6 'U bent de eerste die normaal tegen me doef Belangstelling voor archief 'foute' Nederlanden blijft groeien -!iiHI1H—H—f—i—-i thema I RC H I E F EN E MOTIi Bi!7ondsr Gerechfsfcsf januari 1802 februari 1802 maart 1802 april 1802 mei 1802 juni 1802 ju|j 1802 augustus 1802 september 1802 oktober 1802 november 1802 december 1802 26 februari Victor Hugo geboren. Door Suzanne Barbier* Het Centraal Archief Bijzondere Rechtsple ging (CABR) is sinds november 2000 bij het Nationaal Archief ondergebracht. Het archief beslaat 4,5 kilometer plank en bevat ruim 500.000 strafdossiers over tenminste 310.000 verdachten. De dossiers kunnen onderverdeeld worden in opsporing, Open baar Ministerie en berechting. Vanwege de grote privacygevoeligheid is het archief beperkt openbaar. De onderzoeker moet een bewijs van overlijden kunnen aantonen of een machtiging van de persoon wiens dos sier hij wil inzien. Vijf archivarissen vormen de harde kern van het CABR-team, dat zelf standig opereert binnen het Nationaal Archief. Jaarlijks helpen de CABR'ers zo'n 1300 Nederlanders bij hun persoonlijke of wetenschappelijke zoektocht. Wie denkt dat over Nederland en de Tweede Wereldoorlog alles is gezegd, ver gist zich lelijk. Twee jaar na de over dracht van het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging (CABR) aan het Nationaal Archief, begint pas te dagen hoeveel gaten er nog in de geschied schrijving over '40-'45 zitten. Het half miljoen strafdossiers van 'foute' Neder landers biedt de jonge generatie historici de komende jaren nieuwe feiten om een gedetailleerde analyse van de oorlogsja ren te maken. Honderden Nederlanders doen nu al een beroep op het CABR. Zij zoeken de waarheid over hun familielid 'dat niet wilde deugen'. De archivarissen van het Nationaal Archief geven eerste opvang als het beladen dossier na zoveel jaren eindelijk opengaat. Herma Klamer (68), kind van NSB'ers, stapte het Nationaal Archief binnen toen ze op tv hoorde van het CABR. "Toen werd ik nieuwsgierig. Mijn ouders waren relatief onbelangrijke mensen, maar ik begon me af te vragen of er in het archief toch iets over hen te vinden zou zijn. Ik besloot het uit te zoeken, ook voor mijn kinderen en kleinkinderen," zo lichtte ze haar besluit toe. Het was geen gemakke lijke stap geweest. Maar na jaren van geheimzinnigheid en schuldgevoel rond de meidagen, vond ze het tijd om het zwijgen te doorbreken. Het verhaal van mevrouw Klamer is exemplarisch voor het verhaal van hon derden bezoekers van de studiezaal in Den Haag. Inmiddels ontvangen de vijf archivarissen van het CABR-team onder leiding van dr. Francien van Anrooij jaar lijks zo'n 1300 brieven met het verzoek om opheldering over het verleden. Als de zoektocht in de kaartenbak met een mil joen namen resultaat heeft, krijgt de aan vrager een persoonlijke uitnodiging om het materiaal te komen bekijken. Een archivaris blijft in de buurt als de inhoud van het persoonsdossier van het familie lid openbaar wordt. Zonder uitzondering is dat een geladen moment. "Opeens lig- g «BSSEIT gen daar de documenten, de foto's en de brieven. Reken maar dat die na al die tijd veel losmaken," zegt CABR'er Barbara Meiboom. "Sommige mensen raken al geëmotioneerd van de vriendelijke toon waarop je met ze spreekt of het doodge wone 'met vriendelijke groet' onder onze brief. Ze zijn verbaasd dat we geen oor deel over het verleden van hun familie uitspreken. 'U bent de eerste die normaal tegen me doet,1 krijg je dan te horen. Het zijn wel de mensen die altijd gepest wer den op school, op straat, waar 'iets mee was' volgens de omgeving." Geruchten en onderhuidse spanningen Verbaasd over de grote belangstel ling voor de strafdossiers uit de Tweede Wereldoorlog anno 2002 is het CABR- team niet. "Verwerking van het oorlogs verleden vindt vaak plaats op latere leef tijd. Veel mensen hebben dan pas tijd om achterom te kijken. Vergeet niet dat er altijd een taboe heeft gerust op 'fout zijn' in de oorlog. Wat dat aangaat is er de laatste jaren veel veranderd," verklaart Van Anrooij de gestegen interesse. Archivaris Toontje Jolles: "Je ziet