Na 200 jaar een nieuw begin voor het NationÉ De keuze voor de maand juni om van start te gaan met het Nationaal Archief is in elk geval een archivaris waardig. Op 17 juni 2002 was het precies 200 jaar geleden dat de eerste nationale archivaris door de volksvertegenwoordiging werd aangesteld. Maar dat is natuurlijk niet het enige. De transformatie van het Algemeen op het terrein van het cultureel erfgoed lijken steeds meer te verdwijnen. Daarnaast verande ren de vragen, verwachtingen en eisen van het publiek en partnerinstellingen. Binnen deze beweging vallen ook de fusies tussen rijksarchie ven in de provincie met gemeentearchieven en andere cultuurinstellingen tot zelfstandige regionale historische centra. In dit sterk in beweging zijnde veld past ook een nieuw Nationaal Archief. Eerste directeur dr. Maarten van Boven zegt hierover: "Het Nationaal Archief wordt een organisatie die de schat aan historische bronnen in de collectie - ons 'nationale geheugen' - niet alleen beheert, maar ook exploiteert en goed toegankelijk maakt voor groepen in de samenleving die het Nationaal Archief nog niet of nauwelijks ken nen. De geschiedenis ligt er binnen handbereik. Niet zonder reden is voor het jubileumjaar de slogan gekozen: Nederland ontdek je in het Nationaal Archief." Rijksarchief tot Nationaal Archief is een logisch vervolg op de ontwikkelingen in de cultuursec tor en het archiefwezen. Denk maar aan het plei dooi van de staatssecretaris van OCenW, dr. Rick van der Ploeg, voor meer toegankelijkheid en een breder publieksbereik van de archieven in zijn nota's 'Cultuur als confrontatie' en 'Interactief archief'. En kijk naar de archiefinstel lingen zelf, die voorheen alleen bronnen conser veerden en nu 'cultureel vermogen' exploiteren en toegang bieden tot een nationaal, regionaal of stedelijk 'geheugen'. Ze zoeken onderlinge, vaak digitale, verbindingen, er ontwikkelen zich nieuwe samenwerkingsverbanden en netwerken die de oude bestuurlijke grenzen overschrijden. Ook de grenzen tussen de verschillende sectoren Toegankelijkheid en publieksgerichtheid zijn belangrijke begrippen voor het Nationaal Archief, waarbij de informatie- en communica tietechnologie grote mogelijkheden biedt. De nieuwe website van het Nationaal Archief is daarvan een goed voorbeeld. De 'grasduiner' kan aan de hand van een mooie tijdbalk door de his torie surfen, de onderzoeker vindt er tips en databases en de vakman krijgt deskundige infor matie. Projectleidster van deze website drs. Deirdre Carasso en haar team mogen even tevre den en opgelucht adem halen. Via de website is ook een nieuwe informatiebron beschikbaar gekomen, die op 4 juni officieel in gebruik genomen werd. Samen met het Parlementair Documentatiecentrum in Den Haag ontwikkelde het Nationaal Archief een database, waarin de biografieën en nagelaten archieven van alle 700 ministers (vanaf 1798) en staatssecretarissen (vanaf 1948) opgenomen zijn. Dit project is een voorbeeld van de nieuwe manier van werken, aldus Maarten van Boven: "samenwerking met oude en nieuwe instellin gen is een van de belangrijkste beleidsdoelstel lingen." De inhoud van het Nationaal Archief is ongelooflijk rijk en breed. Om er toch enige greep op te krijgen is voor de beleidsperiode 2002-2005 gekozen voor vier belangrijke aan dachtsgebieden die aansluiten bij de actuele belangstelling in samenleving en politiek. Binnen deze aandachtsgebieden zijn er moge werk in uitvoering I 19 project GENLias: elke Nederlander vindt zijn stamboom tot twee eeuwen terug op internet. De afronding van dit meerjarenproject zal geweldige moge lijkheden bieden voor de actieve geschiedbeoefening door haast elke Nederlander, van jong tot oud. Het Nationaal Archief wil zich in deze komende jaren presenteren als Fundgrube voor bronnen over de iden titeit van Nederland in de eenentwin tigste eeuw. Centraal staat de confron tatie van de ruimte (landschap, neder zettingen en infrastructuur) met de bronnen (de rijke collectie met voor beelden van Nederlands ruimtelijke ontwikkeling in de afgelopen eeuwen). Concreet voorbeeld is het project 'Woonomgeving', waaraan het Nationaal Archief in 2002 en 2003 een bijdrage levert. Dit project maakt deel uit van het grotere project 