BINNEN- E UITENLANDSE EVENEMENTEN agenda Tentoonstellingen De fotograaf en cineast Alphons Hustinx (1900- 1972) reisde met zijn camera in de eerste helft van de vorige eeuw naar afgelegen oorden zoals de Afrikaanse bin nenlanden, het voormalig Nederlands- Indië, het Caribische gebied en Zuidoost- Azië. Zijn reisfoto's van architectuur, straattaferelen, verstilde landschappen, dampende vulkanen en ontmoetingen met mensen geven een intrigerend beeld van tot dan toe vrijwel onbekende lan den. Hustinx fotografeerde ook het glamourleven aan boord van een luxe passagiersschip, waarmee hij in 1938 naar het toenmalige Nederlands-Indië reisde. Het Wereldmuseum Rotterdam stelde uit Hustinx' foto's, dagboeken en fragmenten uit zijn films de expositie 'Voorbije reizen' samen. De Atlas Gordon bestaat uit zes ban den met daarin 456 veelal geaquarelleer de tekeningen. Deze zijn vervaardigd door de Nederlander van Schotse afkomst Robert J. Gordon en andere teke naars in de periode 1777-1786, toen Gordon door de VOC werd uitgezonden naar de Kaapkolonie. De tekeningen, waaronder meterslange panorama's en topografische gezichten, geven een betrouwbaar beeld van Zuid-Afrika in de achttiende eeuw. Een selectie is nu voor het eerst te zien in het Prentenkabinet. Rijksmuseum, Amsterdam Info: tel. (020) 674 70 47 of www.rijksmuseum.nl Drukkerij De Swart, in 1803 opgericht door Hendrik Pieter de Swart, ging na vijf generaties in 1996 op in de Thieme Groep. De naam De Swart bleef ech ter behouden. Het is een van de oud ste drukkerijen van Den Haag. Het archief van De Swart is overgedragen aan het Haags Gemeentearchief en onlangs geïn ventariseerd en toegankelijk gemaakt. Hierdoor is een belangrijk stuk geschiede nis van Haagse drukkerijen beschikbaar gekomen voor onderzoek. De tentoon stelling gaat over Haagse drukkers in het algemeen en Koninklijke De Swart in het bijzonder. Er wordt aandacht besteed aan de verandering van ambachtelijke naar industriële drukkerijen, de diverse opdrachtgevers, de druktechnieken, typo grafie vormgeving en aan bijzonder drukwerk. Kijken en bekeken worden, verleiding en afkeer, gedogen en ver bieden zijn terugkerende thema's in deze tentoonstelling. Prostitutie is altijd een onderwerp geweest dat veel be langstelling en reacties oproept. De repu tatie van Amsterdam als een stad waar prostitutie welig tiert, dateert uit de zeventiende eeuw. Hoe waren de werkomstandigheden? Hoe gingen pooiers en temeiers met elkaar om? Wat betaalden de klanten zo al door de eeuwen heen en wat 'doet' een 'relaxhuis' tegenwoordig? Ontdek zonder gevaar van roddel nu de geheimen van de prostitutie in het Amsterdams Historisch Museum. Nooit eerder waren zoveel prachtige kunstwerken uit het beroemde Novode vicij-klooster in Moskou te zien in Nederland. In het klooster woonden in de loop der eeuwen vele vrouwen en dochters van tsa ren. De tsarina's brachten vele kostbare geschenken mee waardoor het klooster uitzonderlijk rijk werd. Deze zomer kunnen bezoekers van het Utrechtse Museum Catharijnecon- vent eenmalig in Nederland kennis maken met maar liefst negentig ikonen en vijftig andere voorwerpen zoals por tretten, juwelen, boekbanden, kruisen, schalen en liturgische kleding. Veel van deze kunstschatten zijn uitbundig ver sierd met zilver, goud, parels en edelste nen. Bovendien worden de ikonen in geheel authentieke traditie getoond: van onder tot boven in rijen gestapeld als in een ikonostase, een ikonenwand. Trouwen in Rotterdam, vroeger en nu, is het onderwerp van de tentoonstel ling 'Daar komt de bruid...'. Achttiende- eeuwse huwelijksglazen zijn gegraveerd met voorstellingen van tortelduifjes, brandende harten en verstrengelde han den: symbolen die ook vandaag de dag nog volop in gebruik zijn. In de jaren vijftig was Walra het bedrijf waar meisjes een uitzet bij elkaar spaarden. Turkse en Marokkaanse bruiden brengen nog altijd linnengoed als uitzet mee. Verschillende trouwjurken laten zien hoe de bruidsmo de zich sinds 1850 ontwikkelde. Het Schielandshuis, Korte Hoogstraat 31, Rotterdam 46 I agenda Bijeenkomsten Amsterdam-Maastricht Summer Uni versity en het Maastricht McLuhan Institute organiseren als de vierde editie van de serie 'Digital Cutural Heritage' het seminar 'Networked Virtual Museums and Memory Institutions'. Het seminar is bedoeld voor professionals uit de muse umwereld, bibliothecarissen, archivaris sen en computerwetenschappers. Het doel is de studie van recente ontwikkelin gen rond 'virtual and imaginary muse ums, the reconstruction of cultural ob jects, and interactive techniques in the creation of augmented