soms ook dat mensen bewust wachten tot pa dood is. Dat zo'n familiekwestie toch met veel angst is omgeven." "Publiciteit op tv en radio geeft mensen dan net dat laatste zetje om de vage geruchten en onder huidse spanningen aan te pakken," vult Meiboom aan. In navolging van het po pulaire tv-programma Spoorloos blijken ook veel Nederlandse oorlogskinderen nu op zoek te zijn naar hun Duitse of Japanse vader. Ook zij komen bij het Nationaal Archief terecht. De laagdrempeligheid van het Nationaal Archief helpt volgens de archivarissen de gang te versnellen. Van Anrooij: "Bij het ministerie van Justitie, waar het CABR tot twee jaar geleden werd bewaard, moest de aanvrager het persoonsdossier op de kamer van een ambtenaar inzien. In onze studiezaal is de bezoeker onzichtbaarder. Je kan aan een speciaal gereserveerde tafel plaatsnemen, maar je mag overal gaan zitten. Als wij de mensen over die eerste drempel hebben geholpen, laten we ze los. Als de emoties te sterk zijn zoeken we een rustige plek op waar ze met een kopje koffie kunnen bijkomen." "Soms zijn het trouwens ook tranen van opluchting," voegt Jolles daaraan toe. Dan blijkt na 50 jaar dat opa 'alleen maar' een NSB-krantje heeft verkocht terwijl de familie altijd het ergste heeft gedacht." Emotie wordt verdriet Op Het Archief gaat er bijna nooit een dag voorbij zonder emotie. De verbazing en verwondering bij nieuwe bezoekers over het feit dat zoveel bewaard gebleven is, de passie waarmee genealogen en wetenschappers vertellen over hun onderzoek. Of bezoekers die iets uit hun persoonlijk verleden proberen te achterhalen: kinderen opgegroeid in tehuizen die alsnog hun biologische moeder pro beren te vinden; kinderen verwekt in de oorlog die op middelbare leeftijd op zoek zijn naar gegevens van een Duits of een geallieerd legeronderdeel, om zo een aanknopingspunt te hebben in de zoektocht naar hun vader. Emotie wordt vaak verdriet. Dat geldt voor bijna alles rond de Tweede Wereldoorlog. Er was eens een dag, het was een woensdag, toen dat ver- l driet er van alle kanten tegelijk uitkwam. Een Duits j Het omgekeerde komt ook voor. Omdat het CABR-team voor elke Nederlander die voorgedragen is voor een koninklijke onderscheiding en voor 1934 is geboren een antecedentenonderzoek moet doen, kan er onverwacht belastende informatie boven komen drijven. En wat te doen als je als archivaris weet dat iemand die op het punt staat om een onderscheiding van Yad Vashem te krijgen, ook Duitse spionnen de hand boven het hoofd heeft gehouden? In dit geval was de aanvrager na een telefoontje van de betrokken archivaris snel van zijn voornemen afge bracht. Olievlek Naast de persoonsgebonden speur tocht van de 'recht- en bewijszoekende' burgers signaleren de archivarissen van het CABR ook op het wetenschappelijke vlak een groeiende interesse. De groep professionals én liefhebbers die bezig is met grootscheeps zogeheten thematisch onderzoek neemt flink toe. Geschat wordt dat er momenteel vijftig onderzoe ken lopen naar (deel)onderwerpen die te maken hebben met de Tweede Wereld oorlog. Een greep uit die veelheid aan studies: een onderzoek naar de rol van de politie in Rotterdam; een studie naar de burgemeesterszuivering; een onderzoek naar de Duits-joodse confectionairs in Amsterdam. Ook is er veel aandacht voor regionale en stadsstudies. Hoe zat het eigenlijk met de joden in Meppel en hoe echtpaar bezocht Het Archief op zoek naar sporen van het interneringskamp waar de vrouw als klein kind had verbleven, toen haar familie samen met andere Duitsers vanuit de Randstad richting Duitsland werd getransporteerd. Een genealoog kreeg persoonskaar ten onder ogen van familieleden die overleden waren in Auschwitz. Een bezoekster beklaagde zich over een publicatie waarin haar vader als fout werd afgeschil derd, maar gaandeweg werd haar duidelijk dat de geschiedenis van haar vader wat minder fraai was. Op een dag als die bewuste woensdag ga je als studie zaalmedewerker heel moe naar huis. Van de emotie. Leon Gruppelaar, studiezaalmedewerker van Het Archief, Centrum voor Stads- en Streekhistorie Nijmegen