'De Kleur van Nederland', dat beoogt de Nederlandse archieven op dit gebied door middel van digitalisering te ont sluiten voor een breed publiek. Daarnaast gaat het om het tot stand brengen van samenwerking tussen erf goedinstellingen en de ontwikkeling van nieuwe methoden met betrekking tot het gebruik van historisch materi aal. Op 28 november a.s. organiseert het Nationaal Archief daarom een groot congres in Den Haag onder de titel: 'De kaarten op tafel. Het Nationaal Archief en het debat over het Nederlandse landschap'. In het Haags Historisch Museum wordt dan een tentoonstelling geopend over 200 jaar Nederlands landschap. Het Nationaal Archief laat de komende maanden nog meer van zich horen. Van 23 tot 30 juni is in Theater Zwembad De Regentes de voorstelling 'Afstamme lingen' te zien, speciaal voor de gelegen heid geschreven door Pieter Hilhorst. lands-Russische relaties van groot belang. Het bronnenmateriaal moet in samenhang worden bekeken met archiefbescheiden in Nederland. Het gehele project wordt met behulp van HGIS-gelden door de Rijksarchiefdienst gefinancierd. Het project wordt uitge voerd door het aan de Rijksuniversiteit Groningen gevestigde Nederlands- Russisch Archiefcentrum (NRAC). Het thema 'culturele diversiteit' neemt inmiddels binnen het inhoudelijke beleid van het Nationaal Archief een belangrijke plaats in. Er is inmiddels een database 'Vrij van Slavernij' (Cu- rafaose manumissies) en een uitvoeri ge Historische Database Suriname. De grootste uitdaging is de komende jaren evenwel de voltooiing van het Het Nationaal Archief wil deze doel stelling gestalte geven door onderzoek te bevorderen, actief archieven te ver werven en symposia, publicaties en presentaties te organiseren. De voor drachten die oud-politicus Hans Wiegel en Colijn-biograaf Herman Langeveld op 4 juni hielden, pasten goed in de realisatie ervan. Als voorbeeld van een project kan de Atlas Mutual Heritage worden ge noemd, een data- en beeldbank met een (compleet) overzicht van VOC- posten in de wereld en de afbeeldingen die daarvan bestaan. Deze atlas, een samenwerkingsproject van het Rijks museum in Amsterdam, het Nationaal Archief en de Rijks dienst voor de Mo numentenzorg in Zeist, is via inter net raadpleegbaar. Een tweede voor beeld is het Rossica- Neerlandica-project dat tot doel heeft belangwekkende Russische bronnen over Nederland en Nederlanders in kaart te brengen. Vooral de Russi sche archieven zijn voor de Neder- lijkheden voor individueel on derzoek, maar er wordt ook voorzien in educatieve pro jecten voor het onderwijs. Voorts organi seert het Na tionaal Archief tentoonstellingen of participeert daarin, onderhoudt een interactieve website, verzorgt publicaties, colloquia, presenta ties en cursussen. De vier inhoudelijke programma's betref fen: Door Paul Brood* Op 4 juni voltrok zich in Den Haag een kleine meta morfose. In de plaats van de bordjes 'Rijksarchief' kwamen prachtige, nieuwe borden met het ambiti euze opschrift 'Nationaal archief'. Minister Roger van Boxtel zorgde op virtuele wijze voor de voltooi ing van de gedaanteverwisseling. Politici, zoals Hans Wiegel en Henk Koning, hoge ambtenaren van verschillende departementen en andere vips woon den de officiële start van het Nationaal Archief bij. Maar niet alleen het bord aan de gevel is nieuw, een verfrissende beleidsverkenning voor de komen de jaren geeft de ambitie helder en duidelijk weer. Rijksarchivaris Maarten van Boven over handigt minister Roger van Boxtel de toe komstplannen van het Nationaal Archief. Foto Lucas Witte. Nieuwe website Aandachtsgebieden archievenblad juni 2002 juni 2002 archievenblad I 4 Het landschap van Nederland Paul Brood is projectleider 'Nationaal Archief 200 jaar'. De vernieuwde aanblik van het Nationaal Archief naast het station Den Haag CS. Foto Humphrey Wijnbergen. 3 De bevolking van Nederland Gezellige drukte bij de lancering van het Nationaal Ar chief. V.l.n.r. o.a. Hans Goedkoop, dr. Maarten van Boven, Hans Wiegel, mr. Henk Koning, dr. Herman Langeveld en dr. Wim van Drimmelen. Foto Humphrey Wijnbergen. 1 De politieke geschiedenis van de 19e en 20e eeuw 2 Het koloniale en handelsverleden. Neder land en de wereld

Archievenblad | 2002 | | pagina 9