U I m Inventarisatieproject archieven van en over immigranten mm nieuws uit het veld OPROEP VubisSm@rt maakt virtueel archief werkelijkheid nieuws uit het veld Internet nieuws Deventer in Beeld NIEUWS In het kader van het project Cultu reel Erfgoed Minderheden van de minis teries van Onderwijs, Cultuur en Weten schappen en Binnenlandse Zaken wordt momenteel gewerkt aan een complete en gedetailleerde inventarisatie van het cul tureel erfgoed van minderheden, voor zover zich dit bevindt bij musea, archie ven, bibliotheken en organisaties en ver enigingen van migranten. In deze oproep gaat het vooral om het materiaal van en over immigranten zoals dat bewaard wordt bij archiefinstellingen. De projectgroep is op zoek naar archief materiaal van en over immigranten. Het kan gaan om materiaal dat door immi granten zelf is verzameld, door organisa ties van immigranten, door particuliere instellingen of door overheidsinstellin gen. Men is geïnteresseerd in papieren, in tijdschriften, in geluids- en beeldmateri aal en in objecten. Het doel is primair een inventarisatie van het materiaal. We kunnen indien ge wenst ook bemiddelen bij acquisitie, (tij delijke) opslag of ontsluiting. Het veiligstellen van het cultureel erf goed van migranten is een belangrijke taak. De projectgroep wil daarmee kennis vergaren over de vele migrantenorganisa ties, de landen van herkomst, en de ver schillende talen en culturen. Zo wil men belangrijke collecties opbouwen die de geschiedenis van de migratie weerspiege len. Met deze gedachte in het achter hoofd heeft DIVA vorig jaar een enquête gehouden waarbij werd geprobeerd zicht te krijgen op het materiaal dat over migranten in archieven wordt bewaard. De resultaten daarvan zijn gepresenteerd op een goedbezochte studiedag van DIVA en het Centrum voor Geschiedenis van Migranten (CGM) op 11 oktober 2001. Die enquête en studiedag waren een begin. Het project Cultureel Erfgoed Minderheden is een vervolg hierop. Binnen het deel van het project dat zich bezighoudt met archiefinstellingen zijn verschillende werkgroepen belast met een onderdeel van de inventarisatie. Die werkgroepen zijn: islamitisch erfgoed, zelforganisaties, slavernijverleden en archieven bij immigrantenorganisaties. Er is een zekere overlap tussen de werk terreinen van de werkgroepen, maar wij hebben goede afspraken gemaakt over de werkverdeling en geven informatie aan elkaar door. Elke werkgroep heeft inmiddels allerlei instellingen aangeschreven. Met deze algemene oproep hoopt de projectgroep op gouden tips en goede suggesties. Die kunt u doorgeven aan: islamitisch erfgoed: Behrang Mousavi, mousavi@stichtingarabesk.nl zelforganisaties: Kadir Canatan, k.cana- tan@chello.nl, tel. (030) 234 36 25 slavernijverleden: Valika Smeulders, Valika.Smeulders@planet.nl. tel. (070) 345 24 21 (Nederlandse Antillen) of Aspha Bijnaar, biinaar@pscw.uva.nl. tel. (020) 699 75 35 (Suriname) archieven bij instellingen en oral histo ry: Ehran Tuskan, etu@iisg.nl. tel. (020) 668 58 66 of Marlou Schrover, msc@iisg.nl. tel. (020) 668 58 66 algemene coördinator van het project is Renee Kistemaker: adiong@museum- vereniging.nl. Onlangs lan ceerde het Canade se GEAC een in Nederland ontwik keld, browser-geba- seerd informatiesys teem voor archie ven, bibliotheken, informatiecentra en musea. Het opval lend snelle Vubis- Sm@rt informatie systeem bezit een geavanceerde zoek functie voor het gestructureerd zoeken van informatie of objecten. Door toe passing van de nieuwste internettechno- logie kunnen gebruikers 24 uur per dag, vanaf iedere locatie informatie raadple gen. Het zoeken is onvergelijkbaar uitgebrei der dan in de standaardcatalogi, omdat behalve het zoeken op indexen ook gezocht kan worden zoals in de bekende internetzoekmachines. Men toetst een woord in en onmiddellijk wordt een resultaat aange boden. Als extra zoekmogelijkheid wordt het associa tief zoeken aan geboden, evenals spellingsvarianten waardoor zelfs bij het maken van tik fouten informatie wordt gevonden. Het systeem is ge baseerd op een flexibele datadictionary waarbij velden en indexen zelf kunnen worden gedefinieerd. Dit geeft de moge lijkheid om ieder type (elektronisch) document te beschrijven en beschikbaar te stellen. Een aantal formaten, waaron der Dublin Core en MARC, wordt stan daard aangeboden. Info: info@geac.nl en www.geac.com/vubis