reality'. De voer taal is Engels. De kosten bedragen 750,-. Info en programma te verkrijgen via: 10 oktober Als vervolg op de succesvolle bijeen komst in het najaar van 2001 organiseert DIVA op 10 oktober 2002 een conferentie rond het thema archieven en migranten. Dit keer zal het programma gewijd zijn aan deskundigheidsbevordering. Reserveer alvast 10 oktober in uw agen da. Later dit jaar zal nadere informatie volgen over het programma. De European Commission on Preser vation and Access (ECPA), de National Photographic Conservation Studios en Safeguarding European Photographic Images for Access (SEPIA) organiseren van 17 tot en met 23 oktober in Amsterdam een Engelstali ge bijeenkomst met als titel 'Workshop on management of photographic collections'. Onderwerpen die aan bod komen zijn: The nature of photography Preservation Digital imaging Collection management Case studies by participants De workshop is bedoeld voor iedereen die verantwoordelijk is voor de fotocol lecties binnen een archief, museum of bibliotheek. Meer informatie: www.knaw.nl/ecpa Deze vijfdaagse cursus kost 500,-, inclu sief cursuspakkt, lunches, koffie en thee. On-lineregistratie: www.knaw.nl/ecpa/form.html Cursussen De eerste week van september start GO weer met verschillende opleidingen voor beginners en gevorderden, werk zaam in de informatievoorziening. Nadere informatie via GO, Celebesstraat 89, 2585 TG Den Haag, tel. (070) 351 23 80, fax (070) 354 97 89, e-mail info@stich- ting-go.nl of www.stichting-go.nl Internationale bijeenkomsten Het Internatio nal Medieval Institu te (IMI) heeft voor zijn jaarlijkse con gres onderdak gevonden in de Universi teit van Leeds. Het International Center for the Study of the Preservation and Restoration of Cultural Property, het Instituto Centrale del Restauro (Rome) en het Opificio delle Pietre Dure (Florence) orga niseren in samenwerking met het Franse Institut National du Patrimoine - Département de Formation Restaurateurs een intensieve cursus over restauratie- en behoudstrategie. De cursus is gericht op conservatoren, archivarissen, architecten etc. die minstens drie jaar ervaring in het beroep hebben. Maximaal 18 deelnemers. De voertaal is Engels. Kosten 1000,-. De organisatie is in handen van het ICCROM-Training Information and Fellowships Office, Via San Michelle 13, 1-00153 Rome. Info: tel. (+39) 6 58 55 31, fax (+39) 6 58 55 33 49 of www.iccrom.org Ter gelegenheid van de 150ste ver jaardag van het Archivo di Stato di Firenze organiseert deze dienst in samen werking met de Direzione generale degli archivi italiani in november een interna tionaal congres over 'Archivi e storia nell'Europa del XIXs secoio. Alle radici dell'identita culturale europea'. De aan dacht van het colloquium gaat onder meer uit naar de organisatie van het archiefwezen in de negentiende eeuw, de introductie van nieuwe ordeningsmetho den en de verhouding tussen de archief wereld en andere historische onderzoek centra. Meer inlichtingen bij Erik Aerts (afdelingshoofd Rijksarchief te Ant werpen, docent KU Leuven), lid van het wetenschappelijk comité: erik.aerts@arts.kuleuven.ac.be 47 6 juli t/m 17 november Voorbije reizen, foto's van Alphons Hustinx, 1930-1950 Wereldmuseum Rotterdam, Willemskade 25, Rotterdam. Info: tel. (010) 270 71 72 of www.wereldmu- seumrotte rd a mn l t/m 14 juli Zuid-Afrika op de kaart: de Atlas Gordon t/m 24 augustus Haagse Drukkers; vier eeuwen ontwikkeling Haags Gemeentearchief, Spui 70, Den Haag Info: tel. (070) 353 70 13 of www.gemeente- archief.denhaag.nl t/m 1 september Liefde te koop Vier eeuwen prostitutie in Amsterdam Info: www.ahm.nl I t/m 22 september Schittering van de Tsaren: Kunstschatten uit het Novodevicij-klooster in Moskou Museum Catharijneconvent, Lange Nieuwstraat 38, Utrecht Info: (030) 231 72 96 of www.catharijnecon- vent.nl t/m 3 november Daar komt de bruid... 1 archievenblad juni 2002 Info: tel. (010) 217 67 67 of www.hmr.rotterdam.nl 10 tot en met 13 juli Digital Cultural Heritage Ala na Henry (alana@mmi.unimaas.nl) of Manon Braat (Amsterdam-Maasticht Summer University), tel. (020) 620 02 25, e-mail: manon.braat@amsu.edu Erfgoed migranten 17 t/m 23 oktober Photographic collections Safefuardint PhoiJjraplm Imaieuor j september GO-opleidingen 8 tot en met 11 juli International Medieval Congress 2002 Informatie over het programma: www.leeds.ac.uk./imi University of Leeds 8 11 July 2002 4 tot 29 november, Italië Cursus Sharing conversation decisions I november, Italië Colloquium Europese archieven in de 19e eeuw juni 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 23