspeurwerk, is de mistbel na vijftig jaar terug op zijn plek in Flevoland. Het onderzoek resulteerde in de publicatie 'Kraggen burg en de vaarweg van Zwolle naar zee', geschreven door Pol en Gerrit van Hezel. Nu hangt de bel weer waar hij thuishoort. Het terrein 'Oud-Kraggenburg' waarop hij zich bevindt, is in particulier bezit, maar vanaf een openbaar fietspad is de bel goed zichtbaar. Verschil Openheid Wil van den Bongaardt is bureauredacteur van KRO Spoorloos. september 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 12