archievenblad juni 2002 et veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl Onlangs werd de website van het Stadsarchief en Atheneumbibliotheek in Deventer officieel in gebruik genomen: Zoeken in Deventer in Beeld www.deventerinbeeld.nl. Deze website biedt toegang tot een collectie van zo'n 10.000 foto's, kaarten en prenten van Deventer. De ambassadeur van de Bondsrepubliek Duitsland in Nederland zal een prijs toe kennen om de culturele betrekkingen tussen Nederlanders en Duitsers te bevor deren en zichtbaar te maken. Instel lingen, beroepsverenigingen en personen werkzaam op het gebied van cultuur en onderwijs worden van harte uitgenodigd deel te nemen aan de uitverkiezing van de 'Ambassadeursprijs' en voorstellen voor geschikte kandidaten in te dienen. Meer informatie op de website van de Duitse ambassade: www.duitse-ambassa- de.nl/de/kultur/index.html. Voor iedereen die wel eens op zoek is naar een fonds om subsidie bij aan te vra gen, is het Fondsenboek of de cd-rom Fondsendisk een onmisbaar hulpmiddel. Deze jaarlijkse uitgaven zijn met zo'n 600 fondsen complete naslagwerken. Ze wor den uitgegeven door de Vereniging van VERENIGING VAN FONDSEN IN NEDERLAND Fondsen in Nederland (FIN): www.vereni- gingvanfondsen.nl/. Naast informatie over het Fondsenboek kunt u op deze website ook adressen van ën links naar bekende fondsen vinden, zoals het VSB-fonds, www.vsbfonds.nl/, en de Mondriaan Stichting, www.mondriaan- foundationml/. Het Archievenblad zal in een van de komende nummers aandacht besteden aan fondsenwerving. Voor archiefinstellingen kunnen de beschikba re gelden van belang zijn om bijzondere projecten te kunnen realiseren. Ook het ministerie van OCenW heeft allerlei sub sidieregelingen: www.minocw.nl/cultuur/. Het Internationaal Informatiecentrum en Archief voor de Vrouwenbeweging www.iiav.nl/ is een bibliotheek, informa tiecentrum en archief op het gebied van de positie van de vrouw en vrouwenstu dies. Naast een Digitaal Informatie centrum kunt u er ook informatie vinden over het blad Lover en internationale pro jecten. Onderzoeksbestanden met historische data worden door het Nederlands Histo risch Data Archief (NHDA), www.niwi. knaw.nl/nl/dd_nhda/dd_nhda.htm, gearchi veerd. Een deel van de gedeponeerde databestanden is direct beschikbaar voor hergebruik. Daarnaast inventariseert het NHDA historische databestanden die bij andere instellingen worden bewaard. Op dezelfde site van het Nederlands Insti tuut voor Wetenschappelijke Informatie diensten, www.niwi.knaw.nl, kunt u ook van alles lezen over het digitaliseren en ontsluiten van historisch bronnenmate riaal. De NIWI-KNAW heeft veel experti se in huis op dit gebied: www.niwi. knaw.nl/nl/various/digitiz.htm Don Mabry's Historical Text Archives, http://historicaltextarchive.com. bestond al in 1991 als FTP-site voor het opslaan en ophalen van bestanden over historisch onderzoek. Toen was deze site nog onder deel van de Mississippi State University, http://msstate.edu. De site lijkt nu wat commerciëler geworden, maar is nog steeds praktisch voor iedereen die speci- Don Mabry s Historical Text Archive k.19 Books fieke historische informatie zoekt in arti kelen, boeken of op websites. De website Nieuws uit het verleden, www.archief.nl, is opgehouden te bestaan. Deze website was een platform voor de twaalf rijksarchieven die verenigd zijn in de Rijksarchiefdienst. Nu echter steeds meer Rijksarchieven verzelfstandigen en (on line) samenwerkingsverbanden slui ten met andere archieven en culturele instellingen zoals bibliotheken en musea, is besloten de website niet te con tinueren. De informatie die u kon vinden op www.archief.nl blijft wel grotendeels behouden: de thematische databases met historische informatie en de lespakketten vindt u terug bij de website van het Nationaal Archief (voorheen Algemeen Rijksarchief), www.nationaalarchief.nl. Alleen de database 'Strijd tegen het water' archief Collectie Voorouders Onderwijs Archiefbeheer vindt u daar niet, maar op de website van het Zeeuws Archief, www.zeeuwsarchief.nl. De database voorouders, GenLias, blijft vanzelfsprekend ook bestaan, op een nieuw adres: www.genlias.nl. Voor infor matie over archiefregelingen en selectie kunt u de rubriek archiefbeheer op de website van het Nationaal Archief raad plegen. juni 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 3