Li* 13.138 Hinderwetvergunningen; HZ Impressies van het congres colofon [33 134 Literatuur [39 Verenigingsnieuws [46 Agenda Citaat van de maand noot van de redactie gk^fenfabriel^ A Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en bevat zowel nieuws van de KVAN als nieuws van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN en van de NVBA ontvangen het Archievenblad. Redactie Peter van Beek, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur). Maarten Broek (eindredactie), Marijke de Bruijne, Ralph Dingemans, Mathilda van Geem, Harry Hendriks (NVBA), Eric Hennekam, Richard Hermans, Rienk Jonker, Peter Sijnke, Harry Strijkers (NVBA). Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN of de NVBA kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland 64,- buitenland (binnen Europa) 77,- buitenland (buiten Europa) 92,50 losse nummers 7,50 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04. Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Cover dia Corbis Stock Market/ William Westheimer Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt op 3 augustus. N H 0 U D S |14 DIVA-enquête: archieven en onderwijs Archief en educatie:Wendy de Visser [16 Ariela Netiv: "Werken in de Raad voor Cultuur nog boeiender dan ik had verwacht" Interview: Roelof Braad [i8 Na 2oo jaar een nieuw begin voor het Nationaal Archief Werk in uitvoering: Paul Brood 20 Het virtuele Nationaal Archief Webzijdelings: Deirdre Carasso een inventarisatieproject in Eindhoven De praktijk: Ronald Goossens 'De archiefopleidingen onder de loep' Archiefopleiding: Patricia Böschen Vaste Rubrieken Fragmenten van een werkweek 6 Nieuws uit het Veld Column [28 Roeien tegen de stroom in; archiefontwikkeling in Bangladesh Burengerucht: Floor Geraedts [3i Projectmatig werken binnen een archief De praktijk: Martin Bosma en Eric Hennekam 'ledereen heeft in een paar enveloppen wel een archiefje liggen. Een enkeling heeft zijn archief ondergebracht in zo'n stalen kast met hangmappen en schuifladen, waarvan de helft leeg en in de onderste een stiekem flesje whisky voor moeilijke momenten.' (Bert Wagendorp in: de Volkskrant van 21-5-2002, p. 24) archievenblad juni 2002 Ariela Netiv: "Werken in de Raad van Cultuur nog boeiender dan ik had verwacht" 13.138 Hinderwetvergunningen; een inventarisatieproject in Eindhoven De Leidse gemeentearchivaris Ariela Netiv is sinds een halfjaar lid van de Raad voor Cultuur. "Je moet een brede visie hebben op cultuurbeleid en vrij en open kunnen denken en discussiëren zonder je te verschuilen in het hokje van je 'eigen' sector," aldus Netiv. Na 200 jaar een nieuw begin voor het Nationaal Archief Door Ronald Goossens Het Streekarchief Regio Eindhoven is bezig met de ontsluiting van bouw- en hinderwetvergunningen van alle gemeenten binnen het werkgebied van het archief. In samenwerking met de Milieudienst Regio Eindhoven en ARCADIS/ReGister kon een vlotte start worden gemaakt. Roeien tegen de stroom in; archiefontwikkeling in Bangladesh Door Roelof Braad Deo Hoer Directeur der Gaeftttrlek 2IBDH0VSB «sledole Heer, Hiaraai* Itebben wy do oor V to borlohton d»t toon» syn or.se fabriek van eleotrlaoh-llcht te voorzientengevolge ly n beleef 1 verzoeken, da bestaande "groots" gaeaster te doen Door Paul Brood Het Algemeen Rijksarchief heeft een nieuwe naam: Nationaal Archief. De naamswijziging geeft uitdruk king aan een transformatie die is gericht op meer toegankelijkheid en een breder publieksbereik van de archieven. De slogan die daarbij wordt gehan teerd luidt: Nederland ontdek je in het Nationaal Archief. Door Floor Geraedts Namens de Kring van Zuid-Hollandse Archivarissen en de Stichting Saamhorigheid Heemstede is ge meentearchivaris Floor Geraedts betrokken bij een project om het archiefbeheer in Bangladesh te ver beteren. Hij doet verslag van de archiefontwikkeling in Bangladesh. Europa is in de ban van de wereldkampioenschappen voet bal. Wint een Europese club de wereldcup? Eind van de maand weten we meer. Maar wat heb ben voetbal en archieven met elkaar te maken, vraagt u zich misschien af? Vraag dat maar aan Louis van Gaal.Terwijl het Ne derlandse archiefwezen driftig in de weer was met de voorberei ding van de grootse archiefmani festatie voor de lancering van het Nationaal Archief, zag Louis van Gaal zijn kans schoon voor de export van belangrijk Neder lands cultuurgoed. Hij heeft in drie trucks met oplegger zijn archief verhuisd van Amsterdam naar zijn Spaanse woonplaats Sitges. 'Al zijn archieven', waaron der tienduizenden schriftjes met aantekeningen en 875 strekken de meter videobanden, staan nu opgeslagen in zijn speciaal daar voor verbouwde villa in Spanje. Het Nederlands Sportmuseum zal daar wel goede notie van genomen hebben en de de afde lingen Acquisitie van het Natio naal Archief en het Nederlands Audiovisueel Archief keken (mis schien net te laat?) met argus ogen de vrachtwagens na. Zou de collectie voor altijd voor Nederland verloren zijn? Of zou Nederland Van Gaal nog eens willen contracteren om toch maar weer eens te kunnen mee doen aan de wereldcompetitie? Hopelijk dan weer met een ar chiefverhuizing, maar dan recht streeks naar een van onze be- houdsinstellingen. Het is niet de eerste keer dat particulieren hun archief naar het buitenland ver huizen. De adel kon er vroeger ook wat van.Voor historische onderzoekers wel interessant, het levert af en toe een buiten landse dienstreis op, maar ook weieens lastig. Als je onderzoek doet in het buitenland merk je pas hoe goed het Nederlandse archiefbestel eigenlijk is.Want waar is een land dat zoveel investeert in zijn archiefklanten? De nieuwe website van het Na tionaal Archief is daarvan een bewijs. Een nieuwe trend die hopelijk de rest van het Neder landse archiefwezen doet volgen. Nederland wordt dit jaar geen wereldkampioen voetballen, maar we hebben alle vooruit zichten op het wereldkampioen schap archiefzaken. Roelof Braad

Archievenblad | 2002 | | pagina 2