HARCHIEF OPRUIMEN Hongaarse collega's op bezoek in Nederland en veilig tot postzegelformaat laten vernietigen Scherpenzeel bv Uw partner voor de veilige vernietiging van informatiedragers De poesta in de polder Wij leveren: Inzamelmiddelen voor het afvoeren van uw papier in ordners en archiefdozen Containers op vooraf overeengekomen dagen. Wij versnipperen Al uw papieren informatiedragers gegarandeerd binnen 1 werkdag na aankomst in ons ultramoderne vernietigingsbedrijf Leidsche Rijn bv. Volgens de kwaliteitsnormen van EN ISO 9001 versie 2000 U ontvangt hiervoor een Certificaat van Vernietiging Wij zijn ook gespecialiseerd in: Het inzamelen en afvoeren van uw dagelijkse papierafvallen. De vernietiging van digitale informatiedragers als CD-roms, diskettes etc. Computers en andere randapparatuur kunt ook bij ons ter verdere verwerking aanbieden. Wij geven u graag meer informatie over onze dienstverlening. Neemt u dan contact op via ons informatienummer 030 - 288 19 25 of bezoek onze internetsite via www.archiefvernietiging.info Uw reactie zien wij met belangstelling tegemoet nieuws uit het veld Al enige jaren bestaat er een min of meer incidentele vorm van kennisuitwis seling tussen de KVAN en haar Hongaarse zustervereniging, MLE1. In het kader daar van heeft eind april een groep van vijf Hongaarse collega's een werkbezoek gebracht aan Nederland, als vervolg op een werkbezoek in 19992. Het programma voor dit werkbezoek was, op verzoek van de Hongaarse delegatie, zodanig samenge steld dat de nadruk lag op digitalisering, digitale duurzaamheid en de positie en rol van archivarissen in de nieuwe ontwikke lingen. Hierbij is uiteraard ook geprobeerd een goede mix te maken van het nuttige en het aangename. In drie informele workshops zijn thema's als digitalisering van archiefbescheiden, wet- en regelgeving en ontwikkelingen op het terrein van beheer en behoud van digitale archiefbescheiden aan de orde geweest. De workshops werden 's och tends gehouden bij het Algemeen Rijks archief. René van Horik van het N1WI heeft een exposé gegeven over aspecten, aandachtspunten en valkuilen rond digi taliseringprojecten. De Nederlandse wet en regelgeving is door Rob Kramer van de Rijksarchiefinspectie uitgelegd. Hij be steedde in zijn verhaal onder andere aan dacht aan de ministeriële regelingen en de verhoudingen tussen archiefvormers, ar chiefbeheerders en archiefinspecteurs. Peter Horsman heeft een overzicht gege ven van de stand van zaken rond beheer en behoud van digitale gegevens, waarbij hij aandacht besteedde aan bestaande ideeën over migratie en emulatie. Ook het InterPARES projects js aan de orde geweest. Tussendoor heeft de groep gedurende een dag een bezoek gebracht aan het Zeeuws Archief, een van de regionale historische eentra. Daar hebben de Hongaren een indruk gekregen van de synthese tussen een oude en moderne huisvesting. Tijdens de middagprogramma's werd de mogelijkheid geboden de praktijk te bekij ken. Zo heeft de groep bij de Koninklijke Bibliotheek kennisgenomen van de digita liseringsprojecten en de ontwikkeling van het depotsysteem voor digitale documen ten (NEDLIB). Hier bleek dat het Hongaarse Staatsarchief gestart is met een gelijksoortig project met dezelfde leveran cier, zonder dat men dat van elkaar wist. Bij het Haags Gemeentearchief zijn de plannen en ontwikkelingen op het terrein van het beschikbaar stellen van foto's en ander materiaal op internet toegelicht. In de Tweede Kamer werden, naast een rond leiding en een blik op het Srebrenica- debat, systemen als Parlando getoond. Als bijzondere afsluiting was er nog een rond leiding in het Koninklijk Huisarchief met de nieuwe depotruimtes. In de bibliotheek was een kleine tentoonstelling van Hongaarse documenten samengesteld. Uit de reacties van onze Hongaarse colle ga's hebben we de indruk gekregen dat het programma en de (vakinhoudelijke) dis cussies goed bevallen zijn. Ook werd uit de gesprekken duidelijk dat veel van de aandachtspunten en onderwerpen die hier in Nederland een 'hot item' zijn, ook in Hongarije hoog op de agenda staan. Er valt dus veel van elkaar te leren. Omdat pas laat bekend werd dat er een delegatie zou komen, was de voorberei dingstijd zéér kort. Als gevolg daarvan kon een aantal sprekers pas op de valreep benaderd worden. Gelukkig waren de bereidheid en de inzet van de Nederlandse collega's om in die zeer korte tijd een inhoudelijke bijdrage te leveren aan zowel de workshops als aan de andere onderde len groot(s). Archieven werken meer samen met andere erfgoedinstellingen Archieven zoeken steeds meer samenwerking met andere erfgoedinstel lingen zoals bibliotheken, historische verenigingen en musea. Dit blijkt uit een onderzoek dat Bureau ART heeft uitge voerd naar de infrastructuur op het ter rein van cultureel erfgoed. Op verzoek van het ministerie van OCenW maakte Bureau ART een inventarisatie van orga nisaties die zich met het behoud en beheer van erfgoed in ons land bezighou den. Er werden uiteindelijk bijna dui zend erfgoedorganisaties geïnventari seerd, soms met een landelijke of zelfs internationale functie, meestal met een overwegend regionale of lokale beteke nis. Alle organisaties kregen van Bureau ART een schriftelijke enquête toegezon den, met vragen over de omvang van de organisatie, het publieksbereik en de samenwerkingsrelaties. Tal van voorbeelden geven aan dat archieven meer dan ooit over de grenzen van hun eigen sector heenkijken en samenwerking zoeken met andere orga nisaties bij het beheer en beschikbaar stellen van informatie. Zo streeft het Rijksarchief in Flevoland een fusie na met het Nieuw Land Poldermuseum en het Sociaal Historisch Centrum Flevo land tot één Erfgoed Centrum Flevoland, waarin archieven en allerlei andere histo rische collecties toegankelijk worden gemaakt voor het publiek. Maar het gaat ook om allerlei andere vormen van samenwerking met instellingen die zich bezighouden met het beheer of de ont sluiting van cultureel erfgoed. De complete tekst van het eindrapport over het onderzoek kunt u downloaden via de website van Bureau ART: www.bureau-art.nl. 13 Door Rienk Jonker en Jan Beens* Rienk Jonker is werkzaam bij de Groninger Archieven, Jan Beens is werkzaam bij het Gemeentearchief Nijmegen. Magyar Levéltarosok Egyesülete (Verein der Ungarische Archivare). 2. Jan Beens en Rienk Jonker, 'Puszta's, paprika's en partities', in Archievenblad, jaargang 103, nummer 9, november 1999. 3. International Research On Permanent Authentic Records in Electronic Systems fhttp://www.interpa- res.org). juni 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 6