Rol No. Ingekomen lOt^ Plaats van bervaring TRIBUNAAL r het arrondissement Amsterdam - Utrecht Haarlem - Alkmaar Kamer Voorzitter Mr. Secretaris Mr Naam: voornamen: plaats en datum van geboorte: i 'f'X is het Amersfoort vergaan in de oorlog? Allemaal onderwerpen waar historici de laatste jaren pas oog voor krijgen. De goudmijn aan informatie die het CABR hen daartoe verschaft, maakt een zoek tocht aantrekkelijk en misschien ook wel noodzakelijk. Daar komt bij dat onderzoekers die van plan waren om slechts een afgebakend stukje geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog onder de loep te nemen, vaker veel verder gaan in hun onderzoek. Om de vragen van het ene dossier te kun nen beantwoorden, kom je zo bij een ander terecht. "Het is als een olievlek die zich verspreidt," merkt archivaris Sierk Plantinga daarover terecht op. Je komt bij het Nationaal Archief behalve de strafdos siers immers veel meer oorlogsgerelateer- de archieven tegen. Zo ligt er het archief van het Nederlands Beheers Instituut (NBI): de instelling die onder andere ver antwoordelijk was voor het beheren van eigendommen van joodse Nederlanders die weg werden gehaald. Maar ook bij voorbeeld de archieven van de Raad van Beroep voor Journalisten, de Stichting Toezicht Politieke Delinquenten, het Bureau Nationale Veiligheid (de voorlo per van de BVD) en het Militair Gezag vindt de onderzoeker er terug. Sommige onderzoeken zijn dan ook het gevolg van een 'uit de hand gelopen' persoonsgebon den onderzoek. Zoals in het geval van de Hagenaar die nog eens het verleden van zijn vader in kaart wilde brengen. Het enige wat hij wist was dat hij in het com munistische verzet had gezeten. Hij vond echter zoveel informatie dat hij besloot om er een artikel over te schrijven. Nieuwe generatie, nieuwe vragen Het Achtuurjournaal pakte er een paar maanden geleden groots mee uit: na Het dossier van Ahlers. tientallen jaren van speculatie denkt de Engelse historica Carol Ann Lee achter haald te hebben wie Het Achterhuis heeft verraden. Tonny Ahlers was de naam van de man die naar alle waarschijnlijkheid de moord op de familie Frank op zijn geweten heeft. Uit het persoonsdossier van Ahlers dat in het CABR zit, blijkt dat de Amsterdammer tegen betaling joden aang af. Documenten over zijn opsporing en berechting na de oorlog gaven Lee door slaggevende bewijzen voor haar stelling. Onverwacht lijkt daarmee anno 2002 een belangrijk stukje Nederlandse geschiedenis aan het licht te zijn gekomen. Speculeren zou het ook zijn om gewag te maken van de geheimen die nog in het CABR wachten op ontrafeling. Feit is wel dat tot nu toe slechts 3900 persoonsdos siers zijn bekeken van de ruim 500.000. Ook het archief Bureau Nationale Veiligheid is nog een zo goed als onont gonnen terrein. Archivaris Plantinga durft de stelling in elk geval aan dat "het thematische wetenschappelijke onder zoek nog in de kinderschoenen staat." "Je ziet de historici nu pas de diepte in boren. De grote lijnen zijn natuurlijk bekend maar er zitten nog onvoorstel baar veel gaten in het onderzoek naar de Tweede Wereldoorlog. Nu pas beant woordt men bijvoorbeeld de onderzoeks vraag naar het 'waarom' achter het hoge percentage vervolgde joden in Nederland met statistische methoden. De gegevens uit het CABR spelen daarin een essentiële rol." Het archief maakt volgens Plantinga daarnaast ook nieuw en diepgaander onderzoek mogelijk. "Om maar eens een voorbeeld te geven: eindelijk komt er een boek over de Sicherheits Dienst in Nederland. Wie deed daarin wat en wat waren daarvan de effecten? Klopt de bewering wel dat de SD verdachten struc tureel martelde?" Volgens de archivaris en verwoed onderzoeker zal nieuw wetenschappelijk onderzoek de geschie denis van Nederland in de Tweede Wereldoorlog aanzienlijk nuanceren. "Elke generatie historici heeft haar eigen vragen. Het CABR is het instrument om een nieuwe analyse van WOU mogelijk te maken." Suzanne Barbier is werkzaam bij het Nationaal Archief. 20 archievenblad september 2002 september 2002 21 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 10